Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand partenerul are o afectiune psihica


Recommended Posts

alina sa ma fac inteleasa bine mi-a fost nu zic nu dar trebuia si eu sa odihnesc si am inchis usa de la intrare cu cheia si camera in care am dormit tot cu cheie si asa puteam si eu dormi , nu odata m-a strans de gat , sau altceva nu suporta copii mici in preajma ei nu odata a vrut sa imi arunce copilul de la balcon , ce trebuia sa fac ? sa merg la politie sau la TV , mi-am luat angajament ca o sa am grija de ea si am facut in asa fel sa ne fie bine pt toti nu iti fie frica incearca sa inteleg cu toate ca e greu , iubirea lui sora ta fata de el poate ajuta foarte mult crede ma , multa rabdare si nu fii ingrijorata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Of... greu e viata alturi de cei cu boli psihice. Eu am o colega de facultate care a fost diagnosticata bipolar si care ani de-a rindul a refuzat sa ia medicatia, a facut viata un colvar propiului ei copil, pina cind acesta a crecut si i-a terminat drepturile parintesti si si-a gasit singur alti parinti adoptivi. Eu personal mi-am schimbat numarul de telefon din cauza ei pt ca ma suna la cele mai diferite ore din noapte - ea fiind in alt oras decit mine - sa-mi spuna ca e urmarita, ca o bate cineva si ca sa vin sa o ajut. Dupa care nu mai puteam sa adorm si am si eu servici si nu pot sa dorm cu capul pe birou cind in repetate rinduri din cauza telefoanelor ei dormeam 3 ore pe noapte. In fine, acum sper ca e maibine, a ajuns in Ro dupa ani de zile de insistenta din partea familiei - in sua era singura cu copilul. In fine, nimeni nu poate sa o ajute daca ea nu se ajuta si nu ia medicatia. Din cite am inteles daca acesti bolnavi isi iau medicatie au o viata normala, cit de cit. Sper ca stiti ca zeta Jones a fost diagnosticata bipolar de curind. Referitor la pstd stiu o fata al carei sot s-a intors din Irak cu asa ceva dar dupa ce a snopit-0o in bataie de i-a bagat-o in spital cu 2 coaste rupte si gitul in ghips fata a zis pa si-a luat copilul si a plecat urgent la parinti. a divortat urgent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, nu stiu pe ce medicatie e cumnatul dar exista multe variante si sunt sigura ca nu le-a incercat pe toate. Trebuie sa incerce sa gaseasca medicatia potrivita pentru problema lui. Din cate spui tu la el perioadele depresive sunt mai deranjante. Cum este cand e manic sau hipomanic? E foarte dificil sa traiesti cu o boala psihica dar sunt oameni care reusesc sa gasesca medicatia potrivita si au attitudinea potrivita si ajung sa traiasca vieti normale. Eu cunosc un astfel de individ la care medicatia potrivita a facut minuni si are o viata obisnuita cu job, familie, etc. A durat o vreme pana a gasit medicatia, doza, etc dar acum e ok. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, daca tu ai o asemenea atitudine nu cred ca o ajuti pe sora ta! Voi impreuna, ca o familie, trebuie sa va sustineti in gasirea unor solutii. Iar a intreba daca se poate trai cu un partener cu o boala psihica, nu-i cea mai buna atitudine. Ok, a fost diagnosticat cu tulburare bipolara, cand, de cata vreme, de cati medici, cate scheme de tratament a incercat, de cand e problema asta atat de deranjanta.......? Intrebarile sunt multe si trebuie sa vi le puneti voi si sa raspundeti la ele. Cu medicatia actuala, exista boli psihice cu care se poate trai rezonabil, da? Si esential in bolile psihice e suportul familiei. Dragostea surorii tale, poate face diferenta, alaturi de medicatia adecvata si o viata care sa-l mai echilibreze. Din ce stiu eu, la tulburarile bipolare faza maniacala e mai "periculoasa" si mai greu de suportat. Si eu am fost diagnosticata la 23 de ani cu tulburare bipolara. In faza depresiva, e adevarat. La mine fazele depresive au o durata si o intenistate mai mare. Alea "maniacale" sunt chiar o fericire,ca dorm foarte putin noaptea si am mai multa energie. Si, am luat tratament o perioada, dupa care mi-am revenit nesperat, am facut copiii, nu am mai cazut semnificativ in nici una din parti. Si nu mai iau tratament. Inca ceva, pe langa mediactie, psihoterapia de durata e foarte utila. Nu mai judeca simplist lucrurile. Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinas
sileriki,nu ti-a fost frica ca te poate omora?nu stiu daca cumnatul meu e periculos sau nu,normal ca sora-mea nu ne spune totul.cred ca mi-e un pic frica de asta.
Eu am impresia ca tu nu stii ce inseamna Tulburare bipolara si nici macar nu ai citit nimic. Tu crezi ca orice boala psihica se manifesta prin omor. Citeste si te vei lamuri, acum degeaba iti tot raspund fetele ca tu tot asta intrebi "da' daca te omoara?". Ce legatura e intre sula si prefectura? **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stii Xio poate ca nu stie de aceea cere informatii si asa cum zici tu nu noi suntem cele care o putem ajuta , pt ca la fiecare e altfel daca mama mea facea ceva nu e sigur ca si cumnatul ei , dar uite din pacate e greu sa intelegem . nici eu crede ma ca nu stiam acum 17 ani ce sa fac , ma revoltam in mine , nu am putut realiza adevarul in situatia noastra , credeam ca e o perioada trecatoare si ne va fii bine . Toata admiratia Bee[floare3]uite ca se poate si in bine va doresc tot binele din lume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinas, eu sunt complet confuza in ceea ce te priveste: - primavara asta scriai ca cel mai bun prieten al tau vrea sa se sinucida - vara asta scriai ca logodnicul tau se ascunde de tine, isi inchide telefonul si cate trei saptamani, ca are manifestari ciudate, etc - acuma spui ca al tau cumnat are tulburare bipolara Eu m-as simti tare aiurea sa fiu inconjurata de oameni cu asemenea probleme, mai ales in conditiile in care eu insami am niste traume din copilarie si adolescenta cauzate de tatal meu vitreg. Eu mi-am ales un sot f calm si echilibrat - printre altele, si ca sa pot sa las trecutul in urma - acum 9 ani, cand l-am cunoscut pe el, ma speriam/tresaream si daca se inchidea usa de la intrare. In timp, prin linistea si armonia pe care mi le-a oferit, am reusit sa las cu mult in urma traumele din trecut. Chiar si asa insa, tot mai am nopti in care am cosmaruri legate de tatal meu vitreg. De ce am scris asta? Fiindca si tu ai avut o copilarie deloc usoara (ai scris asta anul trecut), care a lasat urme. Cred ca ai nevoie de multa linsite in viata ta, mai ales ca ai doi copii de crescut; iar a te inconjura de oameni cu asemenea probleme inseamna de fapt a-ti face rau tie si copiilor tai (de fapt, in primul rand copiilor tai si mai apoi tie). Legat de cumnatul tau probabil ca ar fi foarte prudent din partea ta sa iti tii copiii departe de el si sa nu ii duci in asemenea concedii. Stiu ca am fost off topic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinas nu o judec doar ca vroiam sa inteleg ce il face pe un om sa aleaga cu buna stiinta greul in viata.pentru ca nu vad cum ar face-o greul asta fericita.sigur,e alegerea ei si probabil ca e mai puternica decat credeam. sileriki,vecinul tau cum se comporta de zici ca e grav?
Eu zic ca il iubeste enorm si face acest sacrificiu pentru el, pentru ceea ce au reprezentat ei doi. Si mai cred ca va avea nevoie de multa sustinere din partea familiei pentru a rezista. Nu o cunosc p[e sora ta , dar o respect enorm pentru incercarea de a-si mentine familia [flo]. R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 ) "Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...