Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 (27)


Recommended Posts

maglavaisul de sigilare e transparent sau alb? e posibil (din diverse cauze gen subtierea/erodarea maglavaisului in timp, infectii anaerobe - eu sunt mama infectiilor anaerobe si atunci iau masuri de precautie cu nic) sa se carieze pe sub el si sa nu vada nimeni decat dupa ce pacientul acuza dureri, moment cand, de obicei, e foooooarte tarziu de masuri usoare, ci doar de d-alea grele? intreb aici inainte de a intreba stomatologul, probabil aflu mai sigur cand om ajunge la acel moment al sigilarii, de curiozitate, poate voi i-ati intrebat pe medici inainte de procedura.

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ca nu pot sa vad poze noki, am inteles ca nu sunt singura, deci asta e, dar unde sunt pozele bebelusei leei?? a sters cineva emailul?

 

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moaaamma, lavi acum imi dau seama ca tu nu glumeai! Iti urez o sarcina usoara si un copil la fel de reusit ca zgimboaicele tale!Fii-mea nu e foarte incintata de scoala, dar nu sint ingrijorata. E o mare schimbare si asa reactioneaza ea. Mi-a zis foarte matur: "Nu mi-e frica, dar nu-mi place." ha-ha... io o inteleg.. cui ii place sa mearga la scoala sau la serviciu???[:D]negara sa va traisca plimbareata! Taare dulce e.Smaranda Ioana, 3.11.2005

Povestea nasterii

Info utile despre cresterea copiilor

Dr. Sears

Disciplina afirmativa

Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laviid="red"> draga [pup], a fost un fel de daydream; citind ca esti ingrijorata fiindca nu ramai gravi, am "simtit" ca o sa ti se indeplineasca dorinta pina la sf. lunii septembrie. nu am nici o explicatie logica, pur si simplu asa am simtit, nu este prima data cind se intimpla, au mai fost dati cind am avut premonitii care s-au adeverit. [flo]

In ceea ce priveste libertatea acordata Silviucai [pk], a fost mai mult o remarca de lauda ptr tine si repros la adresa mea ( spusa cu voce tare) fiindca nu am curaj citeodata ( in unele situatii) sa las copiii mai independenti ( cum sint atitea mamici din colectie, cu copilasi de varsta alor mei) . adevarul este ca mai mult am incredere in soferii din romania decit in cei de aici. si nici nu mi-ar fi teama ca mi-ar rapi cineva copiii, cum imi este aici ( nu stiu daca v-am povestit o patanie din romania, eram intr-un restaurant cu tot familionul lui George, multi la numar, si la un moment dat l-am pierdut din raza vizuala pe Bobby. s-au apucat toti sa-l caute, eu eram mai mult lesinata si cred ca in momentul acela am avut si un atac de cord, banuiam ca cineva mi-a furat baiatul, dupa ce l-am gasit m-a bufnit plansul, mi s-a facut rau, nu m-am mai putut tine pe picioare, iar unul dintre cumnatii mei, mai glumet din fire, m-a batut pe umeri si mi-a spus "Ina, aici nimeni nu fura copiiii, daca pot, ti-i lasa mai degraba la usa, ca nu au ce sa le dea sa manince!" , si, desi situatia era tragico-comica, m-a apucat rasul insa dupa incidentul acela numai ca nu i-am pus lesa lui Bobby

( care, saracul, fusese ascuns la locul de joaca, la cativa metrii de noi, intr-una din casutele de joaca).

Eu nu-mi cocolosesc copiii, nu sint calare pe ei non-stop, daca se lovesc nu merg sa-i alint decit daca vad ceva organe pe jos [:D], altfel ii incurajez cu "lasa, ca trece, esti OK " , le cer parerile de cite ori am ocazia, Rachie este asistenta mea de baza, o consult in multe chestii si se simte importanta, dar cind este vorba de protectia pe care trebuie sa le-o acord afara din casa, atunci devin paranoica, fiindca stiu ca nu mai am control asupra actiunilor celor din jurul lor. nu vreau sa ii bag in sperieti, dar le-am spus sa nu mearga in curtea / casa vreunui vecin ( desi toti sint de treaba, insa niciodata nu poti sa stii) sau sa accepte ceva de mancare fara sa-mi spuna, le-am spus ce sa faca in cazul in care se pierd de mine intr-un magazin ( nu ca s-ar intimpla, dar just in case) am dus-o pe Rachie la inceput de an la un curs unde i s-a explicat cum sa-si pastreze calmul, cum sa procedeze, etc. Intentia mea nu este sa-i sperii sau sa-i tin intr-un bol de sticla, ci sa gasesc mijloacele care sa-i ajute sa se protejeze singuri , insa mai avem de lucru pina acolo, sint prea inoncenti , pentru ei toata lumea este buna si frumoasa deocamdata si nici nu vreau sa-i dezamagesc. Nu pot sa nu ma gandesc insa, ce diferenta dintre modul cum am fost eu crescuta; la 6 ani eram trimisa singura la dispensarul de pe Drumea Radulescu, - Lavi, tu trebuie sa-l stii ca stai prin zona - , traversam strada pe un loc nepermis si foarte periculos fiindca intre Restaurantul Budapesta si Parcul Polivalenta nu era nici o trecere de pietoni sau semafor, acum am vazut ca au pus, in scoala generala ma duceam in cancelarie cu pachetelul sa negociez o nota mai mare la nu stiu ce materie fiindca altfel stiam ca taica-meu nu ma lasa in tabere ( daca aveam note mai mici de 8)desi destul de rusinoasa din fire, ma duceam si deschideam usi si rezolvam probleme pentru care alti copii de varsta mea se duceau insotiti de parinti. nu stiu daca a fost bine sau rau, nu prea am avut incotro, taica-meu nici acum nu se pricepe sa intinda o "atentie" la doctor sau pe unde se duce, de rusinos ce este, de multe ori cind eram in tara ma punea pe mine sa-i rezolv treburile ( si sa nu credeti ca sint o tipa infigareata sau cu tupeu, ca nu sint, pe cuvint! dar sint genul de persoana care cind se pune pe-o treaba, incearca s-o duca la indeplinire cu constiinciozitate [:D]).

 

Cata,id="red"> merci! sper sa am ceva spor saptamina viitoare.

 

Mimaid="red">, da, merge part-time, iar cind nu-l duc plecam la activitati, face inot, muzica si patinaj, posibil sa continue si artele martiale, inca nu m-am decis, deci sintem destul de activi ( plimbareti).

 

Andaid="red">, Leea nu a trimis email, a pus pozele in postarea in care a anuntat nastarea Tianei, du-te citeva zile mai in urma si sper sa le gasesti, este o dulceata de fetiza, scumpa foc!

 

 

Laviid="red">, cum te simti? [olala]

mai, ce noroc pe tine sa ramai gravi acum, cind copilasii de colectie au crescut, deci avem mai mult timp, chipurile [:-@] ,iti dai seama ca esti "piesa rara" si vei fi rasfatata si aclamata? [:D][pup][pk]

 

 

[pup] gasca!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, deci tot ocupati sunteti! Si eu am reinscris-o pe Rianna la lectii de inot, vreau sa fie confortabila de una singura in apa pana plecam in croaziera la sfarsitul lui octombrie. Si probabil patinajul il vom relua.

Eu mi-am dat seama ca am tendinta s-o cam protejez pe Rianna, desi la nivelul mintii imi impun sa n-o fac. Deh, sindromul parintelui de un singur copil, probabil... Pe de alta parte, sunt de acord si cu Lavi, si cred ca pe la vreo 9 ani jumate ai Riannei tot cam asa o sa procedez cum procedeaza si ea cu domnisoara Silvia.

 

 

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ina869

Laviid="red">, cum te simti? [olala]
mai, ce noroc pe tine sa ramai gravi acum, cind copilasii de colectie au crescut, deci avem mai mult timp, chipurile [:-@] ,iti dai seama ca esti "piesa rara" si vei fi rasfatata si aclamata? [:D][pup][pk]

align="right" id="quote2">

[:-)))][:-)))] mortala esti, Ina!

Din pacate cam are dreptate cumnatul tau cu furtul copiilor, desi, Doamne fereste, nu poti sa stii niciodata. Eu m-am panicat doar cand am pierdut-o pe Nati in supermarket si in H&M, in parc nu ma panichez pt ca stiu ca sunt ele pe undeva. In parc le mai scap din raza vizuala uneori. Curios, Silvia nu s-a pierdut in magazine, cred ca nu e asa cu capul in nori ca sora-sa.

Eu mi-am revenit cu burta, din pacate n-am inca curaj sa mananc orice, nici sa beau cafea. O iau incetisor. Am luat aseara niste telemea nu prea grasa din piata de la tanti de la care iau eu de obicei, am mancat de dimineata cu pofta si apoi mi-am amintit ca fiind gravi n-ar trebui sa mananc decat lactate pasteurizate. [bang] Well.

In rest ma simt bine, au inceput sa ma doar sanii (mi se parea dubios ca nu ma dor, mai rau ma dureau inanite de ciclu in lunile precedente).

-----
Mi-a zis Cristina, fina-mea, ca a sondat terenul, le-a intrebat pe fete (in particular) daca isi doresc bb3 si ce si-ar dori sa fie.

Silvia a zis ca nu isi doreste neaparat inca un bb in familia noastra pt ca are deja o sora, dar daca va fi ar prefera un frate din acelasi motiv, ca o sora are deja.

Nati a zis ca isi doreste inca un bb in familie si sa fie fetita pentru ca vrea si ea sa fie sora mai mare.

[il]

Astazi vin la Bucuresti cu bunicii si am sa le spun, sunt curioasa cum vor reactiona.

-----

Am un dubiu, ce sa fac, sa ma mai inscriu la o odisee? Mamici cu 2 copii, cum a fost cu a 2-a odisee, v-ati simtit bine acolo, a meritat sa intrati?

Avantaje:
- pot sa imi mai fac prietene cu copii de varsta lui bb3
- pot gasi fete simpatice cu care sa mai radem si sa ne simtim bine

Dezavantaje:
- imi va manca foarte mult timp, ca parca vad ca o voi lua in serios; multe mamici la primul copil nu stiu ce sa faca in caz de diaree, febra, probleme cu alaptatul si parca ma vad ca n-o sa mai prididesc cu indicatiile; daca intru in hora am sa joc si asta mananca timp; as vrea, mai ales dupa ce raman acasa sa nu mai dau drumul zilnic la calculator cum faceam cand era Nati bb; pe de alta parte s-ar putea sa ma simt singura fara un adult cu care sa stau de vorba o zi intreaga.
- la un moment dat o sa se ajunga la certuri, o sa-mi mananc nervii aiurea
- multe gravide sunt mai stresate decat mine, eu am de gand sa ma bucur de sarcina si nu sa ma stresez tot timpul de drobul de sare; stresul altora te poate molipsi si pe tine

Anda nu stiu cum e maglavaisul. cred ca e doar un clei din ala transparent dar nu mai tin minte exact.

Catutza cum a fost, cum v-ati descurcat?

Ia' sa exersez eu o semnatura noua:

Lavi [gravi]4+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, faina semnatura [cool]

Eu nu m-am inscris la odiseea nr. 2 pentru ca era prea full si nu puteam retine cine/ce a mai zis. Plus ca se scria cate un capitol de zi [alcool]. Mai citeam ocazional pe-acolo, sa nu pierd de tot contactul cu calendarul si preocuparile burticilor.

Dar intr-adevar am ratat sa cunosc niste mamici tare faine de pe-acolo.

 

Despre independenta copiilor si limite as avea multe intrebari, revin mai cu timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata.

la odisee la anais a fost cam asa si asa - ca paream eu aia care le stie pe toate si eram cam nesuferita [:D]. in plus, se scria muuuult, nu apucam sa citesc tot si m-am lasat, mai ales din motive de timp.

oricum, odiseile actuale au foarte multi participanti, mie mi-a fost greu sa tin pasul, mai ales dupa ce s-au nascut copiii eram cam bulversata, ca nu mai stiam care cu care, cine si de ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...