Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (23)


Recommended Posts

Laura, e bine ca se duce la cluburi. Banuiesc ca sunt lunch-time clubs. In felul acesta are ocazia sa isi faca prieteni. Intreaba profesoara care face clubul de engleza daca scoala are cumva un club pentru gifted and talented. Stiu ca fiul nostru a mers la asa ceva cand era in scoala secundara si i-a placut mult de tot. De asemenea, am auzit de un club de drama organizat de Stagecoach. Nu stiu sa iti spun exact cum se numeste, dar facea publicitate; in afara de asta mi se pare ca Stagecoach organizeaza si un club de dans. Poate gasesti pe internet informatii. Motanik, mi-o si imaginez pe micuta alergand vesela prin parc cu copiii [olala][:)]. Nu e de mirare ca doarme acum atat de mult. [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor are cineva vreo idee de un cadou pt un baiat de 11-12 ani? Luna cum e in Egipt?Ne e dor de tine.Intreaba fi-miu de Lissy. Pupici [url="http://good-times.webshots.com/album/560287297otzbRg"]POZE[/url] Rares(7 mai 2007) [url="http://onetruemedia.com/my_shared?z=2dc19573ea80bc6ead75ac"]Filmulet[/url] Un anisor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carstea, depinde ce pasiuni are. Daca are DS sau WII, probabil ca s-ar bucura la un joc pentru aceste console. Cu astea nu dai gres. Binenteles inainte trebuie sa citesti niste review-uri despre aceste jocuri ca nu toate sint grozave. Pentru WII, cel mai in voga si care e bun (are fiu-meu) este Winter Olimpics 2010. Pina si eu am jucat un pic din asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, am si eu o intrebare, cam tampita, cei drept. Care-i treaba cu consolele astea ? Adica as vrea sa-mi spui, in mare, cam ce fac ele, si cat de benefice sunt pentru un copil de sapte ani jumate ( Iasmina ). Ea de mult isi doreste asa ceva, insa sotul meu crede ca astea dau dependenta negativa,ca jocurile alea pe calculator, gen Counter Strike. Stiu ca poate sun deplasata, si asta e pentru ca nu am avut niciodata in casa asa ceva, si nici nu am avut ocazia sa joc nimic pe nicaieri in alta parte. Eu as vrea sa-i demontez ,cumva, opiniile sotului meu, dar pentru cxa nu stiu nimic despre genul asta de distractie, nu stiu ce sa-i zic. Apreciez orice ajutor. Vreau sa spun ca nici macar ABC-ul consolelor nu il am, deci trebuie sa-mi explici ca la prosti,daca vrei sa ma ajuti. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, nu e o intrebare timpita deloc. Eu ti-as recomanda WII pentru ca se poate juca toata familia. Uite un site sa vezi cum arata consola si telecomanda. Ca sa jucati toti trebuie sa cumperi 4 telecomenzi. http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B002Q8I13M/ref=nosim/gamesandconso-21 Jocurile de Wii se pot juca la televizor (majoritatea televizoarelor moderne au intrare SCART). Fiu-meu are um monitor de calculator mai mai special (are intrari si pentru semnal analogic, de TV),si poate juca si la calculator. Pe un monitor simplu (numai de calculator) nu se pot juca jocuri de Wii. Un joc costa intre 20-30 de lire. Sa-ti dau un exemplu de un joc. Am ales ski, coborire rapida. In primul rind fiecare isi alege un personaj (eu eram Sonic de exemplu), fiecare are o telecomanda si pe rind ne dadeam drumul la vale pe pirtie. Cu telecomanda controlezi personajul ales (pur si simplu dai din miini si personaul se misca in directia indicata de tine, ca si cum tu ai face asta). La sfirsit iti spune in cit timp ai coborit (evident ca putea sa cazi si erai penalizat) si cine a cistigat. E greu de povestit, trebuie sa vezi. La Toys R Us sint console expuse si pot fi incercate. Sint jocuri in care trebuie sa te misti cu tot corpul, sa simulezi alergarea, deci copilul nu sta inert in fata televizorului ci face miscare. Uneori fiu-meu era lac de apa de cit efort depunea la unele jocuri. Asta e fain la WII ca poate fi jucat de toata familia si ca trebuie sa te misti, nu ca la jocurile de computer unde misti practic numai degetele. Cam atit imi vine in minte. Eu sint convisa ca odata ce luati WII sotul tau o sa fie primul care nu o sa poata fi dezlipit de la joc![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, mersi mult! Ma pun pe studiat si in curand am sa fac o plimbare pana la ToysR Us. Am sa-i povestesc si lui Kaveh, ca el, saracul, e dezinformat total si se comporta ca atare. da, sunt convinsa ca jocurile astea sunt super,mai ales ca nici astea mici nu cred ca s-ar mai bate asa des intre ele, ar avea si alta ocupatie, ca jucariile clasice nu prea mai sunt interesante . Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as sugera sa=l cumperi pentru sot de ziua lui de exemplu. Sa vezi ce incintat o sa fie. Cit despre fete, well, cred ca tot or sa se bata, ca in jocurile astea doar unul cistiga si cel ce pierde face crize de isterie [:D](se poate juca si in unul, spre exemplu sotul poate juca singur daca nimeni altcineva nu poate fi deranjat sa-i tina hangul). Dar sigur o sa le tina ocupate. Avem niste prieteni care au o fata si un baiat de 8 si respectiv 6 ani. Se joaca de crapa mitele, dar baiatul mai tot timpul pierde (e mai mic) si sa vezi ce mai arunca telecomanda, eventual o trage pe sora-sa de par etc. insa in 5 minute sint iarasi prieteni si o iau de la capat. Evident ca depinde de voi cit timp le lasati sa aloce jocului, ca mai sint si alte lucrui pe lumea asta, ca teme, scoala, citit etc. Dar duminica puteti sa aveti cu toii a blast, mai ales acum cind inca vremea nu e fantastica pentru outdoor activities.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare nu ar fi mai bine daca miscarea facuta in fata consolelor ar fi inlocuita de miscarea in aer liber? Cristina sotul tau are dreptate. Consolele dau dependenta, ca si computerul, de altfel. Aspectul cel mai neplacut este ca tin oamenii in interior si ii dezobisnuiesc de o viata sociala normala. Daca nu aveti prieteni (ceea ce ma indoiesc, avand in vedere ca esti aici de mult timp), consolele sunt bune pentru a-i tine pe copii ocupati si a le da un ascendent moral asupra celor de la scoala care nu au asa ceva. De asemenea ii ajuta sa se integreze mai bine in grupul de copii de la scoala, pentru ca le da un subiect de conversatie la moda. Dar asta nu diminueaza cu nimic aspectul negativ pe care il au asupra vietii sociale si a inteligentei sociale. Una este sa cobori pe partia virtuala de schi si alta este sa cobori pe o partie naturala. A doua varianta implica faptul ca trebuie sa inveti sa schiezi si de asemenea implica toate senzatiile pe care le ai cand cobori cu schiurile. Este ca si cand ai dori sa conduci masina dupa ce ai jucat Need for Speed (fara sa fi luat vreo lectie adevarata). Deci sotul tau nu este neaparat dezinformat. Chiar daca nu stie in detaliu ce este o consola, intuitia lui a functionat corect. [flo] ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, mersi mult pentru opiniile voastre. chiar o sa studiez treaba asta. Oricum, iasmina isi doreste tare mult. In privinta lui Kaveh...cred ca cel mai nimerit cadou de ziua lui ar fi, daca s-ar putea, o zi cu vreo 48 ore, in loc de 24, in asa fel incat sa doarma cel putin 20 de ore. El este extrem de obosit, mereu pe drumuri,asa ca ar fi foarte fericit daca ar putea dormi, cat mai mult posibil. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ai perfecta dreptate, dar din pacate aproape nimic din ce ai spus nu poate fi pus in practica.[flo] L-as trimite pe fiu-meu sa faca miscare in aer liber, dar cu cine, de unul singur? Copiii nu se mai joaca afara din pacate, asa cum ne jucam noi. Nu ii iau console ca dau dependenta, dar toti copiii din clasa lui au si vine acasa in fiecare zi si plinge ca numai el nu nu are. Cum te simti ca parinte? Ii spui sa mearga in fata casei sa faca miscare in aer liber ca e mai sanatos? Cit despre pirtia naturala, aici in UK e mai greu cu zapada, iar sa te duci la ski undeva costa si nu te duci mai des de 1 data pe an. Nici eu nu sint de acord cu modul in care isi petrec copii copilaria in ziua de azi dar nici nu pot sa-i interzic console, televizor, computer pe motiv ca "pe vremea mea nu aveam de astea si uite ce frumosi si destepti am crescut". Toata chestia este sa stii, tu ca parinte, cit si cind sa il lasi sa se joace. Al meu are atitea teme ca practic numai in weekend apuca sa se joace o ora-doua. Eu una am invatat sa accept realiatea chiar daca nu totdeuna sint de acord cu ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...