Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Soacra...din nou!!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Corina [flo]daca ma uit mai bine vad ca ai o fetita nascuta cu putin inaintea baiatului meu mai mic, (in acelasi an la distanta de aproape 2 luni )...ce ai zice sa ne inrudim , am fi soacre mai bune nu crezi? Ce parere ai, mai ales ca tot gandim la fel...[:D] Gabi scuze offtopicul, dar as vrea sa fii si tu putin mai vesela, mai ales ca ai copil mic si probabil si depresie. Vazut din afara altfel se vad lucrurile decat atunci cand esti prins in valtoarea lucrurilor. Bafta multa sa faci cum crezi ca iti e mai bine tie si copiilor tai, nu altora. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, poate ceea ce ar trebui sa cantareasca cel mai mult in decizia ta este faptul ca sotul tau iti tot spune ca esti libera sa pleci. Pe mine m-ar infuria teribil chestia asta si nu stiu daca as putea trece peste. Adica m-as gandi ca daca vorbeste serios...e nasoala rau situatia. Dar ce, eu sunt o persoana oarecare din viata lui sa imi spuna ca daca nu imi convine pot sa plec? [bang] Atat ma iubeste el pe mine????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta_tm,stiu ca ai dreptate. asta i-am spus-o si lui.E prea degajat cand spune ca pot pleca. Am incercat sa fac lucrul asta,avea fetita 2 ani(acum are 6 ),ne-am facut bagajele si l-am rugat sa ne duca la gara(35 km) si cand eram pe punctul de a pleca,s-a inmuiat si m-a convins sa renunt.Poate ca era mai bine sa plec!Oricum voi face si pasul asta,dar acum e imposibil.pe 1 sept incep serv dar de acum incolovoi fi si eu mai rece si voi canari bine lucrurile si in vara in iunie voi sti ce trebuie facut. Vorbeati de casa. Pai,cum sa fac eu ceva singura?! Ca eu din 900 lei cumpar tot ce trebuie in casa(mancare,fructe,Pampers+altele necesare unui copil de 1 an si 9 luni),medicamente(am avut si probleme cu cel mic-am ajuns si in Bucuresti la IOMC cu el....). Sotul nu prea se implica in aceste cheltuieli,considera ca nu sunt necesare,ca eu cheltui prea mult... In fine si aici avem probleme ca e prea relaxat,pe principiul:lasa ca altii cresc mai bine fara toate chestiile pe care le au ai nostri.. Mai vorbim,va pup pe toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabi [flo]nu vreaus a te supar mai rau, dar deja vad ca se cam ingraosa treaba, este un om cu prejudecati de pe vremea lui pazvante...si nu vei reusi sa le schimbi.Nu cumva acum esti si lenesa ca nu vreis a speli niste pelinci, si arunci bani pe pampers? Pe principiul asta nu m-as mira sa-l auzispunand...ce atata trebuie cineva sa aiba grija de ei...alti copiii cum se descurca si stau si pe strada si nu au patit nimic.Sper sa nu fie cazul chiar asa de rau. Si tocmai pentru ca vei lucra(nu m inteles bine pe ce post vei lucra... invatatoare sau profesoara)va veni cu ideea care e cam generalizata , cum ca serviciul tau se rezuma doar la cele cateva ore pe care le ai la catedra,si in rest ce faci... Nu e asa, poate la tara nu se pune asa problema, dar sora mea este profesoara la clasele 5-8 si dupa ore pana seara isi pregateste materialele pentru a doua zi. Dar tu vei avea pe langa servici, si copiii din dotare , de care te ocupi tu, si animalele si casa si soacra...cat crezi ca vei putea. Iar la scoala va trebui sa fi frumoasa, aranjata si vesela pentru ca lucrezi cu copiii daca am inteles eu bine. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate ca sa nu se mute cu chirie ca e rusine. E o prostie pt un om matur. Cum adica sa iti sacrifici tu linsitea, viata ca sa nu fie el vazut aiurea in sat? Sau ca tata nu are ce papa, de parca nu e om in toata firea. Anadata chiar ti-a dat niste sfaturi bune. Si eu sunt pt solutiile radicale, da cred cu tarie ca pana nu faci ceva concret, nu rezolvi nimic, decat prelungesti agonia. Si eu cred ca visul nu a fost decat o proiectie a temerilor tale. Imi pare rau. De la femeie la femeie, de la mama la mama, te inteleg.[flo] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offf, mai gabi. alta varianta ar fi sa te muti tu cu copii la oras, cu chirie. poate ai reusi sa-ti suplimentezi veniturile cu meditatii. si sotul sa vina in week-end la voi, daca intr-adevar chiar nu se poate rupe de casa parinteasca. sau poate veni in fiecare seara acasa la voi, la oras, dupa ce-si ajuta parintii prin gospodarie dupa terminarea serviciului. apropos, ce fel de tata este ? se implica in activitati cu copii ? cat timp petrece sotul tau cu cei doi copilasi ? o alta varianta, cam aiurea, ar fi sa-i mutati pe bunici cu socrii si sa va mutati voi in casa bunicilor. ar fi mai bine asa ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

normal ca o casa nu e o bluza pe care o tii secreta si o scoti la iveala cand ai chef! cand am zis ca mi-as face o casa, m-am gandit la situatia mea. nu a fost neaparat un sfat pt ea, ci mai degraba un gand personal al meu. decat sa investesc in casa socrilor, mi-as face propria casa! la asta m-am referit. as locui cu ei, in conditile lor, pana mi-as carpi impreuna cu sotul ceva pe cont propriu. normal ca nu m-am gandit ca as face-o singura (ce sa faci doar cu 1 salariu si ala de bugetar), ci cu sotul. daca ar pune amandoi ban pe ban sa faca treaba asta ar reusi, daca si el si-ar dori! intr-o casa intra saci de bani, nu gluma, si nu se face de azi pe maine, necesita ceva timp! dar daca s-ar pune de acord si ar strange bani amandoi (din salarii, din stupi, din munca cu tractorul etc), poate ar face si un imprumut pt diverse materiale necesare, ar putea sa ridice acolo 2-3 camere cat sa poata sa locuiasca. restul se pot face si in timp. sa fie cat de cat functionala casa. dar daca el nu vrea sa fie separati nici macar cu bucataria si daca nu concepe sa plece din casa parinteasca... daca el arunca atat de usor vorbe de genul "du-te unde crezi tu ca iti este mai bine"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...