Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (173)


Recommended Posts

Dana, pe fiu-miu doar cand am fost in franta, avea 17 ani. Am mai avut o incercare, cand avea 15 si noaptea la 2, bagam gaz pe autostrada inspre casa ca nu raspundea la telefon. Depinde de la copil la copil si daca ai pe cineva sa mai arunce un ochi nevinovat din cand in cand.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mQQm, te tin eu minte la 1000 de Insule cum dadeai telefoane acasa... :)) Sarmina de sfaturi cu plimbatul bebeilor... m-am zapacit, pe bune, i luatul acestei decizii, ba ma jur ca merg, ba ma duc in FLorida si gata, ca-s aceeasi microbi :)) Da'mi prinde bine sa stiu ce-au facut altii, poate ma destept... Pupici acum, sorry, Aceea se trezeste... S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am platit biletele, deja totul e mult mai palpabil acum... Deci musai sa zburam pe 30 martie (desi pasapoartele sunt inca la ambasada...) IONE - nu mai stiu unde ai pus linkul de la spa. Esti draguta sa il mai pui o data? Stiu ca era chiar un catalog la link... Prietena ta are si un site deja? Mama ce masaj am facut si eu ieri, nu imi mai venea sa plec de acolo... SIMONNA - m-a distrat foc cu budele tale[:-)))] Cu copilul... mie nu imi place sa plec cu copilul mic. Poate ca e de vina si mediul inconjurator, sa zic asa, aici se uita toti urat la tine, ca de ce plange copilul, ca de ce a facut kk si miroase poate pana il schimbi, de ce are suzeta, de ce nu ai stat cu el acasa daca nu doarme in carucior [alcool] Strict despre Romania, am oroare de Otopeni, de trenuri nu mai zic. E drept ca metroul s-a mai schimbat putin, trenurile de metrou sunt mai noi si relativ curate, lumea insa nu prea, din pacate, tramvaiele si autobuzele sunt dezastru, soferii de taxi, un cosmar. Nu stiu unde ai avea de ajuns, dar daca nu te preia cineva de la aeroport sa te duca acasa, si ai de mers cu taxiul sau, mai rau, de ajuns in provincie, este o adevarata aventura. Acuma, desigur, multi au facut calatoria asta si nu au patit nimic. De mine insa, nu este. Dar na, fi-mea (adica amandoua fetele) nu prea stau bine in scaunul de masina, in taxi nu prea sunt centuri, drumurile sunt cam nasoale.... Cand am de mers la ai mei, facem doar 3 ore, e ok. Cand avem de ajuns la soacra-mea, facem 5-6 ore, si mai bine ma impusc. Cand e sa fac bagajul pentru copil, mai bine ma impusc inca o data. Am o geanta in care pun papa de bebe, apa, fructe, biscuiti, servetele umede, etc..... Parca niciodata nu sunt suficiente, niciodata nu sunt la locul potrivit (desi am un adevarat puzzle in geanta...) dar.... Cand e de pus in balanta mersul acasa.... cam uiti de greutatile astea legate de ordinea din sacul cu provizii... CARO - banuiesc ca tu ai nevoie sa iti ajunga dolari canadieni, din RO in Canada, nu? Procedura e destul de complicata ca si taxe, si nici prea rapida (adica 3 zile aprox), daca folosesti un transfer bancar. Varianta cea mai ieftina e sa incarci totul pe un card pe care sa il folosesti ulterior, daca scoti bani de la ATM din Canada platesti un comision (parca 2%) (ba chiar poti avea si dobanda la el, eu primesc 3,75% la euro, 10% la lei). Ca sa nu te incarci cu cardul, ai putea sa fie pe numele altcuiva care il poate ulterior anula, in tara, ca sa nu plateasca aiurea comisioane. La un card se platesc ca, 1,5 dolari lunar. Varianta cea mai rapida e sa transferi prin Money Gram sau Western Union, cu mentiunea ca Money Gram expediaza doar euro, deci tu pierzi la schimb, daca vinzi lei si cumperi euro, apoi iti mai calculeaza o data transferul, in CAD, daca ai nevoie (ca sa poti tu ridica acolo CAD). La transfer bancar ai tranzit, la fiecare swift platesti cam 15 euro, ai cel putin 3-5 swift-uri plus un procent din suma, comision. Eu am platit cam 70 cad pentru 500 transferati, dar tot cam atata as fi platit si pentru 2 mii. Cel mai nasol aspect la transferul bancar e ca trebuie sa deschizi un cont curent, la care iar exista comisioane, daca are activitate se plateste mai putin, dar daca nu are actiitate, iti ia 3 dolari pe luna comision. Deci contul trebuie imediat inchis dupa transfer. Te doare capul... Ei, hai ca de-acuma te-am ametit... Nu stiu de cat timp esti tu in Canada, dar citeam cam asa ceva (nu am sursa din pacate): Canada’s Income Tax Act permite noilor veniti sa nu plateasca impozit pe venitul obtinut din surse straine pentru 5 ani dupa sosirea in Canada. In general orice cetatean canadian sau imigrant cu permanent visa trebuie sa plateasca impozit pe venitul obtinut in Canada adunat cu venitul obtinut din surse din afara Canadei. Recent noii veniti sunt scutiti de impozit pe venitul obtinut din surse straine, daca INAINTE DE SOSIRE ei declara aceste surse in asa numitul 'immigration trust'. In felul acesta orice venit sau dobanzi generate in interiorul acestul trust sunt scutite de impozit pe o perioada de 5 ani de la sosirea in Canada. De exemplu, un imigrant care are o casa inchiriata in Romania va fi scutit pe o perioda de 5 ani de impozit in Canada pe chirie dar si pe profitul rezultat la vanzarea casei. Mentionez ca cei care nu declara in primul an de la sosire avere lasata in Romania sau oriunde inafara Canadei de peste $100,000 sunt penalizati aspru daca se descopera acest fapt. Venitul realizat din aceasta avere trebuie impozitat in Canada daca nu a fost declarat in "immigration trust'.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

You do not have to include certain amounts in your income, including the following: * any GST/HST credit or Canada Child Tax Benefit payments, as well as those from related provincial and territorial programs; * child assistance payments and the supplement for handicapped children paid by the province of Quebec; * compensation received from a province or territory if you were a victim of a criminal act or a motor vehicle accident; * lottery winnings; * most gifts and inheritances - CADOURI SI MOSTENIRI; * amounts paid by Canada or an ally (if the amount is not taxable in that country) for disability or death due to war service; * most amounts received from a life insurance policy following someone's death; * most payments of the type commonly referred to as "strike pay" you received from your union, even if you perform picketing duties as a requirement of membership; http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/tpcs/ncm-tx/rtrn/cmpltng/rprtng-ncm/nttxd-eng.html _________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce faceti, dati la lopeti? Pe aici ninge ca-n povesti, iar eu m-as bucura daca n-ar trebui sa ies cu masina. Toronto, cum e starea drumurilor? Dati ceva vesti pentru navetistele de la intalnire, va rog! Eu oricum vin, insa sa stiu daca ma echipez si cu sanie [:D] Intalnirea Sambata, 27 februarie, ora 4,30, la Mandarin pe [url="http://www.mandarinbuffet.com/locations_northyork.html"]Finch cu Dufferin[/url]. - maru + prietena - mQQm + mama+ pepitel - khristin - Magdone + mama - Donia + fititz - CataD - jessie + prietena + baietel - ritah - crisflo crisflo, ma bucur ca vii! caro, inca nu e tarziu, maine dimineata sun pentru confirmarea numarului de persoane, nu vii si tu? Fete dragi, va rog mult, daca luati si copiii cu voi spuneti-mi, sa nu ne trezim ca nu avem scaune suficiente... ca mesele nu-s chiar importante, mancam si pe genunchi la nevoie [:D]
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, eu vin cu cel putin un copil daca nu cu amandoi[:D] Maaaai ce vroiam sa zic, trebuia sa ninga ca sa ne intalnim da??? altfel nu era intalnirea cum trebuie:))) Drumurile pe aici sunt OK, cel putin la noi in zona nu mai ninge si s-a topit zapada de pe strazi. Ankalaura, drum bun incoace! asa ca e palpitant? sa incepi o noua viata? mQQm, asa si eu pana nu se insoara nu il las singur acasa, dupa aia sa aiba grija nevasta-sa de el [:D] hai pupici si sa ne vedem maine cu bine! Magda, 35+ cu Razvan [bonjovi] (19 iulie 2003) si Olivia [copil] (31 mai 2008) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

primit pe mail Cumplit de......dulce Cine n-a trecut prin asa ceva nu intelege :-) Un copil, la gradinita, incearca sa isi incalte cizmulitele. Pentru ca nu se descurca, a cerut ajutor educatoarei. Cu tot trasul si impinsul, cizmulitele nu voiau nicidecum sa intre. Pana cand a reusit totusi sa il incalte, educatoarei i-au aparut broboane de transpiratie pe frunte. De aceea aproape ca i-au dat lacrimile cand copilul i-a zis: - Doamna, dar sunt puse invels... Intr-adevar, erau pe picior gresit... Nu a fost cu nimic mai usor sa ii scoata cizmulitele decat sa i le puna, totusi a reusit sa isi pastreze calmul pana cand iar cizmulitele erau incaltate, tot cu sudoare pe frunte, dar de data aceasta asa cum trebuia. Insa atunci baietelul a zis: - Cizmulitele astea nu sunt ale mele!! In loc sa strige la el: "De ce nu mi-ai spus??", educatoarea si-a muscat buza si inca o data s-a chinuit sa il descalte. Cand s-a terminat chinul descaltatului, baietelul i-a spus: - Sunt cizmulitele flatelui meu. Mama mi-a zis sa le incalt pe astea azi. Acum ea nu mai stia ce sa faca...Sa planga sau sa rada? A reusit totusi sa stranga suficienta rabdare pentru a se lupta din nou cu cizmulitele.Cand, in sfarsit, l-a incaltat, inainte de a-l trimite afara la joaca, l-a intrebat: - Si acum, unde iti sunt manusile? Trebuie sa ti le pun in maini ca sa poti pleca afara! - Le-am bagat in cizmulite ca sa nu le pield.. Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...