Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand partenerul are o afectiune psihica


Recommended Posts

la fel offtopic,dar nu ma pot abtine..... xio,si eu am citit mai multe postari si am ajuns la concluzia ca traiesti intr-o lumea idealizata. ....fara suparare,eu lucrez in acest sistem medical romanesc de 11 ani,am vazut si auzit mai multe decat tine,si sunt de parere ca esti obositoare,plictisitoare si penibila cu atitudinea de aparator al sistemului medical.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu apar un sistem, ma plictisesc generalizarile. Putea sa fie vorba s de sculerii matriteri din tara, ca tot asta scriam. Balanta, si in Canada sunt medici prosti, si in Anglia, si in Franta, si in India. La fel as fi intrebat daca mentiona Bird de medicii care nu prea stiu, in special englezii/francezii\americanii/rusii. Romanii sunt hoti, violatori si criminali...caa vazut stirea din Italia. Romanii sunt tigani Romanii sunt prosti Romanii sunt eroi (ca am vazut stirea cu romanul care a salvat o fata in Anglia). In provincie nu exista magazine (afirmatie inteligenta a unei bucurestence, dupa o deductie logica facuta de ea cand o colega i-a spus ca nu avea nu stiu ce magazin de haine in satul ei). Generalizarile astea sunt fantastice. Lasati la o parte medicii, ca nu la aia ma refer, si daca va dau 2 exemple aici intoarcem afirmatia si spunem ca sunt cei mai tari pe acelasi principiu logic pe care ai afirmat , Balanta, ca sunt prosti :))) Bird ne povestea la alt topic cum medicii din spitalul in care...lucreaza, faceau misto de familia unei batranici care era pe moarte si familia insista sa traiasca. Medicii australieni sunt fara suflet, nu? :)))))) **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, vrei sa spui ca in Romania exista farmacisti clinicieni pe specializari care pot sa ofere serviciu de consultanta in cazurile dificile de interactiuni intre medicamente, ofera optiuni de tratament altele decat cele de prima linie? Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinas, atitudinea ta este total gresita. Tu faci comparatii intre 2 boli care nu au legatura una cu alta. Plus ca nu iei in considerare factorul uman dragostea, atasamentul, empatia, dorinta de a ajuta, etc. Eu am un prieten care sufera de tulburare bipolara in urma mortii fiului sau. Si are perioade cand este depresiv si sta numai in casa pt ca este extrem de nefericit. Prietenii au reusit de multe ori sa/l scoata din acea stare, dar trebuie multa tarie. Nu mi se pare normal sa fie abandonat de toti din cauza bolii sale. Din ceea ce spui tu inteleg ca toti cei cu probleme ar trebui abandonati. Punete in situatia de a avea o depresie postnatala sau chiar psihoza. Ti/ar fi bine sa-ti fie luat copilul si tu aruncata undeva intr/un spital de boli nervoase? Finn Constantine 15.10.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Xio, vrei sa spui ca in Romania exista farmacisti clinicieni pe specializari care pot sa ofere serviciu de consultanta in cazurile dificile de interactiuni intre medicamente, ofera optiuni de tratament altele decat cele de prima linie? Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Vreau sa spun ca generalizarile tale sunt enervante (pardon, enervante sunt generalizarile in general, nu ale tale, ale lui Popescu sau ale mele, toate toate). Nu discut despre medici, iar ca sa iti raspund la intrebare trebuie sa deschid cutia Pandorei. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, sistemul medical romanesc... Ce Dumnezeu?! Ca tot vorbim de TDB, nu se da drumul unui pacient iesit din manie care stii sigur ca vireaza in depresie severa, fara nici-un suport, fara nici-o consiliere psihologica?! Se stie ca in faza de depresie majora riscul suicidar este major. Cum au putut sa ii dea drumul acasa pacientului de care aminteam, cand spunea ca isi va pune capat zilelor?! E drept sunt subiectiva, dar nu pot fi altfel. Poate in alta tara, in alt sistem medical, poate acum era in viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am zis eu ceva de sistemul medical romanesc?!?!?!!??!?!? sau cand vedeti numele incepem discutia? Nu stiu despre ce caz spui, dar in alta tara se poate sa fi patit si asta: http://articles.cnn.com/2008-07-01/us/waiting.room.death_1_hospital-staff-hospital-employee-kings-county-hospital-center?_s=PM:US daca tot continuam discutia asta ilogica si lipsita de sens... **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa ne revenim putin [:D] alinas, o colega cu care ma inteleg eu bine si mi-e draga si-a gasit un iubit cam cu probleme. ce vreau sa-ti spun e ca intamplator am gasit pentru ea o carte: "cum sa traiesti cu un nevrotic acasa si la serviciu", de un tip Ellis, si ca in aceasta carte se gasesc ideile principale despre cum e o persoana nevrotica (modul in care nu poate sa dea nimic dar asteapta, gandurile irationale, etc); eu cred ca aceasta carte poate ajuta la intelegerea unui nevrotic (cu titlu general - ma gandesc ca cumnatul nu e psihotic, deci nu pierde contactul cu realitatea). cat despre motivul pentru care sora ta accepta, citeste "tendinta de reparatie" din psihanaliza. probabil unul din parintii vostri a avut sau are un oarecare grad de nevroza, si ea vrea sa repare/cunoasca nevroza prin tipul asta. Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09) Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nemora,pai daca un nevrotic cere si cere dar nu da nimic inapoi...eu nu inteleg la ce sa mai stai?o relatie e o balanta intre a da si a primi,nu?sora mea tot da si da dar ea de unde isi ia afectiunea,atentia etc,cum isi acopera nevoile?vezi,poate de asta imi e greu sa inteleg,totul e atat de unilateral.dar cum ramane cu sufletul ei.cu nevoile ei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...