Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (14)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Citat:
citat din mesajul lui bam98
Buna fetelor,Vreau sa-mi pregatesc gentuta pentru marele eveniment, dar mi-ar fi de mare ajutor cateva sfaturi. In general, cand e de plecat undeva sunt in stare sa-mi iau toata casa[rulo] si sotul deja se vede cu valizele dupa el[:D]O zi frumoasa![flo]
align="right" id="quote2">Daca te face sa te simti bine pui in masina casa[:D]( si eu tot asa sunt) >practic nu ai nevoie de mai nimic. Si lenjerie iti asigura ei, doar ca sunt chiloti de unica folosinta si sunt incomozi si nu se prind tampoanele de ei.iti iei galul tau de dus, samponul tau ( daca nu accepti orice) Telefon, laptop sa ne scrii si noua, aparat de fotografiat, un ruj, o crema de fata/corp.... Pregateste hanute de bebe pentru scos din spital si cosuletul ( si i le pui lui tati bine plasate sub nas)... iei o portie de rabdare, un borcanel de odihna din ce trebuia sa ai deja pus deoparte... planuri, vise, emotii, curaj, incredere.... si multa energie sa te bucuri de tot ce urmeaza.Fetele, mai adaugati...[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 29+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
align="right" id="quote2">Ionela, nu cred ca mai e ceva de adaugat [flo].Ai facut o lista foarte frumoasa [pup]. Eu deja ma vedeam cum ma duc, desi mai am mult[q]__Lena - [gravi] 31+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara!

Fetelor, sunt cu moralul la pamant.

Am fost astazi si am facut ecografia de sold. Maria are displazie de sold pe partea dreapta. [q] Nu ma pot aduna de pe jos pur si simplu. Si sunt si singura. Tati nu stie inca rezultatul ecografiei. E plecat din tara si il las sa ajunga in Bucuresti macar sa nu il mai stresez si pe el, ca e pe drum de atatea ore.

Duminica merg la spitalul de copii sa imi dea dr o trimitere pt a procura dispozitivul acela pe care va trebui sa il poarte 3 luni. Mi-e atat de mila de ea! I-am cumparat atatea rochite si hainute frumoase si nu o sa le poata purta cu hamurile alea. [q][q][q]

Sunt obosita, terminata, nu ma pot opri din plans.

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am intrat sa va mai citesc, cu bebe masrait in brate, si am vazut vestea nu f buna a Oanei.

Oana, imi pare tare rau! Nu stiu nimic despre displazia de sold. Noi am tot amanat ecografia, medicul pediatru nu ne-a zis nimic despre asta. L-am intrebat despre asta pe dr. Burlea si ne-a spus ca se recomanda mai ales la fetite, ca la noi nu e cazul. Oare o mai pot face? E necesar si acum?

Are vreun simptom Maria, ai observat ceva? Este complt recuperabila? Ce trebuie sa poarte 6 luni?

Imi pare tare rau si pupam mititica frumoasa si speram sa treaca cu bine peste aceasta perioada [pup]

 

Am auzit ceva despre un cont comun? Imi trimiteti si mie datele, va rog?

 

Multumim. Fug sa adorm feciorasul...

[pup]

 

 

Stef si bebe iubit (24.03.2011)

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita Oana ca nu e chiar atat de grav daca a fost depistata din timp, acum am citit si eu ca pana la 3 luni se trateaza repejor, cu hamuri sau ghips, mai rau e dupa 1 an cand se intervine chirurgical.Mai uite=te si tu pe aici, dar eu zic sa fii tare, mai ales ca fetita nu simte nici o durere[pup]

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68593

 

[mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani

[gravi]de[fetita]Maria Sophia - cezariana Cacicovschi

35, 36 sau 37 sapt.

 

 

Ai grija de noi Doamne [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Stefana
Buna!Am intrat sa va mai citesc, cu bebe masrait in brate, si am vazut vestea nu f buna a Oanei.Oana, imi pare tare rau! Nu stiu nimic despre displazia de sold. Noi am tot amanat ecografia, medicul pediatru nu ne-a zis nimic despre asta. L-am intrebat despre asta pe dr. Burlea si ne-a spus ca se recomanda mai ales la fetite, ca la noi nu e cazul. Oare o mai pot face? E necesar si acum?Are vreun simptom Maria, ai observat ceva? Este complt recuperabila? Ce trebuie sa poarte 6 luni?Imi pare tare rau si pupam mititica frumoasa si speram sa treaca cu bine peste aceasta perioada [pup]Am auzit ceva despre un cont comun? Imi trimiteti si mie datele, va rog?Multumim. Fug sa adorm feciorasul...[pup]Stef si bebe iubit (24.03.2011)It's nice to be important, but it's more important to be nice.
align="right" id="quote2">Stefana, ai PM__Lena - [gravi] 31+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Buna seara!Fetelor, sunt cu moralul la pamant.Am fost astazi si am facut ecografia de sold. Maria are displazie de sold pe partea dreapta. [q] Nu ma pot aduna de pe jos pur si simplu. Si sunt si singura. Tati nu stie inca rezultatul ecografiei. E plecat din tara si il las sa ajunga in Bucuresti macar sa nu il mai stresez si pe el, ca e pe drum de atatea ore. Duminica merg la spitalul de copii sa imi dea dr o trimitere pt a procura dispozitivul acela pe care va trebui sa il poarte 3 luni. Mi-e atat de mila de ea! I-am cumparat atatea rochite si hainute frumoase si nu o sa le poata purta cu hamurile alea. [q][q][q]Sunt obosita, terminata, nu ma pot opri din plans.Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
align="right" id="quote2">Oana, imi pare tare rau. Probabil stii deja ca nu e un capat de tara, e complet recuperabila si cum ai aflat la timp e numai bine sa nu apuce sa o deranjeze.Acum ei se misca putin, problema va fi complet recuperata inainte sa se apuce ea de rostogoliri macar. Cam asa arata : pozaPozitia e cea fiziologica pentru bebe. Nu citi aberatiile de pe net, doar daca gasesti o sursa sigura si buna, altfel asculta doar medicul. Stiu ca se pot folosi 2 scutece mari, groase, unul peste altul, dar neaparat intrebi medicul pentru asta. Ma gandesc eu ca sunt situatii in care ar fi mai comod decat hamul. Oricum, e mult mai bine hamul decat ghipsul... evident. Ce pot eu sa spun e ca in fiecare zi trebuie sa te feliciti ca ai ales sa faci acea ecografie.... e greu acum dar v-ati usurat cu mult viata si fetitei ( ceea ce e cel mai important) si voua ca parinti[pup]Hai, curaj mamico... asa e drumul cu bebe in brate... azi esti trist si-ti faci 1000 de griji, maine te vei bucura de cele 1000 de motive pe care ti le da fetita. Stii, eu ma gandeam in noptile lungi nedormite la cateva chestii1. cum sa ma plang acum ca vrea in brate? peste cativa ani am sa plang ca nu are timp de mine, ca ma considera exagerata cand simt nevoia sa-l pup... 2. cand eram rupta de obosita incercam sa gasesc un mod de a-mi ridica moralul si cautam uneori o limita de tipul: "pana atunci, apoi am sa dorm linistita"Stii ce mi-am dat seama? ca nu am sa mai dorm NICIODATA linistita, dar NICIODATA. Mereu voi fi cu gandul la ei.... Viata de dupa bebe nu seamna cu ce de dinainte... e ALTFEL.... dar e atat de frmoasa[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 29+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Buna seara!Fetelor, sunt cu moralul la pamant.Am fost astazi si am facut ecografia de sold. Maria are displazie de sold pe partea dreapta. [q] Nu ma pot aduna de pe jos pur si simplu. Si sunt si singura. Tati nu stie inca rezultatul ecografiei. E plecat din tara si il las sa ajunga in Bucuresti macar sa nu il mai stresez si pe el, ca e pe drum de atatea ore. Duminica merg la spitalul de copii sa imi dea dr o trimitere pt a procura dispozitivul acela pe care va trebui sa il poarte 3 luni. Mi-e atat de mila de ea! I-am cumparat atatea rochite si hainute frumoase si nu o sa le poata purta cu hamurile alea. [q][q][q]Sunt obosita, terminata, nu ma pot opri din plans.Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
align="right" id="quote2">Oana nu te stresa, fara dispozitivul ala nu se poate? adica sa poarte 2 pempersi unul peste altul?? Ar fi mai ok asa, si ar putea sa poarte si hainutele frumoase.Vb cu pediatra ei.Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si burtici!

Ieri dimineata la ora 8.45 a venit pe lume puiul nostru Tudor, de 3070 g, 53 cm, Apgar 10, cezariana. Toata experienta e sincer cel mai frumos moment din viata noastra pana acum!!

De azi am inceput si pusul la san, chiar daca deocamdata sunt doar cativa stropi de colostru, pisoiul are bunavointa si insista cu simt de raspundere! [bibe]

 

[gravi] 39+ cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru vorbele de incurajare.

Madline, nu ma risc sa nu respect punctual indicatiile medicului. Dispozitivul acela trebuie montat de catre dr, care imi arata si mie cum sa il montez apoi. Si neaparat sa nu il reglez dupa cum imi inchipui eu ca e bine, ci numai medicul il regleaza. Asa mi-a spus, asa am de gand sa fac.

Am vb adineaori cu tati la telefon, m-a prins plangand si i-am spus despre fata. I-am dat in cap, l-am facut neom. Dintre noi doi, desi este un barbat in toata firea, eu sunt mai rezistenta la chestii de astea. El se panicheaza mult mai usor, mai ales cand e vorba de fata. Ne consolam unul pe altul. Imi parea rau ca nu am putut sa ii ascund pana cand va ajunge acasa, duminica.

Stefana, nu avea niciun simptom, nimic. Medicul mi-a spus ca este recuperabila complet, in conditiile in care o descoperi cat mai repede (multumesc Doamne ca e si cazul nostru) si daca urmezi intocmai tratamentul.

Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea, ma consolez, cum spunea si Ionela, cu faptul ca am mers sa fac ecografia si ca am descoperit curand boala. O sa fac tot ce imi sta in putinta sa o fac bine. Trei luni nu o sa fie un capat de lume, dupa care sper sa se fi remediat problema.

 

Fetelor, va rog mult de tot, mergeti si faceti aceasta ecografie bebelusilor, cu sau fara recomandarea vreunui medic. Eu una nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca avem o problema. Mai mult asa ca sa fie facuta, si iata de ce surpriza aveam sa am parte.

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...