Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi 13


Recommended Posts

Ca Oana vad ca a uitat[bibe] cu asa mandrete de fata numai grija asta cred ca are dar sa ne bucuram si noi[iartama] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sophia - cezariana Cacicovschi 34 sapt. Ai grija de noi Doamne [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Claudita, pun-l pe tati sa te ajute, nu e greu! Lalic, si eu am patit la fel cu scoica auto, am spalat husele si erau o groaza de catarame si prinzatori, ca s-a chinuit sotul o ora sa il faca, si el e genu care face un puzzle cat ai zice peste[:D].. DAda, am comandat s eu de pe miniprix o pereche de pantofi f frumosi , stil platforma si cand au ajuns am avut stupoarea sa constat ca nu imi vin..acuam ori mi-a crescuit pciiorul, ori erau o marime mai mica..dar sutn tare necajita..cum pot sa verific daca mi-a crescut piciorul? Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, au mai patit si altii cu pompa Uite [url="http://laptematern.ro/cms/front_content.php?idcat=8#12296;=1"]aici [/url] despre prevenirea mastitei din sursa de maxima incredere. Scrie si despre varza si cartof[pup] Nu mai stiu cui promisesem, [url="http://laptematern.ro/cms/front_content.php?idcat=6&idart=133#12296;=1"]aici[/url] Tehnici de hranire cu supliment a unui bebelus alaptat ( Mada cumva?) [url="http://laptematern.ro/cms/front_content.php?idcat=6&idart=40#12296;=1"]Aici[/url] gasiti informatii despre Caria dentara care nu reprezinta un risc al alaptarii
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, Ionela va multumesc pentru raspunsuri.Eu ma rog la dd sa pot pompa cat mai mult.[:D]oricum duc o viata destul de linistita fara griji, fara stres cu armonie in cuplu si seninatate.Nu vad de ce nu as putea exprima in continuare mai ales ca vointa este :).Si eu am oroare pe lapte praf, mai ales pentru prostiile ce le are in el.Cand venisem din maternitate cu acea lista lunga de medicamente si lucrusoare pentru bebe de cumparat, luasem si o cutie de LP Nan1(din cate am inteles asta le dadeau bebelusilor in maternitate pana la revenirea lactatiei)in caz de raman fara laptic.Cand am citit ce porcarii are in ea inclusiv taurina care se gaseste in energizante gen Redbull si care e interzisa in Canada, Finlanda etc (taurina sintetica) m-am crucit si m-am jurat ca in viata mea copilul meu nu o sa primeasca LP. Mada acum cu reducerile asta pe Iasi mi-am mai luat si eu vreo 5 perechi de sandale,pantofi si saboti de pe Miniprix si mi-am luat 41 marimea.Inainte imi luam 40 si erau toti ok, acum 41.Eu asa am ramas cu picioarele facand proba dupa incaltamintea veche care ma strange(sandale, balerini vechi) deci nu erau baliverne ca se modifica dimensiunea piciorului dupa nastere si asa ramane.Surorii mele la fel i-a crescut dupa nastere talpa piciorului, sau s-a latit putin incat nu ii mai vine numarul dinainte bine.Picioarele imi sunt desumflate complet insa dupa incaltamintea veche imi dau seama ca e o schimbare.Imi vin si cei vechi insa nu mai merg bine cu ei.(fac bataturi si parca strang putin)Deci o schimbare se simte. clauditza89eu in prima luna eram numai cu sanii angorjati cu noduli durerosi, cu febra si frisoane.Am avut intr-o luna vreo 4 episoade de "furia laptelui" nasoale cu febra, frisoane si tot tacamul.Singura solutie la mine a fost pompatul la greu.Dusuri fierbinti pe san inainte de alaptat.Ma mai masam insa ma urcam pe pereti de durere, bagam pompa si gazuta insa ea sugea putin ca incepea circul:plans, voma etc... (in cazul tau pune bebe cat poti de mult la san).Dupa alaptat mai ales seara inainte de culcare puneam perna cu gel rece (aveam din setul de la epilator) o bagam in congelator si o puneam alternativ pe zonele din san dureroase. La inceput beam ceai pentru stimularea lactatiei si rezultatul era angorjarea sanilor si durere la maxim.A trebuit sa beau vreo 10 cani sa imi dau seama ca din cauza asta mi se umflau sanii in ultim hal.De cand am oprit bautul ceaiului imi revenisera si sanii la normal.Parca aveam silicoane asa tapeni, tari si durerosi erau. Deci insista cu alaptatul si pus bebelus la san ca o sa treaca. Ce pompa ai?Prin instructiuni nu exista o schema de montare?Aventul are asa ceva in instructiunile de utilizare.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela merci pentru raspuns cu tehnicile de hranire,dar sincer m-au facut sa rad acele metode din articol.Imi si imaginam sotul sau mama stand cu seringa sau cu lingurita Cred ca numai cu asta s-ar ocupa toate cele 8 ore pana veneam eu acasa de la servici:D eu abia pot sa ii dau cei 5 ml de calciu cu seringa sau cu lingurita, d-apoi 100 sau cat ar papa ea. Eu sper sa nu am probleme nici cu pierderea laptelui nici cu invatatul cu bibe.Si acum cand mai plec pe undeva ii las lapte stors in bibe si la spital tot bibe a primit ca nu aveam lactatia instalata deloc si Sofia nu a facut 'figuri'pana acum [8D] Dadaianaapropo de stors ...cam cat laptic papa la o masa bebica ta?si cam cat de des? ca incep sa-mi fac calcule de pe acum.Eu alaptez doar la san si ea ar papa non stop daca s-ar putea si nu am idee cat lapte trebiue sa las acasa sa-i ajunga 8 ore... [fetita]Sofia Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici care ati nascut....va rog ajutati-ma si pe mine ca sunt in ceata totala si nu mai inteleg nimic in legatura cu celulle stem.Tot citesc si nu gasesesc nimic care sa mi se para ok... Ma intereseaza cu cine ati facut contract. Cat se plateste la inceput, cat pe luna...... si pe ce durata ati facut contractul.... Multumesc!!! [pup] Lisa cu fetitza Maria Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

camelia33 acum la aproape 3 luni fetita mea papa in jur de 100-140 ml la o masa, cam la interval de 3 ore.Nu e regula intervalul orar.Poate manca la o masa doar 75 ml si pana la urmatoarea masa mai papa si restul sau sa mai vrea.Poate sari peste 1 masa ca nu ii este a manca tot timpul.Sunt zile cand papa bine, in altele nu are chef de masa, suge putin de sete si nu mai papa.Asta cand e foarte cald.Asa papa vreo 7 mese pe zi.Noaptea doarme, ultima masa i-o dau la 24 sau la 2 noaptea si urmatoarea cam dupa 6 ore respectiv 7-8 dimineata cand papa la 2 sau pe la 5-6 dim cand papa pe la 24.[pup] Nu va faceti calcule ca nu o sa pape bebelusii dupa calcule.Ei papa cat le trebuie si cand simt nevoia![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Claudia, ce ti-au zis fetele este f bine de urmat. Pompa o sa te salveze. Eu chiar am spus ca e cea mai buna cumparatura pt ”mine” de cand am nascut. Acum spun la fel si despre camasa de alaptat care e atat de comoda si e si cocheta [:D] Eu aveam niste noduli care ma dureau ingrozitor inca din spital, dar am insistat cu pompa si tot, dar tot ce am stors ii dadeam sa pape la biberon. Am avut noroc ca nu drat mult furia asta, si acum zic eu ca m-am reglat bine. Nu mai folosesc pompa decat noaptea la 4 cand ma storc pt ca nu vrea sa se trezeasca sa manance la san, si ii dau din biberon. Si-a facut obiceiul sa adoarma la 12 jumatate- 1 si se trezeste la 7 dimineata. Fetelor, mi-a venit ieri cantarul si am cantarit-o. Are doar 2670 gr. A mai scazut 100 gr de cand am adus-o acasa, de o saptamana. Stiu ca nu trebuia sa cumpar, ca sa nu ma stresez. Astazi nu o mai cantaresc, nici maine, sa vedem peste cateva zile cum o sa fie. E normal sa scada in greutate, oare nu e consecinta faptului ca nu mananca suficient? Adica nu respecta programul de 3 ore, ii dau de cate ori cere (si stie sa o faca), dar ca si frecventa mananca mai rar decat scrie in carti, cat de cantitativ, nu pot sti. Doar masa de la 4 dim e de 70 ml pe care o storc cu pompa. Lalic, o sa pun si poze, dar nu am avut timp. Deja am inceput sa intru in activitate. Fetele mele sunt in concediu si trebuie sa mai rezolv eu unele treburi, ca sunt in IS. Fetita sta cuminte cu bunica. In fiecare zi lipsesc cate 2-3 ore. Astazi am avut treaba la vama la Sculeni si in drum spre casa, luandu-ma asa cu gandurile mi-am amintit deodata ce ma asteapta acasa. Asa mi s-a implut sufletul de bucurie! Am apasat pedala, am dat muzica mai tare si am fost atat de fericita cu nu mai fusesem demult, poate niciodata. Cu cata placere am simtit fierbinteala celor doua lacrimi pe sub lentila ochelarilor - lacrimi de fericire. Acum stau si ma gandesc cum am trait eu atata timp fara sentimentele astea? Oare nu m-am simtit singura? Poate ca da, poate ca toata viata mea am asteptat minunea asta fara sa stiu ca o astept. Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...