Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (79)


Recommended Posts

Salutare! Si eu ti-as spune sa stai linistita Ingrid. Cu siguranta este de la caldura si lipsa de oxigen. Ea fiind si mai sensibila si cu o constitutie firava...Cert este ca o asemenea treaba te baga in sperieti!! Doamne ajuta sa fie doar o sperietura nefondata. Moni deci va pregatiti de vacanta!!! Super! cateva zile va vor prinde foarte bine. Pacat ca nu poate veni si Ghita! Deci asa...a racit Diana. Sa stii ca si rares a avut un pic de febra, stare generala proasta...secretii nazale..un pic de tuse! N-am dat antibiotic zic eu ca am reusit sa trecem peste doar cu niste siropele(ambroxol, ketof) plus ser fiziologic si vibrocil. Denisa spor la treburi acum pe ultima suta inainte de marea intalnire. Cred ca tare dor iti este de Emma! Nu ati mai stat atat despartite niciodata, asa-i? Noi suntem ok, tot cu plaja...cu plimbarile..Nici nu vreau sa aud ca mai sunt doar 2 saptamani de vara calendaristica!!![q] Fug si eu la treburi. Pupici. daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007) [url="http://www.dropshots.com/marchplayer3"] filmulete [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ceau fetelor! Multumesc de raspunsuri, adevarul e ca literalmente mi-a plecat inima la vale, deh, situatii din astea sunt naspa rau. A mai lesinat ea odata, dar imediat dupa ce i-a luat sange, avea o explicatie, aici insa a fost aiurea. Enfin, ea acum e bine. Monica, vreti sa plecati la Arieseni? Bravo, te mai destinzi la aer, super locul. Ce pensiune? Sanatate in continuare si sa ai grija de tine, am citit despre efectele medicamentului, din ce descrii par usoare, sa dea Dumnezeu sa ti se retraga toate si sa scapi odata[flo]. Eu am primit un raspuns de la o doctorita din Ungaria, zicea ca trebuie urmariti plamanii, in rest nu sunt probleme, acum a mai ramas una (verisoara prietenei mele) la care asteapta Diana (adica prietena mea) raspuns. Sper ca nu te-am incalcit, mailul tau a fost trimis la doua cadre medicale, na.[:D][pup] Imi pare rau ca Dia s-a imbolnavit, taman acum cand vreti sa iesiti undeva, legea lui Murphy stiu. Pusi la fetita si la Tudor si sanatate![pup] Denisa, zic si eu ca numeri zilele pana la intalnirea cu Emma. Eu sigur as boci cu cel putin cateva zile inainte.[:)] Of, stiu cum e, pai Diana a plecat doar o noapte sa doarma la cumnata-mea si numaram orele pana la venirea ei. Obsedati suntem (si sotul e la fel). Din pacate noi nu mai mergem nicaieri, macar pana se face controlul NPI si la cardiologie. Daca sunt toate in regula, atunci da. O singura analiza i-a iesit prost, RDW crescut, medicul de familie m-a asigurat ca nu-i nimic, pff, insa nu-i chiar ok pentru ca iese din limite si asta indica anemie. Daniela, mai sunt zile de petrecut la mare si soare, pana la mijlocul lui septembrie se poate. Mai sanatos de atat pentru copii...aerosoli, nisip, mare si toate la discretie. Cum e cu cainele, nu s-au plictisit cei mici de el? Sora-mea si-a luat caine, labrador golden retriever si e cam satula de facut curat dupa el, papuci rosi, latrat noaptea, iarba scoasa, din astea dragute.[:D] Daca faci abstractie de ele, un caine e o companie minunata, dar asta cand creste, e dresat si nu face pagube. Bine ca ati reusit sa scapati de antibiotic la Rares[pup], imunitatea si-a spus cuvantul. Marea face minuni. Bee, se vede si in poze (putine, ce-i drept) ca sunt cuminti copiii tai. Ieri a plecat Diana la nepoata-mea, a dormit acolo si erau amandoua fericite ca sunt "surori". Acum, altul nu mai fac e sigur, insa m-a intristat putin, era bine sa aibe un fratior/surioara. Ma rog, nu are rost sa ma plang, decizia e luata. Mai plecati undeva sau ati terminat cu concediile? Mira, sa nu ne uiti cu pozele de la casa. Alea cu mobila de la Ikea si ce magazine mai cutreieri. Spor in continuare la cumparaturi si amenajat. N-am fost niciodata in Ikea, dar mi-e si teama: as pleca acasa cu jumatate de magazin.[:D] Anamaria, pupici tie si Clarei si mai baga un rand cand ai timp. Daca vii in Romania nu cumva sa nu ma suni (asta e amenintare).[:D][pup] Lili, cum mai esti? Eu vreau poze de la tine cu gradina. Ma tot gandesc cum s-o amenajez pe a mea. Un spatiu mic-mic, unde vreau doar flori. Prietena din Germania imi spunea ca noi doar la aspectul estetic ne gandim, nu la un castravete, rosie....produse sanatoase de mancat din gradina ta. Pai na, la mine legumele cresc la Kaufland.[8D] Scriu mesajul de o ora, jur. Am tot fost intrerupta. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID eu pe asta am ochit-o http://www.turistinfo.ro/arieseni/cazare-arieseni/vila_speranta/poze-vila_speranta-c37631.html Am "scanat": tot ce-am gasit pe net si asta pe langa pretul acceptabil si conditiile bune,are locul de joaca amenajat intr-o zona laaarga cu multa iarba - chestie importanta pentru Tudor.Si e loc berechet si de badmington si de fotbal [pk] Erau si altele faine,dar sau erau situate mai in panta,sau mai erau niscaiva betoane pe-acolo,sau aveau prea multe camere si nu vreau balamuc ,sau curtea cam mica etc.In plus e situata chiar in centru,dar pe o strada laterala,mai trece si rauletz prin curte [olala] Oricum n-am platit nimic inca si daca dupa ce-o vedem nu ne convine ceva,avem de unde alege,mai am cateva ochite pe lista [8D] Maine trecem intai pe la neamuri , mai ne aprovizionam cu niscaiva mere,legume,eventual cu niste slanina si ceapa [pofta] ca zau ca la munte de asa ceva iti vine mai tare pofta. Mersi de info cu alea [pup],intre timp am facut rost si de traducere. DANIELA distractie placuta la balaceala! la noi saptamana viitoare vor fi tot peste 30 de grade [pk] INGRID apropo de balaceala,de joi incolo sper sa ne vedem iar la strand la Arad! Eu sunt sigura ca Diana ta e super ok [pup] Na ma duc sa pap ca am o groaza de treaba de facut pana diseara [bang]. MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, ma bucur ca ai primit traducerea, mie mi-a transmis doar ce ti-am scris (atentie la plamani, in rest nu sunt motive de ingrijorare), probabil ca nu a considerat oportun sa traduca, doar sa explice. Sper ca a doua doctorita sa nu fie asa laconica. Spune-mi te rog ce era cu femurul ala, sunt curioasa daca mama a tradus corect, e unguroaica dar daca nu te lovesti de termeni medicali, tot degeaba. Cat costa pensiunea pe noapte? Noi o stim din vedere, frumos peisajul si vad ca are destule dotari, mai ales pentru copii. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID scie asa : "in capul femurului stang se evidentiaza doua insule benigne calcaroase" . Si se pare ca si pe coloana se vede inceput de depuneri calcaroase.Oricum si traducatoarea asta a zis ca i-a fost fff greu sa traduca asa ceva.O sa ti le trimit si pe mail sa vezi si la palman.Scrie ca e in "segmentul stang VI paravertebral care pe baza mai lata a pleurei se alipesc (T1)" - tot am priceput [bang] Dupa mine ar cam fi in stanga sus (ca T1 e prima de sus) mai in centru,deci mai langa coloana vertebrala. Faza e ca desi nu se vede la CT,exista inca formatiunile alea din sanul drept,care n-au ce fi altceva,sigur sunt tot de la melanom.Am fost iar la eco si dupa o luna de dat cu crema aia,macar n-au mai crescut. Acum evident am oprit crema,pana-s pe BRAF.Am inteles ca la san mai bine se vede cu eco sau mamografie - probabil la CT nu se vede asa ceva. La CT facut scrie doar ca e pielea mai groasa decat la stangul - dar si asta e un semn,ca doar nu s-o fi ingrosat de la crema [alcool].Nu stiu de ce nu mi-au facut si eco la san in Ungaria,dar nici io n-am mai zis nimic deocamdata.Din traducerile trimise,sigur au vazut ca am avut si acolo biopsia pozitiva,oricum eu o sa urmaresc in continuare la eco cum evolueaza. Pretul e 80 pe noapte camera dubla,dar am mai ochit una la fel de faina si cu aceleasi dotari, la 60 pe noapte,cum spuneam ai de unde alege ... vara.Ca iarna cred ca e full din cauza schiului.Sunt vreo 2-3 si cu piscine,dar cam dublu sau si mai mult la pret,in plus erau si ocupate pe we asta,dar nici nu se merita,pentru 3 zile.Lasam balaceala pentru strandul din Arad.Voi la care ati fost asta iarna,ca nu mai retin? MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ruraltourism.ro/apuseni/pensiuni%20apuseni/garda/dig/html/digro.html Moni, aici am stat, masa buna, conditii acceptabile, n-am vazut loc de joaca pentru copii. Iarna oricum nu-ti trebuie asa ceva.[:D] Cand plecati? Am sa ma uit pe mail, deci formatiuni beningne a tradus si mama atunci, doar calcaroase nu le-a nimerit, probabil ca medicul ala care ti-a interpretat (fie si sec) nu a considerat necesar sa le ia in vedere. Cu sanul, tu n-ai facut mamografie, de ce nu ti-au dat trimitere? No, am scris iarasi mult, Diana isi face tema la engleza si maraie, nu'sh ce nu-i convine, uf ca nu ma mai descurc cu ea, a devenit foarte recalcitranta si hai ca atunci cand sta cu mine o mai potolesc eu, dar ieri la ora de pian am zis ca intru in pamant, deci se fatzaia si se batzaia pe scaun de parca o cohorta de draci avea sub fund. Sarmanul profesor zicea, lasati doamna ca isi revine, e o perioada, bla-bla........ioi, numa' sa stau eu linistita cu toate analizele, ca dupa aia o fac sa-si "revina". Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID pai n-am facut mamografie fiindca madam asta din Arad n-a vrut nicicum sa imi dea trimitere nici data trecuta (inainte de ultima operatie) ,nici acum ... ca cica e concludenta biopsia si daca nodulul ala scos ce era pe piele e pozitiv,sigur si cele din interior sunt si nu mai are rost mamografie tra la la [:-@] Si sa nu uitam ca toata iarna am rugat-o sa imi dea trimitere la RMN si CT si n-a vrut,m-a tot amanat ca cica nu e cazul,ca pana-s sub interferon vezi doamne n-apare nimic.Ce sa zic [xx(] De unde sa stie ea ca la melanom trebuie din 3 in 3 luni RMN si CT? La scoala o fi chiulit de la ora aia,sau nu se infiintasera CT si RMN pe-atunci [:-@] Asta-i medicina romaneasca ... poate daca-i varam sub nas vreo 500 de lei imi dadea si bilete de trimitere cate doream [bang] Si cu cine s-o schimb,ca p-aci sunt specii si mai groaznice ... stie Ana Maria peste cine-a dat cand cu mama ei.Apropo de ea,dupa cate stiu e deja in Ro ! Fain arata si pensiunea unde ati stat! Deci in Garda? Aveam de ales intre Garda,Arieseni si Vartop - am zis mai bine Arieseni ca e la mijloc [:D] la a noastra nu servesc masa,au doar bucatarie utilata,dar sunt destule restaurante/pensiuni in apropiere unde sa papam o ciorba ... Daca mergeam la casa aia unde puteam sta gratis,eram chiar la intrarea in Arieseni dinspre Vartop - dar pe un drum in lateral "peste munti si peste vai" [:D] Abia astept, ca tare fain e pe-acolo [olala] Din pacate mai am o groaza de rezolvat azi,asa imi trebuie daca mi-au trebuit numai iesiri la strand si cu musafirii ... MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt si rapid. Ca trebuie sa plec. Poze am inceput sa pun, dar nu sunt gata. Nu mai ajung mai deloc la computer. http://cgi.ebay.ch/Jugendzimmer-Kinderzimmer-Komplet-2-Farben-/370356436640?pt=DE_Haus_Garten_Baby_Kind_Kinderm%C3%B6bel_Kompletteinrichtung&hash=item563af6bea0, asta-i camera lui David. am ales ce mi-a trebuit. Patul dublu sa aiba pentru prieteni (.....ene [:D]) cand vor sa innopteze la el. http://www.ikea.com/ch/de/catalog/categories/departments/childrens_ikea/18836/ Suva systeme de aici ceva pentru seline, alb cu roz, verde ceva colorat. http://www.ikea.com/ch/de/catalog/categories/departments/kitchen/tools/kitchen_rooms_ideas#/20111_kirs10a_01 asta-i bucataria dar adaptata la incaparea noastra, cu multe dulapuri pe perete asa cum si-a dorit Heinz si fara insula ca nu avem loc de ea. http://www.xxxlutz.at/sortiment/c/product/Jugendzimmer/RUTSCHBETT/002640001301-LA0501-4/index.html si asta-i patul lui Selin sau ceva asemanator ma rog ce voi gasi. Acxum fug ma duc sa iau o ofeta de aparate de bucatarie. aseara mi-au plicat niste placi pe un picior sunt toata vanata si iciorul mi-e umflat abia ma misc. dar na trece. V-am pupat Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/kluckermira/WeekendDeRusalii#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, imi place camera lui David si bucataria, asta din urma pentru ca are dulapurile cu sticla si spoturi inauntru, asa va faceti si voi, nu? Eu am cablurile trase si legate cu banda adeziva pe dulapuri, asa era in plan sa avem spoturi sus, am renuntat atunci si mi-a parut tare rau. Si patul lui Selin e fain, toata mobila o vei alege colorata diferit? Cand ai timp sa mai scrii din ce lemn era fosta camera a fetelor. Imi pare rau pentru picior, asa ghinion sa ai, of![pup] Nu se mai face apa de plumb, era perfecta pentru cazuri din astea. Moni, vara-mea spunea ca sunt putini dermatologi buni in Arad, cum o cheama pe a ta? Mai bine ii dadeai ceva si te trimitea la analize, altfel de ce crezi ca-i pasa? Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIRA si mei camera lui David si bucataria imi plac cel mai mult. INGRID e vorba de oncologi, nu de dermatologi [:D] Eu din principiu nu-s defel cu datul,hai ca la un chirurg dupa o operate mai merge , dar in rest ... astora (doctorita+asistente) o mica atentie le-am mai dus ,gen de 8 martie doar.Mi se pare jalnic sa ma duc sa le umplu lor buzunarul,doar ca sa imi dea un bilet de trimitere la care am legal dreptul ... doar am platit atatia ani (am cca 20 de ani vechime in munca!) asigurari de sanatate si nu la nivelul de salariu minim pe economie! Sincer si atentiile alea le-am dat cu greatza [:I] si la insistentele lui mami, avand in vedere cum vad ca se comporta cu bolnavii.Are 3 ore de program,dar vine dupa o ora jumate,baga cate 3-4 pacienti odata in cabinet si aleator [8D] - cum ar veni degeaba ai venit tu primul ca tot ultimul intri [bang] Si totul pe fuga,superficial,ca doar mai au program si la spital si la policinici private si mai stiu eu unde.Si cum ziceam, asta e d-aia cumsecade,cum or fi aialalti nu vreau sa stiu [bang] Asta e si unul dintre motivele pentru care am preferat sa intru intr-un trial expermental ... nu ca astia cu companiile farmaceutice ar fi ei usa de biserica,dar na tot beneficiez de ceva mai multa atentie si evident ,de ce-i nou in domeniu. MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...