Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 months later...
Felicitari Deea! Sunt si eu Rh negativ si am pierdut 2 sarcini la 4 saptamani. Stau si eu in dilema si caut cauza pierderii saricinilor. Tu cand ai facut vaccinul antiD? Inainte sa-ti intarzie CM? Ma gandesc ca daca mi-as fi facut si eu vaccinul cand eram in intarziere de 4 zile de CM, apoi in a 6 zi de intarziere nu mai pierdeam sarcina. (in ambele cazuri am avut 5 zile de intarziere, si in a 6zi s-a produs avortul).
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny si eu am rh negativ. prima sarcina am pierdut-o la cateva zile, nici nu stiam ca sunt gravida. iar a doua am dus-o pana la capat fara probl. abia dupa ce am nascut am facut vaccinul anti-d. pe timpul sarcinii doar am facut dozarea de hormoni si totul a fost ok. nu am mai auzit pana acum sa faci vaccinul inainte de sarcina. in timpul sarcinii stiu dr care pun pacinetele sa faca la 28 si 32 sapt.
[url="http://lb1f.lilypie.com/CbcJp2.png"][copil][/url] [url="http://picasaweb.google.com/bebelu86"]Natalia Maria (30. 12. 2010)[/url] [copil] [url="http://torturidinpasiune.blogspot.com/"]Mica mea pasiune[/url][:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc bebelu pt raspuns [pup] Si eu stiam de faptul ca vaccinul sa face la 28 saptamani si apoi la 72 de ore de la nastere(in caz ca sunt prezenti anticorpii). Dar eu am pierdut de 2 ori sarcina la aceeasi varsta, la a 2 sarcina ajutata si cu utrogestan 800mg/zi, dar fara folos.[:(]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello. girls! sa va impartasesc si eu din experienta mea... eu am grup sangvin AB cu rh-, deci cea mai aiurea combinatie posibila(in caz k vreodata as avea nevoie de o tansfuzie, Doamne fereste!). sotul rh+, gs 0. si eu eram terifiata de faza cu anticorpii si repetam lunar dozarea. dar am avut noroc de o doctorita transanta si cu picioarele pe pamant care mi-a spulberat toate miturile legate de frica asta bolnava de anticorpi, povesti pe care le citisem de pe net si pe care le crezusem intru totul. acum am o fetita sanatoasa si dragalasa cu grup sangvin B cu rh pozitiv. nu am produs anticorpi anti rh in sarcina. tot ce pot sa va spun este ca depinde de corpul vostru (de sanatate voastra), de doctorul pe care vi-l alegeti, de cat va doriti sarcina si de cat va ajuta si Dumnezeu. nu incetati sa sperati si nu va stresati inutil, k dracul nu e chiar asa negru cum se zice. inainte de conceptie luati acid folic, faceti analize la sange ca sa depistati eventuale carente de vitamine, minerale (si altele) si analize ginecologice pe care vi le recomanda un doctor bun. Astfel, daca ramaneti insarcinate si pierdeti sarcina(doamne fereste!) veti fi sigure ca nu e din una din cauzele de mai sus si abia atunci sa banuiti k e din cauza rh-ului vostru negativ... nu stiu daca ati inteles ce vroiam sa zic, k e cam intortocheat... whatever, depinde de la femeie la femeie si de la o sarcina la alta faza asta cu rh-ul... multa sanatate si informati-va din surse sigure sa nu va panicati degeaba, k faceti rau la bebe[bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd
Felicitari Deea! Sunt si eu Rh negativ si am pierdut 2 sarcini la 4 saptamani. Stau si eu in dilema si caut cauza pierderii saricinilor. Tu cand ai facut vaccinul antiD? Inainte sa-ti intarzie CM? Ma gandesc ca daca mi-as fi facut si eu vaccinul cand eram in intarziere de 4 zile de CM, apoi in a 6 zi de intarziere nu mai pierdeam sarcina. (in ambele cazuri am avut 5 zile de intarziere, si in a 6zi s-a produs avortul).
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]
La multi ani! Sanatate maxima si bebei sanatosi la toata lumea! Scuze pentru raspunsul intarziat! Eu nu am mai facut vaccinul, l-am cumparat dar nu l-am mai facut. L-am cumparat la recomandarea medicului in urma unor sangerari in saptamana 6-7. Dar am mers la 7 sapt la institutul de hematologie pentru a vedea titrul de anticorpi anti-d si au fost absenti, deci nu am mai avut nevoie de vaccin. Acum am 17 sapt si chiar uitasem de analiza asta. O sa intreb medicul la cat timp trebuie refacuta. Parerea mea este intai sa mergi la Institutul national de hematologie (Str. C-tin Caracas Nr. 2-8, Sect 1) sa-ti verifici titrul de anticorpi anti-d. Si discuta cu medicul la care mergi. Succes si multa sanatate! Deea [gravi] 15+ cu [baietel] piticut dulce-dragut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...