Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Canadience si americance: in forma si frumoase 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

maru, proteine gasesti peste tot (Costco, Walmart, grocery store - in zona farmaciei), la borcan [:D] E de fapt un recipient de plastic mai mare, cam cat un borcan de muraturi. Gasesti proteine extrase din soia sau din zer, eu le prefer pe cele din urma, pentru ca am un fix cu soia/estrogen/cancer. E de fapt o pudra care se amesteca in diferite mancaruri, poti sa pui chiar si in ciorba, tocana, salate, poti sa bei cu lapte sau suc de fructe. La inceput eu imi faceam un shake cu fructe congelate (tot la Costco am gasit cel mai bun pret), puneam cam 1/2-1 pahar de lapte, o mana de fructe si o masura de proteine, le blenduiam bine si le aveam la micul dejun. Acum m-a lovit lenea si pun 1/2-1 masura in iaurt sau in lapte cu cereale sau in oatmeal. O masura are 25 g proteine, deci e foarte bine. A, si sunt diferite arome, vanilie, ciocolata, sau fara aroma. Eu prefer fara aroma, dar ultima data am luat de la Costco cu aroma de vanilie, pe asta clar ca n-o pot pune in ciorba [:D] conchita, mi-ai luat vorba din gura! Fibrele, da, chiar vroiam sa scriu de ele. Eu stiam ca se recomanda cam 25 de grame/zi. Si ca organismul consuma energie pentru a le digera. Ce fibre mananci? Eu folosesc tarate la micul dejun, in amestecul cu proteine. Paine mancam rar, de obicei rye bread sau daca nu, whole wheat.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Ina, ai grija cu tae bo la proteine!!
Conchita multumesc! nu am de gand sa fac zilnic, ci doar asa, din cind in cand, ca sa-mi accelerez miscarile si sa nu ma lenevesc. Chiar nu mi-as dori sa fac muschi, as arata groaznic ( sint femei carora le sta bine). In ceea ce priveste grasimea, ai dreptate, chiar daca uneori nu-mi arata nimic cantarul , ma duc si probez cite ceva din garderoba si-mi dau seama dupa cum sta pe mine, si in ultimul timp pot spune ca sint chiar mandra (na, ca mi-au murit laudatorii! [:D]). Multumesc Donia! [flo]
Citat:
Deci eu m-am ingrasat, am 153 din nou jur cu mana pe inima ca nu am facut nimica!
Marule, I feel for you, too! [pup] eu cred ca slaninuta aia din we si-a facut aparitia acum la cantar. cel putin asa am vazut ca mi se intimpla mie, imi apare "dovada" scaparilor citeva zile mai tarziu. Unde dai, si unde crapa; eu am slabit un kil’ ( sau doi pounds, ca suna mai bine) si jur ca nu am facut chiar nimic ( mint, m-am culcat mai devreme, in jur de 23-23:50. ora mea de culcare fiind in jur de 12:30-1..si mai incolo). Marule, si eu tot tarziu ma apuc de exersat, dupa ce mi se culca gasca si dupa ce-mi termin treburile. Mai, nu’s ce sa zic cu proteinele astea, pina la urma sint tot niste chimicale, nu? Nu-i mai bine sa ne luam ratia zilnica din alimente ( stiu, cu doua shake-uri ti-ai acoperit necesarul pe-o zi, este mai simplu). Intreb si eu, ca sa ma dumiresc. Stie cineva care este necesarul zilnic de calorii, protenie, vitamine, etc. ? poate il putem posta la inceput de subiect, sa fie la indemina tuturor. spor la slabit tuturor! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, proteinele sunt extrase din zer, filtrate, nu sunt sintetizate. Uite cateva info: http://www.wheyoflife.org/faq.cfm Eu folosesc acest calculator pentru a afla necesarul de proteine: http://www.healthcalculators.org/calculators/protein.asp Tot aici mai este si un calculator care iti spuen cate calorii arzi facand diferite activitati, inclusiv aceea de a sta linistit [:D] http://www.healthcalculators.org/calculators/calories_burned.asp
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci am fost la marmacia spitalului, nu au proteine (deh, spital de copii[:D]) Asa ca ma opresc azi la walmart, ca e pedeapsa sa intru la Costco, pericol mare, mare! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...