Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ariadna, eu am facut multe comparatii intre Irlanda si US(cind voiam sa ma mut la google ) si in afara de locatie in majoritatea oraselor de pe coasta e mai bine aici decit in Irlanda. Nu-ti fie teama, comunitatile curate si cu scoli bune sint f safe aici si muuuult mai affordable decit in Irlanda. Aproape oriunde in America pe o raza de 30-40 mile gasesti o comunitate care sa tie se potriveasca. Pe coaste e mai usor dar in centru e mai ieftin. Cam peste tot e give and take. Si mai e ceva, nu te teme de schimbari, copiii sint mai rezilienti decit ii credem, si de cele mai multe ori thrive din cunoasterea mai multor medii, din vizitarea locurilor noi, din schimbari. Eu as vrea sa ii pot oferi mai multe lucruri exciting la copil, de ex fiu-meu ar sari in sus de bucurie sa se mute un an in Irlanda, altul in Madagascar...etc. Pantero, nu pot sa-ti spun cit de rau imi pare, e atit de trist. Dar in ziua de azi, fac multe minuni astia la St Jude. De abia astept sa vii sa ne scrii la fel ca data trecuta ca e cancer-free.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hilde,la gravidute se recomanda 800mg de acid folic zilnic,deci doza dubla fata de dinainte de bebic.[pup][pup][pup][pup]Felicitari inca o data si tare ma bucur ca vei avea un puiut[flo][olala].Pe cand te vezi cu doctorul? Sa ne mai spui si noua cum creste samburel!
Am reusit sa pun pozici cu sarbatoritul meu....de la gradi si de la Disney....si din Cassadega unde ne opriram...in drum spre Disney[:)] Incepanad de aici http://good-times.webshots.com/photo/2561706430072337911WotUvv
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of fetelor, multumesc mult de imbarbatare...din pacate iar a picat o bomba pe ea...are si scolioza...inca nu am aflat ce tip de leucemie are, dr nu s-au pronuntat inca, dar scolioza e clar ca are. Cand s-a nascut, una dintre tumori era la spate, langa coloana, datorita careia a ramas paralizata dar nici nu mai creste coloana dreapta [q][q].Cate o sa mai cada pe ea?? Ce sanse are fetita asta minunata??[q] Luna viitoare ar fi trebuit sa aiba operatia in care parintii isi puneau sperantele ca o va ajuta sa umble...dupa atata timp in care procedura a fost refuzata in TX pt ca e cu celule stem...acum nu cred ca se mai poate...sunt tare trista... Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hilde, mie mi-a dar dr. acid folic cu prescriptie, unele cu 1000 mg. zilnic, parca. Le-am luat o vreme dar cand am observat ca-mi faceau greata le-am luat mai rar. Parca-mi aduc aminte ca 800 mg pe zi e recomandat. ____________________ Alina, Mama to Luc 3/08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Vin sa va derajnez si eu cu o intrebare e drept mai personala si va rog cine poate sa ma ajute. Suntem la momentul luarii unei decizii importante si din pacate presati de timp (pana marti), trebuie sa ne hotaram daca ne mutam in SUA (sotului i s-a oferit posibilitatea transferului in cadrul firmei in Reston, Virginia) sau ne intoarcem in Romania (locuim momentan in Irlanda). Stiu ca hotararea este exclusiv a noastra insa mi-ar prinde bine si o parere a voastra. Intrebarile mele ar fi: -V-ati intoarce in Romania? -Ce va lipseste in SUA? Cine poate sa raspunda le multumesc anticipiat si apreciez mult. Mentionez ca avem doi copii, unul de 9 ani in 3-rd class si piticul de 2 ani Cu drag Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult ma ingrijoreaza asigurarea lor, Elena poate sa lupte pt viata daca asig nu ii mai acopera...au vrut sa se scape de ei inca de pe la inceput, cand au ajuns la sume de $2 milioane dar pt ca au amenintat cumnatii cu presa nu i-au dat afara insa le creste rata in fiecare luna, asta pana sa afle de scolioza si leucemie...plateau, $2300 pe luna numai pt Elena...cand nu vor mai putea(care poate fi curand pt ca nu mai merge lumea la orthodontist ca pe vremuri) ce vor face? va fi si nepotica mea una din statistici datorita companiilor de asig? Ah cata ura am pe ei!!! Si colac peste pupaza m-a pus naiba de m-am uitat la "Capitalism - A love story" si m-am amarat si mai tare...Andrada as fi vrut sa nu aflu de la tine de Mean World Syndrome ca parca mereu ma aflu sub influenta lui cand ma gandesc la lume in general... Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blackpanterro rugaciunile mele sunt cu voi si cu nepotica voastra. Nu pot sa spun mai mult ca déjà ma ia cu lesin numai gandidu-ma prin ce trece nepotica ta si familia voastra. Dumnezeu sa fie cu voi si sa va dea puterea sa treceti peste aceste momente complicate. Squirrel, eu iti spun parerea mea despre mutatul inapoi in Romania deoarece eu personal am trecut prin aceasta experienta de doua ori. Prima data cand am fost in Anglia si dupa un an jumatate nu mai puteam de dorul Romaniei asa ca m-am intors inapoi. Intre timp am trecut printr-un divort , m-am recasatorit si am ajuns in USA. Dupa ce am nascut copii, la insistentele sotului ne-am mutat in Ro pentru cativa ani. Am luat un apartament intr-o zona buna, am trecut prin mai multe bone/menajere, si la o scara foarte mica am avut de luptat cu mentalitatile si incovenientele vietii din Romania. Dupa cateva luni eu déjà duceam lipsa traiului in USA. Dupa parerea mea odata ce traiesti in occident e greu sa te reintorci la viata din Ro. Sunt foarte multe chestii de la cele mai mici (scuipatul semintelor pe strada) pana la felul in care esti privit ca om. Pe noi, toti ne-au considerat nebuni sa ne mutam in Ro pentru o perioada. Eu, din punctual meu de vedere consider ca am castigat niste ani buni alaturi de familia mea. La intrebarea ce imi lipseste aici pot sa-ti spun ce cel mai mult imi lipseste faptul ca nu sunt alaturi de parintii mei, ca nu pot sa ma intalnesc cu prietenele mele de o viata, si unele alimente pe care nu le gasesc aici. ATAT! In schimb ma bucur de respectul care m-I se acorda oriunde merg, faptul ca copii mei au o scoala buna unde notele nu sunt pe baza de spaga, ca nimeni nu-si lasa gunoiul in fata casei mele, si ca oamenii sunt gata sa te ajute daca ai nevoie. Asa cum ai spus hotaratea este a voastra. Eu ti-am spus putin din experienta noasta….a si mai e ceva…cand te intorci in tara dupa ce ai emigrat majoritatea te considera looser. Traiasca mentalitatea romana. Nimic nu se compara cu dragostea pentru copilul tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Va citesc de mult timp si am si eu o intrebare la voi.Sunt o mamica de gemeni, fetita si baietel de 3 anisori, locuiesc in Chicago, suntem in state de 4 ani. Am cumparat bilete pentru Romania, vrem sa plecam la sfarsitul lui Martie dar nu am luat asigurare pentru bilete. Asigurarea ma ajuta in cazul in care vreau sa schimb data intoarcerii? Va multumesc. Alina, mamica de Alex si Alice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...