Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietene la bine si la greu - 131


Recommended Posts

Dymomo, oare voi ce mai faceti? Ma gandeam acum la tine, ca parca zisesi ca ti-a zis pediatra sa te gandesti sa mai stai 1 an acasa cu copilul si te gandeai la varianta concediu fara plata. Oare alta modalitate nu e? Adica sa intri in concediul ala pana la 3 ani. Mie mi-a zis dr sa ii pregatesc dosarul medical, cu toate iesirile din spital, retete, tot ce am de la medicii pe la care am tot fost. Gata "s-a tejit baiatu" si "a apasat baiatu pe butonu iosu" asa ca inchid repede pana nu imi smulge si la asta tastele [:D]. sper sa nu va intristeze ca mi-am exprimat multele suparari si primesc sfaturi si critici, daca duc la un bun rezultat. [pup] Ramona [hippi], dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: [copil][url="http://picasaweb.google.ro/DominicAndreiC/8Luni#"] DOMINIC ANDREI[/url](26/10/2009) si a lui tati Stefi[jamaica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nah, ca mai am timp de un mesaj mic, ca "faci caca pe olita". referitor la spatiile alea interdentare. Are si Dominic spatii foarte mari, de zici ca nu au avut loc sa ii creasca 3 dinti in tot maxilarul [:D]. La ultima internare mi-au zis doctoritele ca o sa se mai reduca acele spatii pe masura ce ies si ceilalti dinti, daca nu la dentitia definitiva la 7 ani, cu siguranta se inchid. Acum asteptam, dar in afara de estetic nu ne deranjeaza, ba e mai bine ca nu ii raman resturi printre dinti, deci facem economie la ata dentara [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RamonaC, ce frumos vorbeste Dominic !! [olala] Imi pare rau ca aveti si probleme de sanatate cu micutul. [grup] Eu voi sta cu Rares pana la 3 ani in concediu crestere copil (platit ca si primii doi ani) pentru ca i-am facut certificatul necesar. Puteti incerca si varianta aceasta pana mai creste un picut si nu se mai imbolnaveste atat de des. [pup] __________________________ [url="http://l-rares.blogspot.com/"]rares - clipe in spirala norocului[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magda [pup], la voi e clara problema. Eu credeam ca se poate prelungoi aceasta perioada, doar pentru diagnostice din astea, nu pe istoric medical cum mi-a zis mie doctorita. acum insa o sa incerc, din pacate nu mai am toate hartiile alea de la doctori, pentru ca pe unele a vomitat chiar inainte sa ajungem acasa, altele nefiind cu regim special le-am uitat in farmacii, dar si astea care le am sper sa ne ajunga. Insa asta nu e rezolvarea cea mai buna pentru noi, as vrea sa gasesc formula magica impotriva nspelor reprize de laringita si a celorlalte. Sa ma mai laud ca stie si prima strofa din soricelul Dominic, pisicuta pis pis pis si un pitic atat de mic? [:D] asta asa numa sa se mai indrepte cat de cat balanta [:I], ca parca prea am povestit numa de rau de el. Ramona [hippi], dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: [copil][url="http://picasaweb.google.ro/DominicAndreiC/8Luni#"] DOMINIC ANDREI[/url](26/10/2009) si a lui tati Stefi[jamaica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="https://picasaweb.google.com/101932425383187178783/19August2011#5642603355239767682"]poze [/url] cu vorbaretul [:D]. Ramona [hippi], dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: [copil][url="http://picasaweb.google.ro/DominicAndreiC/8Luni#"] DOMINIC ANDREI[/url](26/10/2009) si a lui tati Stefi[jamaica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramo, eu nu pot vedea pozele. [q] M-am logat cu "prietene..." si imi spune ca nu e nimic de vazut. [alcool] Zic numai doua vorbe pe fuga, ca sa prind un pic de somn pana se trezeste pisicuta la papate. Din cate stiu, nu e bine sa amenintam copiii cu ceva ce oricum nu vom face; ei vad ca nu ne tinem de cuvant si speculeaza la maxim data aviatoare. [:D] De ex. eu am avut cateva meciuri cu maica-mea care tot ii spunea lui Timi: daca nu papi tot nu plecam afara (desi oricum ieseau, si daca termina el din farfurie si daca nu...[:-@]). Tare greu i-a fost sa inteleaga ca nu vreau sa-mi minta copilul si sa-l ameninte cu ceva ce oricum nu va face. La fel ma gandesc si cu jucariile in cazul vostru: soricelul a fost speriat acum (cred ca a fost prima data cand i-ai spus ca ii arunci jucariile), insa daca vede ca oricum nu le arunci...nu va mai fi asa speriat (sau poate chiar deloc) daca mai incerci inca o data kestia...ca oricum stie ca nu vorbesti serios, si peste o zi-doua si le capata inapoi. [8D] Cu stricatul...eu chiar nu ma stresez deloc si il las in legea lui. La partea cu lovitul si aruncatul cu ele dupa voi sunt convinsa ca l-ai luat intai cu vorba buna dar nu a tinut. Time out-ul l-ai incercat? Sau luarea pentru un timp doar a jucariei preferate? Eu azi am fost cu nervii la pamant...ca dupa ce toata noaptea si pana la amiaza mi-a miorlait pisicutza, ma suna cumnata care era cu Timi la plimbare si imi spune ca tocmai au fost alungati din parculetul de langa noi pt ca Timi tipa groaznic, a trezit aproape toti bebelusii din carucioare si a innebunit de cap mamele copiilor si o bunicuta cam disperata... [alcool] Au ajuns acasa pt somnul de amiaza, i-am tinut morala lui Timi, l-am intrebat de ce a tipat asa, nu am primit nici un raspuns, bineinteles...iar dupa-masa cand s-a trezit a inceput si mai abitir cu tipetele. Cu cat ii spuneam ca se supara mami, ca o doare capul, ca se sperie Teodora si plange, cu atat mai rau tipa. [bang] In final am incercat time-out-ul pt prima data. Nu am rezistat sa-l aud urland in camera lui doua minute, ca mi s-a parut un secol pana a trecut un minut. [alcool] I-am explicat si inainte si dupa time-out de ce l-am lasat singur....sper sa fi inteles....ca nu a mai tipat apoi deloc toata seara. [:-@] Greu tare cu educatia asta...of, of... Ma duc rapid la un dus si ma bag si eu la somn. Noapte buna si linistita la toate! [pup][nani]
Mami de [copil] Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Smara, ce inseamna mai exact time-out-ul la voi? L-ai inchis singur intr-o camera? Si daca da, nu poate sa deschida usa sa iasa?? Eu daca as vrea sa procedez asa, Amalia deschide toate usile, deci nu ar sta singura inchisa.. Poate sa ma inchid eu in baie pe dinauntru sa nu poata intra peste mine..[alcool] Vad ca am dat destule batai de cap cu spicuirile mele dintr-ale lui Dolto. Voiam sa mai aduc ceva de pe la madama asta cu privire la invatatul copiilor sa fie ordonati, sa stranga jucarii etc..Dar ma abtin[:D] [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si [gravi] 37+ [baietel] Dragos Stefan[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramo si la noi masa e un chin. Nu trebuie sa pasez mancarea. Carnita o tai bucatele mai mici, dar in rest, cum e din fabricatie. Macar Xoricelul nu e slab. Gandeste-te ca Cezara are 8,4kg. [q] Deci disperarea e si mai mare ca nu mananca. Am bagat-o pe vitamine, pt ca se impune. Nu mananca cum trebuie si nu are cum sa-si ia vitaminele din mancare. Of... [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

smara, sar'mana de idei. Am incercat cu vorba buna, zice dupa mine "nu mai fac, cuminte baiatu" si dupa 2 min la fel face. O calca pe soacra=mea peste picioare cu masinutele, cu masinuta aia grea de la chiico cu el pe ea, cu caruciorul de papusi,.... am incercat time-out , adica luat de la activitatea resp si pus pe pat, fotoliu 5 minute, sau la noi in camera si eu ies de acolo. Dar faza e ca sta cuminte, isi cere scuze si repeta aceleasi chestii. Si daca il pun intr-un colt in care nu are nimic, doar parchet pe jos si peretii, ei..si acolo isi gaseste ceva de joaca si isi ocupa timpul, ori incearca sa scrijeleasca parchetul, ori peretii, ori se joaca cu mainile ca si cum ar avea masinute sau avioane in ele, ori isi scoate saliva din gura si picteaza cu ea....deci tot se joaca si daca vin in raza lui vizuala atunci face botic si zice "hiaita-ma mami!". Jucarie preferata nu are, la el masinutele sunt aerul lui. Azi am ascuns 4 sacose mari de jucarii, majoritatea masinute, camioane si i-am lasat doar 2 mici si 1 mare de jucat si plusurile pe care nu le baga in seama ever. mai mult caz a facut buna-sa ca nu mai sunt jucariile decat el, (care ma intreba disperata ce fac cu ele??? ca eu ii tot ziceam copilului ca le arunc la gunoi, ne vazuse cu saci de gunoi si asta chiar o pus botu [:I]). Si-a gasit jucarie in premergatorul socroseniei si in olita. Ieri dimineata si-o luat taica-sau in freza un aparat foto, care nu e cine stie ce si il lasasem sa exerseze el arta fotografica. daca l-am rugat sa lase aparatul, in secunda 2 l-a aruncat cu putere, de nici nu ne asteptam. Azi o facut la fel cu una dintre cele 3 masinute lasate, catre o vecina mai in varsta care mai vine pe la noi. Mi-e frica sa nu loveasca grav pe cineva, sau pe el... Oricum greseala noastra, de fapt a mea, e ca i-am lasat la indemana atatea jucarii. Abia azi strangandu-le am realizat cat de multe are. Trebuia sa ii las maxim 5 jucarii deodata, dar unde sa le pun pe restul?? Voi cum faceti cu ele? Le tineti in cutii la vederea lor, sa aiba acces la ele daca vor, sau total ascunse de privirile lor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...