Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

El si prietenii


Recommended Posts

Nici nu stiti cat de bine mi-au prins vorbele voastre. Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Sarmalele alea (bata-le focu'[:D]) le-a mancat prietenul iubitului meu. Asa am simtit si eu in momentele alea, ca l-as lipi de toti peretii, mai ales ca mama le facuse cu asa mare drag si le-a pregatit ea nu stiu cum sa le trimita, nu cumva sa se strice pe drum. Mi-era asa de dor, de orice facut de ea, nu o mai vazusem de aproape un an si orice primit de la ea era atat de important pentru mine. Imi cer scuze ca am pus cu furca o gramada de idei, dar atatea imi trec prin cap si atatia nervi am, m-as duce cat as vedea cu ochii. Casa e pe numele nostre (al meu si al prietenului), dar nici nu pot pleca singura intr-o chirie avand in vedere ca aici urmez studii de master care ma costa o caruta de bani. De lucrat nu pot lucra deocamdata decat cu jumatate de norma din cauza orelor la facultate si a actelor, iar la negru nici nu incape vorba, sunt legi foarte strice si imi pot compromite rezidenta obtinuta pe viza de student. Nu stiu, ma gandesc sa stau, sa rabd pana pana anul cand imi sustin disertatia si pe urma stiu ca ma pot descurca pe fortele proprii. Dar nu stiu cum voi suporta atat.. ma ingrozeste..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai mai rau decat sa-i prinzi in pat pe amandoi "prietenii" n-ai ce sa patesti..deci nu mai fii asa ingrozita... Lasand gluma la o parte..eu nu inteleg cum de te iubeste asa mult dar cand e vb de prietenul lui nu mai insemni nimik pt el...Nu inteleg..iar faza cu impartitul toaletei, in afara de faptul ca e de-a dreptul scabroasa , chiar nu-ti da de gandit?? Pe bune? Tu ai intra cu cea mai buna prietena in baie in timp ce iti faci anumite necesitati???[vom] E tare ciudata prietenia asta..daca faci cursuri de master nu esti chiar asa mica de ani si fara minte..cum te poti complace intr-o astfel de relatie???[help]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, na si cu tine... daca cauti solutii ai sa gasesti: si cu banii pt chirie (alta colocatie, cu vreo fata) si cu rezolvarea situatie in mod decent. ai grija, ca la un moment dat ai sa ai nevoie de liniste pentru a termina masterul, disertatia, sa iti faci stagiul etc... daca acasa nu te simti bine ce ai sa faci, sa inveti la biblioteca???!! Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009 Toulouse, la ville rose [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alina24b Si m-am si saturat sa fiu femeia de servici a tuturor, ca altfel ne-ar manca goangele pe toti, nimeni nu face nimic.
si asta e o mare problema in aceasta relatie. pai ce, tu esti menajera lor ? tu esti singura femeie din casa ? daca spui ca toti lucreaza acum, au un venit cat de cat stabil, discuta cu prietenul tau si spune-i sa le dea amicului si neamurilor lui un termen, de o luna sa zicem, in care sa-si gaseasca o alta locuinta, pentru ca tu vrei sa ramai cu prietenul tau si cu tatal lui in casa pentru care platiti chirie. si pana se muta, ori pun mana sa faca si ei curatenie prin casa, ori contribuie fiecare cu o suma, sa platiti o menajera. nu este obligatia ta sa faci curat dupa trantorii acestia. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, cred ca nu ai citit bine, ma indoiesc ca prietenul va fi de acord cu aratatul usii gastii de "orfelini" adapostiti de ei. Alina, eu nu inteleg ce mai cauti cu el? Tu faci master, el nici facultatea nu si-a terminat-o. Mereu o sa iti arunce chestia asta in obraz, pt ca nu va suporta sa fii tu mai cu diplome. Depinzi de el financiar? Chatonel zice bine, cauta-ti alta gazda si eventual fete cu care ai putea sa stai impreuna si sa imparti chiria sau ma rog, ce crezi tu ca te coafeaza si iti poti permite. Insa nu inainte de a-ti citi mai o data drepturile tale rezultate din contractul de inchiriere si drepturile lor, rezultate din faptul ca le-ati deschis usa. POate poti sa faci ceva. Nici eu nu inghiteam treaba cu sarmalele halite. Acum din pacate solutia perfecta nu ti-o putem da, tu stii ce e acolo, cum sunt ei etc. Sunt convinsa, ca singura sau impreuna cu alte fete dar alese bine, sa nu ai si cu ele surprize, ti-ar fii mai usor sa ai grija de tine acolo, fara sa trebuiasca sa freci/cureti/gatesti pt toti magarii aia si sa te mai si frustrezi inutil pen ca "prietenul" ii ia partea amicului lui. Vei castiga in primul rand liniste, si asta aduce alte beneficii la randul ei. Asta dc esti sigura ca vrei sa te desparti de el. Insa eu cred ca totusi tu faci prea multe compromisuri, nelalocul lor, fara sa fiti nici macar casatoriti. Pai mai incolo cum va fi? Si sa iti fie invatatura de minte pe cine si cum ajuti! In cazul tau se potriveste bine zisa aia cu facerea de bine e....de mama.[bang] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dupa indelungi discutii, neamurile urmeaza sa se mute. Dar de domnul nehalit, nici nu incape vorba, cica noi l-am ajutat si ne e atat de recunoscator incat vrea sa ramana cu noi. Spune el ca ne-ar fi si noua mai usor cu impartitul chiriei si cheltuielilor. Dar oare cu impartitul treburilor in casa? Tot eu raman! Prietenul meu spune ca asa persoana minunata cu care sa stam in casa nu am mai putea gasi. Si mai economisim si la chirie. Ca eu nu imi dau seama? Puteam sa stam cu un necunoscut, sau oricine altcineva, sa vina beat acasa si sa dea muzica la maxim. Asa ca, sa zic MERSI ca am parte de doar atat! Total de acord cu partea cu necunoscutul, dar de ce trebuie sa impart eu casa cu altii? Doar in formula de trei persoane am stat si pana sa vina "nehalitul"[:D], si ne-a fost atat de bine!! Eu nu mi-am adus pe nimeni la mine, desi stiti cum e, cand esti intr-o tara straina deja dintr-o data toata lumea te suna si te cauta sa te intrebe de sanatate si apoi "ajuta-ma, ajuta-ma si pe mine!". Socrul, si el se ciondaneste cu prietenul fiului[:D], dar stiti cum sunt barbatii: azi se cearta, maine beau un spritz impreuna, poimaine iar se cearta si tot asa.. Atunci cand ma apuca disperarea si zic "gata, am plecat!", si dau sa imi impachetez lucrurile, al meu plange si imi zice ca tot ce a zis a fost la nervi, si sa mai am rabdare ca o sa locuim iarasi numai noi amandoi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, esti atat de tanara scumpa mea ca nu merita sa-ti incepi viata facand compromis dupa compromis. Daca nu ai de ales acum din cauza conjuncturii, a sudiilor si n-o poti lua pe drumul tau sfatul meu este sa o faci imediat ce poti. Nimeni nu se schimba IN BINE in timp, defectele si minusurile se accentueaza si calitatile se estompeaza. Educatia si bunul simt nu au de unde aparea daca n-au existat niciodata. Poate e primul dar cu siguranta nu e ultimul barbat de pe pamant si din ce-ai scris eu una cred ca meriti mai mult de-atat. Nu ajunge niciodata sa te iubeasca cineva, trebuie sa te si respecte si sa te pretuiasca, alfel "iubirea" e de fapt o vorba goala. Ai toata viata inainte...imagineaza-ti discutiile si conflictele astea, amplificate peste 10 ani, cu un copil uitandu-se cu ochii mari. Atunci n-o sa-ti mai fie usor sa alegi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aadina
Luati-va o garsoniera, unde sa stati doar voi 2 si lasati toata gasca in apartament.Apoi mergeti la ei doar in vizita. Nu are sens sa faci scandal ,le explici tuturor ca ai nevoie de intimitate, ca sunteti tineri si vreti sa fiti singuri sa va iubiti si sa va gospodariti.
Din pacate numai ea vrea intimitate, prietenul ei este foarte multumit cu actuala situatie si nu e dispus sa renunte la "tovarasul" sau cu nici un pret. Sincera sa fiu eu i-as spune clar: ori el ori eu, macar sa stiu cum stau. Inteleg ca multi spun ca trebuie sa-l accepte asa cum e, ca are o istorie cu prietenul, etc. Pana la urma ea stie daca poate sau nu sa suporte situatia. Daca asta o face nefericita numai ea stie ce o tine in continuare acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...