Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sexul are un pret!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui corap
http://www.youtube.com/watch?v=vyB_9FAPVFo&feature=related de la minutul 6:02 si ULTIMA interventie la topicul asta, michelle, te rog abtine-te sa mai califici & judeci lumea conform fanteziilor tale, nu de alta, dar dumnezeul tau zice ca-i pacat sa emiti judecati, chiar fondate. banuiesc ca cu atat mai mult atunci cand sunt rodul imaginatiei tale bogate. nu ca te-ar interesa cu ceva, dar eu am facu 3 ani voluntariat la un ong - in domeniul prevenirii avorturilor (prevenirii avorturilor ca masura contraceptiva, ca sa fiu mai specifica), asa ca judecatile tale de doi bani asupra lumii ("daca pt anumite persoane: avortul,bts,aducerea pe lume a unui copil la o virsta nepotrivita etc...nu sunt riscuri,sau prefera sa le ignore... atunci nu am ce spune mai mult." - oala in care m-ai bagat dat fiind ca am fost, la topicul actual, cea care a combatut cel mai mult - mi-e greu sa spun punctul tau de vedere, ca nu ti l-ai formult, ai lasat zbieratoarea sa urle pentru tine - discursul latrator) sunt complet sarite de pe axa.
De unde stii tu ce zice Dumnezeul meu? Spui ca nu mi-am formulat punctul meu de vedere? Nu am crezut ca e prea important. Am pus linkurile ca informare...nu ca ar interesa pe cineva in lumea asta punctul de vedere al lui Michelle referitor la sexul adolescentilor. Daca doresti punctul meu de vedere...desi nu e important decat pt familia mea, ok ti-l spun: Avortul=crima Avortul te poate costa viatza. Sexul inainte de casatorie e gresit. Pt ca poate duce la boli(tratabile sau netratabile), Sexul poate duce la deceptii( usoare sau fff grele...vezi sinucideri) Sexul duce la nastere de copii cand nu esti pregatit in viatza pentru ei. Nu cunosti pe cineva doar ca te culci cu el. Nu e important cu cate persoane te-ai culcat pana te casatoresti si nu prin asta castigi experienta (daca consideri ca e nevoie). Un adolescent trebuie sa inteleaga cat e de pretios ca fiinta umana si sa nu se lase manipulat cu usurinta. Sa invete sa spuna Nu cand trebuie. Sa aiba apreciere fata de propria persoana. Sa invete sa cunoasca oamenii. Abstienta e un raspuns (proprie experienta si a altora) si nu am murit. Cu cit ai mai multi parteneri cu atit esti mai predispus la a fi expus la consecinte. Adolescentii nu sunt capabili si nici nu trebuie sa fie, sa suporte aceste consecinte.(vezi alte capitole pe Dc...unde se varsa siroaie de lacrimi, femei despartite, parasite, amante, copii fara unul din parinti...etc) Adolescentii au nevoie sa invete self control. Casatoria e ceva serios, e importanta.De aceea trebuie sa iti cunosti partenerul bine. Sexul nu inseamna intotdeauna dragoste. Platesti pt sex. cu bani , emotii, viatza...etc. Sexul poate deveni adictiv. Da eu imi voi invata baiatul si voi insista pe abstinenta desi acum e inca mic (8ani). Am spus-o, nu mi-e rusine...ca nu are de ce. Tin la el ca la ochii din cap si nu vreau sa sufere. Daca va alege sa asculte de cuvintul meu si al Domnului ...bine. Daca nu, il voi privi cu lacrimi in ochi cum va gresi si va plati pt asta. Deci cam asta e punctul meu de vedere. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui Rufus Ce poate pati un baiat? Sa se imbogateasca cu un virus, de care nu va scapa toata viata. Si pe care-l va transmite, fara sa stie, femeii pe care o iubeste si se casatoreste. Ti se pare putin? Asta e...baietii nu fac avorturi.
Foarte soft in comparatie cu intestinele scoase prin vagin, nu ti se pare? Doamna ar fi putut inventa ceva si pentru baieti, caci are imaginatie, nu gluma. __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
daca nu ma insel a spus scoase prin abdomen. asta este o procedura medicala reala, nu imaginatie. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din perspectiva discutiei de fata si a celor mai multe puncte de vedere,sa te casatoresti e o treaba tare nashpa.Daca inainte esti liber sa te culci cu cine-ti convine,no matter what,sa te casatoresti inseamna sa-ti ingustezi grozav orizontul(asta daca nu vrei sa continui cadenta de dinainte,ca altfel nu e fun destul...[:D]).Pai atunci la ce sa vrei sa te mai casatoresti?Sa gasesti o fraiera care sa-ti faca urmasi ori un nenea amabil care sa te sustina financiar,as long as we both shall live?...Mda,minunata perspectiva.[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui Rufus Ce poate pati un baiat? Sa se imbogateasca cu un virus, de care nu va scapa toata viata. Si pe care-l va transmite, fara sa stie, femeii pe care o iubeste si se casatoreste. Ti se pare putin? Asta e...baietii nu fac avorturi.
Foarte soft in comparatie cu intestinele scoase prin vagin, nu ti se pare? Doamna ar fi putut inventa ceva si pentru baieti, caci are imaginatie, nu gluma. __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
daca nu ma insel a spus scoase prin abdomen. asta este o procedura medicala reala, nu imaginatie. michelle
Te inseli. __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui kariguld inainte de sotul meu, am avut o relatie cu un tip mai mare ca mine cu 18 ani. el ma cam presa iar mie nu-mi convenea deloc, mai ales ca avea niste "hibe" peste care nu puteam sa trec si care de fapt m-au facut sa renunt la relatie.
Citat:
citat din mesajul lui Rufus Da, abstinenta de la sex este subiectul, dar eu vorbeam de puterea de a spune nu si de a impune vointa proprie.
Hai sa va spuna baba ceva despre respectul de sine. Daca te respecti pe tine (barbat sau femeie) nu te saruti, nu te mangai, nu te atingi, nu te exciti cu o persoana care nu te atrage sexual. Si asa esti scutit de presiuni nedorite. Ca nu o sa-ti propuna nimeni sa faci sex din senin decat daca esti pe centura... __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
hai sa-ti spuna si baba asta ceva. daca te respecti si vrei sa astepti si vrei sa nu ai presiuni nedorite: nu te duci in casa, camera unui baiat singur, nu te mangii, nu te saruti cu foc... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92 Am cerut un exemplu echivalent.
De ce, accept? Ce relevanta are? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa daca te respecti si vrei sa astepti [..]
Respectul de sine este o valoare laica, o impartasim toti la topic. A vrea sa astepti e o discutie de sufletul credintei. E treaba voastra , a celor care asteapta, ce asteptati. __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui Rufus De ce, accept? Ce relevanta are?
Nici una Rufus, las-o balta... __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
O las. Da' nu-i corect. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...