Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soacra...din nou!!!


Recommended Posts

Cel mai grav mi se pare ca in ultima discutie ce ati avut-o ti-a spus ca daca crezi ca ai trai mai bine in casa alor tai, sa mergi acolo. Cu alte cuvinte, ori accepti decizia lui de a ramane pt totdeauna in casa alor lui, ori daca nu accepti, esti libera sa pleci. Oare tu insemni ceva pt omul asta? El se gandeste vreun pic la binele tau si al copiilor? Asta e partea proasta cand toleram multe unui barbat: se invata asa si lucrurile scapa de sub control. Ai inghitit prea multe de la el si cu cat vei accepta sa mai inghiti, cu atat situatia devine si mai rea pt tine si din pacate si pt copii, care nu vor avea liniste si armonie in casa aia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sfaturile sunt bune insa e f greu sa le poate urma...Eu o inteleg ca ii e greu mai cunosc cazuri de acest gen in acea zona!!! In zona aceea in mod special nu se concepe asa ceva sa nu stea cu parintii in casa sa nu i ajute sa nu le faca tot pe tava....daca nu faci asa ceva esti privit ca un copil rau etc...ba mai mult in zona majoritatea fac copii ca sa aiba cine sa ii ajute la batranete si au pretentii inclusiv materiale...adica sa le dai bani din salariu ca lor nu le ajung!!Casa va fi a lor doar cand nu vor mai fi socrii adica cand si ei vor avea vreo 50-60 de ani...inainte nici gand!!! Singura solutie sa scapi e sa pleci de acolo insa daca sotul nu vrea e imposibil...si din ce presupun nici nu va putea fi convins!!! Eu am cam stiut astea de la inceput si stiam ca daca voi merge cu sotul meu acolo nu voi mai pleca veci de acolo si voi fi un fel de menajera soacrei...Eu mi-am impus la inceput punctul de vedere si doamne ce bine am facut!!Acum avem o casa a noastra o viata a noastra soacra e musafir o data la 4-5 luni o vad 2-3 zile nu o rog sa ma ajute cu nimic nu ii sunt datoare cu nimic!!!Nu ii convine ca asteapta sa ii dam sa o ajutam dar asta e viata fiecare cu ale lui!! Deci ca o concluzie nu stiu ce sa te sfatuiesc daca de acolo nu poti pleca si banuiesc ca nu...nu vei avea o viata prea placuta din pacate!!!Insa incearca sa iti vezi doar de copii tai ei sunt cei mai importanti si ignora cat mai mult!!!Desi din pacate esti nora in casa si asta nu e o situatie prea placuta cu atat mai mult in acea zona.... Multa putere!!! Diana mamica fericita de [copil] [url="http://lb3f.lilypie.com/ygEcp3.png"] ANDREI TUDOR [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

indiferent ce obiceiuri sunt in zona respectiva, regulile si le face fiecare! nu scrie nicaieri ca daca te-ai nascut in olt, banat, ardeal etc trebuie sa respecti, vrei-nu vrei, nu stiu ce cutume, traditii sau legi nescrise ale zonei respective! nu esti obligata sa rabzi rautatile soacrei, sa fii menajera casei pt toti, sa fii tratata ca o sclava care nu are drept de carcoteala doar pt ca asa este traditia zonei sau ca asa a stabilit sotul si nu trebuie sa ii iesi din cuvant ca el e capul familiei! tine de limitele si de convingerile fiecaruia, de cat poate sa accepte, sa faca sau sa indure. fiecare este stapan pe propria viata si ia decizii in acord cu ceilalti. sotul tau te-a luat pe tine de sotie cu promisiunea ca veti fi o familie TU SI EL, nu tu, el si tatal lui sau tu, el si mama lui. de ce trebuie sa ii suporti in carca mama si tatal???? daca socrul si soacra ta nu se inteleg este DOAR treaba lor. nu inteleg de ce socrul tau ar fi responsabilitatea ta sa ii faci tu lui zi de zi de mancare si menajul!!!! chiar nu pot pricepe lucrul asta! ah, ca ii dai sa manance o strachina de mancare din cand in cand este una, dar sa fie in responabilitatea ta permanent mi se pare prea mult! cine te-a inhamat pe tine la asemenea greutati?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne,fetelor! Sunt ravasita,speriata,sunt...nu mai imigasesc cuvintele... Aveti dreptate in tot ce spuneti si as pleca si maine,dar...sunt COPIII mei la mijloc. Am rabdat pana acum in baza promisiunii ca in cativa ani ne vom muta in casa noastra,dar acum refuza din cauza discordiei aparuta cu unchiul lui(sotia acestuia a facut o fetita la 17 ani de casnicie,noi banuim ca nu e a lui,pt ca el e usor handicapat si sunt dovezi ca nu prea are cum sa procreeze) In fine,e o poveste lunga,o sa ziceti ca nu trebuia sa accept casa aceea,dar eram disperata sa plec de langa soacra si ei atunci erau ff supusi si chiar nu faceau probleme. I-am spus sotului aceste lucruri si imi spune:asta e!11 daca nu iti mai convine... Nu imi vine sa cred ca am ajuns aici.Ne-am iubit ff mult si era atat de bland si intelegator,calm... Nu stiu cum ajuns aici!!!poate ca atunci cand va veni cumnata,soacra va rabufni mai mult si el va vedea totul,sau poate imi va da Dumnezeu curaj...Nu stiu! Mama e alaturi de mine,dar de la distanta.Din experienta voastra,poate nu directa,cum se vor comporta copiii daca vom pleca? E vorba de o locuinta si niste oameni pe care le vad de 2-3 ori pe an,ii privez de prezenta tatalui pe care il adora... Mi-e teama ca pentru a-mi oferi mie un bine,sa nu le fac lor rau... Asta e temerea mare.Si am frecvent un vis...sunt singura,despartita de sot de mult timp si eu nu am pe nimeni alaturi... Si regret ca l-am parasit... Ce sa fac?!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabi [flo]stiu cum e si cum te simti, dar parerea mea chiar daca sadica , fa sa devina visul realitate.Stiu suna rau de tot, dar mai bine singura , cu copiii tai, gandindu-te cum ar fi fost daca...decat cu atatea pe cap.Crede-ma ideea asta cum ca, vine cumnata, soacra face mai urat, sotul vede si ...nu e chiar reala.Sotul vede ca mam lui e mereu nemultumita de tine si va incepe si el sa-si arate mai clar si mai pe fata nemultumirea.Veti fi mereu nas in nas si nu vei avea nici unde sa versi o lacrima, ca ori vor fi copiii si te vad si trebuie sa fii mereu vesela pentru ei, ori va fi soacra sau cumnata si vor rade pe sub mustata ce tari sunt ele si cum suferi tu...ori va fi sotul care iti va reprosa ca dupa ce ca stai in casa alor lui , tot tu faci pe-a nemultumita. Copiii au nevoie de spatiu linistit, iar acolo numai linsite nu va fi.Copilul cumnatei va fi de neatins , iar ai tai vor deveni dintr-o data daca nu sunt deja, in opinia soacrei...obraznici, deranjanti si se va incurca in ei. Pacat ca nu reusesti sa arati sotului ce pierde daca pleci. Eu nu cred ca el va putea lua copiii, dar nici idea ca nu-i mai vede nu-l inmoaie? Ai grija de tine si incearca sa vezi ce e mai bine pentru tine din toate astea.Stai singura la masa cu o hartie si scrie pe o parte ce e acolo si pe alta ce ar fi daca pleci .Din punctul tau de vedere, nu pentru altu.... roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe rude impicate in viata voastra ca sa poata sa va fie bine cu toate neamurile astea in jur...Unde mai pui ca vine numaidecat si cumnata cu bebe [bang] Avand in vedere ca al tau nu vrea sa va mutati de acolo, nici macar sa va separati cumva de ai lui [alcool], eu vad doar doua posibilitati: 1. fie ramai acolo si continui sa te afunzi, riscand linistea copiilor tai. a propos, gandeste-te si pe termen lung: copiii vor creste si in afara de o viata complicata si tensionata, ce poti sa le oferi acolo? 2. fie pleci si o iei de la zero impreuna cu copiii tai si le oferi sansa sa aibe o viata linistita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, important este si ce vrei tu. Pana acum ai ales cum a vrut el, dar in baza unor lucruri promise de el, ca veti fi la casa voastra. Pt copii tu esti importanta, esti mama. Este si el, dar asta nu inseamna ca rolul tau e unul mai mic ca importanta. Nu esti fericita, ma rog, multumita. Vei acumula frustrari cum de altfel deja s-a intamplat. Ei depind de tine si eu zic ca face diferenta sa traiasca intr-un ambient armonios sau cat mai aproape sau intr-unul incarcat de tensiune. E al naibii de greu, sa gasesti un echilibru intre tu sotia si tu mama. Si e urat cand esti pusa in situatia sa ai conflicte interioare de genul... De obicei, "invinge" mama, iar femeia e redusa la tacere. sotul tau nu is-a tinut cuvantul. Despre socrul tau, imi pare rau, dar nu l-ai luat la crescut. Stii vorba cu de cine ti-e mila... Crezi ca sotul tau, vorbind asa urat si rece, ca iti da 11...nici n-am mai auzit expresia, vorbeste serios, adica chiar nu ii pasa sau braveaza si incearca sa te ingenuncheze apeland la teama ta de divort? E important, pt ca dc nu ii mai pasa, poate sa existe si alte cauze...fuste. Si oricum dc nu-i mai pasa, chiar nu mai face sens sa fiti un cuplu. Daca joaca murdar, ca sa fie cocos, poti sa ii face bucata "pe limba lui". Pleci cu copii cu tot si vedem cat de cocos mai ii da mana sa fie dc realizeaza ce pierde. Tot e bine, ca macar stii cam pe unde te afli acum. Tu acum poti sa iti faci niste socoteli realiste. Ce si cat poti duce, ce accepti, ce vei face. Ma gandesc ca trebuie sa il cunosti cat de cat ca sa stii cum sa il iei. Dar e impo sa nu fie vorba de altcineva, alta femeie, ca dc exista vreuna vei vorbi cu peretii. Ai incredere in tine si nu iti fie teama, esti de doua ori mama, e imposibil sa nu fii puternica, vei iesi la liman, dc asta vrei. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca este vb despre alta femeie, chiar nu cred ca asta este problema lor, sau ca el vrea sa fie cocos. sunt niste supozitii un pic exagerate si deviate de la miezul problemei. mai degraba cred, asa cum a zis cineva mai inainte, ca in zona aceea sunt anumite obiceiuri pe care el le respecta pt ca asa sunt toti in zona, si de ce sa fie el altfel. de ce sa fie aratat cu degetul ca pleaca din casa parinteasca, ca isi lasa parintii singuri si "neajutorati", cum probabil ar parea in ochii celorlalti sateni. dar, de fapt, realitatea este ca el si familia lui (formata din sotia si copii lui) sunt singuri si neajutorati acolo pt ca muncesc in acea casa si nu au nimic al lor, ci totul este al parintilor si li se reaminteste constant acest lucru (stiti vorba aceea: "casa mea, masa mea, usa e a ta"). iar crudul adevar este ca intre gabi si sotul ei nu mai exista comunicarea si intelegerea de alta data. casnicia si rel lor a suferit modificari, ea le vede, iar el nu. lucrurile au scapat de sub controlul, ceea ce a fost prestabilit nu se mai respecta, au puncte diferite de vedere care nu mai converg, incep sa le aleaga lucrurile bune de cele rele, iar el neaga realitatea. desi este barbat si vrea sa fie recunoscut ca atare, el totusi nu poate fi barbat pt gabi si tata pt copii lui, pt ca nu il lasa pozitia de copil al parintilor lui. adik mai degraba isi supara sotia si copii neindeplinindu-le visele si netinandu-si cuvantul fata de ei, decat sa isi incalce rolul de copil fata de parintii lui. si pt ca nu este capabil sa ia o decizie, sa fie barbat si sa taie raul de la radacina, mai bine o lasa, ca un las ce este, pe gabi sa hotarasca ce vrea sa faca: iti convin termenii "aliantei" ramai, nu iti convin poti sa pleci la ai tai, eu mai mult nu pot sa fac si nu pot sa iti ofer. cam asa vad eu problema. poate gresesc eu, nu stiu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am gandit la o alta pur si simplu pt ca el a putut sa ii spuna cu atata usurinta sa plece dc nu ii convine. Ea a spus ca ei s-au iubit ft mult, el se purta altfel. Din pacate pt el e clar unde ii este locul, faza cu usa e a ta i-a spus-o ei chiar el. E o raceala evidenta. Si nu cred ca e vorba despre cordonul ombilical, poate e un pic si asta sau traditii tampite, dar ei doi au fost studenti caministi, el a mai fost desprins de casa parinteasca, i-a promis ca vor avea casa lor. Si asta conteaza, a trait experienta de a fii departe de casa, sa se descurce singur intr-o oarecare masura, sa fie de capul lui sa zic asa. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...