Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Of, Miere...pe bune ca trebuie sa il imunizezi cumva. cel mai bine i-ar prinde o pauza de gradinita sa se refaca total, dar...stiu cum e ca am fost acolo. Din pacate unii copii (ca Eric al meu si Aidan al tau) sunt f sensibili si au nevoie de timp sa se recupereze. Noi acum doi ani in 9 luni a luat Eric antibiotic de 12 ori. Acum e mult mai bine, anul asta a luat antibiotic doar 1 data. Dar eu pana la 3 ani l-am tinut 6 luni la gradi cu 6 luni acasasi ii dadeam timp sa se refaca, plus multa, multa imunizare naturala. Daca vrei iti dau lista mea cu medicamente de imunizare naturale si incearc-o. Eu in permanenta ii dadeam ceva de imunitate cand mergea la gradi. Singurul medicament pt imunitate a fost cura de Bronhovaxom, restul produse pe baza de miere de albine, propolis, plante. Eu merg in tara in august si iti cumpar ce vrei si ti le aduc. vezi si tu cine mai merge si incearca sa ti le aduci din tara. Si nervi mari si multa rugaciune sa nu se mai imbolnaveasca atat de des. Ca orice-ar fi trebuie sa treaca prin perioada asta de imunizare, atat doar ca unii copii sunt mai rezistenti. Corina, am auzit ca dobanzile ar fi undeva in jur de 4,75% acum, deci destul de jos. Ideea e ca se aproba ffff greu un loan acum. Bafta multa anyway! Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-i se strange inima cand aud de astia mici ca sunt bine. Imi aduc aminte ca Richard al meu facea complicatii de fiecare data cand racea: bronsita si pneumonie. Revelionul lui 2006 l-am petrecut in spital. Curaj mamicilor si aveti incredere in simturile voastre. Daca voi credeti ca ceva nu-i in regula atunci mai mult ca sigur ceva nu-i in regula. In alta ordine de idei astazi am fost cu capul in nori. In drum spre scoala imi dau seama ca nu am poseta cu mine. Asta inseamna nu telefon, nu bani si nu permis de conducere. In timp ce mintea m-i se plimba prin colturi nu observ culoarea rosie la semafor si bineinteles ca trec pe rosu ( am vazut-o cand eram in mijlocul intersectiei) [soc] Norocul meu ca nu era o intersectie prea aglomerata si am scapat. La scoala realizez ca nu am cu ce sa scriu si ca am uitat si caietul de laborator.[bang] Gasesc un creion la o colega si ma descurc sa scriu pe niste foi. La urmatoarea clasa ma uit mai bine in geanta si gasesc caietul de laborator.[bang] [bang][bang] Dar totul e bine cand se termina cu bine. [:)] Eu am o cumnata in Pensacola si socrii in Biloxi MS. Vreau sa merg la ei in vacanta de primavara. Mai e un pic. Nimic nu se compara cu dragostea pentru copilul tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen dar este ok daca dupa ce ai dat avansul sa platesti lunar mai mult decat ai mortgage ul? Te lasa sa dai mai mult? Cand platesti lunar primesti acasa desfasurator in care ti arata care cum merg sumele spre dobanda sau casa? In contract se specifica daca i dobanda fixa? Noi o sa incercam cu un downpayment mare, poate 45%. Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, iau notite constiincios. Mr. Lai [:D] vrea sa fie "firm" iar in rest, desi de obicei eu sunt aia cheap la noi in familie, vad ca el envision un buget la jumatate de ce m-am gandit eu pentru aceasta achizitie [nani] Ramona, nu e mey chiar asa nasol [:D] Bine, nici nu e vreun paradis cu nisipuri aurii si ape turcoazo-transparento-paradisiace. E cam ca pe litoralul romanesc [:D] Da' daca zici de love-story, la astea nu ma bag, ca le am si eu pe ale mele si stiu cum e [:)] Corina, noi am luat casa vara trecuta, dobanda 5.5% pe 30 de ani (fara nici un punct cumparat, adica bani cash in schimbul unei dobanzi mai mici). Se poate plati mai mult lunar (e bine sa double-check cu lenderul inainte sa semnezi, dar in general se poate) si e o idee buna. Primesti lunar acasa desfasurator (si/sau poti urmari online, depinde de lender). In contract se specifica daca dobanda este fixa - sa nu va bagati la dobanda variabila!! Noi am mers pana la urma la un mortgage broker cu care am construit o relatie [:D] (noi ne-am imprietenit cu toti pe parcurs, cu real estate agentul, cu mortgage brokerul, cu instalatorul [:D]). Asta dupa ce am incercat sa mergem direct la banca si ne-au plimbat pe dupa plop ca inca nu ne venisera GC-urile si ca atare ofereau niste conditii de kakao, Mr. Lai s-a simtit umilit and that was the beginning of a beautiful friendship (cu mortgage brokerul carevasazica [:D]) Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, si asta e doar top of the iceberg[:D] despre MIL[:D] Irina, uff...ma doare sufletul cand aud ca Aidan e bolnavior...si ma simt neputincioasa ca nu va pot ajuta...uf...as veni eu sa babysit...daca as avea liber[bang]...Ma abonez pt cand am vacanta (mi-l aduci o sapt la munte??, vrem sa inchiriem o cabana...si vroiam sa va invitam si pe voi[:D]) Ce as face eu in legatura cu boala: penumoniile netratate corect sunt recurente, mai ales cand vb de perioade asa scurte de timp...un antibiotic prost face mai mult rau decat bine...si e dat degeaba in cazul unuei pneumonii virale. Pneumonia bacteriana este cauzata de mai mai multe categorii de bacterii care raspund diferit la antibiotice...cu un antibiotic prost, unele necestia chiar mai mult de 10 zile de tratament(adica in a 10 zi, daca mai ramane una mica e suficient ca ea sa prolifereze si in 2-4 sapt sa revina in forta cu inca o infectie)...cu un antibiotic bun, in 5-7 zile dau "ortu" toate pana la utlima... Un diagnostic corect si un tratament adecvat previne recurenta... Apoi, un organism care lupta perioade lungi cu infectii, este destul de slabit si trebuie "ajutat" mai ales cand este expus in continuare...Incearca cum a spus si Carmen, un tratament pt intarirea sistemului imunitar combinat cu vit C, polen...orice ar ajuta...(gasesti si aici o parte din ele) Eu as cere dr o analiza a sputei si neaparat un Minimum inhibitory concentration (MIC) : testul pentru antibiotice... Nu vreau sa par "mama" batrana[:D] si cu prea multe sfaturi gratuite, si uneori e greu sa stii ce cale sa urmezi ca sa ii fie copilului cel mai bine, te simti vinovat, furios si neputincios...dar...trebuie sa "hang in there" pana trec toate...nu de alta...dar apar alte probleme[:I]...si tot asa...[:I] David de la un timp ma ia cu "Mom...I would appreciate if you..." bla bla...[:-@]...cum sa refuz???[:D] Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miere, off, inca o tura de antibiotic. Bine totusi ca ati depistat repede si nu s-a agravat! Multa sanatate lui Aidan si multa putere voua! Si sper sa nu fie totusi alergie la lapte, dar o fi, asta e, macar sa stiti ce e de evitat. Andy e si el racit, dar doar la stadiul de muci momentan, vedem daca mai urmeaza si alte simptome sau nu. Fetele cu copilasi mai marisori, voi le dati vitamine? Mie doctorita mi-a recomandat pt Alex ursuleti de aia vitamine si i-am luat sa-i dau..dar nu stiu, eu nu i-am mai dat vitamine de cand era bebe [:)] corinadana, daca e prima casa vi se da tax credit la anul 8000.. poate stiai deja. Dobanzile sunt in jur de 4.75-5, depinde de credit scor si alti factori cum ar fi income. Pt sanse bune de loan rata nu trebuie sa fie mai mare decat 35% din venit minus alte rate daca aveti. S-ar putea sa difere conditiile de loan daca nu va fi your 'primary residence'. Downpaymentul tre' sa fie 20% (sau mai mult) ca sa nu platiti mortgage insurance. Poti cere oferta de finantare de la mai multi lenderi, e si recomandat sa faci asa. Diversi lenderi au closing costs diferit. Ai grija sa nu iti bage puncte, decat daca esti de acord si sa nu iti puna prepayment penalties (asta inseamna ca platesti penalizare daca termini de platit mai repede de perioada contractului, incluzand refinantarea, deci atentie). De platit in plus pe luna e ok, dar nu iti schimba rata in cazul unei dobanzi fixe, rata lunara ramane aceeasi pe perioada loan-ului, doar daca platesti in plus lunar vei termina de platit casa mai repede. Nu stiu daca te ajuta cu ceva info astea, poate le stiai deja.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corinadana, am uitat...iti da lunar statement, cu ce s-a dus la principal si ce a fost dobanda..in primii ani de loan se ia f mult dobanda, cam 75% din rata lunara e dobanda in primii ani, partea buna e ca dobanda e tax deductible. La jumatatea perioadei de loan (15 ani pt loan de 30 ani de ex) se ajunge cam la 50% dobanda, 50% principal si apoi descreste..cam asa stiu eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...