Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (173)


Recommended Posts

Ana, te poti prezenta la ghiseul de imbarcare doar cu rezervarea, daca e confirmata. Nu toate agentiile, companiile elibereaza E-bordingcards. D-zeu sa te aiba in paza si sa-ti dea putere! Nelia, am pus un link in mesajul anterior cu civili. Stagiu ai puta sa incerci si la primarie la Montreal. Miki, exact la job-urile alea ma refeream.Daca e sa facem o comparatie de teatre de operatiuni, pot sa-ti spun ca Fr. e prezenta in muuulte, dar asta nu inseamna ca esti trimis imediat si neconditionat. Am mai precizat o data, totul depinde de bransa. Ca sa o spun si pe aia lata..Sotul meu e de 15 ani in Legiunea Straina si are 0 interventii in teatre active![pk] A fost detasat doar de 2 ori si atunci cu familia, pe perioade de 2 ani, ca acum, dar exista posibilitatea de refuz! Dar asta nu e regula...as spune ca e destul de rar, dar se intampla. Trebuie tinut cont ca e un serviciu sigur unde "societatea" nu risca sa dea faliment [:D] sau sa te concedieze ca nu mai este productivitate sau etc. Copii pot face scoala platita de minister, scoli bune, apoi raman la ei minimul de contract sau chiar 20 cand se poate iesi la pensie si reincepe o alta viata in civil. Sa iesi la pensie la 45de ani cel tarziu eu zic ca e super bine. Gata ca dau in propaganda cu subiectul. Informatia exista pe net, cei interesati o gasesc. Nelia daca ai intrebari concrete poate te pot lamurii. asa cum am zis, la primarie la montreal vazusem ceva oferte de stagii. Mergi pe site la ei sau suna sa vezi ceva detalii. La fel si pe siteul cu civili. MQQM spor la bagaje!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ZAVALITA - casa "parea" perfecta, si ar fi fost daca o luai asa, pe de-a intregul, si o plasai in alta zona, ca sa se justifice chiria foarte mare ... Noroc de fete ca m-au lamurit (na, pentru noi, aici, 200 de dolari sunt vax albina, nu faci mai nimic cu ei, dar se pare ca in Canada, 200 de dolari inseamna mult tare... Mda, asta e valabil si pentru alti bani, romanesti sau altfel.... In mod clar nu au aceeasi valoare aici si acolo) Cu armata - clar nu e de nasul nostru [:D] Cu bagajele suntem la zero, nu am cutii, la posta nu se mai vand de ani de zile, la magazine nu am gasit, si apoi, nu pot sa expediez haine, cargo, si pe cutie sa scrie chipsuri [bang] Iar azi sunt suparata tare, m-am certat cu una de la leasing, bai e incredibil, dupa ce ma ia pe sus ca nu sta ea sa imi zica nu stiu ce la telefon, eu ridic tonul, ii spun ca este un telefon de serviciu si ea trebuie sa ma lamureasca din moment ce e la serviciu, ea urla la mine ca daca am nervi, sa ma duc la psiholog si ca imi inchide telefonul in nas, eu ii zic ca atitudinea ei este oricum, numai profesionista nu, ce mai, un bors oribil, ne-am certat ca in piata, probabil ea a zis de mine ca sunt nebuna, eu de ea zic ca e vaca, si i-am zis sa se duca ea la psiholog daca la serviciu, pe telefonul de serviciu, in serviciu clienti, nu este in stare, si MAI ALES nu pare sa aiba chef sa isi faca datoria [bang] Tremuram de nervi, incredibil, nu am patit niciodata asa ceva!!! [:(] [url="http://community.webshots.com/user/ankalaura"]Talciocul meu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia eu de abia astept sa te cunosc personal[flo]. Sotul meu a mai fost in Montreal in 2004 si i-a placut foarte mult, dar lui i-a placut si niagara si un port aproape de niagara, port robinson...dar cel mai mult i-a placut intrarea in montreal prin ecluze,povesteste si acum ce peisaj fantastic e acolo. il vad mai linistit acum ca mergem in montreal..., eu cred insa ca viseaza ca va vorbi si se va descurca doar in engleza,ii mai pun tv5 si radio canada cand viseaza cai verzi pe pereti.teoretic putem multe sa vedem si practic, asta spune pesimista din mine...partea optimista spera sa-si schimbe radical profesia, obisnuintele si aspiratiile...e o lupta intre paharul plin si cel gol. eu sunt incantata ca pot sa merg mai mult pe jos,sunt mai mici distantele.
O calatorie de mii de mile incepe cu un pas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zavalita - noi avem niste amici in Mtl, iar el se descurca numai cu engleza de aproape 4 ani, iar studii a facut tot in engleza, ba chiar a mai beneficiat si de sustinere financiara babana (fie vorba intre noi, ca om, el e un pierde vara, dar na, s-a descurcat cu ambele, si pierde vara, si DOAR engleza, ba chiar cu incapatanarea de a nu spune nimic in franceza!) Cand plecati pana la urma? Duminica seara ajung si eu la Constanta, cred ca sau o saptamana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victor a fost laid off in noiembrie 2008. A aplicat pentru somaj, apoi s-a dus la YMCA sa discute cu o consiliera ce optiuini are. Acolo au facut un plan de bataie: daca pana in feb 2009 nu gaseste job, sa aplice pentru un program la colegiu printr-unul din programele guvernamentale: second career or development career. Cu second career program, ar fi trebuit sa isi schimbe meseria, sa aleaga altceva ce e acum in demand. Lui i-au dat voie sa mearga pe un program tot in domeniul lui. Cum nu a gasit job, a aplicat la colegiu la Conestoga, a dat testele, a fost admis, i s-a pltit colegiu si EI care s-a transformat in bursa pana a terminat colegiu in Octombrie.
Citat:
citat din mesajul lui crisflo34
Maru[/b], sper sa nu te deranjez, pot sa te intreb si eu cum a facut sotul tau colegiu gratis? Daca nu te superi! Caci eu tare ma invart intr-un cerc inchis de cand sunt aici si incerc cu disperare sa gasesc o solutie! Multam mult! Cristina, mama Sabinei http://sabinac.netfirms.com/
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zavalita daca veniti mai mult pentru scoala, e OK, te inscrii la McGill sau Concordia, te invarti numai prin medii anglofone, sunt cartiere intregi anglofone. Insa daca vrei sa ramai si sa-ti cauti un job ca lumea, trebuie, macar pentru interviu, sa le stapanesti foarte bine pe amandoua. EU lucrez cam 95% in engleza, al meu sot cam 80%, la mine in companie daca nu stii engleza la perfectie, adio promovare, engleza e foarte prezenta peste tot. Dar interviurile le-am avut amandoi in franceza de exemplu. Al meu sot refuza cu obstinatie sa vorbeasca franceza in viata de zi cu zi. Si la magazine, astia il intampina cu Bonjour, el Hello, ala continua in franceza, el continua in engelza, mi-e si rusine cu el. Intelege si stie sa vorbeasca insa refuza. Si nu l-a linsat nimeni inca. [:D] Ana drum bun, imi pare rau ca trebuie sa pleci asa, cred ca bine nu e! [pup] Of, asta e cosmarul meu. Mqqm spor la bagaje si distractie placuta la mare, la soare! Anka imi pare rau ca te-ai certat, stiu cum iti poate consuma viata rautatea asta gratuita si lipsa de bun simt. Aici e mai rau, vrei sa vorbesti cu cineva si n-ai cu cine, dai numai de roboti[:D] Glumesc, pana la urma sa rezolva, insa intr-o zi plangeam de nervi cu telefonul in mana, apasand pe 1, 2, 3, 8... Pe cardul Brick (HSBC) - un card de credit in magazin- m-am trezit pe un statement ca mi-au bagat o asigurare de vreo 30 de dolari pe luna. NU am semnat nimic, n-am vorbit cu nimeni, pur si simplu a aparut din senin. Am incercat o zi intreaga sa o anulez si n-am reusit. Ma trimiteau de la Ana la Caiafa. Aveam o lista cu 10 numere cu 1-800... fiecare numar incepea cu un rorbot care iti dadea vreo 10 optiuni, toate automatizate. Voiam si eu sa vorbesc cu un om!!! Sa ma cert, sa urlu, numai sa fie un om la capatul firului. Ma simteam ca-n Kafka.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Ana![q] Nu stiu ce sa-ti spun in afara de faptul ca toate gindurile mele bune sint la tine in aceasta perioada grea![pup] Delphin, eu nu citisem in urma tot, studiez si revin pe PM cu intrebari. La mine chestia cu pensia pica[:D], pentru ca eu mai am exact 20 de ani de lucrat pina la virsta normala de pensionare, adica 65. Macar sa fiu eu sanatoasa sa ajung acolo si chair peste (in meseria asta se lucreaza si dupa, sint o gramada de lucruri de facut) nu ma grabesc sa ies la pensie, ca m-am odihnit 9-10 ani![:D] Nu e graba, deocamdata adun informatii... eu voi intra in stagiu in toamna lui 2011, dupa anul asta, daca termin cu bine ce e inceput si ce mai pot face, la anul imi ramin doar 4 cursuri, doua in toamna si doua in iarna si un servici, eventual la timp partial ca sa ma pot ocupa si de copii dupa-amiaza, pentru experienta. Iar in acest an, trebuie sa decid ce stagiu fac, pe ce specializare, unde si sa trimit CV-uri, sa ma duc la interviuri... Stiu de federali (aici ma trage ata cel mai mult, mi-ar placea sa am putere sa fac si un master in engleza la McGill, au ei o specializare care imi face cu ochiul... si apoi sa ma mut... in casa de vis[:D]). Stiu si de provinciali, sint inscrisa la ei, stiu de stagiile de la primaria Montreal, pentru anul asta inca nu au aparut, prin mai astept... armata e o patra posibilitate, serviciul corectional a cincea... apoi urmeaza organismele si institutiile. Dar mai am timp si de muncit pina ajung in stagiu... mai ales de muncit. Mi se pare atit de departe momentul asta si parca nu mai ajung acolo... dar stiu ca timpul trece tare repede. Zavalita, asa imi place entuziasmult tau, spunea cineva, Ana cred, ca seamana cu al Irei, asa este... iar ea a ramas si acum, dupa ani de Canada la fel de entuziasmata, mai ales de Quebec-ul ei.[:)] Eu va doresc si tie si Ankai sa va iasa asa cum doriti![pup] mQQm, vacanta placuta![pup] Sa nu iei multe lucruri, ca sa ai loc la intoarcere si de un pic de soare pentru noi![:)] Denisam, am vazut si eu aseara si alaltaseara, frumosi si tineri amindoi, bine pregatiti, talentati si rasplatiti pe masura. Eu sint cu sufletul la Joannie Rochette, e cumplit ceea ce i s-a intimplat si da dovada de o tarie iesita din comun sa continue si sa participe in ciuda tragediei... pentru ca asa ar fi vrut mama ei.[q] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Ione, [asia]! Acum am mai citit un pic in urma si am vazut linkul, nu vazusem asa, in intregime, asa ca iti multumesc.[pup] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...