Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (14)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Felicitari Eska si bun venit lui bebe. sa fie sanatos si mancacios , sa doarma bine si sa nu stie ce-s aia colici. Spor la alaptat! Sa fie laptic cat ii trebuie lui.... si va fi daca insistati[pup]

Oana, trebuie sa fii puternica... nu fi trista, fetita te simte si sufera si ea. E bine ca ati depistat. E bine ca sunt solutii, e bine ca e mica si nu o va deranja prea tare... Sincer felicitari ca ai ales sa faci acea eco O decizie buna, inteleapta ... ar fi bine sa fie si la noi o rutina asta... cum e in alte parti[pup]

Stiu bebe ce a purtat ham.... arata mai rau decat se simte... va invatati cu situatia.... iar lumea( ca vrei nu vrei te omoara intrebarile si nevoia de explicatii) nu merita efortul vostru. trebuie sa fii calma si linistita.... si vesela chiar pentru pitica. [pup]

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 29+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, acuam ma gandeam si la fetita mea, ca eu nu i-am facut acea ecografie, la 3 sapt am fost sa ne inscriem la pediatru, si am intreabt-o daca e necesara si mi-a zis ca nu , dupa ce s-a uitat un pic la fetita, a zis ca ei oricum dorm cu picioarele mai cracanate, asa cam ca in poza care ai pus-o si ca dar ar fi ceva se regleaza de la sine..acuam parca intru la griji..daca sa ii fac si eu eco????[bang] [bang] [bang]

 

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eska, felciitari pt micutul Tudor si pt ca ai laptic! Ne bucuram ca esti bine si iti doresc crestere usoara si multa sanatate!

 

Oana, eu ncii prin gand nu mi-a trecut sa nu asculti de indicatiile medicului, daor ma gandeam ca ai putea vb cu ea daa ar fi si alte alternative la dispozitiv.

 

Cred ca luni fac si eu ecografia, daca nu o fi prea tarziu,m-ai speriat Oana.[alcool]

 

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82


Cred ca luni fac si eu ecografia, daca nu o fi prea tarziu,m-ai speriat Oana.[alcool]

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
align="right" id="quote2">

Nu e prea tarziu deloc . E drept ca e mai simplu sa stea in ham la 1 saptamana decat la 6 luni... tarziu e cand deja problema e grava si e nevoie de interventie chirurgicala[pup]. agravarea vine cu timpul si mai ales cu proastele obiceiuri gen infasat . Nu ma intelegeti gresit. Multi bebei nu patesc NIMIC de la infasat.... dar la unul cu displazie e GRAV


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 29+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Acuma Ionela stau si ma gandesc la mamele noastre ca pe vremuri nu exista asemenea afectiune...???sau nu se stia?Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
align="right" id="quote2">Nu cred ca se stia. La varsta "mergatoare" se manifesta fie prin probleme de mers ( cand e grav) fie prin dureri de sold.,... etc . In functie de cat de grava e treaba... Sincer nu am citit suficient pe tema asta cat sa fac acum o lista cu exact efectele si asa... dupa ureche si din amintiri nu as scrie. Oricum, iti dai seama ca multe defecte de mers, sau chiar "probleme ce nu pot fi definite prin simplul termen "defecte" erau depistate tarziu, cand copilul fie nu mergea, fie mergea prost ( cu defecte de postura) fie, fie.... etc. Partea buna e ca acum se poate depista.Cat despre infasat.... urata moda a fost pe vremuri. Displazia de sold e unul din cele mai importante motive pentru care militez pentru neinfasarea copilului, pentru pastrarea pozitiei anatomice, pentru folosirea dispozitivelor de purtare care permit pozitia picioruselor in M si nu a clasicelor portbebe.dar cum spuneam, dincolo de ce spun eu, fiecare trebuie sa cerceteze, sa se informeze si sa se asigure ca ia decizii bune. Eu cred ca nu e normal sa ne multumim cu : asa ne-a crescut mama... sau mai stiu eu. E normal sa profitam de orice descoperire, sa ne informama... sa o folosim daca aduce ceva bun.
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 29+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madline, nu vreau sa te sperii, statistic unul din 1000 de bebelusi au aceasta afectiune. Ecografie insa nu mai poti face la varsta asta, doar radiografie, pe care nu e indicat sa o faci numai ca sa te convingi ca fetita e ok. Efectele radiatiilor asupra bebelusilor pot fi devastatoare. Ecografia se face de la 2 la 6 saptamani, atat cat capul femural este cartilaginos si poate f examinat ecografic. Dupa ce se osifica, nu mai este posibil.

Eu ma gandesc sa ma programez la inca o ecografie, sa o vada si alt medic. Oare gresesc? Intre timp, o sa respect indicatiile medicului la care am fost ieri. O sa ii iau dispozitivul, il montez...

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...