Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 61-


Recommended Posts

Uff si pe mine rezultatele de la triplu m-au camd dat peste cap

datorita nivelului scaut de Ue3 (estradiol sau asa ceva) mi-a iesit risc crescut de trisomia 18 de 1:996 nu stiu cum poate fi considerat crescut dar .. asa scrie (din cate am citit cut off-ul este de 100 .. )

dr meu a zis sa stau linistita ca nu e nicio pb iar la morfologia fetala de la 14 sapta mi-a zis ca nu sunt markeri sa indice ceva probleme .. doar ca bebele este mai micutz cu vreo 3-4 zile dar asa a fost de la inceput [:-@]

El a zis ca nu e indicata in niciun caz amniocenteza dar dupa mine, as fi facut-o fara sa clipesc pt ca stiu ca-ti ofera o liniste asa dupa rezultate ...

Iti inteleg starile .. si eu sunt in faza in care nu pot sa ma bucur .. nu-mi vine sa cred .. si cand simt cate o bolboroseala in burtica, in loc sa ma bucur, ma sperii .. dar dupa cum spune dr meu, trebuie sa fim optimiste, sa gandim pozitiv, suntem sub tratament si cu ajutorul lui Doamne Doamne va fi bine.[alcool]

 

Referitor la IR-uri, si mie mi-au fost masurate la 14 saptamani si cand am intrebat dr daca sunt relevante acum a zis ca in principiu nu, dar trebuie vazut ce si cum. Si la mine au fost maricele dar speram sa scada cand va fi cazul asa ca .. Georgia .. nu te impacienta mai mult decat este cazul [pup]

 

 

Gliana ... amr 1 zi [bibe]

 

 

 

 

MTHFR C677 Homozigot

[gravired] in 15+

Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daaaaaa, amr 1 zi[pk]

 

fetelor, eu si acum pana nu vad copilul ma tot intreb daca oare totul e ok , dar suntem paranoia ce sa mai, ne influenteaza bolile astea si analizele unde se tot pune accent si pe varsta[bang]...sa ne rugam mai bine lui Doamne, vb mamei mele, ca el e bun si ne asculta si ne ajuta.

pup mare si sarcina usoara fetelor cu burtici, iar aspirantelor vesti minunate cat mai degraba[pup]

 

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.

Acum sarcina in evolutie 39 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi

O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

georgia_c prima oara mi-am masurat IR-urile la 23 de saptamani si pe una din artere era marit, 0,67, pe cealalta 0,55. Si pe artera respectiva, desi a mai scazut fluxul, valoarea a ramas tot mare pana la nastere. Ideea e in felul urmator, daca celelalte fluxuri sunt ok si copilul se dezvolta constant,neexistand retard de crestere si semne de preeclamsie, nu exista motive de panica!

velocimetriile mi le-am facut la Dinu Albu si m-a linistit de fiecare data, ca e totul ok si mare dreptate a avut!

Bafta si sanatate! [pup][flo]

tonirro, danezza eu sper sa fie niste erori, noi, toate fetele de aici meritam niste copii sanatosi si voiosi! Stiu doua cazuri de gravidute cu bitest ingrijorator, care la amnio au iesit bine si au copii de scoala acum, perfect sanatosi! Va tin pumnii [pup]

gliana ginerica e bine mersi! O sa vezi! Incearca sa dormi c-o sa te ia de odihnita vineri! [pup][:D][flo][flo][flo][flo]

 

Eva [fetita] on board

 

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot id="teal">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danezza nu sugeram ca-i musai amnio, ci doar accentuam faptul ca bitestul poate da multe erori din diverse motive si ca de foarte multe ori e un motiv suplimentar de stres. Doamne ajuta sa nu fie nevoie in cazul vostru de investigatii invazive! [pup]

 

Eva [fetita] on board

 

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot id="teal">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupam mutantele dragi care si-au adus aminte de noi![pup][flo]

Suntem aici, sanatosi, voinici ( avem o juma'de an!!!!), taaaare mancaciosi!

Va citesc constiincioasa, dar nu prea am avut timp sa scriu ( o sa vedeti voi cum e, destul de curand, sper!). M-am bucurat tare mult pentru mutantele devenite mamici intre timp si-i tin pumnii Glianei maine! ( la cat scoatem majoretele?[pup]).

Sunt alaturi de voi din tot sufletul; citindu-va, rememorez toate emotiile, temerile, sperantele, prietenia de 9 luni cu maretul Clexane. Dar finalul conteaza, asa incat va doresc sa traiti cel putin un happy-end![pup][pup][pup][flo][flo][flo]

 

R. mami de Toma ( 22.02.2011) tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fly, stau numai in pat dar nu pot sa si dorm, [nani] mai motzai cate putin, noaptea ma bucur ca pot dormi cat de cat, iar orele care le stau treaza, de regula 3,4 sau 5 dimineata, il mai rog pe sot sa-mi faca masaj la picioare ca ma dor.

Maine la 12 la amiaza m-au programat sa-l scoata pe domnul [bibe], eu o sa va scriu pe seara sau cel tarziu a doua zi vestile.

Mult a fost , putin a ramas[olala]

 

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.

Acum sarcina in evolutie 39 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi

O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gliana te inteleg perfect cu paranoia, eu nici nu sunt insarcinata si imi pun aceleasi intrebari [:D]

abia astept ziua de maine [majoreta]

ruxandrada [dual] uite asa imi dau seama cum a trecut timpul

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

IA mai 2011 Medlife - nereusita

id="blue">

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran) id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fly[flo], tocmai ca dr pop a zis ca ar fi si un retard de crestere (de 8%) ;acum cat inseamna 8% ca zile nu pot spune , doar ca mi-a zis ca nu e grav (asa o fi doar ca eu sunt cam speriata); ce nu inteleg este ca diferenta dintre varsta ecografica si varsta gestationala este de 1 zi , iar restul organelor masurate scrie pe eco ca sunt normale pt varsta sarcinii ,plus gr II de maturare a placentei[bang]..deci sunt complet in ceata..

mi-a mai spus ca domnisoara este un picut cam slabuta (are 217gr+-32gr) ciudata chestie caci pt 17 sapt pe care le-am incheiat marti (eu am mers ieri la eco cand implineam 18 sapt), greutatea estimata este de 150 gr...acum nah , chiar nu stiu ce sa mai inteleg

 

 

fetele cu bitestul ...dupa ce le-am facut in 2 locuri si doar bitestul fara eco morfologica,m-au costat cam 600 ron (si nu pt bani nu le-as mai face ,si pt stresul pe care mi l-au produs), acum spun ca nu le-as mai face; din ce mi s-a explicat si citit , este o baza de date care formeaza asa numita baza statistica (numai ca sunt introduse date statistice din tari care nu prea au treaba cu specificitatea romanilor..de ex rasa neagra nu are incidenta crescuta la sindrom down , deci daca ne comparam cu un esantion de culoare , iesim clar in dezavantaj)

 

sa auzim numai de bine [flo][pup]

 


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim

Albert Einstein


 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...