Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 131


Recommended Posts

Cristina-eu nu l-am tinut la bunci cand l-am intarcat, l-am lasat acasa la noi,cu mama si cu soacra[:D](am vrut sa fiu sigura ca este fff bine "distrat" [alcool]) si ca este in mediul lui - am plecat eu. M-a luat sotul(mai mult cu fortza) la mare...3 zile. Vedea ca sunt epuizata si ca Andrei cerea non-stop,eu merg si la servici din ianuarie si deja nu prea mai rezistam. Asa ca, am plecat cu strangere de inima si am avut surpriza sa constat ca bubu a fost fff bine cu cele 2 bunici, s-a jucat frumos, a papat si a dormit bine[olala] Prima noapte fara mine(dupa 1 an si aproape 10 luni) a fost chiar ok, s-a foit de vreo 2 ori dar atat. Fara plans si scandal. Cand m-am intors am ramas uimita sa vad ca nu cere tzitzi,nu stiam daca sa ma bucur sau nu. Am avut o stare tare ciudata insa a trecut[:)] El acum isi mai aminteste from time to time insa nu insista, il iau si ii ditrag imediat atentia. Iti doresc multa bafta, rabdare si tarie. Acum...depinde si de copil insa al meu era efectiv all day la tzitzi...si uite ca a reactionat f bine. Ceea ce-ti doresc si tie[pup]
Citat:
citat din mesajul lui cristina_boc
Vreau sa o mai intreb pe Tina cum merge cu intarcatul? Cam cat dureaza la varsta aceasta? Eu as vrea sa-l trimit pe Andrei la bunici, sa incerc aceasta varianta (Cory, cat l-ai tinut la bunici? cu sau fara tine (nu mai retin detalii)), desi soacra a zis ca sa ma duc si eu sa fiu prin zona, in cazul in care nu se descurca. Nici nu stiu cum sa fac.[q] As fii preferat sa nu fiu prin zona. Nu suport sa-l aud plangand la altcineva in brate. Mai bine sa planga la mine in brate. Tocmai m-a luat o stare super naspa si n-am chef de nimic, desi n-am mancare si o gramada de haine de calcat[bang] Cristina [mamica] , Andrei Cristian [copil], 7 dec 2009 [url="https://picasaweb.google.com/lh/myphotos"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion
salutari, as vrea sa va zic si eu doo vorbe dar nu reusesc, timpul nu-mi permite...[bang] ma gandesc insa cu drag la voi si va citesc din cand in cand [pup]
Lili, mami de [bonjovi] Alexandru (18nov'09) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]poz(n)e[/url]
[pup] Cristina [mamica] , Andrei Cristian [copil], 7 dec 2009 [url="https://picasaweb.google.com/lh/myphotos"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, si la noi Amalia face destule scene si mofturi, mai ales afara. Se pune pe urlat si tipat si zvarcolit de abia reuseste sa o tina ta'su in brate. De cele mai multe ori o lasam sa isi faca damblaua decat sa urle din toti rarunchii si sa se apuce de zvarcolit[bang]. Cum zmau e cel care o scoate afara dupaamiazile, la 70% din iesiri se intoarce tunand si fulgerand ca el nu mai scoate fata afara, ca numai pe urlat si tipat s-a pus, ca voia numai pe strada, nu de mana, nu in brate, sau in cine stie ce gunoaie, dupa cine stie ce caini rapciugosi si bolnavi, sau voia ceva ce aveau alti copiii si nu intelegea ca nu pot fi toate ale ei. Si numai pe unde vrea ea sa mearga, de cele mai multe ori in directia opusa celei de drum.[alcool] Azi am auzit o poeziora usoara si haioasa pt piticii nostri: Un-doi usturoi/ Trei-patru fa-ti patul/ Cinci-sase rate grase/ Sapte-opt mar copt/ Noua-zece apa rece. Mi se pare tare simpluta si numai buna de invatat sa numere in joaca. [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si [gravi] 37+ [baietel] Dragos Stefan[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monis5
asa, si de noi in 2 vorbe: Iulian nu face la olita, tot in faza de fara scutec prin casa este, acuma nu mai face pe aiurea fara sa-mi spuna, se tine si vine la mine, il trimit dupa olita, o aduce dar nu vrea sa stea pe ea, desi face in mod evident pe el.... Pe wc cu reductor nici atat... Azi dimineata se tinea asa de tare ca i-au curs cateva de picaturi de pipi printre degete [q], asa mi-a fost de mila de el... ma duceam sa-i aduc un scutec sa-i pun, dar pana m-am intors, tot pe jos facuse... (si ce-i mjai place sa topaie in baltoaca [soc]). Sper sa evoluam intr-o directie oarecare cat de curand. Cine a mai progresat cu olita? si cum? in rest, doar de bine, am plecat la somn, kiss! [pup]
Intrebare tehnica: cum faci sa nu faca pipi/caca pe canapele, saltele?? Nu ma deranjeaza sa frec la covoare, parchet, dar numai pe pat si saltele nu vreau...Aleze asa mari nu am sa pot acoperi toate cele 3 paturi din casa..[bang] As mai lasa-o si eu pe Amalia in chilotei prin casa, dar mereu sta cocotata pe cate un pat, si parca nu as vrea saltele noi 'inmiresmate'[alcool], am eu o repulsie, nah[:I] [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si [gravi] 37+ [baietel] Dragos Stefan[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fete! Eu va mai citesc cand papa printesa, dar de scris mai greu...ca is mari si pline [balcon] si trebuie tinute cu cealalta mana. [:D] [:I] Referitor la ce zicea cristina - crizutele si nemultumirile lui Timi se manifesta prin TIPAT. Dar tipat din ala...subtire si asurzitor. Il stiu deja toti vecinii de pe strada noastra cand vine seara acasa, iar eu il aud din casa, de la zeci de metri distanta. [alcool] Ce sa mai zic...ca aceleasi tipaturi le mai trage si cand e prin preajma mea (eu cu Teodora in brate la alaptat) daca nu i se face ceva pe plac. [bang] Asa tresare biata fata...[q] Initial l-am tot luat cu frumosul, i-am explicat ca doar animalele din padure tipa asa, l-am intrebat daca a auzit el vreun copil/om tipand ca si el, a spus ca nu. Cateva zile la rand i-am tot repetat asta cu animalele, apoi i-am spus ca la copii le va fi frica de el si nu se va mai juca nimeni cu el daca il aud asa tipand. Degeaba. [bang] Cand il apuca...il apuca... De vreo cateva zile sotul a trecut la alt sistem de pedepse cu el, dupa ce a tipat o data fix langa capul Teodorei: nu il mai ia cu el pana jos la magazin/sa duca gunoiul/la garaj, etc. Astea sunt drumuri scurte pe care tati si Timi intotdeauna le fac impreuna, ca sa mai am si eu momente de respiro. Dar de cand cu tipatul asta care ne scoate din minti, tati ii spune: "Timi, te pedepseste tati! Vrei sa te pedepseasca?" (deja i-a explicat de cateva ori care e pedeapsa, l-a si lasat acasa cand a plecat, si vad ca tine faza...). A mai rarit-o deocamdata cu tipatul, dar tot "se mai scapa" uneori. [bang] Referitor la F. Dolto, cu unele chestii rezonez si eu, insa cu altele nu. - cu jucaria mare de plus - o fi adevarata chestia, desi Timi are un catel mare de plus caruia ii mananca nasul de cate ori il prinde si cu care obligatoriu trebuie sa se joace in timp ce bea apa. [:D] - cu stricatul jucariilor - si eu cred la fel: ca sunt ale lui si face ce vrea cu ele. Mai mult, citisem ca acei copii care nu doar se uita la o masinuta (spre ex) si se joaca frumos cu ea, ci incearca sa o desfaca, sa vada ce are inauntru, sa o descompuna efectiv piesa cu piesa, isi dezvolta astfel inteligenta. Toata joaca asta si stricatul jucariilor face de fapt parte din procesul cunoasterii. Concluzia: lasati copchiii sa strice jucariile! [:D] - cu ascunsul jucariilor - eu nu sunt de acord cu Dolto. Eu cred ca sunt doua feluri de ascundere a jucariilor: 1. nu le las pe toate zilnic la indemana lui, ci prin rotatie; astfel vad ca se joaca cu ele si e interesat de ele. Stiu ca mai practicau si alte fete pe aici "ascunsul asta" [:-@] 2. ii iau jucaria preferata ca si pedeapsa pt ceva ce a facut rau, dupa ce ii explic de cateva ori ce s-a intamplat. Sa fim seriosi, daca nici pedeapsa cu ascunsul jucariilor nu o pot aplica, atunci cum sa-l mai disciplinez totusi pe copil, ca sa isi formeze cat de cat o scara de valori a ceea ce e bun/rau? De bataie nu se pune problema. Time out-ul nu functioneaza inca la varsta asta (sau nu la noi); si oricum e destul de controversat si asta. [:-@] Sistemul de interdictii mi se parea cel mai rezonabil pt toate varstele, pt ca acolo de fapt "il doare" pe copil cel mai tare: sa nu se poata juca o ora cu jucaria preferata, sa nu mearga afara in dupa-masa aceea, sa nu se uite la desenele preferate, sa nu iasa 2 zile cu bicicleta in parc, sa nu se joace o zi la computer, and so on...in functie de varsta. Din observatiile mele, metoda asta da roade cel mai mult. Copilul invata ca nu poate face/avea tot ce vrea/exista pe lumea asta, ii sunt trasate niste limite, pe care daca le-a incalcat...urmeaza firesc...consecintele. Parerea mea, PAM-PAM! [:D] As mai scrie, dar s-a trezit mandra si scartzaie. [pup] PS: Licu, Draguta poezia; noi numaram de zor scarile - la urcare si coborare, degetele de la maini si picioare...[:-@] De pipi nu stiu ce sa zic, ca Timi inca nu vrea deloc sa stea pe olita; suntem tot cu pampersul. [:I]
Mami de [copil] Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Monis [pup] de intrebare, pai azi ne-am umblat pe la noi pe ulita prin noroaie, cu piciorul, carutul greu de manevrat. dupa masa iese tati cu renus la plimbare, poate-l trimit in k. Marfa parcul ala [olala] Si Irina petrea si brazelton parca, zic acelasi lucru, sa nu le confisti jucaria, dar in ultima instanta ca si pedeapsa pt nestrangerea jucariilor se poate aplica, calcatul din greseala pe o jucarie preferata, sigur le va strange de atunci in colo. Maimutoaiele mari de plus ma sperie si pe mine noaptea, ma speriau cand aveam in camera mea de adolescenta Laura, daca copilul sta cocotat in pat/canapea, nu cred ca ai cum sa impiedici un pipi, decat tot prin explicatii [:-@] Lyly itit doresc sa ai timp pt mai multe vorbe [pup] Azi m-am trezit cu gand de olitza, asadar de la prima ora l-am tot pus pe olita, la ora 11 aveam deja spalate 2 chiloti, un pantalon si un tricou, cand i-am pus scutec [alcool] mai incercam Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei[roker](8 nov '09) si [gravired]22+cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
Salutare, 1. Si Irina petrea si brazelton parca, zic acelasi lucru, sa nu le confisti jucaria, dar in ultima instanta ca si pedeapsa pt nestrangerea jucariilor se poate aplica, calcatul din greseala pe o jucarie preferata, sigur le va strange de atunci in colo. 2. Azi m-am trezit cu gand de olitza, asadar de la prima ora l-am tot pus pe olita, la ora 11 aveam deja spalate 2 chiloti, un pantalon si un tricou, cand i-am pus scutec [alcool] mai incercam Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei[roker](8 nov '09) si [gravired]22+cu [baietel]
1. Andrei le ridica deasupra capului si le tranteste pe gresie in bucatarie si pe hol. Mi se pare cea mai buna pedeapsa confiscarea lor[:-@]. 2. Eu asa mi-am petrecut toata vara. Si degeaba[bang]. Cristina [mamica] , Andrei Cristian [copil], 7 dec 2009 [url="https://picasaweb.google.com/lh/myphotos"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...