Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi 13


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dimineata fetele...ce faceti?noi abia neam revenit dupa o noapte alba...parca suntem niste zombie...bebe a fost foarte agitat toata noaptea...a varsat putin...a facut cacata maronie spre galbuie si subtire de 3 ori azi noapte...a sughitat atat de tare ca pe tati aproape il lua plansul...sa orpit din sughit numai la san...si aizi dimineata la fel..chiar nu pot sami dau seama de la ce...poate fi ca ieri am avut multi vizitatori?eu una sunt epuizata tati la fel nu stiu cum ne vom descurca.... CAT DESPRE SAN mai mult ca sigur pozitia mea e proasta...dar atunci bebe cum poate papa? credeti ca ar fi mai bine sa imi iau o pompa de san si sai dau la biberon? CAT despre mine incetu cu incetu imi revin chiar nu mai am asa mari dureri si am inceput sa ne miscam mai bine fara {cracanatele)cum spune tati!!![:D][:D] SI totusi mie frica de postpartum...aseara de exemplu eram atat de epuizata iar bebe se trezise nevrand nimica...nici san nici schimbat...nimic...doar plangea probabil il durea stomacelul saracutul ca auzeam cum ii facea inauntru...dar eu pentru o secunda am avut o decadere si un nervozism incat imi venea sal las asa sa planga...apoi miam revenit si am inceput sa plang eu...ca nu stiu cum mia trecut mie asa ceva prin cap!!!offf cu siguranta daca nu era tati imi era si mai greu..el saracutul ma ajuta...fara el eram terminata deja... ati trecut si voi prin asta? [gravi]39+ CU[baietel]CEZAR GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clauditza, da, cam toate am trecut prin asta! [grup] In primul rand sughitatul e normal, bebelusii sughit des. Ai procedat instinctiv foarte corect, l-ai pus la san! Foarte bine, asta e cea mai buna metoda sa-l faci sa-i treaca! In al doilea rand faptul ca a facut de 3 ori kk peste noapte e foarte bine, inseamna ca ai suficient lapte si e normal! Faptul ca a facut maro spre galbui e iar normal, maro e meconiul cu care s-a nascut si se va elimina treptat, apoi va face in continuare galben. Cum a varsat, in jet, cu putere, sau doar i-a curs putin lapte proaspat sau branzit? In cazul 2 iar e foarte normal. E foarte bine ce faci pana acum, continua! [flo] Ca sa fii sigura ca bb prinde sanul corect - el trebuie sa ia in gurita toata areola, nu doar varful (mamelonul) si trebuie sa aplice presiune cat mai pe areola, pe margina. Ce trebuie sa faci - sa incerci sa te odihnesti cat mai mult ziua, sa dormi cand doarme si bebe. E normal sa te simti obosita si un pic deprimata zilele astea. Nu are niciun sens sa-i dai cu biberonul, asigura-te ca bb prinde bine sanul! In timp ce il alaptezi incearca sa nu fi incordata, sa fii linistita, poti sa te uiti chiar si la TV sau sa faci ceva ce te relaxeaza! Cel mai bine uita-te cu drag si in liniste la el [il], asta te ajuta si sa-ti vina laptele. Felicitari, sa va traiasca bebe, totul va fi bine!!! Primele zile sunt de adaptare, sunt mai grele, dar o sa va intrati voi intr-un ritm!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetele!Noi abia am ajuns de la medic pt ca Sofiei i s-a extins iritatia care credeam eu ca e de la caldura si se pare ca e o alergie(sau urticarie) la ceva...LA ce nu a stiut nici medicul in schimb a spus ca poate fi de la ceva ce am mancat eu...ma mir... In fine mi-a dat o solutie CALAMINE si sa ii mai dau 5 zile de calciu. Sper sa ii treaca ca multe bubisoare are mititica in zona gatului mai ales. Oana saraca de tine cum te-ai chinuit tu cu alaptattul din pozitie culcat[pup];eu la inceput tot asa nu o tineam bine la piept si facusem rani de sugea lapte cu sange.Dar m-au invatat fetele de aici cum sa fac si de atunci pozitia de alaptat la orizontala e preferata mea si am scapat si de rani.Plus ca noaptea e cea mai ok ca adoarme si fata imediat dupa ce papa . Claudita nu te speria e mai greu la inceput.Sieu la fel eram si plangeram si eu si fata cateodata ca ma copleseau toate... mai ales ca alaptatul era un chin pt mine ca ma dureau rau de tot sanii.Dar intr-o luna o sa fie totul ok o sa vezi cum treci peste toate fara sa-ti dai seama[:D] [fetita]Sofia Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clauditza si mie toate persoanele urau rabdare...(doar ca eu nu sunt o fire rabdatoare)...imi urau curaj...doar ca suna prea dur, doar nu pplecam la razboi..."lasa ca toate femeile au trecut prin asta"-imi mai spuneau ..."ei si ce daca au trecut?!?!nu ma consoaleaza pe mine asta si nici nu ma ajuta!"...nevoile mele(ale noastre) fundamentale(mancat, toaleta, somn)erau pe ultimul loc; cand nu mai puteam ma puneam si eu pe plans(m-a ajutat);plus ca am stat 2 saptamani numai in casa[bang][bang] bebe statea doar la san pentru ca plangea si nu stiam ce sa-i fac..credeam ca asa va fi mereu.Tati ne-a ajutat si ne ajuta in continuare...asa cum zicea si Ionela mai demult nimeni nu ne cere sa fim eroine ci doar persoane normale, care se roaga sa faca fata cum putem unor schimbari majore din viata noastra.Si daca nu ne adaptam repede sau usor acestor schimbari nu are de ce sa ne fie rusine..scuze ca nu am fost prea coerenta [pup] Elena Farago, 1913: Daca-mi aplec smerit genunchii, Si mainile mi le-mpreun Nu ma gandesc sa fie, Doamne, Nici cel mai drept, nici cel mai bun... Si nu te rog sa-i dai nici haruri, Nici minte cine stie cat... Mi-ar fi destul sa-l vad ca-mi creste Nici prea frumos, nici prea urat; Si nu l-as vrea nici prea cuminte, Si nici din cale-afar-nebun; Nici prea de tot supus s-asculte, Dar nici sa rada de ce-i spun. Si mai ales, as vrea sa simta In orice pas din trai, mereu, Ca cel mai credincios prieten I-oi fi de-a pururi numai eu... familia oiyoy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebelina noastra facea cacuta si mai des de-atat dar nu ne-a speriat..probabil ca bebe vostru a vomat tocmai pt ca a supt incontinuu si i s-a umplut stomacelul.oare daca-l infesi usor intr-un scutec subtire nu s-ar simti mai protejat? faceti asa cum credeti voi mai bine familia oiyoy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui loredanar
[b]Lena dar de ce sa nu ajungi la termen? Lori [gravi] 36+ fericita cu [fetita] Mara
Nu mi-a spus motivul explicit. Probabil pentru ca e mai mica si nu a crescut cum trebuie... Chiar, ce prostuta sunt... oare de ce nu am intrebat :(. O sa ii trimit un email. __ Lena - [gravi] 30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, incep cu teama ta cea mare: depresia. Epuizarea ta e normala si va mai fi asa o vreme ( lunga[:D]). Plansul descarca energia negativa. Ca iti veni sa il lasi.... hm.... sa iti spun ca eu am momente si acum cand mi se bl;ocheaza efectiuv creierul cand plange pitix is nu reusesc sa-i vorbesc macar? Incerc, ii explic, povestesc.... dar de la un punct mutesc pur si simplu. Chestia e ca si plansul de copil e "bine gandi"t"de cei ce "l-au inventat". Te zgaraie pe creier si nu poti sa nu ai reactie. Problema apare cand reactia ta nu reuseste sa calmeze plansul. Dar sa nu crezi ca ai sa reusesti de fiecare data. Daca simti ca nu mai poti, decat sa faci ceva ce sa regreti ( gen: sa-l zgaltai pe bebe, sa tipi la el... etc), mai bine il pui pe pat in siguranta ( adica sa nu poata cadea) si iti iei 1 minut pauza ( cu tot plansul copilului) Iesi pe hol din camera, respiri adanc si te intrebi cin e e pruncul ala mic si urlacios pentru tine? daca face el asta intentionat? ( categoric NU) si daca nu are nevoie atunci sa fii calma... Iti raspunzi, respiri adanc, pui un zambet linistit pe fata si te intorci la el . Asa se va calma si el mai usor. Ca daca tu esti zob de nervi va crizati unul pe celalalt tot mai mult Ideea e ca ce povestesti nu e depresie e stangacia inceputului, absolut normala Agitatia e foarte posibil sa se datoreze musafirilor. Pentru ei e prea mult si 1-2 la inceput ( enervant si obiceiul acela cu venitul in rodini... stati putin,.,... sa ne invatam noi unul cu celalalt, apoi... poftim la vizite.) scaunele maron/ galben sunt ok. Atat timp cat nu au mucus ( ala arata ca mucii gelatinosi, scuze de explicatie.... dar ....) nu e verde, nu are fire rosii prin el.... e absolut ok. Scaunul unui bebe alaptat exclusiv are consitenta mustarului ( poate chiar mai lichid) culoarea galben spre maron, poate avea bobite mici ca boabele de mustar. Daca gasesti scaun verde nu te alarma imediat. Vezi ce ai mancat tu la ultimele mese. Dupa o salata verde, chiar si a doua zi poti gasi la bebe scaun cu verde in el. Un alt semn ca e scaunul prost e mirosul. Mirosul scaunului de bebe mic alaptat exclusiv e tolerabil[:D], dar daca e bolnavior devine acru( mirosul). Scaunul de bebe constipat e bucatele ca maslinele[alcool] Daca tu crezi ca nu e ok pozitia la san vezi ca sunt ceva filmulete pe youtube despe asta, poate ajuta. La ce spui tu de scaune nu e cazul sa iti faci probleme ca nu e bine hranit. Sigur primeste lapte suficient si daca nu e ok pozitia. Ramne problema durerii sanilor si a inghititului de aer. Il ajuti sa scoata aerul bine dupa fiecare masa. eventual, daca tot are dureri de burtica, urmareste suptul. De multe ori bebeii sug in 2 reprize la o masa: 1 repede -repede, de parca le ia cineva papica[:D], 2 urmeaza un supt asezat, lent, calm. Eu, intre astea 2 poti sa mai faci o pauza de scor aerul.[pup] Despre pompa si biberon, ei bine, eu spun Nu categoric. Iti complici viata si ii complici viata copilului. Laptele de mama e cel mai bun de la sursa. Restul variantelor sunt de exceptie/compromis ( pompa/biberon/lapte praf) vomatul, ei, asta se numeste vomat daca e in jet puternic, cu icnituri de greata. Daca jetul sare la 20-30 cm ( asta a fost standard dat de medic de incredere[:D]) . Bebe regurgiteaza laptic daca a papat prea lacom, prea mult sau si pentru ca a inghitit aer . Mai pot aparea probleme de reflux, dar nu e cazul din ce spui deocamdata. Al meu regurgita de uda patul pana la saltea si trebuia sa-l schimb si pe el si pe mine si lenjeria uneori. Cu toate astea crestea ca Fat-Frumos. Ma temeam crunt ca daca varsa prea mult ce ii ramane in stomacel? Si eu de unde ii mai dau lapte dupa. [alcool] probleme existentiale de incepatoare. M-am calmat incet -incet. Sanul nu se goleste niciodata, el produce constant... deci nu ai de ce sa te temi ca nu mai are ce papa. Si, nu varsa prin regurgitare decat ce e in plus.[:D]. Ba am mai incercat si o chestie amuzanta: am pus intr-o cescuta 20-30 ml lapte de vaca si i-am aruncat jos in bucatarie[alcool].... moooooaaaaammaaaaa ce mizerie si dezastru am facut. Deci 20-30 ml de lapte ajung sa ude tot patul hainele mele si ale lui bebe[:D] asa m-am calmat de tot[pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]27+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lena, Trebuie sa gandesti optimist ca o sa nasti la arcadia cat mai aproape de termen. [pup] Oricum, indicat ar fi sa intrebi doctorul de ce ti-a spus ca o sa nasti inainte de termen. Mi se pare ciudat si faptul ca nu ti-a spus ce greutate are... aveti grija de voi. [pup] Lisa cu fetitza Maria Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...