Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

am facut credit pe 10 ani pt ce-am facut la casa. pe noi nu ne deranjeaza ca mama sta la acest om, cand ne-au disparut lucrurile in 2009 am avut toti 4 o discutie si l-am rugat frumos sa numai intre in curte, am rupt orice legatura cu el, pe fata am lasat-o sa se duca la el in continuare pt ca copilul nu are nici o vina si nu pot sa-i interzic, pt ca este atasata de el. mama mea imi sta cu copilul din ianuarie 2007 cu copilul. eu m-am intors la munca la 3 luni de la nastere. pana in 2007 am platit femeie sa stea cu fata pt ca mama mea nu a vrut sa ne ajute. mama mea s-a mutat la omul asta la o luna dupa ce i-a murit sotia, am avut un soc cand am aflat. din aprilie 2006 de cand s-au cunoscut pana in prezent s-au despartit de nenumarate ori, si de fiecare data ma intreba ce sa faca sa se mai impace cu el?? eu i-am spus ca nu ma bag pt ca nu stiu ce este intre ei, statea la el 4-5 luni apoi o zgornea acasa si tot asa, acum au fost despartiti din iunie pana saptaman trecuta, in tot aceasta perioada el a stat cu alta femeie si mama a suferit foarte mult, cand m-a intrebat ce sa faca i-am spus ca nu stiu, este viata ei si deciziile ii apartin, nu am vrut sa ma bag pt ca mai tarziu ar fii spus ca idn cauza mea nu ar mai fii cu el. pana saptamana trecuta il vorbea numai de rau, iar acum daca s-a mutat din nou la el ieri la- bagat iar in curte.pe noi nu ne deranjeaza relatia ei cu el, noi vrem doara sa-l tina la distanta de casa noastra sa numai intre in curte. asta este singura noastra dorinta si nu pot sa o fac sa inteleaga.noi l-am ajutat foarte mult pe acest om in 2008 cand s-a operat la coloana, zi de zi sotul meu era la el la spital, in ziua cand l-a operat sotul meu era deja la spital la 7 dimineata sa vb cu doctorul. el are 2 copii care nu vb cu el, din cauza pt ca a a dus-o pe mama in casa lui la o luna dupa moartea mamei lor, sincer ii inteleg. sotul meu din cauza asta este foarte suparat pt ca noi l-am ajutat si i-am fost alaturi la greu. durerea mea este ca atunci cand ne-a luat acele lucruri a fost si mama mea acasa, el nu a venit la noi acasa singur in lipsa noastra si numai cu mama, dar cand ii spun mama face crize, iar ela recunoscut ca le-a luat si a zis "ca ce mare lucru???"mama mea l-a barait la cap sa-i faca ei act pe casa pe care o are , iar eu i-am spus sa stea la locul ei pt ca acest om are 2 copii si casa nu a fost facuta numai de el ci si de sotia lui. nu suntem monstrii (nici eu nici sotul meu) dar numai putem, sincer m-am saturat sa am atata cearta si scandal din cauza unui om care nu merita.asta este singura noastra dorinta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilinca_M. asha e legea "cretina"(in opinia mea ) in Romania! Adica sotia mosteneste un sfert. Si uite asha le permite (ea legea) fiicei si ginerelui sa declare ca mama locuieste la ei, nu ca de fapt ei locuiesc in casa parintilor si ca ea , doamna in cazua o fi muncit pentru asta! Deci maxsiana...vorba lu Rufus, cu ce ar rezolva situatia descrisa de tine faptul ca sotul tau ar deveni coproprietar? Asha ca vrea muschiul lui de barbat sa apara in acte...ca altfel nu vad de ce.... Si auzi la el..imi dai jumate de casa sau plec..hahaha, dar ce e el ? Un taur de vanzare? ma rog ..deci desi n-ai zis nimic, cred ca trebuie lamurita atitudinea lui, care n-are nici o legatura cu mama...zic eu! Deci mama ta are un amic pe care nu are voie sa-l aduca in curtea dansei , desi dansa vine zilnic la voi ca sa stea cu fetitza...fetitza voastra! O vad doua soluti: ori invatati sa traiti ca oamenii intr-o proprietate comuna! Ori: Da-i mami tale bani sa-si cumpere ceva unde sa-si traisca si dansa linistita batranetile, cu cine vrea dansa , ea va cedeaza si sfertul acela in locul banilor...nu o mai soliciti la copil..si sanatate! Iar relatia cu sotul care sta doar pt juma de casa ..mai analizeaz-o cu atentie.... Numai bine! Eu [cafea] si Raducu [8D](22.04.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce il privestepe sot pretentiile lui sunt nejustificate. Nici cele legate de mama ta, nici legate de mostenirea ta. mama ta are dreptul saaduca pe cine vrea, dar eu as sta de vorba cu ea si as ruga-o sa fie mai cu bagare de seama in ceea ce il priveste pe partener, dc a si-a insusit bunuri, insa dc nu ai cu cine sa vorbesti as fii ft ferma. Adica dc treaba cu fur..luatul e cu repetir as chema politia si basta. Dc vrea sa isi pastreze relatia cu el nu cred ca va fii de piatra dc i se aduce la cunostiinta decizia asta.[8D] Si as mai ruga-o ca de la mama la fiica sa tina cont ca tu ai un sot impreuna cu care aveti copii de crescut, chiar e indiferenta la cum iti merge tie, copilului ei in casnicie? Legat de pretentia sotului cu impartirea jumi-juma a mostenirei, i-as da cu flit rapid. Nu este o situatie noua aparuta cum stau lucrurile legate de proprietate, a stiut de la inceput in ce se baga si a fost de acord. Dc nu ii convenea si de asta depinde sa isi petreaca o viata alaturi de tine si sa le ofere copiilor o crestere impreuna cu ambii parinti, nu s-ar fi casatorit cu tine, nu? Adica de ce s-a legat la cap? Dc are alte motive decat cele invocate i-as cere sa mi le aduca la cunostiinta si mie, sa stim exact de ce ne despartim, nu blah blah. In plus dc te-a vrut pe tine, dar nu i-a convenit situatia cu casa, puteati de la inceput sa va faceti ceva al vostru cu totul, real, nu sa investiti aiurea ca el ulterior sa se razgandeasca si sa vrea mai mult decat i se cuvine. Asa, a acceptat situatia si nu vad de ce s-ar schimba ceva acum, ca s-a sucit el "peste noapte", o priepreitate e un lucru mare, nu un moft. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ligia, ce procente au fiecare nu are importanta. De altfel, casa n-a fost a mamei...este a bunicii din partea tatalui. Nu stiu cum merg trebile la procente...bine ca mama are si 1/4 din casa... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat urasc eu chestiile astea intr-o familie....si cat de mult pret pun unii oameni!!! Hai s-o luam pe rand - v-a lipsit ceva din curte, si "la insistentele voastre" tataie a recunoscut! Cat de valoros era acel ceva? cat de evident era acel ceva era al vostru si nu al mamei tale? l-ati recuperat? Mai in gluma, mai in serios, [url="http://www.jurnalul.ro/stiri/observator/furtul-unei-oale-cu-ciorba-sesizat-la-112-585953.html"]lumea fura multe[/url], depinde si cat de mult pret puneti voi pe o oala cu ciorba sau o pereche de pantofi uzati. N-o sa mai repet ce au zis deja fetele inainte, dar atata timp cat si mama voastra sta acolo, are dreptul sa aduca pe cine pofteste ea in vizita, iar faptul ca tu si sotul tau ii interziceti mi se pare de total deplasat. Mai ales ca din cate ai spus chiar tu, desi il aduce in lipsa voastra nu o face pe ascuns (citez: "ea i-a spus ca "tataie"a intrat in curte"). Cat despre sot....daca pentru acte sta cu tine.....e cazul sa ai o discutie serioasa cu el!! oricum vad ca si-a luat toate "precautiile" sa nu cumva sa fi investit ceva in casa si sa nu i se recunoasca in caz ca doamne fereste va despartiti (declaratii la primarie pentru renovari!!). Cel putin cu datele care ni le-ai dat (daca am inteles eu gresit sau ai omis tu ceva, atunci mea culpa) parerea mea e ca tu si sotul tau dati dovada de o mareeee intoleranta, iar domnul sot e ceva mai mult materialist!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maxsiana
am facut credit pe 10 ani pt ce-am facut la casa. pe noi nu ne deranjeaza ca mama sta la acest om, cand ne-au disparut lucrurile in 2009 am avut toti 4 o discutie si l-am rugat frumos sa numai intre in curte, am rupt orice legatura cu el, pe fata am lasat-o sa se duca la el in continuare pt ca copilul nu are nici o vina si nu pot sa-i interzic, pt ca este atasata de el. mama mea imi sta cu copilul din ianuarie 2007 cu copilul. eu m-am intors la munca la 3 luni de la nastere. pana in 2007 am platit femeie sa stea cu fata pt ca mama mea nu a vrut sa ne ajute. mama mea s-a mutat la omul asta la o luna dupa ce i-a murit sotia, am avut un soc cand am aflat. din aprilie 2006 de cand s-au cunoscut pana in prezent s-au despartit de nenumarate ori, si de fiecare data ma intreba ce sa faca sa se mai impace cu el?? eu i-am spus ca nu ma bag pt ca nu stiu ce este intre ei, statea la el 4-5 luni apoi o zgornea acasa si tot asa, acum au fost despartiti din iunie pana saptaman trecuta, in tot aceasta perioada el a stat cu alta femeie si mama a suferit foarte mult, cand m-a intrebat ce sa faca i-am spus ca nu stiu, este viata ei si deciziile ii apartin, nu am vrut sa ma bag pt ca mai tarziu ar fii spus ca idn cauza mea nu ar mai fii cu el. pana saptamana trecuta il vorbea numai de rau, iar acum daca s-a mutat din nou la el ieri la- bagat iar in curte.pe noi nu ne deranjeaza relatia ei cu el, noi vrem doara sa-l tina la distanta de casa noastra sa numai intre in curte. asta este singura noastra dorinta si nu pot sa o fac sa inteleaga.noi l-am ajutat foarte mult pe acest om in 2008 cand s-a operat la coloana, zi de zi sotul meu era la el la spital, in ziua cand l-a operat sotul meu era deja la spital la 7 dimineata sa vb cu doctorul. el are 2 copii care nu vb cu el, din cauza pt ca a a dus-o pe mama in casa lui la o luna dupa moartea mamei lor, sincer ii inteleg. sotul meu din cauza asta este foarte suparat pt ca noi l-am ajutat si i-am fost alaturi la greu. durerea mea este ca atunci cand ne-a luat acele lucruri a fost si mama mea acasa, el nu a venit la noi acasa singur in lipsa noastra si numai cu mama, dar cand ii spun mama face crize, iar ela recunoscut ca le-a luat si a zis "ca ce mare lucru???"mama mea l-a barait la cap sa-i faca ei act pe casa pe care o are , iar eu i-am spus sa stea la locul ei pt ca acest om are 2 copii si casa nu a fost facuta numai de el ci si de sotia lui. nu suntem monstrii (nici eu nici sotul meu) dar numai putem, sincer m-am saturat sa am atata cearta si scandal din cauza unui om care nu merita.asta este singura noastra dorinta
Nu este foarte clar ce doresti. In prima postare pari disperata ca mama ta ti-a cerut sa gasesti pe cineva care sa te ajute la cresterea copilului, intrucat ea vrea sa se mute la partenerul ei. Pare a fi solutia cea mai civilizata ca discutiile sa se termine. Tu ai vrea ca ea sa nu se mute, sa aiba grija de copilul tau, dar totusi sa nu aiba dreptul sa-si aduca partenerul la ea in casa. Nu este deloc echitabil. Toate celelalte amanunte pe care le-ai dat...sunt rautati care nu au de ce sa schimbe situatia. La fel ca si copiii lui, care nu inteleg ce pretentii ar fi avut de la tatal lor, cata vreme mama lor a murit. Au acum o relatie stabila, daca e din 2006...ce tot nu va convine niciunuia, ca se tot cearta si se impaca? asta e problema lor. Ti-ai schimba parerea daca s-ar casatori maine? Poate n-ar fi rau s-o faca, sa terminati odata voi copiii cu nemultumirile. Mai bine ai avea grija de relatia ta cu sotul tau. Nu e deloc normal sa apara discutii legate de transferul de proprietate intre voi. Si nu e nicidecum mama ta sursa relelor din cuplul vostru...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu pricepeam deloc cum apareau mesaje pe care nu le-am vazut! Am realizat ca maxsiana e moderata...[:I] Am cateva nelamuriri: ce lucrari ati declarat la primarie? Aveti vreo autorizatie de la primarie? De constructie, de demolare, de extindere, modificare...orice? De ce ati ales aceasta cale? Pentru sot, sau pentru mama? La ce v-ati gandit? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conform codului civil, in cazul mostenirii legale - sotia supravietuitoare ia 1/4 din mostenirea decedatului iar copilul/ copiii restul de 3/4. in cazul in care casa ar fi fost dobandita de soti in timpul casatoriei atunci, partea decedatului ar fi fost de 1/2 din casa si procentele de mai sus s-ar fi aplicat la 1/2 din casa... de aici diferenta. caci daca acea casa ar fi fost cumparata/construita de soti in timpul casatoriei mama ar fi avut 3/4 din casa nu din mostenire( adica 1/2 ai ei + 1/4 cota legala de pe urma sotului) iar maxsiana ar fi avut doar 1/4 din casa ( adica 3/4 din 1/2). acum... in lipsa unui partaj judiciar aceste cote parti sunt ideale... adica fiecare centimentru patrat din casa apartin in cotele amintite atat mamei cat si fiicei. deci, voi spuneti ca este casa mamei si are dreptul sa bage pe cine vrea in ea... eu spun ca este in aceasi masura ( dar in cote diferite) si casa fiicei si are dreptul sa accepte sau nu prezenta unui strain in casa! nu mi se pare nicidecum ca max ar fi o fiica rea si nu reiese nicicum ca ii interzice mamei ei prezenta in casa. consider ca are dreptul ea si sotul ei ( care locuiste pana una alta in acea casa chiar daca nu are un drept de proprietate acolo!) sa nu primeasca persoane pe care nu le considera serioase, placute, etc... eu stau sa ma gandesc si la altceva... dicolo de faptul ca si daca acel barbat X i-a furat un capat de ata nevaloros... pana la urma tot furt se numeste. si sa intre cineva in lipsa ta in casa nu-i placut deloc. eu as simti ca pe o violare a intimitatii mele. apoi. spune max ca acel barbat s-a despartit si impacat cu mama lui de mai multe ori. si ca ultima data a avut o relatie cu o alta femeie... pai, nu mi-ar conveni deloc ca genul acesta de om sa vina si sa mearga la toaleta din casa mea... unde merg si eu si fetita si sotul meu... sotul nu are niciun drept acolo iar pretentiile lui sunt nejustificate??? pai, in cazul unui congtract de inchiriere... atunci cand proprietarul unei case da cu chirie acea casa... nu are dreptul sa intre in aceea casa in lipsa chiriasului/ chiar proprietar fiind! prin inchirere si in schimbul banilor numiti chirie esti obligat - tu ca proprietar - sa-i asiguri aluia linistita folosinta a bunului inchiriat... sotul lui max - proprietara a 3/4 din casa indiviz) are aceleasi drepturi locative ca si sotia lui!!!! max, inteleg ca esti la mijloc. inteleg si te cred ca esti intr-o situatie mai mult decat neplacuta.... nu cred, sincer, ca i-ai cerut imposibilul mamei tale. saca ar fi fost mama mea... s-ar fi bagat si-n gura de sarpe doar ca sa-mi fie mie bine si eu sa fiu fericita . se pare ca mama ta nu-i tocmai asa. nu o judec nici pe ea... sfatul meu este sa incerci sa vorbesti si cu mama ta, si cu sotul tau... din punct de vedere juridic nu ai cum *sa-i faci act* pe jumatate sotului... vanzare-cumpararea intre soti este interzisa. daca acea casa este comod partajabila... ati putea sa delimitati o camera/ doua, trei ( nu cunosc ce dimensiuni/ holuri camere etc are acea casa) si sa i le dai ei,; curtea asemenea.... si apoi ea poate sa aduca pe cine vrea in partea ei. daca nu...o puteti vinde si imparti banii in proportie de 3/4 tu si 1/2 ea ( contravaloarea imbunatatirilor facute va revine tie si siotului tau.) imi pare rau, sincer. nu am o experienta proprie dar am auzit si am vazut destule cazuri de acest gen ( atat in profesia mea cat si in oraselul mic unde locuieste mama ) asa ca nu-ti pun la indoiala nici suferinta, nici buna credinta si nici calitatea de fiica a mamei tale cu toate aspectele morale ce decurg de aici. ignora mesajele rautacioase!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noroc ca te apara legea! vanzarea intre soti e interzisa. Cam cum ar vrea el sa ii dai tu jumatate din mostenirea ta? Si cum te poate ameninta ca altfel divorteaza?!? Ce cauta cuvantul "divort" in vocabularul lui la momentul acesta? pune presiune pe tine vazand ca deja esti foarte incoltita? lui ar trebui sa-i pese de fetita, sa aiba ea cat mai multe, nu sa-l intereseze sa-si mareasca proprietatile. Nu vad cum ai putea sa-i dai tu lui jumatate din mostenire (mare tupeu sa-ti ceara asa ceva) dar daca chiar ai avea vreo posibilitate ai face o mare greseala! Ce garantie ai tu ca ramai cu omul acesta? Ca nu vei ajunge sa-ti cresti fata singura, eventual si fara vreo pensie alimentara? Tu chiar nu ai nevoie de putina siguranta a zilei de maine? Mie nu-mi place deloc nici faptul ca fetita ta sta atat de mult in preajma acestui "tataie" care e de fapt un strain fata de ea. Mi se pare normal ca mama ta sa isi aduca partenerul cand doreste in casa ei si mi se mai pare ca daca sotul tau ti-ar oferi mai mult suport si nu ar mai pune paie pe foc... nu ai mai vedea situatia atat de neagra. Senzatia mea mea e ca incearca sa aplice metoda "dezbina si stapaneste". sa ma ierti daca gresesc. Nu as vrea sa fiu in pielea ta, dar incearca sa gasesti resurse in tine ca sa rezolvi situatia. Sfatul meu: nu fa front comun cu sotul impotriva mamei si nu-ti tine fata nesupravegheata cu "tataia".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sieulafel acum... in lipsa unui partaj judiciar aceste cote parti sunt ideale... adica fiecare centimentru patrat din casa apartin in cotele amintite atat mamei cat si fiicei. deci, voi spuneti ca este casa mamei si are dreptul sa bage pe cine vrea in ea... eu spun ca este in aceasi masura ( dar in cote diferite) si casa fiicei si are dreptul sa accepte sau nu prezenta unui strain in casa! nu mi se pare nicidecum ca max ar fi o fiica rea si nu reiese nicicum ca ii interzice mamei ei prezenta in casa. consider ca are dreptul ea si sotul ei ( care locuiste pana una alta in acea casa chiar daca nu are un drept de proprietate acolo!) sa nu primeasca persoane pe care nu le considera serioase, placute, etc... eu stau sa ma gandesc si la altceva... dicolo de faptul ca si daca acel barbat X i-a furat un capat de ata nevaloros... pana la urma tot furt se numeste. si sa intre cineva in lipsa ta in casa nu-i placut deloc. eu as simti ca pe o violare a intimitatii mele. apoi. spune max ca acel barbat s-a despartit si impacat cu mama lui de mai multe ori. si ca ultima data a avut o relatie cu o alta femeie... pai, nu mi-ar conveni deloc ca genul acesta de om sa vina si sa mearga la toaleta din casa mea... unde merg si eu si fetita si sotul meu...
Daca poti, cateva precizari, te rog (poate folosesc si autoarei). - dat fiind faptul ca sunt amandoua proprietare (mama-fiica), mamei ii trebuie acceptul fiicei (dupa cum spui), adica legal, daca fiica se opune, nimeni (strain, spui tu, dar defineste ce inseamna: necunoscut sau fara nici o legatura de rudenie) nu are voie sa intre in casa din partea mamei? Atunci, si sotului ii trebuie acceptul mamei sa locuiasca acolo, sau lui nu-i trebuie, pentru ca este sot legal? Daca mama se casatoreste legal, se schimba treaba? Dar vreo prietena a fiicei, sotului (adica o straina)...poate intra in casa daca mama se impotriveste? - dincolo de aspectul moral (ce hram poarta prietenul mamei, daca a furat sau nu, daca-ti place sau nu sa foloseasca toaleta) exista un aspect legal care sa sustina afirmatiile tale? - despre drepturile sotului intr-o casa care nu-i a lui: ma intereseaza personal situatia asta, asa ca o s-o disec: sotul are aceleasi drepturi locative cu sotia in situatia lor (el nu e proprietar pe nimic)? Deci, daca mamei i-ar trebui acordul fiicei sa vina cu cineva acasa, ii trebuie si acordul sotului pentru asta, sau acordul fiicei este de ajuns? Si ar trebui si el sa ceara acordul soacrei, daca invita pe cineva? Apoi aduci in discutie dreptul chiriasului: dar ei nu sunt chiriasi acolo, ci sunt coproprietari. Din moment ce nu exista o indiviziune, sa spuna clar (daca se poate, evident) aici e la mine, acolo e la tine), ceea ce ai scris este legal sau vorbesti doar de moralitate, normalitate, etc? Si, la final: daca sotul are acele drepturi locative despre care vorbesti...sotia nu-l poate da afara din casa ei (o cafteala, o amanta in dormitor, etc)? Dar daca mama soacra se opune (il place foarte mult) si il lasa sa stea in continuare, fata inghite galusca si...gata? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...