Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

buna,sunt intr-o situatie foarte dificila si nu stiu ce sa fac. Sunt casatorita din 2004, in 2005 am nascut o fetita.mama mea nu a fost de acord cu bebe la inceput dar eu si sotul meu am luptat impreuna si am trecut peste tot. acum fetita are 6 ani, mama in tot acest timp mi-a facut peri albi, cred ca mi-a scurtat 10 ani din viata.locuim la mine, dupa decesul tatalui am facut succesiunea eu am trei sferturi, iar mama mea are un sfert.am facut(renovari, modificari) impreuna la casa(eu si sotul). Am stabilit sa declaram la primarie tot ce-am facut impreuna.Mama mea traieste in concubinaj cu un barbat(locuieste la el acasa), dar cand nu suntem acasa profita si-l baga in curte, casa, etc.Noi nu suntem de acord, pt ca la un moment dat ne-a lipsit ceva din curte si la insistentele noastre el a recunoscut ca a luat acele lucruri. Din momentul acela i-am interzis sa mai intre in curte, bineinteles ca mama nu intelege ( nu vrea sa inteleaga)lucrul acesta si cand iti este lumea mai draga atunci ii da voie sa intre in curte si uite asa ma cert si cu mama( de ce l-a lasat sa intre) si cu sotul( ce sa-i fac mamei daca nu ma inteleg cu ea). simt ca o iau din loc, nu stiu ce sa mai fac sa fie totul bine, lucrez 12 ore /zi si cand ajung acasa in loc sa am parte de liniste eu am parte numai de scandal si de certuri. aseara cand am ajuns acasa sotul meu a intrebat fata ce-a mai facut si ea i-a spus ca "tataie"a intrat in curte, cred ca va dati seama ce a urmat, m-am dus la mama si m-am luat de ea si i-am cerut inca odata sa numai faca asa ceva, macar pt mine, bineinteles ca a iesit si sotul afara si va inchipuiti ce a iesit. mama a plecat la el, iar eu am ramas acasa cu sotul si am avut parte numai de cearta si scandal.am incercat sa -i explic ca nu am ce sa-i fac, are si ea dreptul acolo si nu pot sa stau in fiecare zi sa ma cert cu ea din cauza ca X a intrat in curte cand noi suntem la munca, nu ma inteleg cu ea sub nici o forma, se linisteste 3-4 saptamani apoi iar il baga in curte si tot asa.am uitat sa va spun ca mama a fost despartita de X pana acum 1 saptamana,si acum daca tot s-au impacat l-a lasat ieri sa intre in curte.sotul aseara mi-a spus ca daca nu-i fac si lui act pe ce am de la tata jumate-jumate pleaca si divortam, azi noapte a plecat de acasa si mi-a spus sa ma gandesc bine, mama de dimineata cand a venit sa-mi stea cu fata mi-a spus sa-mi gasesc o femeie care sa stea cu copilul pt ca ea nu mai sta, isi incuie ce are si pleaca la X, iar eu am ramas pe din afara.i-am spus ca daca il mai lasa pe x sa intre in curte il reclam la politie, dar a spus ca vine la ea, nu la noi, i-am spus sa nu uite cum a furat de la noi, iar ea imi spune ca suntem noi cu nasul pe sus si increzuti si ca el nu fura nimic de la noi.ce sa fac??? sincer nu mi se pare corect sa-i dau sotului meu jumate din ce-am mostenit de la tata, mi se pare normal sa fie pe numele nostru tot ce-am facut la casa impreuna(modificari, renovari, extindere), dar el mi-a spus ca nu este de acord, ori ii fac si lui act pe jumatatea de la tata ori el pleaca.am trecut prin multe impreuna, stiu ca mama mea nu este o sfanta, il iubesc din tot sufletul si este un sot minunat(putin spus), dar nu mi se pare corect ce imi cere. ce parere aveti, nu am cu cine sa discut si orice sfat e binevenit. imi cer scuze pt greselile de ortografie, dar toata noaptea am plans si nu stiu ce sa fac si cum sa fac[bang].multumesc frumos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce mi se pare mie interesant e ca tu ai mostenit 3 sferturi iar mama ta un sfert; eu stiu ca trebuia sa fie fix invers! Ti-a cedat mama ta si din partea ei sau cum ati ajuns la "cotele" astea? Ca daca da, sunteti cam duri cu mama ta! Cerinta sotului tau mi se pare absurda, cum adica, sa pui jumatate din mostenirea ta pe numele lui?! Nu mi se par prea curate intentiile lui. I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am mostenit trei sferturi si mama un sfert pentru ca casa a fost mostenita de tata de la mama lui, nu a fost facuta cu mama si din cauza asta.daca era un bun comun aveam eu un sfert si mama trei sferturi.tocmai din cauza asta am si eu retineri, il iubesc foarte mult dar nu este corect, cele 3 sferturi le am de la tatal meu, mi se pare normal sa facem jumate jumate tot ce-am fcaut impreuna, nu si mostenirea din partea tatlui meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine vorbesti cu un avocat. Mama ta are drept de proprietate acolo nu domnul respectiv, el vine pe o proprietate privata. Dar nu stiu sigur. Pe de alta parte, mama ta e o femeie singura si din cate am inteles te ajuta si cu copilul. Sotul tau nu zic nu, o fi un om minunat dar din punct de vedere administrativ a venit intr-o casa pentru care nu a facut un leu credit si acum are si pretentiile astea. Pe langa ca nu e logic ce-ti cere. Si daca treci pe numele lui nu jumatate din ce ai primit de la tatal tau ci tot, mama ta va fi in continuare proprietara acolo si va face tot ce-i place deci nu va schimba situatia cu nimic. Pastreaza partea ta a ta si incearca sa fi mai intelegatoare cu mama ta si sa-i spui sotului tau ca nu are dreptul sa comanda viata personala a mamei tale ii place sau nu cu cine isi imparte viata. Ca sa nu mai zic ca toata tevatura asta o va indarji sa tina partea domnului respectiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saraca mama ta! Sa ajungi la batranete sa iti controleze copilul pe care l-ai crescut relatiile sociale, sa-ti spuna cu cine ai voie sa te vezi si unde. Ce-o fi facut femeia asta sa merite un asa tratament? Mie mi-ar fi rusine in locul tau, oi avea tu dreptul prin succesiune la trei sferturi din casa dar nici macar o zecime nu e facuta prin munca ta. Fa-ti si tu casa ta prin puterile tale si acolo sa decizi cine intra si cine nu intra in curte! __________________________________________________ Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar nu ar fi fost totul mult mai simplu daca vorbeati civilizat cu acest om, sa-i explicati cu frumosul ca nu aveti nimic impotriva sa vina la mama ta in vizita, cu conditia sa nu se mai atinga de lucrurile voastre ? stau si ma intreb, ce fel de om este acest "tataie", de pune mana si ia din curtea altuia ? sau mama ta i-a dat voie sa ia ? pana una-alta el nu are nici-un drept acolo. mama ta vine la voi cu lucruri aduse din casa concubinului ? atata timp cat mama ta inca mai are o particica/drept din casa, e treaba ei pe cine primeste in vizita. problema este cu acest nene, care crede ca poate sa se serveasca din lucrurile voastre. a, daca mama ta are ceva pe acolo, da, sa-i dea din lucrurile ei, nu din ale voastre. aici trebuia sa stabiliti voi clar limitele, inca de la primul incident, cand v-au disparut acele chestii. pana la urma, daca erati mai rai, puteati sa-l reclamati pentru furt, nu-i asa ? succesiunea ati facut-o in timp ce tu erai deja casatorita cu sotul ? mai ai frati, care ti-au cedat tie partile ce li se cuveneau ? si da, mi se pare foarte urat si degradant sa-ti primesti mama in casa doar ca sa aiba grija de copil, pe post de bona, iar daca vrea sa vina in vizita la ea omul cu care isi imparte traiul, sa ii impiedicati voi acest drept. trist, umilitor si degradant. da, poate ca mama ta nu a facut cea mai fericita alegere in persoana acestui om, poate ca ea l-a incurajat sa se serveasca din lucrurile voastre (sau ma rog, nu i-a interzis explicit), insa nu mai e la varsta tineretii, sa aleaga intre nu stiu cati pretendenti, s-a multumit si ea cu un "tataie" cu care de bine de rau se intelege si isi duce traiul de pe o zi pe alta. ce va faceati daca il aducea pe concubin, sa locuiti impreuna ?!? mie mi se pare foarte urat cum va comportati voi cu ea. e mama ta, locuiti in casa in care a trait si ea o viata. incercati sa va calmati si sa discutati civilizat. nu ajungeti nicaieri cu atitudini de genul acesta. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

esti intre ciocan si nicovala[bang] parerea mea este ca daca mama ta are un sfert din casa respectiva are tot dreptul sa vina cu cine vrea acolo ,mai rau este daca acel cineva "furat" ceva de la voi. in privinta cerintei sotului tau eu zic ca intr o casnicie impartiti tot nu numai amenajarile sau invistitiile di casa aia ci casa cu totul..parerea mea...[asia] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Mama l-a lasat pe X sa intre in curte, mama s-a despartit si cand s-a impacat l-a bagat in curte", zici ca-i da cu taraita drumul sa intre si ala cum prinde ocazia cum intra si mai sterpeleste cate ceva. Asa ceva... [:-)))] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg asa: voi locuiti impreuna cu mama ta (care are domiciliu acolo, ca si voi) intr-o casa care, ca si proprietate, va apartine in procente diferite (chiar asa: de ce ai tu 3/4 si mama ta 1/4?). Mama ta traieste cu un tip la care mai sta, dar mai sta si acasa. Tipul ala nu-i este sot, azi poate fi, maine nu. Mama locuieste acolo azi, maine poate reveni la domiciliul ei. Avand in vedere ca are dreptul legal ca folosinta (acolo are domiciliul) dar si ca coproprietar, inteleg ca are dreptul sa vina sau sa plece cand vrea, dar sa si primeasca oaspeti. De ce vine cu acel tip acolo, desi locuieste temporar la el, asta nu stiu. Poate vrea sa-ti faca in ciuda. Adica chiar ar trebui sa stii de ce "profita" mama ta sa-l bage in casa cand nu sunteti acasa. Ce obtine? In rest, cred ca trebuie sa renunti la atitudinea care va baga in conflict si, impreuna cu sotul tau, sa invatati diplomatia. Asta nu inseamna sa va lasati calcati in picioare, ci sa recunoasteti ca mama ta are unele drepturi pe care nu le puteti incalca si sa dirijati problema spre intereresul propriu, avand in permanenta ideea ca, daca ati ales un trai la comun, soarele nu se invarte doar in jurul vostru. Ceea ce sare complet din subiect este dorinta sotului tau. Nu inteleg ce ar rezolva din cele discutate mai sus faptul ca ar aparea al treilea proprietar in ecuatie (cu toate ca, dupa cate stiu eu-poate ma insel-o astfel de tranzactie intre soti nu poate fi efectuata). Asta ma face sa cred ca doar momentul este actual, ideea este mai veche. Si nu, nu-i corect sa-ti ceara asa ceva, va avea casa toata viata lui, daca-ti va fi sot, iar daca nu-ti va fi, va avea doar parte din ce ati investit impreuna. O alta incurcatura, de fapt, din moment ce ati extins locuinta, fiind si el un pic proprietar din ce-i acolo. Asadar, dragi proprietari la comun, invatati sa traiti impreuna, alta solutie nu-i. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...