Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lai Ce pat ai? Unii manufacturers de saltele spun ca la saltele de latex distanta dintre stinghii sa nu fie mai mare de 2 inch. Multe paturi platform americane au stinghiile mai departate. Dar nu e musai sa fie asa. Daca iti iei orice alta saltea care nu e de latex, nu ai nici o problema cu stinghiile, ba dimpotriva, e bine sa fie cit mai aerate. Paturile americane au nevoie de un baseboard pentru ca de obicei nu au deciy vreo 3-4 stinghii. Din ce mi-am dat eu seama dupa lungi cercetari, patul asta american e pe principiul "studiourilor" bunicilor, daca ai tai au avut asa ceva. Adica era o baza tare pe care puneai propriu zis salteaua. Ce saltea ai acum? In alta ordine de idei, imi pare rau de vestile triste pe care le-am auzit aici in legatura cu fetita aceea bolnava. Sa-i dea D-zeu sanatate. [ruga]. [copil] Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
Info utile despre cresterea copiilor
[url="http://www.askdrsears.com/"]Dr. Sears [/url]
[url="http://www.positivediscipline.com/"]Disciplina afirmativa [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i pat model european, precis are stighii destule sa sustina salteaua si fara boxspring. Eu nu sufar paturile inalte de te urci cu scarita in ele si nici saltelele cu arcuri, ca si-asa am somnul prea usor...in primii ani de US n-am dormit o singura noapte ca lumea, din cauza asta - si cind mi se intorcea omu'n pat ma trezeam. Acu avem frame de la Ikea (cheapest) si o imitatie tempurpedic (mai degraba memory foam) de la Bob's, cea mai soft posibila, si-s amorezata. Uneori dimineata incerc sa hug intreaga saltea, asa molcuta si calduta e. Nici probleme cu intorsul in pat nu avem, nu se face "gaura" atit de adinca sa nu ne putem rostogoli. In schimb cu pillowtopuri d'alea separate nu m-am impacat, ca aluneca topul cu tot cu cearsaf de pe saltea...si la fiecare 2-3 zile trebuia realiniata, de ma boscorodea husbandu' de parca mie mi-era mai draga activitatea (c-am incercat intii sa acopar springurile cu top de foam...) Eh, din greseli invata omu! Multa sanatate la boboci! amanda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Ma scuzati ca dau peste voi dar am nevoie de parerea voastra. Se pune problema mutarii familiei noastre din Irlanda in USA. Am o fetita de 5 ani care deja merge la scoala, termina in iunie echivalentul primei clase in US. Am cateva intrebari si am nevoie de ajutorul vostru ca sa ma lamuresc. Din cate am inteles, ea in US abia ar incepe kindergarden. Exista posibilitatea ca ea sa urmeze scoala cu clasa a 2a desi nu are 7-8 ani? Exista diferente majore a programei intre US si Europa? Cum sta situatia prinvind bullying in US? Daca pun un copil de 5-6 ani intre copii de 7-8 ani, credeti ca vor fi probleme? Si inca o intrebare care va da probabil raspunsul final. Este adevarat ca in scolile publice din US inca se mai practica pedepsirea corporala? Intreb asta pentru ca aici e ilegal sa lovesti un copil in scoala. Stiu ca legile sunt diferite de la stat la stat, deocamdata ne uitam la Indiana, Valparaiso. Va multumesc anticipat si din suflet pt raspunsuri! Si ma scuzati inca o data ca dau buzna peste topicul vostru [flo][flo] Madalina , mami de 2 spiriduse [hop] ----------------------------------------------------------------------------------------------- Children are like sponges, they soak up all the love you give but with just one squeeze you get it all back :-) [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu exista pedeapsa corporala in US, cine ti-a spus? Nu e legal nici aici sa fie loviti copiii la scoala. Cat despre mutarea in clasa a 2a, nu stiu sa iti raspund, prea bine. Prima clasa in US este K, se face la 5 ani si dupa ea urmeaza clasa I. Probabil ca poti sa ceri sa iti testeze copilul si sa stabileasca in ce clasa sa fie pusa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa iti spun ce se face in clasa a 2a. Aproape toti copiii citesc fluent, cu 1-2 exceptii din 24 de copii. Stiu sa scrie destul de fluent deasemenea. Se face gramatica, formele verbelor, pronumele, substantivele, adjectivele. La matematica se fac adunari si scaderi cu trecere peste ordin si se ajunge si la inmultiri si impartiri. Se invata scrierea cursiva la engleza. Poate asta te ajuta sa iti dai seama dc. copilul tau ar fi bine sa inceapa clasa a2a sau aIa. Intr-a Ia incep sa invete sa scrie, majoritatea citesc deja, se fac adunari si scaderi mai simple, fractii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi multumesc frumos pentru raspuns [flo]. Informatia cu pedepsile corporale am obtinut-o de aici: [url]http://www.time.com/time/nation/article/0,8599,1915820,00.htm[/url]. Dupa ce spui tu ar trebui sa intre in clasa I si asta m-ar avataja pentru ca ar fi printre copii de varsta ei. Poate informatiile mele privind felul in care e structurata scoala sunt gresite. Deocamdata testam terenul [:)]. Multumesc inca o data [flo] Madalina , mami de 2 spiriduse [hop] ----------------------------------------------------------------------------------------------- Children are like sponges, they soak up all the love you give but with just one squeeze you get it all back :-) [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la tot ce-a zis Ruxij ca se face intr-a 2a. Daca e mult mai avansata decit atit poti sa gasesti o scoala cu program de gifted unde se face materia la nivel mai avansat. In public school o va inscrie conform virstei, deci in clasa a 1a. Daca in timp vor vedea ca e mult mai avansata deit copiii de virsta ei o pot propune sa sara o clasa. Fiica-mea a venit aici in cls a 3a si a sarit peste clasa a 6a. In legatura cu bataia..articolul reflecta un punct de vedere al unei organizatii pentru drepturile omului. Daca faci click pe linkul pe care scrie Impairing Education vei afla si cum s-a facut studiul "We conducted interviews with experts and individuals directly affected by corporal punishment, including parents, students, teachers, administrators, and special education professionals. We interviewed 32 parents of students with disabilities, 18 teachers who have relevant experience, and 15 officials (including current and former school board members, superintendents, principals, and assistant principals). In addition, we spoke with lawyers, advocates for students with disabilities, and educational experts to obtain information on all sides of the issue. Oricum se intra mult pe terenul sensibil al special education si nici acolo nu e asa cum zic ei. Eu am un kinda special needs child in public school si e tratat cu foarte mult respect. Ma mir io ce multa rabdare pot sa aiba oamenii aia cu el[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arminad multumesc pentru interventie [flo] Tre sa admit ca trecusem pe NU pt America dupa citirea articolului, e bine sa aud ca nu e asa! Ruxij Uite acum ma uitasem de unde esti si am vazut West Lafayette [:D]. Daca imi permiti o sa te mai deranjez cu intrebari pe masura ce avansam si noi spre acest plan. Urmatorul pas e sa venim cam vreo doua saptamani in Indiana si sa vad si eu daca o sa ma pot adapta (well nu adapta ca asta dureaza [:)], ma refer la infrastructura...diferente fata de Europa/Irlanda etc.). In fine, e delicata problema. Ce parere ai de Valparaiso? Primeaza insa nivelul de educatie si ma cam speriase faptul ca din informatiile mele reiesea ca ar trebui sa mearga in clasa a 2a. Daca nu-i prea mult, poti te rog sa ma ajuti sa gasesc un site ceva care sa ma lamureasca cam care e programa pt fiecare clasa? De la K la 6 de ex. Si de asemenea care e parerea ta/voastra vis-a-vis de educatia primita in scolile publice comparativ cu Europa? Multumesc inca o data [flo] Madalina , mami de 2 spiriduse [hop] ----------------------------------------------------------------------------------------------- Children are like sponges, they soak up all the love you give but with just one squeeze you get it all back :-) [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...