Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mancarea:alimentatie sau placere?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui lum0880
Eu mananc sa pot trai. Daca s-ar inventa niste pilule sa le iau dimineata si sa nu mai fiu nevoita sa ma gandesc la ce as putea manca in ficare zi, m-ar scapa de un stres. As avea o multime de avantaje, asa ma chinui in fiecare gandindu-ma la ce mai pot manca sa-mi placa cat de cat, sa pot inghiti.
Aceleasi ganduri ma bantuie si pe mine in fiecare zi cand trebuie sa hotarasc ce trebuie sa pregatesc pt. mesele zilnice,[:D]. Tot visez la concentrate care sa fie administrate de 3 ori pe zi la ore fixe.Oare ce mananca astronautii in spatiu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasand gluma,tare mi-as dori sa intre pe acest subiect un nutritionist care sa ne recomande alimentele strict necesare sezonului in care ne aflam. Sunt convinsa ca mancam aiurea si nu ma ingrijoreaza greutatea cat lipsa unor substante necesare organismului. Va dau un exemplu:am avut probleme cu parul si unghiile,aratam dezastruos,fiind medic am analizat ce imi lipseste din alimentatie si cu un supliment potrivit am rezolvat problema de m-am mirat si eu,[:D]. O alimentatie potrivita si echilibrata ne asigura nu numai sanatatea ci si aspectul fizic. Alimentatia trebuie privita ca HRANA NECESARA ORGANISMULUI nu ca o placere, care uneori este consecinta unei depresii ignorate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica Alimentatia trebuie privita ca HRANA NECESARA ORGANISMULUI nu ca o placere, care uneori este consecinta unei depresii ignorate!
De acord ,,,dar totusi putem imbina placerea cu necesitatea,,,adica daca tot trebuie sa mancam ca nu rezistam fara mancare,macar sa mancam cu placere ,,,,chiar daca sant legume,peste sau soia Eu marturisesc sant o gurmanda,gatesc si mananc cu placere si sincer nu agreez oamenii care daca au in farfurie o frunza de salata ,se uita la ea,stramba din nas ca e prea mult dar cand dau coltul se indoapa. Eu gatesc foarte natural si echilibrat ptr copii si familie dar marturisesc ca ma mai apuca dorul de ciorba de fasole si mancaruri nerecomandate si atunci gatesc si asa ceva,,,toata chestia e sa nu predomine,totul cu masura,,, Iar din alimentatia noastra nu lipsesc legume si ciorbite,,,cu condimentele necesare orice mancare poate fi atragatoare,,, E doar o parere,,fiecare gateste si mananca cum crede ca e mai bine ptr el. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133"]povestea unor ingerasi[/url] Dragostea de mama face ca toate celelalte sentimente sa paleasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adrianapop
Citat:
citat din mesajul lui b.nica Alimentatia trebuie privita ca HRANA NECESARA ORGANISMULUI nu ca o placere, care uneori este consecinta unei depresii ignorate!
De acord ,,,dar totusi putem imbina placerea cu necesitatea,,,adica daca tot trebuie sa mancam ca nu rezistam fara mancare,macar sa mancam cu placere ,,,,chiar daca sant legume,peste sau soia Eu marturisesc sant o gurmanda,gatesc si mananc cu placere si sincer nu agreez oamenii care daca au in farfurie o frunza de salata ,se uita la ea,stramba din nas ca e prea mult dar cand dau coltul se indoapa. Eu gatesc foarte natural si echilibrat ptr copii si familie dar marturisesc ca ma mai apuca dorul de ciorba de fasole si mancaruri nerecomandate si atunci gatesc si asa ceva,,,toata chestia e sa nu predomine,totul cu masura,,, Iar din alimentatia noastra nu lipsesc legume si ciorbite,,,cu condimentele necesare orice mancare poate fi atragatoare,,, E doar o parere,,fiecare gateste si mananca cum crede ca e mai bine ptr el.
sint de acord cu tine dar...care e problema cu ciorba de fasole? un castronel de ciorba de fasole facuta in casa cu toate vegetalele mi se pare un prinz ideal (fara paiine pt cei ce tin la dieta sau cu o felie de paine integrala daca chiar trebuie) ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica Alimentatia trebuie privita ca HRANA NECESARA ORGANISMULUI nu ca o placere, care uneori este consecinta unei depresii ignorate!
Da...iar sexul trebuie privit ca activitate necesara reproducerii, nu ca o placere...[:D] Mie imi pace sa mananc, stiu unde gresesc...dar nu stiu cum se face ca tot ce-i tare bun e (mai mult sau mai putin) nesanatos... A, si ma mai mir cum de alimente nerecomandate pe vremuri sunt acum la moda. Sau invers. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Allure
Citat:
citat din mesajul lui adrianapop
Citat:
citat din mesajul lui b.nica Alimentatia trebuie privita ca HRANA NECESARA ORGANISMULUI nu ca o placere, care uneori este consecinta unei depresii ignorate!
De acord ,,,dar totusi putem imbina placerea cu necesitatea,,,adica daca tot trebuie sa mancam ca nu rezistam fara mancare,macar sa mancam cu placere ,,,,chiar daca sant legume,peste sau soia Eu marturisesc sant o gurmanda,gatesc si mananc cu placere si sincer nu agreez oamenii care daca au in farfurie o frunza de salata ,se uita la ea,stramba din nas ca e prea mult dar cand dau coltul se indoapa. Eu gatesc foarte natural si echilibrat ptr copii si familie dar marturisesc ca ma mai apuca dorul de ciorba de fasole si mancaruri nerecomandate si atunci gatesc si asa ceva,,,toata chestia e sa nu predomine,totul cu masura,,, Iar din alimentatia noastra nu lipsesc legume si ciorbite,,,cu condimentele necesare orice mancare poate fi atragatoare,,, E doar o parere,,fiecare gateste si mananca cum crede ca e mai bine ptr el.
sint de acord cu tine dar...care e problema cu ciorba de fasole? un castronel de ciorba de fasole facuta in casa cu toate vegetalele mi se pare un prinz ideal (fara paiine pt cei ce tin la dieta sau cu o felie de paine integrala daca chiar trebuie) ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ True health is a journey plnot a destination, a process not an event, a habit not a diet. "Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X
problema e ca nu poate fi facuta cu peste,,,si daca marturisesti ca mananci porc saptamanal,iar urmeaza o pledoarie de sfaturi[:D][:D][:D] oricum am judeca tot ce e bun INGRASA SI DAUNEAZA GRAV SANATATII. [q][q][q] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133"]povestea unor ingerasi[/url] Dragostea de mama face ca toate celelalte sentimente sa paleasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adrianapop
Citat:
citat din mesajul lui adrianapop sint de acord cu tine dar...care e problema cu ciorba de fasole? un castronel de ciorba de fasole facuta in casa cu toate vegetalele mi se pare un prinz ideal (fara paiine pt cei ce tin la dieta sau cu o felie de paine integrala daca chiar trebuie) ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ True health is a journey plnot a destination, a process not an event, a habit not a diet. "Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X
problema e ca nu poate fi facuta cu peste,,,si daca marturisesti ca mananci porc saptamanal,iar urmeaza o pledoarie de sfaturi[:D][:D][:D] oricum am judeca tot ce e bun INGRASA SI DAUNEAZA GRAV SANATATII. [q][q][q] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133"]povestea unor ingerasi[/url]
ma facusi sa zimbesc...eu fac ciorba de fasole fara carne si jur ca e gustoasa, mai ales cu leustean...n-am mai mincat porc de 15 ani si nici nu ii simt lipsa; totul e sa-i pui vegetalele care trebuie si fasolea sa fie de calitate; nici macar vegeta nu pun si tot iese mortala! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Allure
Citat:
citat din mesajul lui adrianapop
Citat:
citat din mesajul lui adrianapop sint de acord cu tine dar...care e problema cu ciorba de fasole? un castronel de ciorba de fasole facuta in casa cu toate vegetalele mi se pare un prinz ideal (fara paiine pt cei ce tin la dieta sau cu o felie de paine integrala daca chiar trebuie) ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ True health is a journey plnot a destination, a process not an event, a habit not a diet. "Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X
problema e ca nu poate fi facuta cu peste,,,si daca marturisesti ca mananci porc saptamanal,iar urmeaza o pledoarie de sfaturi[:D][:D][:D] oricum am judeca tot ce e bun INGRASA SI DAUNEAZA GRAV SANATATII. [q][q][q] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133"]povestea unor ingerasi[/url]
ma facusi sa zimbesc...eu fac ciorba de fasole fara carne si jur ca e gustoasa, mai ales cu leustean...n-am mai mincat porc de 15 ani si nici nu ii simt lipsa; totul e sa-i pui vegetalele care trebuie si fasolea sa fie de calitate; nici macar vegeta nu pun si tot iese mortala! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Da ,fara carne fac si eu cand au copii pofta dar obligatoriu cu tarhon[pofta][pofta][pofta] dar cand vreau sa ne destrabalam cu totul atunci e obligatoriu cu ciolan de porc si ceapa rosie,,,, vegeta nu folosesc deloc,,,doar legume si carne din gospodaria proprie. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138133"]povestea unor ingerasi[/url] Dragostea de mama face ca toate celelalte sentimente sa paleasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...