Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)


Recommended Posts

Buna gemenistele Noi suntem bine, de 2 seri nu mai plangem asa cum o faceam de obicei. Ziua dorm in 2 reprize cate 2 ore de la 11-13 si 15-17, sau o singura repriza de somn dupa ce papa la 13 si fac nani pana la 17. De ieri am inceput si noi diversificarea, cu suculetul de morcov, la inceput au ramas socati de gust, nu misca niciunul, dar pana la sfarsit deja se strambau si-mi dadeau peste lingurita... Vroiam sa va intreb daca voi le-ati dat dimineata sa pape sau si dupamiaza. Pe mine sotul m-a rugat sa le dau dupamiaza ca sa vada si el cum papa copilasii lui si in acelasi timp sa si invete... Eu primul eco l-am facut la 6-7 sapt si s-au vazut 2 saculeti, iar unul avea activitate cardiaca. A doua zi dupa eco stiu ca am plecat in Italia si am fost tare suparata tot concediul ca nu s-a vazut activitate cardiaca si la al doilea, credeam ca pierd un bb, mai ales ca aveam si sangerari. Urmatorul eco l-am facut la 9 sapt si era totul in regula cu amandoi... de atunci am inceput sa ma simt ca o ''viitoare gemenista'' Mami de 2 baietei Luca-Mihai si Ianis-Gabriel ( 18 martie )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ladydy felicitari pentru sarcina si Doamne ajuta sa fie 2 si sanatosi. Imi spui si mie te rog ce inseamna c-ai facut operatie la trompe si ce ti-a descoperit? Pup si multumesc MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor . mary sa ti traiasca scumpii baietei sa fie sanatosi si sa creasca mari frumosi si fericiti . honey dr meu m a suspectat ca nu raman ca as avea trompele infundate , si ca sa vada acest lucru trebuia sa mi faca o anestezie prin vena dar o anestezie care te ameteste de zici ca esti drogata si apoi cu niste seringi mari pline cu o subsanta bleo , a impins in ambele canale de trompe si astfel pe camera ca in varful unui furtunas avea camera , s a vazut ca tromepele erau infundate pt ca acea subsanta nu patrundea trompele , si astfel mi a facut instilatii , adika mi a bagat mai multe seringi pline cu acea subsanta in canalele de trompe pana le a desfundat .este fffff dureros , pt ca desfundarea mi a facut o cand deja anestezia trecuse , dar pana la urma mi le a desfundat . in asta consta desfundarea de trompe , alte persoane au nevoie de mai multe instilatii pt desfundarea lor adika mai multe zile , dar la mine s au desfundat din prim de la acea presiune cu acele seringi . dar ai pb asta ? fiecare femeie care are pb sa ramana din ce mi au spus toti dr , si alta cauza medicala nu exista , atunci poate fi cauza asta, iar trompele daca sunt infundate nu se pot vedea prin nici o analiza sau ecografie decat prin aceasta prcedura sau laparoscopic , in care iti face 3 incizii mici pe burta si intra cu un tub cu camera in varf si vede cat de infundate sunt , dar nu stiu aceasta operatie cat de dureroasa este , dar eu cred ca trebuie verificate trompele , eu daca nu faceam asta probabil nu as fi ramas delok ,pt ca normal trompele sunt f f f importante si cu ele pline nu exista sanse sa ramai . sanatate tuturor si sa auzim de bine . luni mai fac un eco ca nu mai am rabdare :) sa vedem ce mai e nou . auziti fetelor mamici , dar voi in prima luna de sarcina sau 5 saptamani de sarcina ati avut burta ? ca eu am o burta de nu mi vine a crede , este atat de mare si balonata dar asta mereu deci nu se retrage , si ma sperie asta , daca de pe acum am burta asta atunci ce sa mai spun peste cateva luni , ma ingrozeste ca nu stiu de ce este asa maricica si balonata . oare este normal ? ca am uitat sa intreb medicul si nu mi place ca deja la o luna ma prezint cu burtica asta , macar daca ar fi normal atunci este ok , dar daca este ca m am ingrasat atat de repede nu stiu atuncu ce sa mai spun . multumesc mult si ne auzim mai tarziu . pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buenas cikas! LAVINUTZA felicitari pentru buburuzele mergarete! Cum te descurci acu? cum e cu iesitu cu carutu? Trist asta cu obisnuitu in pat cu voi..Cre ca de fapt cam stii care e solutia: sa va chinuiti cateva zile pana le dezvatati, asta e, vorba aia invatu are si dezvatu. anahadasa felicitari, sarcina usoara! Nu prea are cum sa fie o placenta si sexe diferite. Probabil ca eco ala nu e f performant, sau placentele sunt foarte apropiate. Sa ne mai vii cu vesti de la eco. La ce nume te gandesti? Si nu mai baga de seama lumea compatimitoare, ei nici nu au habar de ce minune ai tu acolo, de ce binecuvantare este de la Cer sa ai doi deodata! A, asta e doar inceputu mirarile si mila vor continua si cand iesi cu carutu in parc. Gemenistele poa sa confirme [:)] ladydy32 cred ca tie iti trebue o eco facuta de un dr bun cu un aparat bun. Nu are sens sa te agiti si sa te chinui cu ganduri comparand rezultatele..Mergi la eco cat mai repde si revino la noi cu vesti. Se vad ca doua punctulete intr-un cerc daca sunt identici, sau ca doua cercuri cu cate un punct inauntr dc sunt neidentici. La mine la 5s se vedea ca si la Ariadna doar un sac. La 7s erau 2..sorpresa! mary1975 ce burticuta [:D] Cu sucu il dadeam dimi cam la 11/lasa-l pe tititcu o sa aibe o viata sa vada si sa dea papa la pui. viss ah bine zici ..ce emotii aveam la fiecare eco..daca e ok, daca bat ambele imini, daca au crescut bine. E mai bine cu ei pafara, nu e asa? Sugubina si Puficele [fetita] [fetita] [url="http://picasaweb.google.com/raluca1anghel"]Mara Diana si Ilinca Miruna[/url] 6.11.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
Luminita, multumim de capitol nou [pup] Cateva cuvinte despre voi ne mai spui? Hunii ce mai fac, sunt bine, sanatosi? va pupam [pup]
cu pla'![:)] hunii sunt bine, merci tare de intrebare! ne-am intors si noi de o saptamana din concediu (mare+dunare, la calafat, la niste rude), unde a fost minunat! destul de obositor pentru adulti, mai ales la mare, in prima saptamana, cand am fost singuri cu ei si nu stiam cum sa pun mai repede capul pe perna[:D]. la calafat a fost mai bine, am avut ajutoare, noi ne-am odihnit, iar ei s-au simtit in elementul lor la aer, toata ziulica[olala]! asteptam acum cresa, pe 5 septembrie, unde sper sa n-o luam de la capat cu bolile, dar nah... una peste alta suntem binee! si in plin antrenament cu olita, despre care nu spun inca nimic mai mult[8D]. va pupam tare, voi cum sunteti?[pup] Ceata lui pitigoi: Luminita, [aerob][url="http://lb2f.lilypie.com/9jLHp3.png"]Edi[/url] si [hagi][url="http://lb2f.lilypie.com/lYkQp3.png"]Robi[/url] - 26.09.2008 __________________________________________________________________ "Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!" [url="http://www.sos-satelecopiilor.ro/"]O mama imaginara nu e o mama![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sugubine, multumesc pentru felicitari si pentru sfaturi! Medicul mi-a spus ca sunt sanse ca placentele sa se uneasca, insa nici nu s-a vazut foarte bine pentru ca am facut ecografie 2D. Poate la urmatoarea consultatie sa ne lamurim ceva mai bine. In legatura cu sexul copiilor, sper sa nu se fi inselat...[asia] Mi-am adunat hainute si pentru fetite si pentru baietei si mi-ar parea rau sa renunt la unele... La nume inca nu ne-am hotarat, mai avem putin timp... Salutari si celorlalte viitoare sau actuale gemeniste si ma bucur mult ca v-am descoperit aici![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei legat de haine sa stii ca si eu am primit si de baieti si de fete, si sa vezi ce bine le sade la fete imbracate in bleu si albastruuu! So nu ai de ce sa renunti la niciunele [pup]
Citat:
citat din mesajul lui anahadasa
Sugubine, multumesc pentru felicitari si pentru sfaturi! Medicul mi-a spus ca sunt sanse ca placentele sa se uneasca, insa nici nu s-a vazut foarte bine pentru ca am facut ecografie 2D. Poate la urmatoarea consultatie sa ne lamurim ceva mai bine. In legatura cu sexul copiilor, sper sa nu se fi inselat...[asia] Mi-am adunat hainute si pentru fetite si pentru baietei si mi-ar parea rau sa renunt la unele... La nume inca nu ne-am hotarat, mai avem putin timp... Salutari si celorlalte viitoare sau actuale gemeniste si ma bucur mult ca v-am descoperit aici![pup]
Sugubina si Puficele [fetita] [fetita] [url="http://picasaweb.google.com/raluca1anghel"]Mara Diana si Ilinca Miruna[/url] 6.11.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, ma bucur tare sa aud ca hunii sunt bine sanatosi si ca ati fost in concediu, sa speram ca nu o mai iau de la capat cu bolile cand incep cresa, mai ales ca acum sunt mai maricei si si-au format cat de cat imunitatea. Sa mai intri din cand in cand, cand timpul iti permite sa ne mai dai vesti despre voi [pup] Cu olita, lasa ca avem timp, ai mei nu fac progrese mari cu olita, doar cate un pipi accidental [:D] Noi suntem bine, am fost la greci in iunie 2 saptamani, am avut ajutoare pe sora mea si nepoata, dar tare repede au trecut zilele si tare demult mi se pare... alt concediu mai pupam la anul [:)] Baietii fac tot felul de nazdravanii, se catara peste tot, dar parca am inceput sa ma inteleg altfel cu ei decat in urma cu cateva luni. Se apropie sfarsitul concediului pentru mine cu pasi repezi si ma gandesc cu groaza cum va fi... deocamdata va fi o combinatie de bunice si sper sa faca fata si sa nu-i duc inca la cresa. Sper sa-i duc la anul direct la gradinita. Dar mai vedem pana atunci. Diana, cred ca asa te cheama, nu? sa stii ca si eu am avut o burtica pronuntata din primele saptamani de sarcina, de fapt eu aveam deja un "avans" de 10 kg cand am ramas insarcinata si desi am incercat sa ascund sarcina cat mai mult la serviciu si desi era primavara, deci ma mai ajutau hainele cat de cat, nu s-a putut... la 3 luni ziceai sa sunt in 6-7 luni si la 6 luni ziceai ca sunt gata sa nasc... iar la 9 luni cand m-am internat pentru cezariana am fost subiectul mirarii tuturor asistenteleor de la sala de nasteri, o colega de salon mi-a zis ca atunci cand am intrat pe usa s-a vazut mai intai o burta imensa si apoi eu. Vestea buna e ca dupa un an si ceva am ajuns sa am greutatea de la 20 si ceva de ani [pk]
***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor . ariadna poate o fi normal pt ca dimineata burta e mult mai mica , incepe de pe la 5 sau 6 seara sa fie mai mare , deci cred ca de fapt sunt balonata si am citit ca ar fi normal . acum eu aveam decat 52 de kg si vad ca am luat intr o saptamana 2 kg :) , eu de mica sunt cam obsedata de greutate , dar acum trebuie sa fie bebeul sanatos si sa las sa i au in greutate oricat ar fi . maine merg la dr albu si abia astept sa vad ce mai apare nou , ce mi va spune pt ca am citit ca este un dr f f bun . eu nu prea am greturi , si nu mi prea comvine pt ca poate ma puteam lasa si eu de fumat definitiv avand greturi , dar poate le am mai tarziu nu stiu . multumesc mult pt raspuns si da Diana ma cheama . pup si o duminica minunata .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lady, nu m.am putut abtine sa nu iti raspund. te rog sa nu iti doresti greturi! la mine au fost ceva cumplit, chiar pot fi inimaginabil de nasoale... si eu am fost super balonata, cam in primele 2 luni de sarcina, greturile au inceput la 6 sapt jumatate, au tinut pana pe la 15 saptamani. deja perioada cu greturi cand vomam era tolerabila fata de cea anterioara cand imi era sila de tot, tot. eu slabisem pana la inceputul lunii a 4-a, cand am inceput sa iau in greutate si sa imi creasca burta intr.un maaare ritm. iar kg-le multe au venit in ultimele 2 luni, daca manageriam mai bine cantitatea de mancare atunci ar fi fost altceva, dar se duc oricum. numai bine:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...