Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui accept92 Sa iubesti e poate o cerinta prea mare, e suficient sa fi in contact. A nu fi in contact este o problema de cuplu foarte parsiva, deloc evidenta.
Mi-a scapat asta ... super interesant - poti detalia ? [:)]
Contactul intr-o relatie e o chestie de mare finete, foarte usor de pierdut. Neata, neata, du copiii, ia copiii, ai platit facturile?, hai la masa, spal io copiii - strange tu masa, cum a fost la servici?, facem si un sex satisfacator inainte de culcare....si...pare o relatie ok, nu? Dar in dinamica asta oamenii nu sunt nici macar in contact cu ei insisi, departe de a fi in contact unul cu celalat. Si cand incep sa se simta atrasi de o relatie extraconjugala poate cauta sa restabileasca in primul rand contactul cu sine, fugind de o conjunctura in care sinele e prea putin important.
Nu stiu daca inteleg ce spui cu "contactul cu ei insasi" [:I]... oare te referi la ceea ce numesc eu "echilibru interior" ? Mie mi se pare ca oamenii sunt atrasi de o o alta relatie atunci cand echilibrul interior devine normalitate si dupa 10-12 ani de acelasi tip de echilibru, este imposibil sa nu se defineasca aceasta "normalitate". De unde rezulta ca toti oamenii sunt disponibili, la un moment dat, sa-si insele partenerul ... Solutiile rezolvarii acestui conflict sunt numeroase - incepand de la a-ti cauta activ balansul in alta parte fara insa a dori sa renunti la echilibrul dezechilibrat de acasa (are sens ceea ce spun sau am doar o privire inteligenta dar nu stiu sa ma exprim ? [:I]), a accepta o oportunitate care poate aduce acel balans, a te retrage intr-o lume paralela, a ignora, a te balansa prin alte valori ale familiei (copiii in speta) sau a nu face pur si simplu nimic ca poate trece. Deciziile depind de educatie, de personalitate (o persoana activa probabil ca va cauta in alta parte), de "ispitele" care apar in momentul confuziei, de mediul social in care subiectul se invarte de valoarea consecintelor ...etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui accept92 Si cand incep sa se simta atrasi de o relatie extraconjugala poate cauta sa restabileasca in primul rand contactul cu sine, fugind de o conjunctura in care sinele e prea putin important.
frumos spus si da, complet de acord. de fapt cred ca e dorul de senzatia aceea de inceput, cand sufletele stateau fata in fata, neaxfisiate de rutina , de responsabilitati si de nenumaratele rahaturi acumulate inevitatil intr-o relatie, oricat de reusita ar fi ea. practic e dorinta de libertate, de a fi tu insuti, te a te trai plenar, fara a tine seama de tinichelele din coada. evident, e o chestie utopica. si depinde de fiecare sa tina drumul drept, in ciuda chemarilor "salbaticiei". unii sunt mai slabi si cedeaza :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Nu ma pricep la amante dar, totusi, cu cat de putin se poate multumi o femeie? Cu cat din timpul liber al unui barbat?
Oamenii isi inseala partenerii in diverse feluri. Daca vorbim de barbati, nu trebuie sa ai amanta. Poti avea un "club" de fete, pe care sa-l frecventezi din cand in cand. Platesti si ai ce-ti doresti, discretia este (aproape) garantata, nu exista SMS-uri si discutii la telefon in miezul noptii, nu te vede nimeni, acasa esti model, la servici te distrezi pe seama colegilor carora le curg balele unul dupa celalalt. Exista, ceva mai discret, si varianta pentru femei. Cu aceleasi avantaje. Tot aici, as aminti aventura de o noapte. Pe acest principiu exista relatii cu aceeasi persoana, dar cu regulile de "club". Partenerii vor doar ceva timp liber si sex. Sa discute, sa se simta bine. Un fel de supapa. Discretia nu mai este asa de bine asigurata, dar partenerii n-au pretentii unul de la celalalt, nu vor sa plece de acasa, nu-si reneaga sotul/sotia, pot iesi din relatia adulterina. De obicei, s-au cunoscut in afara serviciului sau familiei, si asa ramane. Daca-s destepti, pun capat dupa maxim un an relatiei...si incep alta. Este incredibil cat de multe persoane se pare ca ar accepta o astfel de relatie. Dar vine "artileria grea", adulterul cu belele garantate. Desi casatoriti, adulterinii se pot indragosti si atunci se comporta, as zice, normal: vor din ce in ce mai mult timp impreuna, cer fidelitate[:D], isi fac planuri impreuna, fara cea mai mica gandire sau sansa. Dragostea acopera tot. Nebunia e maxima, incepe riscul (care sporeste pasiunea), apar greseli sau, pur si simplu, se intampla diverse chestii. In faza asta nu exista nici o sansa ca consortul incornorat sa nu afle si asta destul de repede. Formalhauti, femeia se multumeste cu exact atat timp cat vrea. Cat isi doreste. Uneori e multumita, alteori nu. Eu nu m-as risca sa nemultumesc o femeie...nu-i bine deloc![:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea Nu stiu daca inteleg ce spui cu "contactul cu ei insasi" [:I]... oare te referi la ceea ce numesc eu "echilibru interior" ?
Nu, ma refer la contactul cu ceea ce simtim in toata nebunia asta a rutinei zilnice. Daca avem contactul cu sentimentele noastre si cu ale partenerului, fie ele sentimente bune sau mai putin bune, e minunat.[:)] Sa nu ne preocupam sa intretinem mitul fericirii in familie 'ca avem toate motivele', si partenerul sa se simta si el obligat sa afiseze aceeasi satisfactie...e bine sa ramanem in contact cu sentimentele noastre adevarate, cand simti de exemplu ca pedalezi in gol, fara finalitate, sau ca te-ai tot duce, sau ca nu-ti mai aparti,...de-astea. Intai trebuie sa ti le accepti tie ca fiind permise ca sa le poti exprima, partenerul asemenea, apoi nimeni altcineva decat partenerul cu care te iubesti si imparti atat de multe nu iti va putea oferi un contact mai bun si nu te va putea intelege la fel de bine. Nimeni decat tatal copiilor mei nu poate intelege mai bine ce simt cand ma lovesc de incapatanarea copiilor nostri, sau de alte 'calitati' ale lor. Impartim toate greutatile, e imposibil sa ne inteleaga cineva mai bine decat ne putem intelege unul pe altul.
Citat:
citat din mesajul lui buflea Deciziile depind de educatie, de personalitate (o persoana activa probabil ca va cauta in alta parte), de "ispitele" care apar in momentul confuziei, de mediul social in care subiectul se invarte de valoarea consecintelor ...etc.
Cand vad asta cu 'educatia' mi se face pielea de gaina. Am tot vazut pe aici pe forum ideea asta ca infidelul n-are educatie domnle...:)) Deciziile depind numai si numai de ceea ce simtitm. E al dracului de importanta simtirea asta. __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui portocalia practic e dorinta de libertate, de a fi tu insuti, te a te trai plenar, fara a tine seama de tinichelele din coada.
Cred ca ti-am raspuns si tie in raspunsul pentru buflea. Se poate trai 'liber, autentic, plenar' si intr-o casnicie, alaturi de partener. De fapt asta este libertatea autentica si numai asa poti fi cu adevarat tu insuti, nu atunci cand trebuie sa minti pentru cateva ore de 'libertate'. Aia numai libertate nu este.[:)] __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, exista si casnicii care trec prin iad si in care nu se insala. Eu am exemplul parintilor mei. S-au indragostit din prima secunda, au rezistat ani de zile despartiti, au fugit si s-au casatorit, ne-au avut pe noi dupa care filmul a inceput sa scartaie, s-a declansat boala mamei, a paralizat incetul cu incetul, tata a inceput sa bea si ne-a facut viata un cosmar, noua, copiilor. Mama a avut insa parte de cea mai buna ingrijire. Se certau, au avut o relatie pasionala. Nu au fost niste parinti grozavi dar ei intre ei s-au iubit si se iubesc foarte mult si asta a fost mereu ceva ce s-a observat cu ochiul liber. Mama a facut printre altele si cancer si a avut o perioada in care a paralizat dupa care si-a revenit cativa ani au fost mai buni dupa care iar a paralizat de mai sus de mijloc. Mereu sunt intrebata daca tata si-a gasit pe altcineva si le spun cu mana pe inima ca nu. Suna acasa de la birou de 10 ori pe zi, acum si-au pus skype, de la birou vine direct acasa, ii aduce mamei de cand ma stiu fluturasul de salariu si scoate toti banii si ii da mamei care-i tine in sertar. Nu trece duminica fara sa-i ia flori si seara cand o ia in brate din carucior sa o puna in pat inca se pupa. Au glumele lor, isi pregatesc surprize ( mama ne pune pe noi sa-i cumparam n chestii lui tata) se mangaie si se alinta chiar si acum iar modul in care se privesc dupa atatia ani este de nedescris. Pe langa ca atunci cand pleaca in delegatii in alta tara ia camera de filmat si filmeaza tot si vorbeste cu mama de parca ar fi acolo. Noi ca si copii poate nu am fost invatati prea multe de catre ei dar ceva ne-au inoculat obsesiv, sa ne gasim jumatatea si sa ne casatorim doar dintr-o dragoste mare asa cum s-au casatorit ei. Si adevarul e ca daca nu s-ar fi iubit cu atata daruire si pasiune nu ar fi trecut prin toate incercarile si nu ar fi ramas impreuna. L-am intrebat acum cativa ani pe tata daca nu a fost tentat sa insele si mi-a raspuns razand din toata inima ca el nu a mai avut ochi decat pentru mama de cand a vazut-o si am stiut ca spune adevarul. Cum au rezistat atata timp? Mereu au fost preocupati unul de celalalt. Mereu au vorbit despre orice, mereu si-au pastrat timpul lor impreuna, mereu si-au facut surprize si mereu, absolut mereu au glumit unul cu celalalt. Tin minte ca atunci cand eram mai mica si mai stateam cu ei rar terminam o masa fara sa-mi vina sa-mi scuip mancarea din cauza rasului. Isi faceau tot felul de nefacute, de regula tata mamei. Din cauza asta imi este ciuda ca mama s-a imbolnavit si ca povestea lor a luat o asa intorsatura trista pentru ca sunt convinsa ca daca nu ar fi fost asta am fi fost familia perfecta. Chiar si asa insa le sunt extrem de recunoscatoare ca mi-au aratat fara umbra de indoiala ca e posibil. Daca esti preocupat de celalalt, daca esti atent la el, cred ca e imposibil sa nu observi ca te inseala mai ales atatia ani. Parerea mea, acum Doamne fereste sa ma insel. Nu ma gandesc insa la toate astea pentru ca in inima mea simt ca si eu mi-am gasit jumatatea si ca o sa imbatranim fericiti impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti Teoretic nu prea se poate intampla. Adica eu stau toata ziua cu copiii si nu dorm toti niciodata. El pleaca dimineata la servici si se intoarce dupa aproximativ 11 ore (adica 9 ore la servici, 8 plus pauza de pranz si cam o ora dus, una intors). Mai intarzie si zice ca a stat la servici, da' ce sa fie, asa, ca soferii de tir, fara un restaurant, o conversatie acolo...Din cand in cand lucreaza noaptea, dar foarte rar si a doua zi sta acasa. Una peste alta eu zic ca mi-as da seama.
realizezi c-ai enumerat vreo 3 ocazii in care da, se poate intampla? teoretic [:)]
Dar tu realizezi ce gafa ai facut? Practic!!! Dupa 21 de ani de liniste, fara banuieli, te trezesti tu sa "scapi" porumbelul![xx(] Fomalhauti, din suflet va urez, multi, multi ani inainte!!![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81 Eu am exemplul parintilor mei...s-a declansat boala mamei, a paralizat incetul cu incetul.. Tata suna acasa de la birou de 10 ori pe zi, acum si-au pus skype, de la birou vine direct acasa... Nu trece duminica fara sa-i ia flori si seara cand o ia in brate din carucior sa o puna in pat inca se pupa. Au glumele lor, isi pregatesc surprize ( mama ne pune pe noi sa-i cumparam n chestii lui tata) se mangaie si se alinta chiar si acum iar modul in care se privesc dupa atatia ani este de nedescris. Pe langa ca atunci cand pleaca in delegatii in alta tara ia camera de filmat si filmeaza tot si vorbeste cu mama de parca ar fi acolo. Din cauza asta imi este ciuda ca mama s-a imbolnavit si ca povestea lor a luat o asa intorsatura trista...
[q] ASTA inseamna o casnicie... Atat de frumos...si trist...Matzaila, imi pare rau...[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare
Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti Teoretic nu prea se poate intampla. Adica eu stau toata ziua cu copiii si nu dorm toti niciodata. El pleaca dimineata la servici si se intoarce dupa aproximativ 11 ore (adica 9 ore la servici, 8 plus pauza de pranz si cam o ora dus, una intors). Mai intarzie si zice ca a stat la servici, da' ce sa fie, asa, ca soferii de tir, fara un restaurant, o conversatie acolo...Din cand in cand lucreaza noaptea, dar foarte rar si a doua zi sta acasa. Una peste alta eu zic ca mi-as da seama.
realizezi c-ai enumerat vreo 3 ocazii in care da, se poate intampla? teoretic [:)]
Dar tu realizezi ce gafa ai facut? Practic!!! Dupa 21 de ani de liniste, fara banuieli, te trezesti tu sa "scapi" porumbelul![xx(] Fomalhauti, din suflet va urez, multi, multi ani inainte!!![flo]
care-i gafa, ca am spus ca acolo-s enumerate cele mai frecvente 3 ocazii in care cineva poate insela? am lasat insa si ultima fraza in citat tocmai pentru ca aia-i importanta, nu prezenta ocaziilor teoretice. ma indoiesc ca Formalhauti avea nevoie taman de "porumbelul" meu sa stie ca statul peste program poate fi real, sau poate fi pretext. la ei e real, sunt convinsa, dar asta nu inseamna ca teoretic nu se poate intampla, ci ca practic nu s-a intamplat, desi se putea. Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...