Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romanii din Marea Britanie (23)


Recommended Posts

Buna ziua! Peste cateva saptamani urmeaza sa plec, impreuna cu fetita mea de 2 ani, in U.K. Sotul meu este deja plecat acolo, lucreaza ca self employed. V-as ruga sa ma ajutati cu cateva informatii in ceea ce priveste fisa medicala a fetitei. Cum se procedeaza? Trebuie sa cer de la dr care a avut-o in evidenta o lista a vaccinurilor, banuiesc. Dar mai am nevoie si de altceva? Multumesc![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alice, noi in afara de lista vaccinurilor nu am avut nevoie de nimic de la medicul de familie. Va trebui insa sa cunosti istoricul medical al parintilor si socrilor tai: daca sunt hipertensivi, diabetici, daca au avut infarct miocardic sau cerebral.... cu bine, [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, multumesc mult.[flo] In principiu, cunosc istoricul medical al parintilor si socrilor. Dar e o informatie care imi ajuta, merci! O sa sun zilele astea la cabinet, sa vedem cum se procedeaza si cu fisa vaccinarilor. Eu mai am scoasa o data fisa asta, am avut nevoie de ea sa o inscriu pe Thea la cresa. Probabil ca imi vor elibera alta fisa, insa, pt ca au trecut cateva luni de atunci (vreo 4-5).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, uite ca chiar nu stiu daca se mai face vreo vaccinare in jurul varstei de doi ani.[alcool]Sper sa nu, eu n-am mai trecut de ceva vreme pe acolo, pt ca nu am avut nevoie, slava Domnului, dar ma gandesc ca ar fi trebuit sa ma sune sa ma prezint sa facem vreun vaccin, daca era cazul...Aflu maine, ca timp prea mult nu mai am. [pup] Edit: Am gasit [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1207"]aici[/url] raspunsul, m-am linistit. Thea are 2 ani si aproape 3 luni, suntem cu "actele la zi".[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super, atunci tot ce mai ramane de spus este: drum bun catre UK! [8D] [flo] Fetelor, am fost la balul de absolvire al fiului nostru: rochii lungi pentru domnisoare, costume cu cravata sau 'bow-tie' pentru tineri, muzica, dans, discursuri, amintiri, lacrimi, imbratisari si multa veselie. Oficial, s-a terminat colegiul... Multe drumuri, noi orizonturi li se deschid... [bum][cheers][cina2][colegi][tren][disco][disco][grup][bere][hippi][recevere] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! Deja am un nod in stomac si destule emotii...sper sa ne adaptam si sa fie totul bine![:)] Bal de absolvire! Ce emotionant trebuie sa fi fost![flo] Undeva, intr-un colt de suflet, parca mi-as dori ca si Thea sa invete in Uk si nu in Romania. Inca nu stiu de ce simt asta, pt ca nu am foarte multe informatii despre invatamantul de acolo, doar ce am citit pe internet si parerile sunt impartite. Si mi-as mai dori pt mine, ca experienta personala, sa pot preda acolo (eu sunt profesoara de franceza). Vom vedea... motanik, foarte utile informatiila tale de la inceput de capitol! Incet-incet, se mai imprastie ceata din jurul meu.[:D][flo] Si inca o intrebare, fetelor: se recunosc in Uk studiile universitare din Romania? Daca m-ar interesa sa studiez acolo in continuare ceva in domeniu, ce forma de invatamant as putea alege? Tinand cont de faptul ca aici am terminat o facultate. Eu as avea dreptul la un concediu fara plata de 3 ani (aici, in Romania), daca dovedesc ca fac in Uk studii in domeniu. Multumesc![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost intr-adevar emotionant, mai ales ca obiceiul aici este ca dupa colegiu copiii sa plece la universitati in alte orase decat cele in care au crescut. Alice, iti poate fi recunoscut statutul de profesor calificat (QTS) sau poti aplica pentru a face din nou studiile de pedagogie. Cursul se numeste PGCE = post-graduate course in education. Pentru a doua varianta ai nevoie sa gasesti o scoala in care sa faci practica in invatamant. Asta depinde de norocul personal. Eu mi-am echivalat direct statutul pentru ca nu am gasit o scoala care sa ma accepte sa asist si sa predau elevilor din scoala secundara 'stiinte'. Ca sa poti preda ai nevoie de un certificat de la politie = CRB = criminal bureau record. Acesta poate fi obtinut in 3 luni de la data aplicarii. Alternativa ar fi sa te inscrii la o universitate pentru un curs de master in limba franceza si pe ruta aceasta sa ceri sa faci o perioada de practica in scoli. Programul se numeste 'Raising Aspirations' si este primul pas catre o cariera ca profesor in UK. Nu implica cine stie ce predare, mai mult observarea orelor si lucru cu elevii 1 : 1, dar iti permite sa cunosti profesori si sa ai referenti. [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt o mamica disperata ...si am nevoie de ajutorul vostru si scuze dac tr sa schimb putin subiectul...am un baietel de peste o luna si nu stiu ce sa ii mai dau pt colici am incercat tot ceea ce este posibil si am incercat si cu cele din ro...micutul meu atata se chinuie...asa ca va adresez voua o intrebare celor care locuiti in uk ce ati ati dat impotriva colicilor...mai are si niste mucisori... am fost la gp si a spus ca nu are nimik iar impotriva colicilor sa insit cu infacol... of ce pot face mai mamici experimentate? diavolitza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm! nu poti sa faci mare lucru ,doar ,poate,sa schimbi ceva in dieta ta si sa te innarmezi cu rabdare[pk].Sunt copii care au luni intregi colici iar altii nu au deloc.GP -ul cred ca ti-a dat o brosura in care scrie ca nu exista un remediu eficient pentru colici dar nici o explicatie a originii acestora.Va doresc sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...