Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi 13


Recommended Posts

Hellena, in acest moment la arcadia sunt 2 baietei gemeni abia nascuti. Nu stiu mare lucru despre neonatologi, inca mai am timp sa ma informez. [pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

A fost si medicul astazi si ne-am mai relaxat un pic. Am inscris-o la Dr. Alexandrescu, de care nu mi-a placut atunci, la prima vedere, dar acum sunt convinsa ca m-am inselat; si in final am facut o alegere buna. Fetita mea cred ca are un puseu de crestere, cum altfel sa explic nevoia asta atat de mare de a manca la o ora, chiar si mai putin? Pur si simplu, de azinoapte mananca incontinuu. Unde ma plangeam ca papa putin, acumaaa... ma tem ca raman fara resurse la cat cere. Nu se alinta la san, cand prinde, usuca[:D]. Daca stiti, spuneti-mi cat tine perioada asta? O zi doua, o saptamana? o sa-si faca un obicei din a manca atat de des? Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, uf! Vezi cum evolueaza, si caut un medic maine, daca nu trec. Si Mariei ii aparusera niste pete itr-o seara, dupa baita, si m-am ingrozit, dar dupa vreo 2 ore ii trecusera. Cred ca au fost de la spalat, sau masaj. Pielicica lor e atat de sensibila nu se prezinta deloc ca a noastra. Ii poate irita si o mica atingere. Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellen bine ai venit! clauditza89 ati iesit cumva la soare si era imbracat mai grosut mititelul?Eu asa patisem cu bubulina la cateva saptamani dupa nastere ca avea o bascuta pe cap, ea tot si-o scotea eu i-o puneam inapoi insa acasa am constatat ca in loc sa o ptotejeze de soare mai rau a facut ca s-a umplut toata de bubite.Pielea mititeilor nu transpira, nu au porii aia formati sau nu stiu care e explicatia si mi-a facut bubite milium (milaria) (ca niste umflaturi mici si rosii) insa au trecut in cateva ore in casa la racoare. Eu am in casa pentru orice ii iese pe fatam corp bubulinei o crema de la Mustela se cheama Stelatopia.Orice bubita, iritatie, eczema etc. ii iese, trece repede cu crema asta.E scumpa (in jur de 70-80 ron) dar e f. buna!La mititei ies multe chestiute pe fata/corp in primele saptamani de viata. Oana fetitei tale e posibil sa ii fi iesit petele deoarece apa era putin mai fierbinte cu un grad doua.Aceeasi explicatie cu transpiratia in primele saptamani de viata nu poate transpira sa isi racoreasca corpul...porii la bebe[pup] Noi nu am chemat nici un medic de familie acasa.Prima vizita a fost la 2 sapt la Arcadia gratuit, i-am transmis dr.de familie care e si pediatru ca e situatia ok si apoi a vazut-o la 2 luni la vaccin (consultat,masurat,cantarit,vaccinat)[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi fost eu de capul meu, nici eu nu as fi chemat dr acasa, desi ma bucur ca am facut-o pt ca m-a invatat atatea, dar daca am un barbat stresat si stresant, asta e. M-a zapacit de creieri sa chem dr acasa sa o vada, ca de unde stiu eu ca e normal sa scada in greutate... si etc.[alcool] Ma bucur ca a fost si el acasa la discutia cu medicul si s-a lamurit cum e cu suplimentul de mancare, cu laptele praf si ceaiul. L-a intrebat pe medic daca putem sa ii dam ceai. Si medicul i-a spus ce ma invatase pe mine Ionela sa ii spun lui.[:D] Si la urma, mi-a zis: ” Iarta-ma, o sa invat sa am mai multa inceredere in tine pe tema asta” [:-@] Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doctorita Grigore stiu ca este o buna profesionista si are experienta in nasterea de gemeni, despre nastere nu am vorbit inca, am luat-o incet pas cu pas fiind o sarcina greu obtinuta am stat tot timul cu stres. Acuma stau acasa si 90% din timp in pat culcat pozitia in fund imi provoaca niste dureri cumplite de burta, nu am voie sa fac nici cel mai mic efort probabil voi vorbi unde nasc in septembrie, din cate stiu eu nu iti impune unde sa nasti, cine mi-a zis mie de neonatologi mi-a spus ca sunt din Pascani sau alt oras mic, nu am verificat inca cine sunt exact, pt mine sunt cei mai importanti pt a hotara unde sa nasc, [gravi]20+ [baietel]si [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca bubitele astea parca ar fi cosuri...sunt rosii si in mijloc au o chestie alba...acelasi lucru si la mine pe fata...nu am avut in viata mea asa ceva...in plus mia iesit si o buba sau nu stiu cum sa o descriu...pe degetul mare din aia plina cu apa...e dureroasa!!!mie frica...ce ar putea fi?[q][q] AU fost la noi si proapetii parinti care mama nascusera la cuza...oare erau purtatori de microbi? OANA daca maine nu ii trece cu siguranta am sa sun un pediatru..cred ca am sa caut chiar din seara asta sa vad daca gasesc ceva aici in zona mea!! [mamica] lui CEZAR GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudita, bibitele mci si rosii si cu un punctulet alb sutn de la caldura, nu te speria..asta fac toti copii aproape..dr meu pediatr a zis sa le dau cu putina pudra, acuma tupoti pune pdra mai intai in palma si usor sa dai cu degetul peste bubite, sa nu faci nori de purda cand presori,E buan orice pudra, ai sa vezi ca maine vor arata mai bine, si apoi ii vor aparea altele noi, sa nu te sperii! Poate era mai bine sa nu primti vizite asa curand, mai ales ca al Cuza e peste tot Stafilococul auriu, si cu siguranta fam. respectiva e purtatoare! Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clau, poate fi de la caldura sau cine stie... mai bine la medic. Cu toate astea banuiesc o reactie la transpiratie, sunt fosrte sensibili Oana, puseele de creste tin intre 2-3 zile si o sapt. Nu se invata sa manance asa. Ba vor urma perioade in care e posibil sa rogi copilul sa pape. Noi am avut 2 episoade tare stresante in care bebe manca numai plimbat prin casa. Ei, habar nu aveam ca as putea alapta din mers... am aflat ca se poate. Episoadele alea au fost chiar mai grele decat suprasolicitatul sanului. Lactatia creste cu cat raspunzi mai prompt cererii., Nu amana nicio masa, deloc. Lasa copilul sa suga cat are rabdare, chiar daca tu ai impresia ca nu mai are ce... e ok asa... sanul afla cat trebuie si se apuca de treaba. Rabdare, somn si multe lichide[pup] Nu stii cat ma bucur ca medicul ti-a confirmat cele spuse de mine[pup]. Imi place medicul tau[:D] Acum sa ma explic: eu sunt o persoana care se informeaza mult, dar nu le stiu pe toate, ba mai mult, nu am pregatire medicala, deci nu stiu ce trebuie sa faca un medic bun... Categoric sunt si medici buni si medici mai putin buni, si medici foarte informati si la curent cu noutatile si medici invechiti care merg pe principiul: daca acu 30 de ai cand am terminat eu facultatea asa am invatat ca e bine, si de 30 de ani asa fac, de ce sa schimb?" chestie care mie imi pare aberanta. Cu toate astea, singurul criteriu dupa care eu pot evalua un medic sunt asteptarile mele. Daca raspunde la asteptari e un medic okpentru mine, daca nu.... nu e prost e doar incompatibil. De aici afirmatia: imi place medicul tau[pup] Dada, zici ca e ok cremuta. Bag si eu o cautare si poate ne aprovizionam si noi
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...