Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand partenerul are o afectiune psihica


Recommended Posts

multumesc ca ati raspuns.stiu ca cumnatul meu ia medicamente dar nu merge la terapie.si cand am fost in vacanta se afla in faza aia depresiva,a stat mai mult in pat,se supara daca sora mea venea cu noi la plimbare,a zis de mai multe ori ca el baga divort cand se intorc,plangea din senin.pe mine m-a epuizat doar privind. nu o judec doar ca vroiam sa inteleg ce il face pe un om sa aleaga cu buna stiinta greul in viata.pentru ca nu vad cum ar face-o greul asta fericita.sigur,e alegerea ei si probabil ca e mai puternica decat credeam. sileriki,vecinul tau cum se comporta de zici ca e grav?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

alina la fiecare om se manifesta altfel vecinu asta al meu are obiceiu de a pleca cu autostopu in toata Europa ca e gratis , se plange ca nu se intelege bine cu familia lui ca el nu e bolnav doar lumea din jurul lui. in fine despre tulburare bipolara gasesti si pe site ul acesta informati cauta si vezi cum au trecut alte fete si gasesti si pe google eu atat vreau sa iti zic sa intelegi ca acesti oameni au o boala psihica care are nevoie de ajutor vazut medic de specialitate , luat tratament sub supraveghere , nu trebuie abandonati , si nu cedati psihic nu trebuie sa va suparati pe el , stiu e tendinta de a nu intelege unde sunt anumite limite normale va doresc tot binele din lume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sileriki
chiar de aceea am descris diagnosticul mamei mele , dar si ce are cumnatul ei e o boala psihica si crede ma ca stiu ce vorbesc nu crede ca nu are legatura cu boala psihica din pacate http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/tulburarea-bipolara http://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_bipolar%C4%83
Nu conteaza ca tine tot de creier si de sistem nervos, este cu totul altceva si nu suporta comparatie, nu e nici o asemanare intre ele, sunt total altceva dpdv medical. Mama ta are o suferinta organica, cumnatul are o dereglare la sistem nervos, hormonal etc. Alina, eu cred ca e simplu: sta cu el pt. ca il iubeste. Omul e bolnav, incearca sa tina totul sub control. Cum ar fi sa abandonam membrii familiei atunci cand se imbolnavesc? **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani,sunt ok,multumesc de intrebare.Sotul meu a parasit armata si acum se afla in tratament la un centru ptsd din Boston.Sunt foarte mandra de el,e foarte motivat sa se faca bine.Am fost acolo acum o luna si era foarte depresiv dar incet-incet a inceput sa comunice din nou,chiar daca doar pentru 5 minute.Imi spune mereu ca ii e dor sa fie fericit,sa aiba o noapte buna in care sa nu se trezeasca intr-un lac de sudoare,sa aiba o zi in care sa nu aiba flashbackuri cum il abuza mama sau cum "vana"oameni in Iraq.Mi-a spus ca vrea sa vina acasa atat de mult dar ca mai intai trebuie sa-si revina pentru el,pentru mine.Mi-a mai spus ca ma intelege daca nu il mai vreau,ca stie ca e "stricat",ca nu ma merita etc.Eu pot doar sa-l reasigur de iubirea mea si sa fiu aici cand are nevoie de mine pentru orice.Stiu ca va fii mai bine,sunt impresionata cata tarie are,stiu cat de mult il doare sa vorbeasca despre ce s-a intamplat dar o face pentru ca stie,asa cum i-am spus,ca intai trebuie sa cureti rana ca sa se poata vindeca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva ce am uitat sa mentionez si mi se pare foarte important.Nu stiu cum e in cazul altor afectiuni,dar cu sotul meu a durat mult timp pana sa-i castig increderea.E foarte important pentru el sa se simta in siguranta cu mine.Cand se simte in siguranta si ma simte relaxata,e si el mai relaxat.Deci,daca nu crezi ca ai putea face fata unei astfel de vieti,mai bine nu il amagesti,mai bine ramaneti doar amici.O membra de aici de pe site(danke Kariguld)mi-a spus la inceput ca,probabil,multe vor depinde de mine si e adevarat.In sensul ca tu vei fii pentru el un fel de far dupa care se ghideaza.Cand aude un zgomot care seamana cu cel de arma si devine hipervigilent,eu ii spun doar ca e ok,e in siguranta,a fost doar o petarda.Si ma crede si se linisteste tocmai pentru ca are incredere in mine.Cand se retragea si eu ma simteam ranita si aveam resentimente,dura mai mult pana sa vorbeasca cu mine.Nu suporta gandul ca m-a ranit,se simtea si mai vinovat. Sileriki,in cazul nostru,sotul meu e foarte constient ca e bolnav.Nu doar asta dar se simte inferior din cauza bolii,spune mereu ca nu ma merita,ma intreaba daca il mai vreau,isi cere mereu scuze ca e "stricat".Nu a fost niciodata violent,nici cand are un flashback sau cosmar.Daca se simte coplesit,se duce si alearga in parc,se descarca si se intoarce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

te inteleg de aceea am zis ca la fiecare om e altfel alina a intrebat noi cum ne descurcam de aceea am descris ca la noi a fost altfel , la voi altfel in nici un caz nu veti intalni doua cazuri similare , esenta e ca au nevoie de noi , eu una nu as putea abandona nici pe mama nu am abandonat o . am tinut o 14 ani in bloc ca nu am avut alte conditii , am internat o cand a cazut si tata in boala e nevoie sa va zic ca amandoi au scutec si sunt imobilizati nu am mai avut putere sa le fac baie la amandoi , sa le dau sa manance , sa stau mereu intre ei si langa ei ca om dupa un timp am epuizat aveam nevoie de ajutor , am si eu sot un copil de 11 ani , ei au fost langa mine si au vazut tot absolut tot ce se intampla mie imi este foarte mila si stiti ce imi pare rau ? ca din pacate foarte multi tineri sunt cu boli psihice care netratate duc la cazuri grave putere la toata lumea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sileriki,daca nu e prea personal,as dori sa te intreb cum te-a afectat boala mamei.adica crezi ca te-a schimbat?in bine?in rau?ai avut niste lectii de invatat? claram,scuza-ma daca par ignoranta dar nu ti-e frica de el?sotul tau a ucis oameni,nu ti-e frica ca ti se va intampla si tie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina m-a schimbat nu pot zice nu , in asa fel sa am mai multa rabdare , intelepciune am avut de invatat sa ma feresc sa fiu stresata sa raman calma sa ma stapanesc orice ar fii , crezi ca altfel puteam atatia ani sa stau cu ea ? nu puteam ...fratele meu a venit intr o data la noi in vizita si in 5 minute era scandal , nu putea intelege ca ce face nu e intentionat , nu poti sa iti pui mintea ca asemenea bolnavi , in fine eu sunt bine dupa toata aceasta experienta Dumnezeu ne incearca intr un fel sau altul de aceea nu avem voie sa cedam . nu te ingrijora simt tensiunea din scrisul tau , nelinistea incearca sa fii puternica si tu si sa intelegi pe cumnatul tau nu il judeca , crede ma ca nu are nici o vina ca e asa , nu vrea el sa fie asa e boala te pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinas,de ce sa imi fie frica de propriul meu sot?Doar pentru ca a fost in razboi?A ucide in razboi e o cu totul alta situatie,ma rog,n-am sa intru in detalii.Tin minte cum o vecina mi-a spus"wow,iti dai seama ca el te mangaie cu aceleasi maini cu care a ucis in razboi?"Intr-adevar wow,ce descoperire din partea ei[bang],ar fii trebuit sa apara la discovery chanel.Dar ca sa-ti raspund la intrebare:daca gandeam asa,nu ma casatoream cu el.Logic,nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...