Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

depinde de la persoana la persoana


Recommended Posts

Eu am nascut cezariana cu anestezie generala, pur si simplu nu as fi suportat minim 40 de min cat se spune ca ar dura cezariana....sa aud ce se vb sa aud instrumentele in tavile de metal.In MOMENTELE ALEA SUNT SIGURA CA 40 DE MIN PT. MINE AR FI INSEMNAT 2 ORE...nu am tusit, nu am vomitat , nu am fost ametita.Credeti/ma ca pe langa durerea de cezariana chiar si cele mentionate mai sus ar fi fost o bagatela...acum sincer ma gandesc ca as vrea sa ii aud primul urlet , sa il vad imediat..sunt momente unice cu care nu ma voi mai intalni ...efectele anesteziei indiferent de tip difera de la caz la caz...altele se simt bine altele vomita..pe altele le dor spatele 6 luni..depinde de corpul fiecaruia nu se poate generaliza...si apropos de doctor ca opteaza p[t un anumit tip de anestezie..aici vb si de spaga..normal ca la o generala..castiga si el mai bine si anestezistul..cam asta este ideea si cam la asta se reduce tot...[bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu am avut rahie, mi s-a parut ca totul a fost foarte scurt nu am auzit instrumente, doctorii nu discutau de genul taie, coase, si chestii din astea care cred ca m-ar fi speriat, ba am ascultat si muzica si am vorbit cu dna dr anestezist, de vazut nu am vazut nimic ca mi-au pus cearceaf in fata in schimb l-am auzit pe bebe l-am vazut imediat l-am vazut dupa ce l-au cosmetizat si imbracat am reusit sa ii raspund la unele intrebari la dna dr care ma intreba de glicemie si alte lucruri despre sarcina si a fost foarte distractiv sa ma puna cu cearceaful pe alt pat la sfarsit si eu sa nu simt nimic si sa ma plimbe cu patul pe coridoare partea nasoala a fost cand a trecut anestezia - ca au inceput durerile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Citat:
citat din mesajul lui sisisailberg
.si apropos de doctor ca opteaza p[t un anumit tip de anestezie..aici vb si de spaga..normal ca la o generala..castiga si el mai bine si anestezistul..cam asta este ideea si cam la asta se reduce tot...[bibe]
[:D] Draga, rogu-te nu mai spune prostioare de-astea. Nu ginecologul decide ce anestezie face , anestezistul decide asta. Ba mai mult , nu se decide in functie de cati bani dau pacientii ci in functie de alti parametrii. Culmea , exista si un scor de risc anestezic. Data viitoare inainte sa faci afirmatii documenteaza-te macar putin. Ca e urat sa induci lumea in eroare . ***Fur is for petting** "- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa? - Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…" http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui sisisailberg
.si apropos de doctor ca opteaza p[t un anumit tip de anestezie..aici vb si de spaga..normal ca la o generala..castiga si el mai bine si anestezistul..cam asta este ideea si cam la asta se reduce tot...[bibe]
[:D] Draga, rogu-te nu mai spune prostioare de-astea. Nu ginecologul decide ce anestezie face , anestezistul decide asta. Ba mai mult , nu se decide in functie de cati bani dau pacientii ci in functie de alti parametrii. Culmea , exista si un scor de risc anestezic. Data viitoare inainte sa faci afirmatii documenteaza-te macar putin. Ca e urat sa induci lumea in eroare . ***Fur is for petting** "- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa? - Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…" http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Depinde si de politica spitalului: aici se prefera rahi: riscurile sunt mai putine pt bebe (nu este afectat de anestetice) Infinitului de viata i-am zis MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da. depinde. si eu am nascut prin cezariana, anestezie generala. multa vreme am fost frustrata ca mi l-au nascut altii, nu eu. as fi preferat sa vad si sa aud tot ce se intampla si sa il pot tine pe pui mic pe piept dupa ce s-a nascut. de o mie de ori as fi preferat. sper sa reusesc sa nasc natural de data asta. eu [gravired], cu [fetita] (DPN 27.08.2010), andi [bat] si tati [roker] _________________________ [url="http://traduceri-asistenta.webs.com"]traduceri si asistenta[/url] ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui sisisailberg
.si apropos de doctor ca opteaza p[t un anumit tip de anestezie..aici vb si de spaga..normal ca la o generala..castiga si el mai bine si anestezistul..cam asta este ideea si cam la asta se reduce tot...[bibe]
[:D] Draga, rogu-te nu mai spune prostioare de-astea. Nu ginecologul decide ce anestezie face , anestezistul decide asta. Ba mai mult , nu se decide in functie de cati bani dau pacientii ci in functie de alti parametrii. Culmea , exista si un scor de risc anestezic. Data viitoare inainte sa faci afirmatii documenteaza-te macar putin. Ca e urat sa induci lumea in eroare .
stai draga xio linistita si nu mai spune tu prostii...ca aici mai toate am nascut si tot asa cam toate am dat spaga...si nu e vorba ca am dat numai la anestezist, am dat si la infirmiera si la femeia de serviciu si la asistente si la moase ...aaaa si sa nu uit - si la doctor...daca-ti face placere putem sa zicem ca la nastere si cat am mai poposit prin spital am facut cinste pe la toti cei care erau imbracati cu halate albe functie de ierarhizarea lor in acea procedura denumita generic nastere ...si a gradului lor de implicare [:D] e urat sa cauti sa ne induci tu in eroare....ca noi pe aici am fost taxate fara chitanta si factura in cel mai frumos moment al vietii de femeie si stim cum stau faptele prin spitale....hai, [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana , nu ma intereseaza daca ai dat sau nu bani si cui i-ai dat , e treaba ta ca ai vrut sa dai sau ca ai acceptat sa dai.Altele nu dau nimic si tot e ok.Vorbesc din experienta , nu din auzite sau presupuse. Prostii spun cei dezinformati sau care nu sunt din domeniu , ca si forumista pe care am citit-o . Tu nu stiu ce spui , ca eu vorbesc strict de mere si tu povestesti de zilele de vacanta. Anestezia este hotarata de anestezist, nu de ginecolog cum insinueaza Sisi. Nu se face in functie de bani , ci in functie de niste parametrii. Intelegi? Ca dai sau nu bani si cui ii dai u intereseaza la acest subiect. Mesajul meu era menit sa lamureasca cine decide anestezia si in functie de ce . ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Sincer, eu la amandoua cezarienele n-am avut treaba cu anestezistul, decat in sala de operatie punct. S-a prezentat, si-a facut treaba (adica rahi) si atat. Stia despre ce operatie e vorba, in prealabil dr anuntase la sala ca urmeaza o cezariana si atat. Nici nu m-a intrebat ce tip de anestezie vreau eu sau ce vrea dr. A, n-a primit decat.... multumesc. Infinitului de viata i-am zis MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui makydenis
Sincer, eu la amandoua cezarienele n-am avut treaba cu anestezistul, decat in sala de operatie punct. S-a prezentat, si-a facut treaba (adica rahi) si atat. Stia despre ce operatie e vorba, in prealabil dr anuntase la sala ca urmeaza o cezariana si atat. Nici nu m-a intrebat ce tip de anestezie vreau eu sau ce vrea dr. A, n-a primit decat.... multumesc. Infinitului de viata i-am zis MAMA
Asa este normal. Anestezistul vede foia ta de internare si analizele , stie ca trebuie sa iti faca cezariana si de ce , decide ce anestezie sa iti faca , medicul ginecolog nu se baga. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, inseamna ca ce am discutat cu dr inainte de operatie era doar "o transmitere de informatie"? Concret: eu cu contractii ajung la spital; dupa consultatie cand dr hotaraste ca urmez sa intru in sala il intreb daca tot rahi o sa am ca la prima cezariana; spune da, ca e mai bine pt bebe. Deci? Infinitului de viata i-am zis MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...