Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (173)


Recommended Posts

Ana, iti urez si eu alaturi de fete sa ajungi cu bine si multa putere sa treci de momentele astea grele. [flo] Zavalita, mult succes in noul drum, nu are importanta ce oras alegi, tot pe teritoriul Canadei e [:D]... Despre dictionar online eu folosesc atat eu cat si elevii mei www.wordreference.com pentru ca e user-friendly si are chiar si romana adaugata de ceva timp. Cred ca e mult mai bine financially-wise sa vii cu limba deja stiuta daca poti, fie ea franceza sau engleza, in loc sa faci aici cursuri. Daca le stii pe amandoua cu atat mai bine, bilingvismul e la putere si se simte si la buzunar. [8D] Denisa, si eu am stat pana in miezul noptii sa urmaresc aseara Olympics, iar azi cine dormea in clasa?! [bang] Crisflo, si domnisoara mea poarta martisorul la scoala. Le chiar si explica la scoala ce si cum... [:D] V-am spus ca pana la urma micutul meu a avut double-ear infection?! [bang] Sa mai zica cineva ca astea se intampla doar in comunitate. [:I] Am fugit inapoi la datorie. See you gals on Sat [pup] Cristina Yasmine et [copil]Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daiopri, ai fost pe acolo? Da, oraselele astea doua imi spun ceva: Hope si Chilliwack, mai ales ultimul. Ma topeste numele Chilliwack... nu mai spun cum arata totul pe acolo. Iti dai seama ca am glumit cu acel casoi, nici nu cred ca as da atita amar de banet pe niste pereti totusi... As fi fericita daca am avea o casuta oriunde, sau nici macar, un apartament dragut chiar daca e cu chirie, dar sa pot ajunge in vacanta la voi, acolo, ca tare frumos mai este! Si pe aici sint minunatii de locuri si nu am vazut decit 5 la suta, dar acolo sint muntii...[:)] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si de la noi! Ana, iti doresc din tot sufletul sa ajungi cu bine la ai tai si sa treci cu bine peste momentele astea extrem de dificile. Nici nu pot sa ma gindesc ce e in sufletul tau acum. [pup] si de la noi si numai bine. Nelia, m-ai facut curioasa si m-am uitat si eu la casa viselor tale. Frumoasa, n-am ce zice, insa cam prin pustietati. Cam greu ai putea sa-ti duci copilasii pe la activitatile la care merg acum pe acolo. E asa...un satuc mai mare.Asa sa faci excursii pe acolo e fain, dar nu stiu zau daca chiar ti-ar place sa locuiesti pe acolo.Anyway , eu iti doresc succes la loto, sa iasa lozul cistigator[pk]. Zavalita, de cind n-am intrat vad ca ati schimbat destinatia. Sa fie cu noroc...Canada e unica ...fiecare provincie are avantajele si dezavantajele ei, important e ca balanta sa fie cu plus[:D].Ce-i drept, eu m-am descurcat profesional pe cind locuiam in Montreal cu engleza, franceza am folosit-o doar ocazional cind n-am avut incotro. Difera de la companie la companie, eu am lucrat intr-una anglofona si 80% auzeam in jurul meu engleza.Din pacate, acum cred ca am uitat franceza pe care o stiam, de cind sint aici n-am folosit-o decit de citeva ori. Am fost si noi in weekend in downtown sa luam pulsul olimpiadei, spre bucuria picilor care au fost in extaz ca ne-am dat cu sky train-ul in premiera ( pentru ei). Aglomeratie, dar o astmosfera tare faina, ca nu ne venea sa plecam.Cred ca ultima data cind am vazut atita lume a fost cind am vizitat New York-ul. Organizarea multimii era buna, cu citeva mici exceptii,dar cam greu sa tii friu multimii. Politisti din toata Canada, dar prietenosi si pusi pe ajutat pe cei rataciti. Asa ca am fost si noi turisti pentru doua zile in orasul nostru.Cozi peste tot, la pozat torta olimpica de aproape, la olimpic store statea lumea cu orele numai sa intre in magazin, la pavilioanele tarilor participante, la urcat in autobuz, skytrain etc. Ne-am tras si niste poze cu torta olimpica ...asa sa ramina pentru eternitate, ca nu cred ca mai prindem o alta olimpiada[:D]A fost frumos, insa f. obositor pentru cel mic, care desi a tinut pasul cu noi, pe drumul de intoarcere a adormit in picioare.Si , va vine sau nu sa credeti, in timp ce sportivii se intrec in sporturile de iarna, in downntown si azi in orasul meu, am vazut pomi ...in floare. Cica e cel mai calduros februarie din ultima suta si ceva de ani ( daca am inteles bine).Numai ca la noi primavara asta tine pina in mai, iunie asa...nu e asa scurta ca in est. Ktristin, am fost si noi in gasca celor cu double ear infection, cu juniorul,chiar saptamina trecuta. Dar noi suntem in colectivitate, asa ca avem pe ce sa dam vina. Medicul ne-a zis ca in general copilasii care fac prima ear infection prima data cind sunt bebelusi, la orice raceala, pot dezvolta din nou ca si complicatie, din nou , ear infection. Nu stiu cit e de adevarat asta, dar la noi cam se verifica ...Luca face ear infection cam o data pe an, de fiecare data e precedata de o raceala. [pup]micutul! Stiu ca mai vroiam sa spun ceva, dar am uitat[bang]. Pina una alta,va pup si va doresc intilnire placuta Montreal si Toronto.Vancouver, nu facem si noi una? Haideti pina nu incepeti job-urile![pup] Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place, voi m-ati luat chiar in serios cu casa... Pai, daca voi cistiga la loto si mi-o cumpar, asta inseamna ca voi avea si sofer sa-mi duca la activitati copiii, nu?[:D] In plus, pina voi avea eu o casa din aia, bineinteles ca presupunerea ca as avea vreodata o asemenea casa este facuta prin absurd[:D]... copiii mei vor fi atit de mari incit se vor duce singuri la... servici si la alte activitati.[:)] Eu astept sa inceapa patinajul la fete... atit de rau imi pare ca e foarte tirziu si nu pot sa o las pe Agata sa se uite, a stat in prima seara, dar e prea mult pentru ea. Si m-am uitat la Freestyle Skiing si au cistigat canadienii aurul la fete![pk] Locul doi Norvegia si trei Franta. Ce e acolo... emotionante momente! CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate puiutilor cu otite. Vestea buna este ca dupa un an sau doi de suferinta, la un moment dat inceteaza, Tudora a facut in primul an de gradinita vreo 7 cred, apoi cite una pe an, iar anul acesta nici una. De fapt, anul acesta am stat cel mai bine la capitolul imbolnaviri, au avut cei mici o viroza urita in toamna, cind a dat frigul si cea stomacala, care a durat la Lisandru mai mult, dar in rest, muuult mai bine ca in anii trecuti, cred ca s-au mai imunizat si ei... Scriu mic, ca de cite ori ma laud, atunci se intimpla...[:D] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...