Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 61-


Recommended Posts

incep prin a-mi cere scuze pentru off topic[pup] Cel mai bun drum din Bucuresti spre mare e urmatorul: autostrada pana la Drajna, Drajna-Slobozia, Slobozia-Tandarei-podul de la Giugeni-Harsova-aeroportul M. Kogalniceanu - Constanta(apoi statiunile, cum aveti cazare). Acum vreo doua saptamani, cand plecam la Sunny beach, am facut si noi greseala de a ne lua dupa ceea ce-a zis Boc: cica a dat drumul la o noua bucata de autostrada...dar n-a zis si ca se circula doar pe sensul de dus si ca aceasta sosea nu are sensurile delimitate prin dunga continua, motiv pentru care cei ce veneau din sens opus dadeau in disperare flash-uri ca sa nu faca oamenii accidente frontale - de aici se circula cu 40,50km/h. Am facut 8, da 8 ore!!!La intoarcere, prin Giurgiu, am facut cel mult 5 ore, cu tot cu opriri pentru mancat, baut, fumat...deci cred ca am mers undeva pana-n 4 ore. ...mareata tara, mareata... PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ileanasi, mie mi-a recomandat din start de 0.6 clexane pe care l-am inceput din saptamana a 7 a pt ca atunci am ajuns la medic. Nu mi-a recomandat insa sa-l fac decat in doua doze de 0.2 si 0.4, asa ca eu am bagat cate doua injectii pe zi. multam pt incurajari si stiu ca ma sustineti mult cu gandul si inimioarele voastre, sunteti comice si minunate, de aristica rad mereu cum se exprima[:)][:)] si nici nu stiti cat de mult m-au ajutat toate povestioarele voastre sa treaca timpul pt ca cele 9 luni eu le-am petrecut 95% in pat si nu mi-a fost usor pt ca sunt energica de felul meu si m-a omorat statul asta[:D], dar mai e ffff putin si vine [bibe] si parca vad ca voi tanji dupa un somn la amiaza[:D] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani. Acum sarcina in evolutie 38 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu cum sa incep...Am pierdut pana acum 2 sarcini , una la 5sapt si alta la 6sapt. Nu am avut nici un simptom, nu am simtit nimik, am avut sangerare si gata...nefericita veste. La a2a sarcina am luat progesteron si no-spa pt ca dr. mi-a spus ca am iminenta de avort, dar se pare ca le-am luat degeaba. Daca la prima pierdere am facut greseala sa nu fac nici o investigatie medicala, nici o analiza pentru k am crezut faza cu "selectia naturala", acum imi e frica sa mai gandesc asa chiar daca o fi si un pic adevarat. Am tot citit pe forum si am aflat de aceasta trombofilie si analziele specifice. As vrea sa incep si eu analizele. poate vi se pare infantila intrebarea dar sunt pasi de urmat? sau pur si simplu ma duc la dr. si ii spun ca am pierdut 2 sarcini si vreau sa aflu de ce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Ca si tratament, momentan eu nu iau decat acid folic si magneziu cu B6, si de luna aceasta am inceput sa iau Femicur (e Vitex Agnus)... pe care a-propos, nu stiu cand sa-l opresc, pantru ca pe el scrie ca trebuie luat fara intrerupere zilnic, dar in acelasi timp scrie ca e interzis in sarcina... deci sper sa nu faca rau pana in momentul cand (Doamne ajuta!) aflu eu ca sunt insarcinata... Vin cu mai multe noutati despre mine, care sper sa va ajute si pe voi. Am fost ieri la doctor hematolog cu analiza mea de MTHFR sa intreb ce e de facut mai departe. Mi-a spus ca e destul de putin probabil ca aceasta mutatie pe care o am sa fie responsabila de pierderile de sarcina, intrucat aceasta mutatie e mai degraba raspunzatoare cu problemele vasculare (accidente vasculare/infarct etc), mai ales ca am si istoric in famile (tatal meu le-a facut pe toate inainte sa moara, deci e f probabil sa fi avut si el aceasta mutatie). Cat despre pierderile de sarcina la varste fff mici cum a fost cazul meu, mi-a recomandat sa mai fac niste analize si anume: mutatia factorului II, mutatia factorului XIII si gena PAI-1. Acestea cica ar fi mult mai probabil sa declanseze pierderi se sarcina la varsta mica. De asemenea voi mai face si anticorpii anticardiolipinici si anticorpii anti-beta2 glicoproteina 1. Le voi face luni pe toate, cum am rezultatele va voi spune si voua cum sta treaba mai departe. Mi-a mai spus ca e bine totusi sa iau Aspenter zilnic, ca rau nu are cum sa-mi faca, mai degraba bine, deci cred ca o sa ma apuc si de Aspenter... Gliana iti doresc o nastere cat se poate de usoara si cu emotii cat mai putine. Aristica vacanta frumoasa sa aveti si vreme buna! Crezi ca daca ma duc si eu la dr Albu sa-i spun ca vreau sa imi faca histeroscopie, imi face? La tine cum a ajuns la concluzia ca trebuie sa-ti faca? Deny tie iti doresc ce-mi doresc si mie de altfel... o nastere la termen usoara, naturala, cat se poate de curand :) De fapt, tuturor de aici va doresc nasteri usoare cu copii sanatosi cat mai curand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea ar trebui clar sa mergi la doctor si sa vezi ce iti recomanda el. Pot sa-ti spun cum a fost la mine daca te ajuta... pentru ca am fost si eu in situatia ta o data... in sensul ca a doua sarcina am pierdut-o cu tot cu tratament de progesteron si no-spa... Din pacate peste inca un an si 3 luni de incercari, am pierdut-o si pe a treia, si la un an de la ultima pierdere (aceasta a treia) inca nu stiu f sigur care este cauza... Asa ca nu prea trebuie pierdut timpul si ar trebui sa te investighezi... parerea mea este ca trebuie clar sa-ti faci investigatiile de trombofilie - toate testele de coagulare (pe care le poti face la Fundeni la d-na doctor Uscatescu) plus profilul genetic de trombofilie. Eu la cele de coagulare am iesit bine, la cele genetice deocamdata am gasit doar o mutatie a genei MTHFR (A1298C heterozigota) si mai am de facut factorul II, factorul XIII si gena PAI sa vedem daca e si pe-acolo ceva in neregula. Numai bine iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accumaria
Va multumesc pentru raspunsuri. Ca si tratament, momentan eu nu iau decat acid folic si magneziu cu B6, si de luna aceasta am inceput sa iau Femicur (e Vitex Agnus)... pe care a-propos, nu stiu cand sa-l opresc, pantru ca pe el scrie ca trebuie luat fara intrerupere zilnic, dar in acelasi timp scrie ca e interzis in sarcina... deci sper sa nu faca rau pana in momentul cand (Doamne ajuta!) aflu eu ca sunt insarcinata... Vin cu mai multe noutati despre mine, care sper sa va ajute si pe voi. Am fost ieri la doctor hematolog cu analiza mea de MTHFR sa intreb ce e de facut mai departe. Mi-a spus ca e destul de putin probabil ca aceasta mutatie pe care o am sa fie responsabila de pierderile de sarcina, intrucat aceasta mutatie e mai degraba raspunzatoare cu problemele vasculare (accidente vasculare/infarct etc), mai ales ca am si istoric in famile (tatal meu le-a facut pe toate inainte sa moara, deci e f probabil sa fi avut si el aceasta mutatie). Cat despre pierderile de sarcina la varste fff mici cum a fost cazul meu, mi-a recomandat sa mai fac niste analize si anume: mutatia factorului II, mutatia factorului XIII si gena PAI-1. Acestea cica ar fi mult mai probabil sa declanseze pierderi se sarcina la varsta mica. De asemenea voi mai face si anticorpii anticardiolipinici si anticorpii anti-beta2 glicoproteina 1. Le voi face luni pe toate, cum am rezultatele va voi spune si voua cum sta treaba mai departe. Mi-a mai spus ca e bine totusi sa iau Aspenter zilnic, ca rau nu are cum sa-mi faca, mai degraba bine, deci cred ca o sa ma apuc si de Aspenter... Gliana iti doresc o nastere cat se poate de usoara si cu emotii cat mai putine. Aristica vacanta frumoasa sa aveti si vreme buna! Crezi ca daca ma duc si eu la dr Albu sa-i spun ca vreau sa imi faca histeroscopie, imi face? La tine cum a ajuns la concluzia ca trebuie sa-ti faca? Deny tie iti doresc ce-mi doresc si mie de altfel... o nastere la termen usoara, naturala, cat se poate de curand :) De fapt, tuturor de aici va doresc nasteri usoare cu copii sanatosi cat mai curand!
[pup][pup][pup] Draga mea, info postata de tine despre tine, ma ajuta si pe mine enorm. Multumesc ca ai scris[pup]. Ca si eu am pierdut sarcina la varsta fff mica (a fost prima si singura, ufff[alcool]sper ca e si unica, ma tem ca am fost de N ori insarcinata si nu am stiut![alcool]) P.S. nu sunt insarcinata inca, dar iti multumesc din suflet pt urarea atat de sincera[pup][pup][pup][pup] si sa avem amandoua nastere usoara si CAT MAI CURAND[olala][olala][:I]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen. Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8 (istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea204, te inteleg atat de bine[:)], exact asa ca tine eram, ma agatam de scuza ca sarcina pierduta a fost o greseala a "selectiei naturale" asa cum zici tu, si dupa sfaturile lui MeAlex ma apuc de investigatii chiar dinaintea urmatoarei sarcini[:D]. Chiar ca nu se stie ce mai poti afla. Si accumaria la fel ma ajuta[:I], din istoricul ei, avem multe de invatat si chiar nu se mai merita de asteptat si sperat ca "data viitoare va fi sigur ok si fara investigatiile astea" - eu asa pe mine am incercat sa ma mint. Dar nu vreau sa mai risc sa mai pierd inca o sarcina, chiar nu as mai rezista o inca pierdere, e prea dureros for me mai ales ca e bebe mult dorit. Ca sa va spun cate ceva despre mine[:I] Am facuta doar analiza la anticoagulant lupic9sau cum se zice corect[:I]), dupa care rezultate ginecologa m-a diagnosticat cu "sindrom antifosfolipid II". Dar dupa parerile fetelor de la aspirante, mi-au zis ca e din cauza ca eu abia am pierdut sarcina. Si nu e relevanta, asa ca o mai repet peste cateva luni. Asa se numeste analiza, scrie pe fisa "investigatii imunoenzimatice (AIF): Anti-cardiolipin IgM=24 (Norma <40 U/ml) Anti-cardiolipin IgG=29 (Norma <48 U/ml) Anti-phospholipid IgM=16,8 (norma <10U/ml) Antiphospholipid IgG=5,7 (norma <10U/ml). Apoi ginecologa m-a trimis la imunolog, la reumatolog--> ceea ce pt mine mi s-a parut cam [:-@][:-@][:-@], asa ca am renuntat. Si fac pauza. Si astept sa-mi adun ceva bani, si ma duc si eu la dr.Uscatescu si fac toate investigatiile de la zero, asa cum si accumaria a facut, si celelalte fete de aici. Pana atunci "culeg" info de la voi[:I]. Foarte mult ma ajutati[pup][pup][pup] La moment eu inca astept rezultatele de la TORCH. Saptamana viitoare, marti, ma duc dupa ele. Sa vad ce spun si ele. Cam atat la mine[:D]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen. Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8 (istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gliana, iti doresc sa te recuperezi usor dupa cezariana, sa iti dea Dumnezeu un baietel sanatos, voios si norocos! Am vazut ca se discuta despre cezariana, mai precis cauza pt care majoritatea celor cu trombofilie aleg varianta asta. Este un pic mai sigur asa, in sensul ca ai timp sa opresti anticoagulantele, totul este controlabil, sa zicem. Sunt si exceptii: Brotacel, de exemplu, a nascut natural, bebelina mare si sanatoasa. In cazul meu, a fost nevoie de cezariana fiindca bebe se anunta mare (a si fost, la 3900 g!), iar uterul meu avea deja o cicatrice, prima nastere avand loc prin cezariana de urgenta - inceput de stres fetal. Un alt motiv era distanta mare fata de spitalul la care urma sa nasc (50 de km, curba dupa curba, trafic f intens). Astea pe langa chestia cu injectiile, dar daca provocam nasterea puteam opri din timp injectiile, insa marimea copilului si cicatricea puneau probleme, mai ales ca se spune ca la provocarea nasterii contractiile sunt mai violente decat in mod normal. Asa ca sunt motive si motive pt care cezariana "se impune", dar nu cred ca e obligatoriu sa o faci, daca nu exista alte indicatii.
Am reusit! Am doua minuni dragi! FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum mamica din nou !!! obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe! http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc floareeee, ce mai faci draguta? Totul e minunat la voi?[olala] mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani. Acum sarcina in evolutie 38 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floricicaaaa [pup][pup][pup] Gliana pentru ca nu cred c-am sa mai fiu in tara cand ai sa postezi ca esti mandra mamica de prunc incredibil de sanatos, destept si frumos, iti urez putintel in avans: sa te bucuri de minunea ta![pup] Qiao sunt iar pe metereze:L-Arginina e de 1000 si Q10 e de 60 (mg ambele) - ambele se iau o data pe zi, in timpul mesei. M-am dus ieri la farm. Tei si am plecat d-acolo cu 2 pungi de bomboane si 348 lei mai putin in portofelul sotului[:D]. Iau bomboane cu pumnul: femibion 1, acid folic d-ala cu multe b-uri (ca-i povesteam consortului de discutia cu ingrasatul si el zice ca-s cam slaba...eu cred ca-l lasa vederea), cele doua de mai sus, omega 3,6,9 (d-aia fara peste desenat), thrombo ass de 100 ...si ca sa fie treaba-treaba, le-am luat cu 2 carnati, 3 aripioare si 3 cartofi la cuptor, alaturi de-o bere rece. ce sa ma mai incurc? PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...