Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi 13


Recommended Posts

Claudita[pup]ce ma bucur pt tine, parca mai ieri te plangeai ca nu mai nasti, cand aveai dilatatie 2, mai tii minte? si acum vorbesti de alaptat [bibe][bibe] de bb......cand ajung si eu sa ma plang ca ma dor sanii de la alaptat, ca nu doarme gazuta, ca are colici[q] vreau si eu[q][q] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sophia - cezariana Cacicovschi 34 sapt. Ai grija de noi Doamne [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui lalic
Am luat si eu tot de la NUK, dar ma gandeam , biberoanele si suzetele cum se dezinfecteaza? Banuiesc ca inainte de a le pune in gurita trebuie sterse cumva cu ceva, nu?doar nu le despachetam si gata........ma intrebam si eu.
la dezinfectare metodele de sterilizare din cate stiu sunt aceleasi ca si in cazul biberoanelor de plastic zic eu. scrie si pe eticheta - ca trebuie sterilizate inainte de utilizare. cel mai simplu - prin fierbere in apa. Lori [gravi] 36+ fericita cu [fetita] Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! (am inceput sa citesc dimineata, dar pana am terminat s-a facut pranz [:)]) Eu, ca de obicei, sunt mai putin activa in week-end, din motive de vizite si de ... tati [:D] Claudia, felicitari pt curaj. Ai fost minunata! Spor la alaptat! Pt durere, pozitionare corecta, cum ti-a povestit Ionela, Garmastan dupa fiecare alaptat si stai cu sanii dezgoliti cat mai mult. Inainte de supt, emoliaza-i cu putin laptic [pup] Oana, ai ajuns la medic? Medicul nostru de familie nu inscrie bebelusi de obicei. Eu nici nu am intrebat-o, dar poate daca-i zici ca vrei doar pt trimiteri o sa accepte. Daca vrei in acelasi centru medical, dr. Daniil e ok, sustine f mult alaptatul exclusiv pana la 6 luni. In rest, pare ok, insa noi am fost la ea doar la controalele standard si vaccinuri. Si ea ne-a recomandat nici sa nu luam cantar si bine am facut. Noi de la 2 la 4 luni nu am fost deloc la medic si nici nu l-am cantarit (decat la mine in brate, pe cantarul de ameni mari - nerelevant) [pk] Chiar asa, vorba Ramonikai, la ce va trebuie biberoane? Noi avem unul de la pompita si l-am folosit doar pt o poza [:D] Daca va fi totusi necesar, am auzit ca cele mai bune bibe anti colici sunt Dr. Brown's. Eu de astea as fi luat daca nu alaptam. Sa va spun de bebele meu. Ieri, in parc la Copou, si-a bagat pt prima data piciorutele in gura. Era asa de scump... L-am filmat cum le sugea de zor [olala] Mada, multumim pt capitol nou si felicitari! [pup] Stef si bebe iubit (24.03.2011) It's nice to be important, but it's more important to be nice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudita mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai scris.Te mai felicit inca odata!Am rememorat cu ocazia asta si momentul nasterii mele.Ma gandeam cum a fost[:D] Ionela am citit si eu ca e posibil sa nu fie lapticul bun in acele momente insa nu am luat in seama aberatiile astea.Bebelina oricum papa. E chiar menstra nu e spotting cum credeam.Sunt curioasa cat ma tine acum. Sper ca nu 10 zile [alcool][bang].A venit fara nici o durere ca si inainte de nastere.Inainte imi venea ceas stiam si data exact imi venea si intr-un interval orar anume intre 2 si 5 dimineata:)).Ma tinea exact 5 zile, prima si ultima era lejera. Asa bine imi reglasera pastilele menstra.Sunt curioasa cat de haotic o sa imi vina acum. Nu mi-a venit menstra din cauza pastilelor pentru ca astea au in ele numai progesteron si asta nu regleaza menstra.Poate doar sa mi-o intarzaie.Estrogenul din anticonceptionalele normale regla menstruatia. Tetinele si suzetele se sterilizeaza in sterilizator.Nu le bagati sa le fierbeti in apa pe aragaz pentru ca le stricati mai ales daca sunt de silicon.Dupa folosire le spalati mereu cu detergent de vase si le uscati bine.Eu sterilizez totul cam 1 data pe saptamana, in rest spalat cu detergent de vase cu peria si cu apa fierbinte tare. Eu mi-am luat seturi de la Avent.Nu sunt adepta biberoanelor din sticla pentru ca sunt grele si nu imi plac.Cand creste bebe nu am de gand sa vad ca arunca cu bibe de sticla prin casa sau sa se loveasca prin cap cu el.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DadaIna, eu sterilizez pompa si biberonul dupa fiecare utilizare, oare le stric? Bine, ca le folosesc rar. Azi am plecat de acasa si a ramas fata cu mama si i-am lasat 60 de ml lapte muls. Tu cum reusesti sa te storci mereu? Nu ti-e greu? Eu ma plicti imediat, si ma doare mana[alcool]. Fetelor, nu am scapat pana la urma de gura barbatului, desi recunosc ca si putin din initiativa mea, am comandat cantar de pe okazii. M-a si sunat omul sa ii confirm comanda. Probabil maine o sa il primesc. O sa incerc sa nu devin obsedata de greutatea ei. Si eu ma cantaresc zilnic, si nu ca am o obsesie a kilogramelor, e o rutina pur si simplu. Claudia, iti dau numarul doamnei respective. Nu stiu daca se poate angaja ca si bona, eu din ce mi-a zis doctorita, am inteles ca ar fi utila in a ma ajuta cu problema alaptatului, la baita, un fel de consiliera asa. Tu o sa vorbesti cu ea si vezi. Eu chiar m-am descurcat pana acum, dar la cea mai mica problema o sun cu siguranta. Stefana, nu am mai mers la dr astazi, miercuri o inscriu. Dr noastra mi-a recomandat sa inscriu fata la un pediatru din incinta si am fost cu ea la acel domn dr (am uitat cum il cheama) sa ma prezinte. Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am experimentat alaptatul din pozitia culcat. Ce ne-am mai rostogolit in toate partile, in final... nu am reusit. Evident ca e treaba de profesionisti. Daca as gasi un model pe undeva, un filmulet sau niste poze, ca nu imi dau seama cum trebuie sa stau. Ea saraca nu intelegea defel ce vreau eu, dar ii placea sa stea peste mine, ba pe piept , ba pe mana, pana s-a rasturnat pe pat.[:D] Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite Oana am cautat eu ceva, poate iti sunt de folos http://www.romedic.ro/pozitii-de-alaptat-0P15172 http://www.emamica.com/a/pozitii+de+alaptare++atasarea+bebelusului+la+san/73 emotionanta tare povestioara ta[q] cand vine vorba de bb ma apuca[q] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sophia - cezariana Cacicovschi 34 sapt. Ai grija de noi Doamne [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, e f la indemana si comoda pozitia culcata in pat, pe o parte, noi noaptea doar pe asta o folosim.Cand era bebelina mea mica, la icenput puneam o pernuta micuta sub capsuorul ei, astfel ca ea sa ajunga la sanul meu mai usor.DAca stai pe partea stg de ex, ii dai din sanul stg, ca eu la inceput ii dadeam din dreptul de pe partea stg..nu vrei sa stii ce ischibitii de aerobic trebuia sa fac sa reuseasca feitita mea a suga, intr-un final m-am prins..ca de, din greseli inveti[:D].Acuma nu ii mai pun pernuat, ca ea a mai crescut si ajunge usor la san..de multe ori adoarme cu el in gura, si eu la fel, adorm langa ea, asta de la 6-8 dimineata.ca in timpul notpii am grija sa o pun mai la distanta de mine, sau daca nu-s prea obosita la ea in patut. Si vezi ca sub capul tau sa ai o perna, e f buan si ce ape care dormi. Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...