Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (23)


Recommended Posts

Buna fetele! Polux cu placere.[pup] Diavolitza cum mai e cu, colicii?[flo] Gabitza ms mult. Da mai f repede cresc nu-mi vine sa cred ca acusi merge si matza mica la pre school.[olala] Cu cetatenia cum a mai ramas? Tot 5 ani? Ca zicea cineva ceva de 10 ani plus 200 de ore voluntariat sau ceva de genul. Da pe site-ul de la Border Agency tot de 5 ani zice. In rest noi suntem bine, acusi sarbatorim zilele de nastere ale fetelor, 2 si 4 ani.[olala] Pt vara nu prea avem planuri facute, om vedea ce idei ne mai vin mai incolo. Wknd placut fetelor.[pup] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France Mummy [9cer] x 2 [8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Mada! La multi ani mandrelor iti urez de-acum! ! Sa-ti traiasca si fie sanatoase !! ----- legat de cetatenie, eu nu inteleg de ce zic ei 5 ani ca dupa 5 ani se ia IRL-ul si doar la un an dupa, ai voie sa aplici pentru cetatenie. Cred ca acei 5 ani se refera la cei/cele casatoriti/e cu cetateni britanici si care obtin IRL-ul dupa 3 ani parca. Inca nu au introdus treaba cu "cetatean de proba", voluntariat si toate cele. Atentie celor care aplica, s-a marit taxa din aprilie anul asta. Gasiti aici noul formular: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/britishcitizenship/feesfrom060410.pdf Pentru alte detalii despre aplicare, mai multe aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/ Am aplicat si noi nu demult si asteptam un raspuns. Tineti-ne pumnii si noua! Va anunt de indata ce am vesti. Deocamdata am primit o scrisoare prin care confirma ca au primit documentele noastre si ce documente am trimis. Banii i-au luat din cont in 4-5 zile de la trimiterea documentelor asa ca fiti pregatite finaciar cand trimiteti pentru o mare gaura in buget :)) Un weekend placut va doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitza pe site-ul lor scrie ca tre sa fi stat aici in ultimii 5 ani, cei care sunt casatoriti cu cetateni si etc trebuie sa fi stat aici 3 ani. Eu n-am treaba numai sa nu bage aia cu 10 ani si voluntariat si etc pana in vara lui 2012. Ei zic asa: There are seven requirements you need to meet before you apply: You must be aged 18 or over. You must be of sound mind. You must intend to continue living in the UK, or to continue in Crown service, the service of an international organisation of which the UK is a member, or the service of a company or association established in the UK. You must be able to communicate in English, Welsh or Scottish Gaelic to an acceptable degree. You must have sufficient knowledge of life in the UK. You must be of good character. You must meet the residential requirements (see below). Residential requirements To demonstrate the residential requirements for naturalisation, you must have: been resident in the UK for at least five years (this is known as the residential qualifying period); and been present in the UK five years before the date of your application; and not spent more than 450 days outside the UK during the five-year period; and not spent more than 90 days outside the UK in the last 12 months of the five-year period; and not been in breach of the Immigration Rules at any stage during the five-year period. European Economic Area nationals and Swiss nationals If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation. Breach of immigration laws during residential qualifying period You must have been in the UK legally throughout the residential qualifying period. We may refuse your naturalisation application if you have breached the immigration laws during that period. Si ca sa ai ilr zice asa: How many years you must be in the United Kingdom before applying for settlement You must complete a continuous period of five years in the United Kingdom in an eligible immigration category before you can apply for settlement, and you must meet all the requirements of the immigration rules before you are eligible to apply. How your dependants can apply for settlement Partners of entrepreneurs are eligible to apply for settlement at the same time as the migrant, provided they have lived with their partners in the United Kingdom for a minimum of two years before applying for settlement. Children of entrepreneurs are eligible to apply for settlement at the same time as the entrepreneur migrant, as long as the child meets the requirements of the immigration rules. Deci cum e pana la urma ca m-am pierdut.[alcool] Momentan dupa 5 ani aplici pt ilr dai testul si dupa inca 12 luni aplici pt cetatenie nu? Ca la noi de ex in iulie 2012 o sa avem 5 ani aici. Sotul self employed cu yellow card, noi dependentele lui cu blue card. Conteaza cand au fost eliberate cardurile noastre sau nu? Multumim de urari.[flo] Tinem pumnii strans.[pup] Ella Ami face 2 pe 4 iulie si Ari 4 pe 21 aug, o sa le facem pe 21 aug la amandoua ca atunci vine si bunicul aici. Pe 4 iulie o sa ii luam tort lu Ami si facem poze si iesim undeva cu ele, da party oficial facem pe 21 aug. _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France Mummy [9cer] x 2 [8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella si Mada, multumim inca o data. Ella, ei zic ca poate dura 6 luni. Noi stim doua cupluri care au aplicat si au primit raspuns intr-o luna, o luna si jumatate cam asa. Dar de cand s-a schimbat puterea, nu stiu pe nimeni sa fi aplicat. Mada, ce zic ei acolo am citit si eu si nu prea are sens nici pentru mine. In primul rand IRL-ul se obtine numai dupa 5 ani de sedere (exclud aici pe cei casatoriti cu cetetean britanic )si apoi ti se spune clar ca pentru cetatenie numai dupa un an ai voie sa aplici.:) Deci 6 in total.In aplicatia de cetatenie iti cer scrisoarea primita de la ei odata cu IRL-ul si iti cer data la care ai obtinut IRL-ul deci sunt strict legate una cu cealalta. Partea buna este ca examenul de "Britishness" nu se da decat o singura data, adica inaite de a aplica de IRL. Mada, pai atunci in iulie 2012 aplicati pentru IRL in calitate de cetatean european.Romanii care demonstreaza sederea in Anglia dupa 2007 trebuie sa faca dovada sederii a celor cinci ani oricum ar fi ea din cate stiu eu . Eu de exemplu, pt ca am venit aici dinainte de aderare si am prins acele extensii de viza si legislatia veche, a trebuit sa fac dovada sederii cu acelasi statut, adica 5 ani de self-employment. Tot prin aplicatie scrie de acele propuneri, dar vad ca nu s-au tinut inca de cuvant :):
Citat:
On 20 February 2008 the Government published the Green Paper ‘The Path to Citizenship: Next Steps in Reforming the Immigration System‘. In this document we outlined our proposals for changing the way that someone can become a British citizen or remain here as a permanent resident. These proposals are collectively called ‘Earned citizenship’. These proposals will, if agreed by Parliament, lead to change late in 2009. Thereafter, migrants will be expected to pass through 3 key stages and demonstrate certain requirements in order to progress between these. Our aim is to make the journey clearer, simpler and easier for migrants and the public to understand. The three stages are set out below: 1. Temporary residence 2. Probationary citizenship 3. British citizenship/permanent residence Until then existing arrangements for naturalisation will continue.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitza ms de raspuns. Am citit si eu de chestia aia cu propunerea si ca o sa intre in vigoare la sf lui 2009 da vad ca nu au facut nimic. Ma mai zapaceste si faza cu EEA ca noi facem parte din EEA si zice acolo ca dupa 5 ani de lucrat aici, da nu stiu daca cu work permit sau self employed sau amandoua, zice ca ai automat permanent residence status si ca nu mai trebuie sa depui pt ILR.[alcool] Na acuma sa speram ca nu baga noile reguli astea sau ceva sa putem aplica dupa astea vechi, da om vedea. _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France Mummy [9cer] x 2 [8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, am citit si noi partea cu EEA cand am aplicat pentru ILR, dar cand i-am intrebat la Home Office au zis ca trebuie sa depunem aplicatia pentru ILR si sa trecem testul de cetatenie. Iar cand am depus actele pentru cetatenie, un an mai tarziu, am avut nevoie de confirmarea ILR. [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui diavolitza
ah am uitat revin la Alice, simpu ce tr sa faci tr sa trimiti la Naric diploma de facultate si pe cea de liceu pt a putea fii echivalate...apoi ...iti poate fi recunoscut statutul de profesor calificat (QTS) ...trimiti diploma de facultate si cea de liceu sa fie legalizata si sa nu uitam si modulul de petagogie ...la o alta adresa daca vrei aflu exact ce si cum ...si pur si simplu iti vor recunoaste statutul de profesor ceea ce iti si recomand si iar dupa ce primesti poti aplica imediat de munca...daca ai o engleza buna de ce nu ? pt ce sa mai faci cursuri ? o sa iti trebuiasca CRB asa cum a mentionat cineva aici cred ca ella ...scuze daca nu este ea...si cel mai importate sunt referintele ...dar daca vrei cu adevarat sa o iei de la capat mergi la scoala din nou ceea ce nu iti recomand...mai bine inveti practicand.... o alta alternativa daca lucrezi intr-o scoala ca Teacher Assistant te trimit ei ...nu platesti nimik asta este avantajul... sa faci doar daca ai o facultate facut ....PGCE dar si dupa ce ai 4-5 de experienta cred aici nu mai sunt sigura tr sa verific :) ...dar mai intai te trimit sa fac nvq-urile nu te trimit direct sa faci cursul de pedagogie... nu vreau sa iti dau informatii gresite dar cam asta este drumul pe care il poti urma sa devii profesor in tara asta :) mult successs...si scuze de greseli diavolitza
Iti multumesc mult pt informatii!![flo] Imi ajuta grozav orice idee, pt ca treptat-treptat incep sa pricep ce si cum ar trebui sa fac. Noi avem bilete la avion pe 16, adica peste 3 zile. Te rog sa-mi spui, daca stii, diplomele trebuie traduse aici, in tara? Sau pot face asta si acolo? Eu sper ca mi-am adunat cam tot ce este necesar in materie de acte, dar am emotii sa nu omit ceva. Multumesc inca o data![flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alice, cred ca te-ar costa mai putin sa traduci diplomele in tara, pentru ca trebuie sa le si legalizezi. Ca alternativa poti sa le dai diplomele in limba romana si sa ii lasi sa isi bata capul cu ele. Doar suntem in UE acum asa incat ar trebui sa fie capabili sa le proceseze. Eu mi-am tradus totul in tara si le-am legalizat tot acolo. Nu uita - daca vrei sa iti echivalezi aici calificarea de profesor trebuie sa iei legatura cu General Teaching Council of England - GTC si nu cu NARIC. NARIC nu are nici in clin nici in maneca cu echivalarea calificarii si platesti taxa degeaba acolo. Pentru recunoasterea statutului de profesor calificat nu ai nevoie de NARIC. In general nu ai nevoie de NARIC pentru nici un fel de aplicatie, decat daca ti se cere clar echivalarea diplomelor. Succes! [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...