Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soacra...din nou!!!


Recommended Posts

Eu nu sunt sigura ca inteleg cum e faza asta cu zona si traditia de a ramane in casa parinteasca. Sotul lui Gabi are frati (sau frate, n-am retinut exact), care au(a) plecat bine merci la Bucuresti. Eu am o prietena in TM maritata cu un baiat din judetul Gorj. El este cel mai mare si mai are doua surori. Parintii sunt f f posesivi cu cei 3 copii si cu toate astea, nici unul din cei 3 nu a ramas in casa parinteasca (toti stau in TM). Cred ca orice traditie ar fi la mijloc, conteaza f f mult sentimentele pt sotie si copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

inca ceva...care pare sa scape din discutie.Nu stiu cat de clar ii e lui, dar chiar daca ramane in casa, exista si sora lui, deci nu e singur la parinti.Si chiar daca ar fi singur, mai exista si rude pe langa el, deci casa nu e doar a lui...varianta ca mor ai lui (scuzati va rog duritatea vorbelor ) si ramane cu casa, e relativa.Daca nu exista un act cum ca parintii vor expres ca el sa aiba casa si restul sa fie clar pus la punct ce si cum ramane la fiecare ,atunci sa se astepte ca trebuie sa imparta.Iar la noi in tara pana si un act clar notarial poate fi contestat, asa ca eu nu as sta linistit ca am casa...chiar si la 50-60 de ani cum spunea cineva. Iar copiii cresc si ei la randul lor au nevoie de spatiu lor personal, deci i-as spune sa se mai gandeasca, pentru ca azi ii poate culca pe toti in camera cu voi, da peste cativa ani nu mai poti, fiind mari si solicitand spatiu lor privat. Daca nu face nimic acum cand poate, mai tarziu nu va mai putea si nici cu ce nu va mai avea, banii fiind necasari copiilor mai mult decat acum, si odata investit in casa, cu greu o va la lasa . Eu asta i-am spus la al meu, cand tot asa, singurul baiat, mai are 2 surori mai mari care aveau locul lor in alte orase, sa nu se culce pe o ureche cum ca casa e a lui, ca nu e, indiferent ce spun parintii lui, ei sunt 3 (in cazul meu)...si toti sunt copiii parintilor lor. Inca ceva, nu vreau sa te sperii, cei care stau in casa au obligatia, cel putin morala sa ii ajute pe cei in casa carora stau, asta insemnand ca odata ce batrani cad la pat, sa faca tot pentru ei, ca si pentru un copil mic.Iar batranii pot fi nu numai sfatosi ci si rautaciosi, plini de critici, si greu de manevrat.Tu ai deja doi copii de care trebuie sa te ocupi, copii care cresc, devin cu crizele varstei, apoi adolescenti de care singura (nu sariti ca asa e...tatal mai greu se implica, mereu mama e de vina orice ar fi)vei fi responsabila de calea pe care o vor apuca. Nu e de ajuns asta? Una e sa te ocupi de cei batrani din dragoste, ca ii iubesti si vrei sa aiba tot ce e bun, pentru ca si ei te iubesc, dar na, la batranete, asa ca un copil mic, nu mai esti responsabil pentru orice.Si alta e sa ingrijesti pe cineva care deja nu te are la inima.Crede-ma va face orice sa te supere, mereu nu vei face ce trebuie, cand trebuie si mai ales cum vrea ea, cum crede ea ca e mai bine.Si asta va vedea sotul tau, si i se va transmite si lui , si nu stiu cum vei face fata la toti...Esti singura femeie de acolo (exceptand-o pe soacra :) ) Fa-ti tu viata mai usoara acum cand poti , daca vezi clar ca sotul nu e acum de partea ta, mai tarziu va fi mai greu. Dar poate previziunile mele apocaliptice nu se vor adeveri (ceea ce iti doresc din suflet) si veti fi doar lapte si miere...cu atat mai bine. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta eu vb din proprie experienta adica sotul meu e din acea zona si cunosc ff multe persoane din acea zona!!!Chiar daca nu raman in casa parinteasca si pleaca...e obligatia lor sa isi ajute parintii cu bani sa mearga periodic sa munceasca acolo...e o chestie care li se spune de mici si pe care o vad si la parintii lor care fac acelasi lucru cu ai lor. La mine in zona nu e chestia asta din contra e invers parintii isi ajuta toata viata copii... De aia eu spuneam ca acolo unde sta Gabi fiind si la sat e si mai pregnanta chestia si asta ar fi explicatia pt care sotul ei nu vrea sa se separe cu mancarea si cu traiul.Cum ar putea sa faca asta cand a fost invatat toata viata ca trebuie sa isi ajute parintii neconditionat si ca nevoile lor primeaza pt ca asta inseamna respectul fata de parintii care i-au ajutat si i-au crescut...nevoile parintilor sunt mai importante decat ale copiilor!!!Crede-ma ca am auzit asta in ff multe case!!! Singura posibilitate a ei de scapa de toate astea ar fi sa plece cat mai departe de socrii altfel va trebui sa isi gaseasca linistea interioara in aceste conditii.Lucrurile nu se vor schimba cu socrii din contra nu vreau sa o sperii dar va fi si mai rau ca vor fi mai batrani mai bolnavi...si datoria ei va fi sa ii ingrijeasca....!!!! Eu sincer daca as fi in situatia asta si cunoscand mai multe amanunte din zona as pleca cu viteza luminii de acolo cu sot cu tot...sau fara el daca nu vrea nici in ruptul capului!!! Diana mamica fericita de [copil] [url="http://lb3f.lilypie.com/ygEcp3.png"] ANDREI TUDOR [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabi, ar trebui sa ganditi si in perspectiva, de dragul copiilor. ce sanse au ei, daca invata la scoala din sat ? aveti acolo profesori buni ? pe urma, daca vrei sa-i muti la o scoala din oras, sau intra la liceu, nu le va fi greu cu naveta ? si nu inseamna asta niste bani in plus ? nu vor fi ei complexati de faptul ca sunt de la tara ? stii, copiii sunt atat de rai uneori...iar adolescenta e o varsta atat de delicata... cati bani realizeaza sotul tau, cu ajutorul tractorului si al stupilor ? pentru ca spuneai ca si asta il tine legat de gospodaria de la tara. pai sa le vanda sau sa le dea in exploatare cuiva, contra cost. mutati-va fata draga la oras, acum, rapid, cat chiriile si preturile la apartamente inca sunt mici; piata imobiliara da semne de dezmorteala, incep sa se miste si creditele de la banci, sa nu va treziti ca au crescut peste noapte chiriile la oras. nu mai astepta, pentru ca timpul trece in defavoarea ta. actioneaza, sfatuieste-te cu sotul, luati in calcul toate variantele, decideti ce si cum. incearca sa-i deschizi ochii, sa-l faci sa inteleaga ca e vorba de linistea familiei voastre, de relatia dintre voi, de viitorul copiilor. off-topic : roxy[flo], e a tzspea oara cand constat ca gandim identic si cam in acelasi timp; asa potrivire de ganduri n-am mai intalnit pana acum...parca ai fi un alter ego de-al meu (sau invers) Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer nici eu nu inteleg faza asta cu ramasul in casa parinteasca, insa cineva asa explica ieri aici pe topic, ca asta este traditia in acea zona sa nu te abati de la regulile parintilor. probabil ca ar fi rusinos sa plece din casa parintilor si sa cumpere alta casa in acelasi sat, iar pe ei sa ii lase "singuri". habar nu am de ce lumea judeca lucrurile prin prisma asta, insa daca asa sunt "traditiile" zonei, nu stiu ce sa zic... banuiesc ca daca ar pleca in alt oras altfel ar sta treaba si nimeni nu ar mai comenta/barfi nimic pe seama asta. insa daca el nu vrea sa plece nicaieri... eu una mi-as face cu mana mea, cu munca mea, propria mea casa sa nu fiu incurcata cu nimeni. usor-usor, caramida cu caramida... si nu as astepta de la socri nimic, nici ajutorul lor, nici sa imi ramana mie casa lor dupa de n-or mai fi ei... dar eu sunt eu, fiecare cu stilul lui de viata si cu aspiratiile lui. insa este f clar ca el nu si-a respectat promisiunile fata de ea, planurile pe care si le-au stabilit la inceputul casniciei, ca el ii pune pe ai lui mai presul de familia lui proprie, si ca in toata povestea asta gabi are cel mai mult de suferit. el cumva este detasat de discutiile maica-sii cu gabi, insa pe gabi o afecteaza f mult discutiile si neintelegerile dintre ea si soacra, iar el este insensibil si nu vrea sa tina cont de sentimentele ei. solutia nu este usoara, indiferent ce cale se alege. sincer o compatimesc si imi pare rau de gabi ca trece prin asa ceva. este tare neplacuta si descurajanta situatia ei. [flo][pup] gabi sunt alaturi de tine sufleteste. sper sa gasesti puterea sa treci peste toate. sincer nu mi-ar placea sa citesc ca ati divortat. as vrea intri si sa ne scrii ca ati gasit intelegerea necesara sa treceti peste tot si ca sunteti o familie unita asa cum ar trebui sa fiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,va multumesc pentru gandurile voastre si pentru straduinta de a gasi ceva solutii pentru mine. Insa e fff greu!!! Sper sa nu ajungem la divort,dar sunt constienta ca aici nu imi va fi bine.Sper ca timpul sa imi dea curaj sa iau o decizie.Ieri l-am simtit alaturi de mine(am fost impreuna cu copiii la directorul meu,sa discutam cu privire la orar ca sa pot fi mai mult acasa cu cel mic).Sper sa reusesc sa pun orele in asa fel sa fiu acasa dimineata. Vorbeati de cumnatii mei: sunt 2:o fata mai mica cu 8 ani decat sotul meu si un frate mai mare!!! Noi suntem aia care nu sunt buni de nimic,ei sunt grozavi. la mine in casa e doar mama si tata cand vine de la munca( lucr in tara). dar nu vrea acolo. sunt libera eu sa plec. Despre o femeie nu cred ca e vorba. nu am dovezi sau banuieli intemeiate despre asa ceva.Despre chirie nu poate fi vorba in cazul nostru. El nu concepe asa ceva,e rusinos sa pleci cu chirie si nici nu renunta la viata lui ,cu munca si toate cele. Oricum m-am hotarat ca de acum sa nu ma mai implic in nicio muna. Daca noi vom consuma ceva din munca din gospodarie,va fi in contul muncii sotului meu,ca doar sunt si copiii lui. sunt multe de spus. mai intru cand mai am timp,acum sunt pe fuga. Multumesc pentru ca sunteti alaturi de mine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, e greu si sunt multe de luat in calcul. Oarecum stiu cum e sa stai cu socri in casa, eu stau cu socrul meu de 20 de ani si mi-a ajuns. Dar a fost decizia mea de a-l ajuta (desi o regret uneori) si nu una impusa de sot. La inceputul casniciei si noi am avut probleme, ne certam din cauza socrului. Am luat atunci decizia sa plec o saptamana, sa ma gandesc mai bine, si am plecat la munte, la rude, cu fiul meu, atunci avea 2 ani. Dupa 2 zile m-am trezit cu sotul meu la usa, sa imi spuna sa ma intorc, ca el nu poate sta fara mine. Tu singura poti decide ce vei face. In locul tau insa eu as lua o foaie de hartie, as imparti-o in doua si as scrie pe ea toate argumentele pro si contra referitoare la ramanerea acolo. As avea in vedere copiii, relatia cu sotul si siguranta unei locuinte pt viitor. Apoi mi-as anunta sotul ca plec cateva zile (o saptamana-doua), cu copiii in vacanta la mama, si pentru a hotara ce e de facut mai departe. I-as spune ca am inteles destul, am lasat destul de la mine, am incercat sa fie totul bine dar am ajuns in situatia in care nu mai pot suporta si trebuie sa iau o hotarare, de dragul copiilor, in egala masura ai lui ca ai mei. Si pentru asta ar trebui sa plec, sa ma desprind de situatia in care sunt, ca sa vad mai clar. Si ca atunci cand ma intorc o sa ii comunic ce hotarare am luat: daca imi nenorocesc viata in continuare sau renunt iar la tot si ma intorc acolo unde ne va fi bine mie si copiilor mei. Poate la intoarcere va exista si o solutie de compromis, cu ramanerea in sat dar intr-o alta casa. Din experienta stiu ca de obicei solutiile radicale sunt adevaratele solutii. Si tot din experienta stiu ca un om care nu se gandeste la tine deloc, la tot ce suporti, nu e un om langa care sa iti continui viata. Iar visul tau mi se pare o proiectare doar a temerilor tale, dar nu inseamna ca asta se va si intampla. Te-ai intrebat vreodata ce ti-ai sfatui cea mai buna prietena daca ar fi in situatia ta? Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara [url="http://stylehandmade.wordpress.com/"]Tutu land[/url] [url="http://ganduri-de-mama.blogspot.com/"]blog de mama[/url] [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Si ingerii au nevoie de ajutor[/url] [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"]Blogul lui Mihaita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani [flo] in sfarsit cineva care gandeste la fel ca mine [:D] Am remarcat si eu ca avem cam acelasi stil de postare...si asta la distante de cateva minute, parca esti eu si eu tu [:D] Dar nu e nici o supare , daca nu consideri ca te plagiez sau tu pe mine, pentru ca de fapt scriem odata, si crede-ma ca nu urmaresc ce scrii tu ca sa scriu si eu [flo] In legatura cu ideea ca sa-si faca ea casa ei, separat...mirela cu tot respectul, e cam greu sa faca ea singura asa ceva.E greu sa faci o casa, mai ales cand banii trebuie sa-i bagi si-n copii, si-n casa unde esti.Nu e ca si cum ar strange bani sa-si ia o blua, e vorba de o casa...plus ca se vede, nu crezi? Ca nu o poate tine ascunsa pana e gata [:D] Dar sa plece la parintii ei o perioada macar pana isi da seama ce vrea el, de fapt, ar fi o idee. Daca nu e legata de un servici de unde sa nu poata lipsi, si copii de o scoala .Zic scoala, pentru ca de acolo nu poti lipsi, pe cand de la gradinita da. Daca vede ca sotului ii e egfal daca e in casa sau nu, poate isi vede si ea linistita de viata ei, pentru ca crede-ma nu-ti ridica nimeni statuie daca te sacrifici, din contra, te iau de proasta (iarta-ma nu e cu jignire cuvantul), iar copiii ce vad in casa, vor aplica si ei...si nu cred ca vrei cand mai cresc, sa te considere un fel se sluga pusa acolo sa ii slugaresti pe ei...pentru ca asta ajungi fara sa vrei.Iar daca tatal nu arata respect in casa fata de tine sa-i puna pe toti la locul lor, in raport cu tine, nu ai nici o sansa cu copiii tai, si e pacat.Mai ales ca baieti fiind mai greu ii vei struni cand cresc. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamne, ce mentalitate invechita are sotul tau ! ce poate fi rusinos in a locui cu chirie ? pe vremurile astea, pe criza asta ? pai mai suntem pe vremea impuscatului, cand toata lumea isi lua apartament sau isi facea casa, iar cei care stateau cu chirie erau priviti ca niste ciudati, erau considerati puturosi ca nu puteau sa-si ia casa ? bun. nu vrea cu chirie. bani cash nu aveti ca sa va luati un apartament sau o casa cu banul jos. vedeti daca va puteti incadra in programul Prima Casa. va luati o locuinta frumoasa si spatioasa la oras, va angajati pe termen lung la plata unor rate. asta este, nu moare nimeni din asta. si aveti viata linistita doar voi 4, au si copii alte sanse in viata. scapati de naveta, de munca la tara. nu mai ranesti la porc, vaca, nu mai faci munca fizica (wtf, de cand tre sa faca o femeie curat la porc/vaca ? mi se pare ca asta ar fi treaba de barbat). si vorba ceea, o sa imbatraniti si voi si nu o sa va mai tina incheieturile sa duceti munca in gospodarie. ce-o sa faceti atunci ? si daca mai pica la pat unul dintre socrii tai, chiar ca o sa ramai prizoniera acolo. asa cum cei doi cumnati ai tai au parasit cuibul parintesc, de ce nu ar proceda si sotul tau la fel ? ce, a dat scris parintilor ca ramane alaturi de ei, la bine si la rau, pana la sfarsitul vietii lor ? gabi, daca te resemnezi si nu faci ceva sa scapi din acel mediu, o vei duce din ce in ce mai rau, iti vei manca tineretea si nervii cu niste oameni care nu merita sa te sacrifici pentru ei. iar daca sotul tau pune parintii mai presus de copii si sotie, prefera sa va sacrifice pe voi in favoarea parintilor, atunci poate ca nu este un tata si un sot atat de bun precum credeai. daca e sclavul traditiilor si al prejudecatilor, poate si pe voi va "iubeste" atata timp cat stati in banca voastra si va conformati regulilor. cum incerci sa-l scoti din fagas, incepe si da inapoi, da bir cu fugitii si iti arata usa, sa pleci daca nu-ti convine. un tata si un sot bun nu ar proceda asa, crede-ma. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva...nu crezi ca cei doi frati (ma rog sora si frate )sunt mai buni tocmai ca nu-i vede cand vrea si nu sunt acolo cu ei ? Pentru ca dorul de ei o face pe soacra voastra sa-i vada intr-o aura de lunina? Iar voi find acolo si lovindu-se la figurat vorbind , de voi in casa toata ziua, sa va considere inferiori, tocmai ca stati la ei in casa si nu puteti in opinia ei sa aveti prin munca voatra casa voastra asa cum au ceilalti copiii ai ei? Sotul tau s-a gandit la asta, ca mama lui il vede inferior celorlalti ca sta acasa la ea? Spun asta pentru ca atunci cand mergem la ai mei, daca stam o saptamana e super, hai doua, dar daca avem programat o luna acolo, deja iese cu intepaturi, cu critici..asa ca programam doar maxim doua saptamani concediu, chiar daca as vrea sa mai stau, stiind ca deabia peste un an mai mergem.Dar vorbim pe internet si e ok, deschid cand cred ca vreaus a vorbesc si cand nu sunt off line. De aceea aceasta avalansa de mesaje ca v-ar fi mai bine in alta parte , pentru ca vazandu-va mai rar, deja veti fi mai buni [:D] roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...