Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soacra...din nou!!!


Recommended Posts

M-am hotarat in sfarsit sa scriu aici in speranta ca poate cineva obiectiv imi da cateva idei cum as proceda in problema pe care o am. Sa vedem....suntam casatoriti de 8 ani ,2 copii,stam cu socrii la tara.eu sunt de la oras dar iubirea pentru el m-a facut sa nu ma gandesc ca renunt la confort pentru traiul la tara.Amandoi avem studii superioare,eu sunt cadru didactic,sunt draguta,nu am defecte prea mari,mia-am lasat familia si prieteni la 300km pentru el,dar simt ca am facut cea mai mare greseala.Cu el nu am probleme mari ci cu soacra mea.Cum sta treaba...e o femeie cicalitoare,pe sotul meau il trateaza ca pe ultimul om,dovada ca el nici nu ii zice MAMA,cu socrul meu e la cutite,doar fata ei e cea mai buna! In urma cu 5 ani am plecat de acaasa toti 3(aveam doar 1 copil atunci),ne-am mutat la bunicii sotului care ne-au facut acte pe casa.Din cauze multiple(o poveste prea lunga)am revenit in casa socrilpo,a fost totul bine pana acum(4 ani),am facut si al doilea copil,cu promisiuni din partea soacrei ca ma ajuta la cresterea lui(si eu cand am o problema sa plec cateva ore de acasa,ma rog sa fie de acord sa stea cu el!!!)acum de cand e cumnata mea gravida(va veni sa stea cu noi cat sta cu copilul in concediu),soacra mea nu ma mai suporta ,ma critica,ma jigneste,spune ca sunt acaparatoare de avere si noi de fapt stam toti 4 intr-o camera,acum renovam ceva...Sunt distrusa,incep serv pe 1 sept si nu am cu cine lasa copilul.ea ne santajeaza practic,sa ne inchida gura ca sa stea cu copilul.as pleca la parintii mei dar ma gandesc la copii,ca ii rup de mediul in care au trait,de tatal lor care ii iubeste,dar care e ff calm.Socrul meu e de partea mea,fapt ce o innebuneste pe soacra-mea! Am facut atatea concesii sa fiu apreciata si sa nu le dau motive de cearta,dar in zadar! din fata de la oras,olimpica la limba romana care scria poezii,am ajuns sa fac curat la vaci ,la porci,sa merg la fan,etc si ea spune ca sunt o hoata,o mincinoasa si altele aemanatoare1 ca sa fac? Ar fi divortul o solutie?! Cu 2 copii nevinovati? Mentionez ca la bunicii lui ,unde avem casa nu ne putem intoarce si cu chirie nu putem pleca,sotul nu e de acord,Astept pareri pertinente cu privire la situatia mea. va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu divortul este raspunsul, ci plecatul din casa soacrei. Cred ca solutia ar fi sa va inchiriati/cumparati o casuta cu 2 camere si o bucatarie pentru inceput si sa va mutati acolo, sa va vedeti de familia si gospodaria voastra. Inceteaza sa mai ai asteptari si pretentii de la soacra. Considera ca nu mai este si asta e. Sunteti voi 4, voi formati o familie, te-ai maritat cu sotul tau, nu cu mama'sa. Curaj si intelepciune va doresc si tie si sotilui tau! Si mai vreau sa iti spun ca te admir sincer pt ceea ce faci, ca ai ales printre altele sa fii profesoara la tara, acolo unde nu multi oraseni get-beget merg sa si faca meseria. [asia]
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca divortul e o solutie. De ce nu e sotul deacord sa plecati cu chirie? Incearca sa-l convingi. Cauta tu singura un alt loc unde sa stati si-i arati si poate se convinge mai usor asa. Pe soacra las-o. Nu e bine sa fi dependent de nimeni. Mai ales de familie. Incearca sa va descurcati singuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai vorbit cu sotul tau deschis despre ce simti si cum te afecteaza situatia? pt o femeie dracoasa ai ajuns sa contemplezi divortul de omul pe care il iubesti? vorbiti, comunicati, spune-ti oful si gasiti o solutie impreuna care sa va aduca linistea inapoi Cand te astepti mai putin Dumnezeu Iti arata ca exista....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile prompte.La variantele propuse de voi m-am gandit si eu. Casa pe care o avem nu o putem vinde pentru ca in ea inca mai sta bunica lui,care nu e de acord si mai sunt si 2 unchi usor handicapati,care ne fac probleme mari,de aceea nu ne mutam acolo.Cand am acceptat casa situatia era alta,ei erau suportabili ,ba chiar supusi,dar acum...parca sunt posedati!!!Cu chirie,sotul nu vrea,zice ca avnd atatea case,el pleaca cu chirie?! si mai ales ca socrul meu e ff intelegator si tine la noi(pe mine m-a ajutat mai mult decat a facut-o tatal meu) si chiar ar suferi. Asa ca.... ce sa fac?!Incerc sa imi fac curaj sa o ignor,sa astept pana mai cresc copiii si sa mai separ de ea cu totul(avem aceeasi bucatarie,unde bineinteles totul e al ei,e muncit de ea,toate sunt nepretuite...)Ca daca ma separ acum,tot ea face pe victima si zice sa ne descurcam singuri,nemaivrand sa ma ajute cu copilul.Nici nu stiti ce zace in ea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, iti voi prezenta situatia mea, cu toate ca eu ma inteleg cu soacra.Am stat dupa terminarea facultatii, un an la socrii , an in care am cautat servici, am facut nunta , si cu toate ca sotul meu, avea ca si la tine casa parintilor lui, casa cu multe camere, unde putea sta fara chirie , fara altceva, si in care ar fi putut ramane si dupa ce socrii mei nu ar mai fi, cu toate astea, dupa nunta, am insistat pe locuitul singuri.La inceput a fost reticent, pe sistemul de ce sa dau bani pe chirie, sau rata la banca (ca am cumparat o garsoniera) cand stau la ai mei si dau bani numai pe mancare ... Dar aveam prieteni care locuiau singuri, l-am dus in visite, i-am aratat ca poate fi si altfel decat cum era atunci si mai ales am insistat ca e mai bine asa pentru noi. Si asta in conditiile in care aveam mancare facuta de soacra cand veneam de la servici seara, si tot ce ne trebuie in gradina.Singurul inconvenient era ca faeam o naveta de jumatate de ora dimineata si seara ca serviciul era in oras si noi locuiam intr-un orasel langa . Am mers cu sotul sa vizitam garsoniere si cand am gasit una pe gustul nostru, le-am spus si socrilor.Au fost suparati, iti dai seama, mai ales ca nu se asteptau, ne aveam bine, si erau convinsi ca el va ramane ca baiat in casa. Dar dupa cum si sotul meu recunoaste, dupa ce a fost pe picioarele lui, a devenit alt om, mult mai responsabil, care se gandea la familia lui, nu statea sa-i dea mama. Cam asta e situatia la noi.Apoi am plecat mai departe in alta tara, dar ei deja sunt obisnuiti cu asta deacum. Incearca sa-i arati partile bune ale traiului in casa ta, unde tai si spanzuri u, sa zic asa, si nu dicteaza mama. Poate il vei incanta. Scuze greselile, dar scriu pe fuga ca trebuie sa plec. inca ceva...incearca alta solutie, pentru copii, pentruc a daca vei sta agatata pe ideea ca soacra trebuie sa te ajute cu ei, vei avea numai de pierdut si ea te va santaja cu asta.Si nici nu vei putea sa iti spui parerea ta ca mama, atunci cand va sta ea cu copiii .Nuc red ca vrei sa-i creasca cum vrea ea... Asa ca eu in locul tau as cauta alta varinta si i-as si spune ca nu mai imi trebuie sa ma mai santajeze cu statul cu copiii , pentru ca nu mai vreau sa stea. Si gata. Sunt si alte mama fara bunici pe langa si se descurca. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabitom, eu cred ca linistea voastra, ca familie, ar trebui sa conteze mai mult decat gura lumii sau supararea socrului (care daca e asa om bun cum ni-l descrii, va fi suparat pe moment, apoi ii va trece, daca va va vedea mai linistiti si mai fericiti). Cu copiii te poti descurca si fara soacra, sunt sigura. Ai noroc de vacantele lungi care corespund cu cele de la gradinita, ai noroc de program mai scurt, nu 8 ore batute in cuie. Sigur gasesti o vecina dragutza care sa stea cateva ore cu cel mic. Oricat de bine v-ati intelege, statul cu parintii are multe neajunsuri. Va fi mult mai bine pentru voi daca va veti separa de ei.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,multumesc pentru raspunsuri. Crdeti-ma ca am incercat sa discut cu el despre mutat,dar el e genul de om pragmatic.Crede ca deja este f greu din punct de vedere financiar,cu 2 copii,salarii de bigetari ca sa ne permitem sa dam banii pe chirie sau pe rate.Mai ales ca nici nu vrea sa plece din locul in care s-a nascut. Stiu...si el are partea lui de vina! Pana la urma cred ca singura solutie e sa ma retrag incet ,sa ne separam,noi sa stam in partea noastra de casa,deja ea isi face singura,separat conserve(ca trebuie sa faca pachete la cumnatii mei...),nu o intereseaza ce gatim(ca doar eu am copii mici,nu ea!!!).Am intr-adevar o vecina,cu care ma inteleg ff bine si ma mai ajuta dar si ea lucreaza si egreu sa ne coordonam programul. e greu anul asta ca cel mic are 1 an si 9 luni dar de la anul il duc la gradi(soacra e educatoare!!),ca acum nu vrea sa-l ia si eu imi iau ore la seral(cel putin asa sper sa fac).daca ati sti ce e in mintea mea... fac toata ziua la planuri,ma rog la Dumnezeu sa fiu tare si sa rezist dar deja incep sa clachez uneori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu ai incercat vreodata sa-ti pui soacra la punct in loc sa incerci sa-i intri in voie? personal, aia cu "nu vrea sa-mi ia copilul la gradi" mi se pare cea mai sinistra dintre toate... e bunica... si...orice ti-am spune....daca sotul tau nu te sprijina in decizie, chiar nu vad solutia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...