Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi 13


Recommended Posts

DADA, imi pare rau ca fetita ta iti mosteneste sotul..poate pe viitor lucrurile se vor schimba.Sper din suflet sa ajungi sa ii dai pana la 6 luni laptic de la tine, daca stau bine si ma gandesc acusi aveti 3 luni, esti deja la jumatatea drumului.Bravo! Prietena mea care avea baietel de 4 luni , a inceput sa se stoarca si sa lase copilul cu bona, ii lasa laptic in biberoane..si in 2 sapt a pierdut laptele, de asta eram ingrijorata.Dar probabil, ca si perseverenta conteaza mult! Esti o mamica luptatoare! Bravo! Eu mai am episoade cand mi se pare ca am sanii goi si ca nu am lapte, pt ca fetita se agita la san si simt ca nu curge ca si cand sanul ar fi plin..ma simt asa de frustrata atunci.ca si cand as osandi-o la foame...dar ce sa fac??? Ii dau suzeta si imi vine sa plang de necaz..Sper sa ajugn si eu pana la 6 luni s aii dau san[q] Stefana, chiar sunt curioasa cand ies dintisorii lui Tudor.Eu stiu ca mai devreme de 4 luni nu au cum sa iasa! Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mada, lactatia se poate opri din multe motive. Cel mai important e nesolicitarea sanului. Altul este stresul.... un stres puternic poate opri in cateva ore lactatia. dar oprirea de la stres poate fi "remediata". Cu calm, rabdare, pus des la san, pompat, comprese calde, somn... daca mamica pompeaza la program de 3 ore si o face cu vointa si fara sa se streseze pentru asta nu cred ca poate pierde laptele. Dar, pompatul poate fi asociat cu oboseala, plictiseala.... adica e o munca grea asta si iti trebuie muuuulta determinare. E greu sa reusesti, dar NU imposibil. Dada, asa cum povestesti tu sigur ai cum sa pastrezi lactatia, asta daca nervii tai vor fi tari pana la capat[pup] daca doarme 6 ore noaptea e grasut lapticul. Despre cat sta un super-bebe la san[:D]. Pai... sanul proiduce cat e solicitat. Daca mama nu stoarce dupa supt in cel mai scurt timp atat va produce sanul si deci bebe il va goli. La tine lucrurile stau diferit. Poate si sanii "colaboreaza"cu pompa... Important e ca ai un bebe satul si hranit natural. Eu una nu pot spune decat jos palaria in fata ta. Eu nu cred ca as reusi mai mult de 6 luni , apoi, incet incet ma tem ca as obosi. Pe partea celalta, la cat sunt de incapatanata poate as reusi si mai mult... stiind ca asta fac pentru copilul meu. Poate daca nu aveam de ales exact asta faceam, mai ales ca eu am oroare de laptele praf[:D]. Nu stiu sa spun ce as fi facut si ce nu, ca una gandesti cand nu esti in fata situatiei si alta cand e o problema personala. Imi imaginez doar ca e foarte greu... si te apreciez ca faci asa ceva pentru sanatatea copilului tau. Iti doresc si va doresc sa poti cat mai mult. Despre dintuci, si al meu avea balute toata ziua de pe la 2-3 luni parca. asa am spus si eu ca sunt dintii. La 4 luni medicul mi-a spuys ca nu se poate, e prea devreme( de la 2 la 4 luni nu am mai fost la medic[:D]) . Ei, la 6 luni au erupt dintii, asa, "fara semne" si am mers dintosi la vaccin. [:I]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, ia nu mai pune tu limita la 6 luni[pup]. Asta cu sanii goi va fi tot mai frecventa odata cu trecere timpului. EU de pe la 8-9 luni ii aveam goi mereu si bebe a mai avut episoade de supt exclusiv din varii motive. Sanul care pare gol nu e gol doar pare[pup] Fii increzatoare... ai sa poti. Numai sa nu te iei dupa "semne"din astea irelevante. Ca daca ai sa spui: nu mai am lapte, pentru ca sanul pare gol... nu ai sa alaptezi prea mult. Sanul solicitat de bebe nu seaca decat daca treci printr-un stres mare sau uiti sa te mai si odihnesti[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, eu imi doresc din suflet sa fie mai mult..dar uneori mi-e tare frica...DAr o sa gandesc pozitiv, si trebuei sa reusesc!De odihnit noaptea ma odihnesc, dar de baut lichide nu prea reusesc..cam 1 litru-max un litru jum pe zi[alcool] Si mai am o probleme, fata imi doarme, noapte cel putin, numai pe partea dreapta, eu o pun si pe stanga si ea se rasuceste si tot pe dr ajunge..ma tem sa nu ii creasca asimetric oasele fetzei[bang] Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetele...ce faceti?noi abia am mai treminat cateva lucruri prin casa in timp ce bebe doarme linistit!!! ma intrebat cineva cu cine seamana cezarik a meu...eee aici e greu de spus...unii spun ca seamana cu mine,altii k seamana cu tati dar singura parte vizibila ca la luat de la tati sunt buzele...ff mari[olala]iar tati nu mai poate de mandru[:D] CAT DESPRE SAN fetele eu nu mai pot...am sanii ca piatra plini,cu galme si ma dor exagerat de tare...lam trimis pe tati sa ne ia pompa de san manuala si sterilizator...si nu stiu cum ar trebui sa procedez...sa pompez dupa ce il alaptez?sau inainte?cam cat ar trebui sa pompez pe zi...bebe trage si mananca bine insa sanii mei produc prea mult.... [mamica] lui CEZAR GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
buna dimineata fetele...ce faceti?noi abia am mai treminat cateva lucruri prin casa in timp ce bebe doarme linistit!!! ma intrebat cineva cu cine seamana cezarik a meu...eee aici e greu de spus...unii spun ca seamana cu mine,altii k seamana cu tati dar singura parte vizibila ca la luat de la tati sunt buzele...ff mari[olala]iar tati nu mai poate de mandru[:D] CAT DESPRE SAN fetele eu nu mai pot...am sanii ca piatra plini,cu galme si ma dor exagerat de tare...lam trimis pe tati sa ne ia pompa de san manuala si sterilizator...si nu stiu cum ar trebui sa procedez...sa pompez dupa ce il alaptez?sau inainte?cam cat ar trebui sa pompez pe zi...bebe trage si mananca bine insa sanii mei produc prea mult.... [mamica] lui CEZAR GABRIEL
Pompezi putin inainte daca e mamelonul tare si nu-l poate prinde bebe. Daca il prinde bine nu pompezi. Faci dus fierbinte pe sani inainte de alaptat. Dupa alaptat pui rece. varza zdrobita de la frigider face bine. Dupa alaptat, daca sanii raman tari scoti la pompa. Lapticul il poti depozita in congelator, in recipiente sterile. scrii pe ele data la care a fost pus si sunt bune 6 luni. Sanii ii golesti la pompa numai cat sa nu mai stea pietroi, cat sa fie suportabili. daca pompezi mult stimulezi lactatia si e tot mai rau. Daca te doare rau sau faci febra poti lua un paracetamol ( NU sinus). Copilul pus cat de des la san, chiar si intre mese daca e cazul si el accepta. Cred ca doare, e hormonala treaba cu intaritul sanului, pana se regleaza lactatia cam asa e. Atentie daca porti sutien: sa fie lejer, sa nu stranga, sa nu preseze cusaturile pe san. [pup] Recipiente pt laptic gasesti pe net, dar sunt scumpe. Eu as folosi urocultoarele de la farmacie pentru ca sunt complet sterile si mult mai ieftine. Laptele congelat se decongeleaza la temperatura camerei si se incalzeste pe baie marina( NU la microunde, Nu se fierbe)[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clauditza, daca ai sanii tari cu galme si DUPA ce suge bebe, trebuie sa scoti cu pompa, altfel ajungi la mastita si va trebui sa iei antibiotic. Deci DUPA ce suge bb, scoate cu pompa pana nu mai ai galme! Laptele muls poti sa-l pui la congelator, provizii pt mai tarziu. Daca trece timpul si nu reusesti sa scapi de galme, se inroseste locul si faci febra, mergi la doctor sa-ti de antibiotic. O sa-ti dea un antibiotic care merge pe alaptare, deci nu va trebui sa intrerupi alaptatul din atata lucru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atentie cu compresele cu varza, pot duce la oprirea lactatiei, se folosesc la intarcare! Da-i dintr-un san pana il goleste complet. La masa urmatoare da-i din celalalt, la fel. Stiu persoane care asa au alaptat a la long, pt ca au avut f mult lapte si copilul s esatura dintr-un san. Oricum, e bine sa nu ia doar laptele care vine la inceput, acela e mai apos, potoleste setea copilului, sa-l ia si pe cel care vine mai la sfarsit, care e mai gras si consistent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89
haideti sa va zic ceva tare...care numai eu nu puteam sa fac...[bang]am desfacut pompa sa o pun la sterilizat...insa nu am retinut cum se monteaza la loc...am incercat eu ceva dar nici o sansa sa fie asa cum trebuie...am pus sanu in ea dar degeaba...[q] [mamica] lui CEZAR GABRIEL
Asa am patit eu cu husele de la carut si acum am o piesa care nu stiu unde vine[bang][bang] Poate bagi niste pozici cu Cezarica pe FB[bibe][bibe] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sophia - cezariana Cacicovschi 34 sapt. Ai grija de noi Doamne [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...