Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

El si prietenii


Recommended Posts

Bine v-am gasit! Vroiam sa va intreb daca ati avut probleme de genul: sa aibe un prieten cam lipsit de bun simt, un prieten fara scop in viata, fara idei, un prieten de acela a carui singura lauda este ca a avut peste 100 de femei in viata lui, daca e si asta o lauda, si sa doriti cumva sa il indepartati din viata lui. Sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 3 ani, si de atunci locuim impreuna. Am trecut prin tot felul de incercari, insa relatia noastra a invins tot timpul, iar faptul ca ne-am inteles atat de bine (si nu numai asta) locuind impreuna, mi-a confirmat faptul ca este omul cu care imi doresc sa imi petrec restul vietii, si sa avem o familie. Am plecat in alta tara amandoi, tocmai din cauza ca el doream foarte mult sa il scap de prietenii lui care, sincer, nu aveau nici un scop in viata decat sa se culce cu cat mai multe femei, sa bea, viata de burlacie, etc. Dupa ce am ajuns aici, prietenul lui cel mai bun (si oaia cea mai neagra), a inceput sa ne bata la cap sa il aducem aici la noi. Chiar imi spunea prietenul meu odata ca el mereu a avut "noroc" de prieteni din-astia fara un scop in viata, si ca mereu el a trebuit sa ii ajute si sa ii impinga de la spate. Cand venea vorba sa ceara el ajutor.. stiti povestea! Tin minte de vreo cateva ori ca l-a sunat pe acest individ "super prieten" sa-i ceara ajutorul in chestii minore (trebuia sa plecam din oras in weekend si n-avea cine sa-i dea apa la caine sa nu moara acolo de sete in plina vara) si mereu ne-a refuzat cu tot felul de motive de 3 lei. Acum stam toti in aceeasi casa de cateva luni bune (intre timp l-a adus si pe socru) si eu nu mai rezist. Nu mai avem intimitate. Ma gandesc ca i-am ajutat, foarte bine, dar acum sa-si caute sa plece undeva! Din prima saptamana cand a ajuns aici, ala m-a calcat pe nervi, la propriu! Mi-a trimis mama mea sarmalute facute de ea (pentru Pasti), le-am pus la fiert si am plecat la lucru, cand am venit nu am mai gasit sarmalele, iar oala era spalata gata, iar el ragaia fericit prin casa! Am avut cearta cu al meu in Vinerea Mare, si bineinteles ca nu mi s-a dat dreptate! Ca auziti, cine se supara pt asa ceva? Pai omul ala era ajuns de o saptamana din tara, si-a facut toate poftele! Eu de aproape un an nu mai mancasem nimic facut de mama mea. In fine, m-am suparat urat de tot! Intre timp mi-a trecut.. Pana si-a chemat ala (prietenul lui al meu) si neamurile aici, si acum stam 6 oameni intr-o casa cu 2 doarmitoare si sufragerie!! Ma credeti ca numai m-a anuntat "Pe data nu stiu care vin neamurile mele incoace"? Eu "Cum adica vin? De ce?" El "Pai asa am avut eu chef sa le chem acum, sa locuiasca cu noi, oare de ce" Acum prietenul lui nici nu ma mai saluta, si al meu zice ca bine face ca ce mi-a trebuit sa ma supar pe el? Prietenul meu zice ca vrea sa ne casatorim si sa avem copii, dar inca il sperie gandul ca eu nu sunt de acord cu prietenul lui, si ca asa va fi toata viata. Si ma acuza de faptul ca sunt prea posesiva in chestiunea asta, ca nu prea am incredere sa iasa ei amandoi pe undeva. Sincer, ala nu are altceva in cap decat bautura si sa se culce cu femei, daca puteti crede ca nici macar fosta prietenului meu nu i-a scapat. Mi-e frica, sincer, sa nu-l traga nici pe al meu dupa el. Nu e genul de "prietenul cel mai bun" pe care mi l-as fi dorit pentru al meu. Mi-as fi dorit sa aiba un om responsabil, care a realizat ceva in viata, care are si el o relatie, poate chiar o casnicie, care sa-l sfatuiasca pe al meu, etc. Ce sfaturi i-a dat prietenul asta? Ca "eram sigur ca asa o sa se intample, vine o femeie si vrea sa strice prietenia noastra de 10 ani! Vezi? Femeia strica tot" Si uite asa, al meu e speriat ca vreau sa-l scap de scumpu lui prieten. Stiu ca daca nu scapam de omul asta, viata linistita noi nu o sa avem. Dar cum sa fac asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa inteleg ca tu lucrezi si din banii aia ii intreti pe prieten si socru lui? Pe numele cui e contractul de inchiriere al casei si cine plateste chiria? Cine plateste mancarea si cine face curat? Daca ai semnat si tu contractul de inchiriere atunci le dai 2 zile sa-si gasesca locuinta dupa care chemi politia sa-i evacueze. Daca prietenul tau nu intelege ca nu poate aduce in casa voastra indivizi cu care tu nu esti de acord, e imatur si nu stiu daca merita sa-ti pierzi vremea cu el. Te mai mariti cu el si stai toata viata cu diversi 'prieteni' [:D] sau te lasa balta cu copii sa se duca sa aibe grija de prieteni. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-o fi tocmai normal ce se intampla, dar nici incrancenarea ta de a-l "salva" de prietenul sau nu e foarte sanatoasa. Pana la urma el are dreptul sa-si aleaga modul cum doreste sa traiasca, ce prieteni sa aiba in jur, ce nevasta sa-si ia, etc. Ce poti tu sa faci? Sa te hotarasti daca il vrei asa, la pachet cu prietenul lui. Daca nu il vrei asa, pregateste-te si de varianta sa va despartiti. El cred ca are de facut o alegere...dar la modul cum ai expus problema, este foarte posibil sa-si aleaga prietenul de-o viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am avut un prieten care a stat la noi 7 zile dupa ce a venit din Australia pt ca nu isi inchiriase apartament inca. Prieten al sotului. Dar nu numai ca nu s/a bagat in cratitele mele, m/a ajutat la cumparaturi - el a carat pungile pt ca eu eram gravida - mi/a pregatit micul dejun, a facut curat inainte sa plece, a cumparat cadouri pt copil si ciocolata pt mine. Eu nu as accepta asemenea atitudine din partea partnerului. Sa dea dreptate prietenului care sta in casa mea pe banii mei? I-as trage un sut in fund urgent. Finn Constantine 15.10.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca pt iubitul tau, prietenul lui este mai important decat esti tu si implicit relatia voastra. Pana la urma, astea sunt niste chestiuni de principiu: de ce sa locuiti in comun cu prietenul lui si rudele acestuia atata vreme cat tie nu iti convine lucrul asta? Iubitului tau insa ii convine traiul "in gasca" - iar inseamna ca va doriti lucruri diferite de la viata. Iar daca va doriti lucruri diferite de la viata, nu vad de ce ati mai ramane impreuna. Plus ca iubitul tau nu te respecta, din moment ce accepta ca prietenul lui sa isi bage nasul in oalele tale (oare cand se va baga si in patul vostru? - fie ca asta inseamna ca se va da la tine, fie ca il va convinge pe al tau sa mearga la femei amandoi, "ca de aia sunt barbati"), ala nu te mai saluta in casa ta (fie ea si cu chirie), dar iubitului tau i se pare normal...[bang] Tu chiar crezi ca vei avea o viata buna langa iubitul tau? Eu cred ca nu, sunt semne clare in sensul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul are razboi deschis cu tine iar tu ii dai toate motivele din lume sa ´´castige´´. Mancatul sarmalelor si ragaitul , aducerea neamurilor peste voi,toate astea sunt demonstrative, ca sa te calce bine de tot pe nervi si sa te indeparteze de iubitul tau(iar pe el de tine, prin atitudinea pe care o ai, dupa principiul ´´vezi, ti-am spus eu...´´ ) INSA: Nu uita ca tu ai inceput razboiul. Te-ai simtit datoare sa-ti scapi iubitul de prietenul cel rau, care ´´viseaza numai femei´´. Faptul ca prietenul e burlac convins ti-a amenintat increderea in iubitul tau(!!??), te-ai gandit ca l-ar corupe si pe el sa umble dupa fuste. Rezulta ca tu n-ai incredere in iubitul tau, in sentimentele lui pentru tine, si-n plus il consideri foarte influentabil, incapabil sa decida singur. Si uite asa te simti datoare sa faci ordine in viata lui. AICI e defapt problema, cum te raportezi tu la iubitul tau. Prietenul fustangiu e doar un bob de mazare care-ti intra-n coasta de sub saltea si caruia ii dai prea mare importanta. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi si pareri. Dupa cum ati spus si voi, cred ca cel mai bine e sa-i punem capat, ma simt ca si cum de fiecare data cand ne certam si apoi ne impacam si mai uitam pentru 2-3 saptamani, acoperim cu presul gunoiul din fata noastra. Il cunosc pe prietenul lui de la inceputul relatiei noastre, si ne-am inteles foarte bine, pana sa ajunga sa locuiasca cu noi. Am iesit mult impreuna, am fost in impreuna weekend-uri sau vacante din-alea de maxim 1 saptamana, atunci stiti voi ca nu le bagi in seama pe toate si nici n-apuci sa cunosti omul asa de bine. Nu as fi avut nimic cu tipul, cu toate ca a facut gestul cu mancarea, as fi trecut tot cu vederea daca macar si-ar fi cerut scuze, si nu mi-ar fi transmis prin prietenul meu ca.. o sa-mi treaca mie supararea pe el candva. Si mi-a trecut, ce-i drept (ca n-am avut de ales) pana m-am trezit cu neamurile lui la noi. Lucreaza toti, datorita noua, bineinteles. Dar tocmai de asta mi-as dori sa se desprinda odata de noi. I-am ajutat cu ce am putut, acum sunt oarecum stabili, vreau si eu sa ne vedem de viata noastra. Si m-am si saturat sa fiu femeia de servici a tuturor, ca altfel ne-ar manca goangele pe toti, nimeni nu face nimic. Vreau sa avem viata de dinainte. Sa ne vizitam, mai iesim un weekend undeva, dar pe urma fiecare cu treaba lui. Si eu m-am gandit sa-i punem capat. Am discutat si cu prietenul meu, mi-a spus ca ma iubeste foarte mult dar e alegerea mea. Si ca il doare asa de tare ca atunci cand nu ma leg de prietenul lui, ma vede femeia perfecta pentru el si mama copiilor lui, dar cand ma leg de prietenul lui parca vede un drac si atunci ma uraste din tot sufletul. Tipul chiar a avut grija sa ma puna in tema o data ca pe el chiar il doare-n "aia" ce crede cineva despre el si ca inclusiv cand avea o prietena la care nu-i convenea ceva la el o trimitea direct "in aia a mea" in fata. Sunt sigura ca daca imi aduceam eu prietenii mei, ar fi fost acelasi lucru din partea mea. Avand in vedere ca toti prietenii mei studiaza medicina si el considera ca aia care sunt la medicina sunt un fel de tocilari si "emo" si nu ai ce discuta cu ei. Asta e un complex de inferioritate al lui, cu siguranta, pentru ca el n-a reusit sa-si termine facultatea (si in timpul facultatii locuia cu prietenu-so, si n-au avut timp de scoala). Daca ma credeti, cand a venit tipul ala prima data la noi, primele luni se inchideau amandoi in baie cand unu facea dus sau treaba mare, si stateau de povesti. Era destul de deranjanta faza pentru mine, n-am mai auzit la nimeni sa faca asa ceva, si nici pe el nu-l credeam sa faca asa. Acum sa imi povesteasca ca multe dintre fazele pe care abia acum le vad si le descopar la el, le-a ascuns de mine ca sa nu imi fac o parere proasta despre el de-a lungul timpului, eu fiind din familie buna si, dupa el, mai "simandicoasa" [:D] Spune ca s-a saturat sa lupte pentru relatia asta, ca mie nu imi convine de nimeni cu care stam in casa asta, si mereu comentez. Eu ce sa fac daca toti sunt din partea lui si au un comportament diferit fata de cu ce am fost eu obisnuita?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi in locul tau, mi-as lua lucrurile si economiile si mi-as inchiria o garsoniera. I-as spune iubitului ca eu la balamuc (cam asa pare a fi la voi in casa acu) nu mai pot sta. Daca te iubeste si vrea sa fie cu tine, va veni cu tine. Daca alege prietenii, sa-i fie de bine! Ura si gara!
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...