Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

puiul "galben" de grasime


ille

Recommended Posts

Am gasit de curand la supermarket la Auchan, un tip de pui de la AVE din Calarasi parca. Este galbior, scrie pe el ca este crescut "ca la tara", in conditii naturale, alergat prin curte. Am luat si eu la recomandarea unei prietene si intr-adevar are pungutele acelea galbene de grasime pe sub piele, este de culoare mai naturala, nu mov vinetiu ca toti ceilalti pui de supermarket si se gateste mai greu. Este si putin mai scump. Am facut o friptura din copanele la cuptor si o ciorba din alte parti ale puiului. Am fiert mai mult decat de obicei, e si mai gustos... DAR.....mi se pare ca atat grasimea ramasa in tava cat si culoarea puiului este mult prea galbena, e prea gras sau are si asta ceva substante dubioase..?[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E plauzibil sa fi fost un pui "mai natural" ca altii [:)]. Asa sunt puii pe care ni-i da bunica sotului, crescuti in curte, cu iarba, porumb, si kilometraj la picior. Au carnea mai tare si cumva mai rosie decat cei cumparati dar la gust nici nu se compara. Iar pielea e galbena, la fel si grasimea, nu ca la cei de cumparat. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] [url="http://www.tocanadecuvinte.blogspot.com"]TocanaDeCuvinte[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e mai nociv decat puii aia "de hartie" . Eu una primesc carne de la tara de pui si de gaina si uneori au grasimea galben intens asa cum zici tu si sunt crescute la mama in curte fara suplimente furajere. Daca nu am carne de pui, gaina, sau curcan de la tara nici nu ma obosesc sa fac ciorba din "cartoanele alea" eventual fac din carne de vita (astea sunt crescute pe camp deoarece la noi sunt achizitionate de la tarani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de puiul crescut natural. M-am gindit cum sa fac ca eu, o bcuresteanca fara rude in provincie sa ii ofer macar din cind in cind copilului meu carne de pasare / vitel/porc crescut in batatura sau ma rog, cit mai natural. E valabil si pt legume, fructe, si mai ales oua. Ar fi o posibiltate sa merg in piata sa vorbesc cu babutele care au gospodarie aproape de Bucuresti, ori sa dau anunt in ziar si sa ma sunt tot felul de neaveniti sau sa mai caut printre cunostinte. Treaba nu echiar simpla, pasarea trebuie sa fie taiata, vita idem (sic!) si carnea proaspata si de incredere. fara posibiltatea de a lua cine stie ce infectii, virusi, capuse si mai stiu eu ce alte minuni. Voi ce parere aveti? [url="http://s162.photobucket.com/albums/t275/ruxmax/Tudor%20de%20la%204luni/"]pozele mele[/url] [url="http://s162.photobucket.com/albums/t275/ruxmax/"] poze[/url] [url="http://s162.photobucket.com/albums/t275/ruxmax/Tudor/La%20un%20an%20si%20citeva%20luni/"] poze noi[/url] Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In supermaket la noi carnea de vita sau vitel este de la tarani. Iti spun din sursa sigura : animalele sunt achizitionate de la tarani, carnea este verificata de firma ce le transeaza si apoi sunt livrate catre supermarket ambalata sau neambalata (aici depinde de supermarket). Daca nu ai rude sau prieteni la tara care sa te ajute cu aprovizionarea nu stiu cata incredere poti sa ai in femeile din piata ca sunt ouale proaspete. si cu pasarile cred ca ar trebui sa le iei vii, ceea ce e cam nasol. Cauta si tu niste surse printre colegi, prieteni, rude...te duci o data, cumperi mai multe pasari, ti le taie si curata acolo pe loc si apoi le portionezi si le congelezi. De fructe si legume nu stiu ce sa zic majoritatea le mai stropesc, le mai pun ingrasaminte dar macar sunt mai gustoase si parfumate decat cele importate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu te-as sfatui sa vorbesi cu unii sau altii in piete, nu cred ca mai sunt taranii de alta data de incredere. Rar gasesc si eu in piata cate un vanzator care imi spune ca e ok pt copil, dar mi s-a intamplat sa imi spuna, de ex ca merele sunt ok, sunt romanesti (si nu erau), desi eram cu carutul. Deci te mint in fata! Si eu am colege la serviciu care spun ca se aprovizioneaza de ani de zile de la aceeasi sursa, cu laptic si oua. Deci mai intreaba colegi/prieteni mai degraba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...