Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Implant mamar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui rory76
Dar daca vrei poti sa scoti tot sanul si sa bagi doar implantul? Mie mi-e frica de cancer, si as prefera metoda asta, ati auzit de ea?Macar asa stiu ca acolo nu voi face cancer niciodata...nu?
exact aseara a fost pe TLC un astfel de caz: o doamna de 43 de ani, cu istoric "incarcat" de cancer de san in familie, atat din partea mamei cat si in familia tatalui, a luat aceasta decizie, de a face mastectomie totala cu reconstructie, alarmata fiind si de faptul ca avea numeroase formatiuni benigne in san. ei bine, operatia nu a reusit din prima, a facut infectie la unul dintre sani, i-a fost scos implantul si abia dupa 7 luni au putut medicii sa-i puna altul. testele de laborator au aratat ca sanii extirpati nu aveau nici cea mai mica urma de celule canceroase. medicul care i-a efectuat operatia a afirmat ca daca nu facea interventia avea un risc de 40% de a dezvolta mai tarziu cancer mamar, iar dupa operatie riscul a scazut la 1:10000 (parca, sper sa nu fi titrat ei aiurea sau sa nu fi retinut eu cifra corecta). insa operatia nu garanteaza 100% ca nu vei putea dezvolta mai tarziu cancer. trebuie sa stii ca in cazul acestei proceduri este extirpat si mamelonul, deoarece si acesta contine tesut mamar. dupa reconstructie pieptul arata cam ciudat, fara mameloane. insa ce mai conteaza aspectul, fata de temutul cancer ? o procedura identica a facut acum cativa ani actrita christina applegate (care interpreta rolul fiicei lui al bundy in serialul acela de comedie); tot din cauza istoricului "incarcat" din familie. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corina colegii mei nu au ce sa stie pt ca nici eu nu sunt decisa sa o fac. dar inclid sa cred ca decizia finala va fi DA pt implant si ma gandesc de pe acum ca se vor uita insistent si vor intreba cum de am capatat brusc decolteu de mama, cand eu arat acum cu piept/sutien de 16 ani... si ma refer la 16 ani de pe vremuri, nu la cum arata AZI fetele de 16 ani, ca sunt mai dotate ca mine, dupa 2 copii [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai pana la urma nici n-ar trebui sa faci mare caz din asta; nu-i treaba lor de ce iti faci acest implant, cred ca ar fi suficient sa le spui ca o faci pentru tine, sa te simti bine in pielea ta. si ce daca vei capata brusc decolteu de mama ? adica nu inteleg care e problema, ce crezi ca vor spune ei despre tine si nu ti-ar conveni ? ca e un moft, ce de unde ai bani pentru asta, ca ai facut-o sa atragi barbatii sau cum ? ca nu inteleg, pe bune. cu atat mai mult cu cat presupun ca nu vei umbla dupa operatie cu decolteu pana la buric, sa-ti vada lumea implanturile in toata splendoarea, nu-i asa ? era o gluma, sa nu te superi, te rog. iti dau un exemplu : rita muresan sau anca badiu. sunt posesoarele unui bust generos, insa in aparitiile televizate am observat ca se imbraca de asa maniera incat nu realizezi acest lucru, decolteul lor este foarte decent, ba chiar poti sa spui ca acopera prea mult un bust foarte frumos. dar e alegerea lor si se simt bine asa. eu daca as avea o astfel de colega chiar as admira-o pentru decizia luata. bravo ei, daca are curaj, banii necesari si isi doreste foarte mult aceasta interventie, de ce sa nu o faca, daca se va simti excelent in pielea ei, dupa interventie ? durerile si disconfortul le vei uita, sanii se vor aseza in timp intr-o forma cat mai naturala. si pana la urma cat pot comenta colegii ? o luna, doua si gata, apare altceva mai interesant de comentat. ba pun pariu ca vei avea parte de priviri admirative si poate chiar invidioase. sau le vei incuraja si pe alte colege/prietene/cunostinte sa isi ia inima in dinti si sa faca interventia, daca isi doresc si au posibilitati materiale. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rory76
Dar daca vrei poti sa scoti tot sanul si sa bagi doar implantul? Mie mi-e frica de cancer, si as prefera metoda asta, ati auzit de ea?Macar asa stiu ca acolo nu voi face cancer niciodata...nu?
Se practica asta de ceva timp, sunt femei care au facut cancer la unul dintre sani si au decis ca e mai bine sa faca mastectomie dubla (asta e si motivul pt. care Christina Applegate a facut operatia, ca a avut cancer mamar si risc extrem de crescut de a-l dezvolta si la celalalt san). Din acte tin eu minte nu mai ai ce cancer mamar sa dezvolti pt. ca se face mastectomie totala, cu excizia intregului tesut mamar, sunt mai multe tehnici operatorii, nu ai pe ce sa mai faci neoplasm mamar. Si cunosc pers. care au facut reconstructie dupa mastectomie totala, aici in Romania, fara probleme. Infectie poate aparea oricand la oricine. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face implant cu grasime proprie si chiar reconstructie si in .ro. In scopuri medicale ca de exemplu dupa un cancer de san stiu ca se facea la Fundeni. Eu am facut asemenea operatii in US dupa o mastectomie totala si una partiala. Nu am avut vreo infectie. Sanii arata natural in costum de baie. Insa riscul major al grasimii proprii e sa nu fie chiar la fel:)) Eu am o mica diferenta de mai putin de o cupa. Mai mult eu sunt constienta de asta cand imi aleg sutienul.[:I] Cat despre colegi...da-i in branza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i totuna cu celule stem. Nu m-ai innebunit:)) . De la prima au trecut cam cinci ani. De la a doua doar doi. Eram slabuta si au gasit cu greu grasimioara:). Prima oara aveam 49 kg la 165, acum am vreo 66 ( deh tratamentul hormonal) si la a doa operatie in jur de 62. Zonele sunt ok si cele scoase si cele umplute... Din prima operatie s-a resorbit putin. Asa am ajuns cu diferenta relativa intre sani. Poate si pentru ca era refacere totala. Doare binisor dupa pentru ca la orice miscare ma mai jena ceva, dar nu dureaza o eternitate. Zona sanilor a ramas destul de inflamata saptamani. S-ar putea sa fi fost si din cauza operatiilor precedente. Eu am avut DIEP(Deep Inferior Epigastric Perforator Flap) deci mi s-a luat grasime si piele de sub ombilic. Ca sa se ajunga la capilarele cere hranesc tesutul se incizeaza si musculatura abdominala... ceea ce a fost partea realmente neplacuta si dureroasa in mod neaspteptat. Si fiind slaba prima oara s-a facut in doua etape. La o operatie estetica banui ca ramai cu pielea proprie:) si atunci cred ca-i mai simplu. [:-@]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma tenteaza o operatie de genul asta, dar am retineri pt ca in Ro nu stiu daca exista experienta si mai ales, parca mi-e mai teama de urmarile lipoabsorbtiei, sa nu raman cu aspect valurit etc. AB, la tine a fost asimetria de imediat dupa operatie sau s-a resorbit inegal? Ca eu chiar pt o usoara asimetrie, tot in urma unei operatii, as vrea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...