Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soacra...din nou!!!


Recommended Posts

Ca sa fii independent e greu, nimeni nu spune ca nu e greu, dar asta inseamna sa iti iei viata in propriile maini.Nu se poate si in car si in caruta, si pe jos si'n teleguta! Sotul tau zice ca are case si pen ce sa locuiasca cu chirie? Pai voi sunteti nici-nici. Unde sunteti voi cu adevarat stapani in exercitiu? La socri exclus, ca acolo e chiar-chiar casa lor! Nu a sotului tau, indiferent ce crede el, e major si poate fi oricand invitat sa inchida usa pe dinafara. Soacra nu e obligata indiferent de ce a promis sa aive grija de copilul tau. Vrea? Bine! Nu? Ata ete! De ce ai asteptari gen tinutul promisiunii etc, de la persoane de al caror caracter sau lipsa lui chiar tu esti lamurita? Noh, cu faptul ca va santajeaza sau chiar va fi capabila sa nu se tina de cuvant iti reconfirma concluziile. Si ce poti sa-i faci? Nici nu mi-as lasa copilul pe mana unui astfel de om. El nu ii spune mama dar locuieste in aceeasi casa cu ea, ba mai mult si-a adus si familia acolo si nu vrea sa se mute. Socrul iti tine partea. Eu nu as miza pe asta. Pana la urma e sotul ei si nu e frumos sa fie animozitati intre ei din cauza voastra. In plus va veni fata lui sa locuiasca acolo cu cnepotul/nepoata bebe. Chiar crezi ca iti va tine partea si atunci, dc soacra si fie-sa au legaturi puternice, socrul crezi ca va face front comun cu tine, nora, impotriva fiicei lui? Cred ca situatia se poate schimba, in masura in care vrei tu sa o schimbi si dc stii clar ce poti accepta si ce nu. Si mai ales dc stii ce vrei. Si nu trebuie sa se ajunga la divort pt asta. Descopera ce vrei tu si apoi pui cartile pe masa in fatza sotului. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui gabitom
Pana la urma cred ca singura solutie e sa ma retrag incet ,sa ne separam,noi sa stam in partea noastra de casa,deja ea isi face singura,separat conserve(ca trebuie sa faca pachete la cumnatii mei...),nu o intereseaza ce gatim(ca doar eu am copii mici,nu ea!!!).
Eu ajutorul din partea cuiva, fie mama fie soacra il inteleg asa: maine am o treaba, nu pot lua copii cu mine si va trebui sa-i las acasa singuri cateva ore. ma duc la mama/soacra si zic uite "mama" maine intre orele x si y am o treaba, poti sa ai grija de copii mei pana ma intorc? si ea zice da, si o las sa aleaga unde are grija de ei, ca nu o pot obliga sa vina la mine sau sa ia copii la ea, in functie de ce treburi are si ea se poate decide la o varianta sau alta ori vine la mine si sta cu copii pana revin eu ori ia copii la ea, dar primul lucru la intoarcere iau copii nu ii las pana imi trimite ea vorba sa ma duc sa-mi iau copii. Tu consideri ca daca stai in casa mamei/soacrei, ea, e obligata sa gateasca si pentru voi?!! sau sa va faca conserve ptr iarna?!! sigur ca puteti lucra impreuna la conserve, gatitul la comun de obicei e o idee proasta, dar dupa cum te exprimi tu si pretentiile pe care le ai imi arata ca si soacra ta are motive sa fie rezervata fata de tine. Nu e o idee rea sa incerci sa te analizezi si sa vezi unde gresesti si tu in aceasta poveste, poate fi doar o chestiune de atitudine - a ta fata de ea sau fata de situatia in care te afli. Faptul ca tu ai spus la un moment dat ca bucataria e a ei si tot ce e acolo e al ei, ma lasa sa gandesc ca tu nu ai nici macar o craticioara a ta si pentru asta o invinovatesti tot pe soacra. Inteleg ca o chirie sau o rata la banca pot fi un efort considerabil pentru doi bugetari, dar sa va cumparati un set de craticioare si de tacamuri nu cred ca se poate pune problema. Nu mai zic de aragaz, frigider etc... si apoi ce trebuie pus in oale la fiert ca nici astea nu sunt imposibil de cumparat. Nu intotdeauna binele pe care il oferim altora corespunde cu notiunea lor de bine, gandeste-te ca si tu te poti afla in tabara acestor "altora" asa cum si bunica si unchii de la casa care va apartine cu acte pot fi si ei in aceasta tabara a "altora" fata de voi doi. [flo] Nina, [gravired]23+, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabitom
M-am hotarat in sfarsit sa scriu aici in speranta ca poate cineva obiectiv imi da cateva idei cum as proceda in problema pe care o am. sa vedem....suntam casatoriti de 8 ani ,2 copii,stam cu socrii la tara.eu sunt de la oras dar iubirea pentru el m-a facut sa nu ma gandesc ca renunt la confort pentru traiul la tara.Amandoi avem studii superioare,eu sunt cadru didactic,sunt draguta,nu am defecte prea mari,mia-am lasat familia si prieteni la 300km pentru el,dar simt ca am facut cea mai mare greseala ............ Am facut atatea concesii sa fiu apreciata si sa nu le dau motive de cearta,dar in zadar! din fata de la oras,olimpica la limba romana care scria poezii,am ajuns sa fac curat la vaci ,la porci,sa merg la fan,etc
Eu observ ca tu consideri ca te-ai sacrificat "ca sa fie bine" si astepti ceva in schimb, ceea ce nu e tocmai corect. Cumva, vad si regrete in randurile scrise de tine, cum ca ai renuntat la o viata mai buna, ca sa traiesti la tara. Aminteste-ti ca au fost alegerile TALE si ca daca vrei sa schimbi ceva, doar tu poti face lucrul asta. Ca si celelalte fete, si eu cred ca soacra ta nu are nici o obligatie sa te ajute sa cresti copiii. Ai asteptari prea mari. Iar sotul tau ar trebui sa stie ca linistea familiei/cuplului este mai importanta decat niste bani care s-ar duce pe o chirie. Daca nu a inteles inca asta, explica-i tu. Si in general, lucrul amestecat miroase a ceva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate spun o prostie, dar ia vezi, mai e de actualitate [url="http://www.realitatea.net/udrea-vrea-sa-faca-25-000-de-case-la-tara--pentru-medici--profesori-si-preoti_699871.html"]programul asta[/url] cu construit case la tara pentru profesori? Cine stie, poate va faceti propria casa prin anl. Plus ca la tara eu nu cred ca sunt chirii exorbitante, cred ca poti gasi case prin zona decente de inchiriat, care sa vi le permiteti chiar si cu salarii de bugetari. Statul la comun nu e o solutie in cazul vostru. Si asa cum au zis si fetele, soacra nu e obligata la nimic, poate sa te ajute, sau poate sa nu. Sincer, pe mine m-a deranjat chestia asta: "am facut si al doilea copil,cu promisiuni din partea soacrei ca ma ajuta la cresterea lui". Adica daca ea nu iti promitea, tu nu il faceai?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

observ ca deja au aparut criticile. trageti concluzii pripite pentru ca din lipsa de timp nu am spus toate detaliile povestii. nu am pretentia sa-mi gateasca ea,dar nici sa nu se implice deloc nu e bine,pentru ca la o adica are un sot caruia nu ii gateste si cand vin cumnatii,nici nu se sinchiseste macar sa intrebe;ce gatim azi? conserve am facut impreuna.sa va dau un ex: am adus legume de la mama,am tocat totul pt zacusca,si iarna aceea,imi spune sa nu mai consum zacusca ca trebuie sa dea si celor de la Bucuresti. pai e corect?Conserve fac mai mult eu,fac compoturi,ceea ce de la ea nu vad,am legume in lada,etc,chiar nu astept de la ea. in legatura cu vasele: 80%din cratiti,tigai,etc sunt cumparate de mine.am si farfurii,pahare,etc,dar fiind bucataria mica nu le-am pus in folosinta,ce faceam?1 eu cu ale mele,tu bea/manaca din ale tale? si sotul nu vrea sweparat ca zice ca nu-i frumos. pot sa-mi cumpar si eu un aragaz,ceea ce probabil si voi face.Si in legatura cu ce punem, in cratita,la fel am tot ce imi trebuie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba te superi pe noi - aici spunem cum vedem noi din exterior, nu ce ti-ar placea sa auzi. Sotul tau nu vrea cam multe: nici sa va mutati, nici sa va separati cu vasele, etc. Cred ca la chestia asta ar trebui sa te gandesti serios, daca poti face ceva sa il convingi. Vad ca tu te gandesti mai degraba sa iti cumperi aragazul tau decat sa va mutati separat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea vreodata vreun copil, nici in ruptul capului nu as apela la soacra sa ma ajute.De ce sa te umilesti in fata ei si sa aiba mereu ce-ti reprosa? Gaseste si tu in sat pe cineva sa stea cu copiii.Nu cred ca vei da mai mult de 2-3 milioane pe luna unei femei din sat sa-ti stea 6 ore cu copiii. nu cred ca e prea mult, nici macar pt. un bugetar (si eu sunt tot profesoara si stiu salariile). Apoi aveti avantajul ca locuiti la tara, iar cu mancarea e mai usor. Poate o poti chema pe mama ta sa te ajute. Lipeste-ti repede langa peretele casei inca o camera, fa o bucatarie, cumpara un aragaz, ca nu e o avere si las-o pe ea acolo cu toate mancarurile ei. Fa asta pana sa vina cumnata, ca atunci va fi si mai greu. Cea mai buna relatie cu soacra e atunci cand va vedeti cat mai rar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cheia rezolvarii acestei situatii este sa-l convingi pe sotul tau ca, pentru linistea si viitorul familiei voastre, cel mai intelept lucru ar fi sa va mutati in alta locuinta. in felul acesta va veti linisti cu totii. nu am inteles un detaliu, poate nu am fost atenta : voi locuiti la tara, dar lucrati in oras ? pai in cazul acesta, banii de naveta ii veti da pe chiria de la oras. in alta ordine de idei, eu nu mi-as lasa copilul pe mana unei educatoare care se comporta ca soacra ta. spui ca parintii si prietenii locuiesc la 300 km. de ce nu te poti intoarce in locurile tale natale ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu i-ai zis ca nu ti-a convenit faza cu zacusca? Oricum e tare, ei la sat si primesc legume de la ai tai pt zacusca. Trebuia sa-i spui ca nu esti de acord, ai primit sa consumati voi toti in casa. dc prisoseste dai, dar nu iti rupi de la gura tie si copiilor tai. Eu asa as face, inghiti, inghiti, dar sunt lucruri pe care dc ti le ridica la plasa chiar i le poti servi. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,nu ma supar pentru parerile voastre chiar imi dau de gandit.In privinta copiilor,chiar asa voi proceda:incerc sa apelez cat mai putin la ea,chiar voi discuta cu cineva din sat sa mai aiba grija de ei. eu sper sa iau ore la seral sa pot fi dimineata acasa,iar dupa amiaza sa ramana cu sotul,socrul...treaba lor cum fac.pan la urma nu sunt doar copiii mei. mama nu poate veni la mine dar mi-a zis ca pot sa il duc pe cel mic la ea,dar este greu si cu totii au zis ca nu pot lasa copilul atata timp la distanta mare,asa ca... sa se implice cu totii in cresterea lui. Momentan ,chiar suntem cu casa in renovare,am largit holul ,sa fie un fel de living,am mai zidit o camera,care ma gandesc ca poatre servi drept bucatarie. Noi locuim la tara dar nu lucram departe(el la primarie,eu la un liceu la 10 km0,deci banii de naveta nu prea sunt semnificativi. la mine nu vrea sa plecam pentru ca e departe si nu ar avea unde sa lucreze,aici are o pozitie,are stupii lui,tractor,deci posibitati de a face niste bani in plus. O sa ziceti... bine si atunci care e solutia???! tocmai de aceea am scris,poate e ceva ce imi scapa. oricum o decizie am luat deja,voi fi mai calma,voi ignora multe lucruri pe care le aud,cel putin pana vad copiii putin mai mari si poate pana atunci voi fi separata si cu mancarea(desi avem in comun pasarile,porcii,etc).faza cu zacusca i-am spus-o acum(am tacut 2 ani!) si nu isi aduce aminte. A recunoscut in final ca a zis dar cand erau borcanele pe sfarsite,si nu mai erau pentru pachete. la fel am zis si eu: de acord sa dai,ca doar sunt copiii ei dar nici mie sa nu-mi puna restrictii,ca doar erau din munca mamei mele. sunt multe faze de genul asta... va multumesc pentru raspunsuri!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...