Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regasiri (42)


Recommended Posts

Maya, bravo tie, ia da amanunte aici: ce, cand, cum....ca arata foarte bine. Dbunny, sa ciocnim oule cu "ginerele"? [alcool]Ha, ha...fii serioasa, l-ar astepta Marius cu pusca dupa usa, apoi i-ar ciocni el oole [:D] pana i le-ar face omleta. De vazut l-am vazut intr-o poza pe hi5, mi l-a aratat Oana, pe mine nu m-a prea impresionat . Acum duc lupta de lamurire cu ea sa se tunda, sau sa mearga sa-i ia din varfuri si sa-i dea o forma dar e capoasa , ii sta ca matura, i-am spus eu ca ma voi nevroza si in somn ii voi face tunsoare de se va duce imediat la tuns[:D] Acum cred ca e plin la coafor, dar saptamana viitoare o iau de mana ca-i in vacanta si o duc. Iepuroiu va veni la copii, cu imbracaminte: pijamale, pantaloni de trening ptr Ana, bluza ptr Oana, alta ptr Calin...o gentuta cu Hanna Montana ptr Ana, alta bluza cu MJ ptr Oana, nu mai stiu...le am in portbagaj, plus ceva dulciuri: oo si iepurasi de ciocolata. I-am gasit o roaba cu lopetele si alte alea ptr nisip in forma de broasca testoasa lui Calin, plus o pusca mare cu apa, care o vazusem in vara pe la 40-50 lei, acum am dat 11 lei, dar cum ptr fete nu m-a impresionat nicio jucarie ( papusi au , unde intorc capul in casa ma impiedic de vreuna), nu i le voi da acum, mai ales ca broasca aia ar face-o praf pana la vara, la mare, sa vad unde le pun ca nu le pot lasa in portbagaj cand ma duc cu Ana la inot( in ultima vreme a tras chiulul la greu) Dati-mi si mie idee: ce cadou as putea lua ptr nasi, ca ne ducem de Paste, de Craciun am luat o lenjerie creponata, anul trecut o patura din aia pufoasa, in alti ani pahare, servicii de masa ....m-a lasat inspiratia si nu mai stiu, ma gandisem la un mixer sau un blender...nu stiu nici daca mai are, altceva....? Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va ofer o [cafea] si ma duc ca-s zombie.... Stefy e ..... Mesaj de aseara de la dastefa [i]"Azi am facut radiografie si a iesit rau. Mai urmeaza 5-7 zile de tratament dar e foarte probabil sa ajungem la operatie...."[/i] Dbunny, de mine era vorba, ca ziua mea e dupa a Stefaniei si nu se mai pune, desi o tinem impreuna, de venit vin pentru ea... Asa ca eu imi tin ziua de Florii.... ca doar am nume de floare... Maya, felicitari... arata super... Eu anul asta nu stiu daca mai apuc sa fac cozonaci.... sotul nici nu vrea sa auda.... Si nici timp nu am.... Seara ajung franta.... si vineri lucrez pana la 14, abia de voi avea timp de mers la cumparaturi.... Lacramioara si [zana] Stefania Iulia (05.12.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai reteta pt Roxana, e simpla si economica[:D] si cam iese la toata lumea, doar soacra a gresit-o, hahaha: Pui intr-un vas mai mare 1 Kg faina, in mijloc faci 2 guguloaie de drojdie si le lasi acolo (eu am folosit cubulete d-alea mici galbene de drojdie). Incalzesti 450 ml lapte, cand e asa putin caldut pui putin peste drojdie si iei si nitica faina din jur si faci mayaua, pe care o lasi la crescut. Intre timp separi 5 oua, bati albusurile spuma cu un praf de sare, apoi adaugi galbenusurile si bati in continuare. In laptele ramas adaugi o cana jumatate de zahar (depinde si cum iti plac, sotul ar fi vrut mai mult zahar, mie mi se par suficient de dulci), 2-3 pliculete zahar vanilat, esenta de vanilie sau ce mai vrei tu sa pui. Dupa ce a crescut mayaua incepi sa framanti cu laptele pana se incorporeaza toata faina, apoi adaugi ouale batute si framanti in continuare, o sa fie f moale aluatul, sa nu te sperii, e normal, pui in continuare 12 linguri ulei si tot framanti pana intra si uleiul. Apoi incorporezi iar faina pana ajunge ca o coca de paine, bine nu chiar asa tare, dar sa nu mai fie nici moale moale, iti dau tu seama. La final adaugi iar ulei, cam 4 maini asa am pus eu si iar framanti pana nu se mai lipeste coca de vas sau de maini, daca vrei poti s-o si bati, eu nu am putere si eram si obosita asa ca a iesit si nebatuta. Lasi la dospit pana se dubleaza aluatul. Apoi imparti in doua cantitatea. Daca ii faci impletiti, adaugi cacao, nuca, zahar, rahat, ce vrei tu. Daca nu, nu stiu cum se adauga[:D], gasesti tu sau intrebi. Mi se pare o reteta care nu costa multi bani si nu-ti ia asa mult timp si mai si ies. Lacramioara multumim ca ne tii la curent cu Miruna, eu nu inteleg cu operatia, daca o opereaza ce-i fac, scot stafilococul? La ce spital e internata? [url="http://www.helpsonia.com/"]Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89564"]Povestea nasterii[/url] [url="http://www.smi.ro/ana"]poze Ana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.
Maya, bravo tie, ia da amanunte aici: ce, cand, cum....ca arata foarte bine. Dbunny, sa ciocnim oule cu "ginerele"? [alcool]Ha, ha...fii serioasa, l-ar astepta Marius cu pusca dupa usa, apoi i-ar ciocni el oole [:D] pana i le-ar face omleta. De vazut l-am vazut intr-o poza pe hi5, mi l-a aratat Oana, pe mine nu m-a prea impresionat . Acum duc lupta de lamurire cu ea sa se tunda, sau sa mearga sa-i ia din varfuri si sa-i dea o forma dar e capoasa , ii sta ca matura, i-am spus eu ca ma voi nevroza si in somn ii voi face tunsoare de se va duce imediat la tuns[:D] Acum cred ca e plin la coafor, dar saptamana viitoare o iau de mana ca-i in vacanta si o duc. Iepuroiu va veni la copii, cu imbracaminte: pijamale, pantaloni de trening ptr Ana, bluza ptr Oana, alta ptr Calin...o gentuta cu Hanna Montana ptr Ana, alta bluza cu MJ ptr Oana, nu mai stiu...le am in portbagaj, plus ceva dulciuri: oo si iepurasi de ciocolata. I-am gasit o roaba cu lopetele si alte alea ptr nisip in forma de broasca testoasa lui Calin, plus o pusca mare cu apa, care o vazusem in vara pe la 40-50 lei, acum am dat 11 lei, dar cum ptr fete nu m-a impresionat nicio jucarie ( papusi au , unde intorc capul in casa ma impiedic de vreuna), nu i le voi da acum, mai ales ca broasca aia ar face-o praf pana la vara, la mare, sa vad unde le pun ca nu le pot lasa in portbagaj cand ma duc cu Ana la inot( in ultima vreme a tras chiulul la greu) Dati-mi si mie idee: ce cadou as putea lua ptr nasi, ca ne ducem de Paste, de Craciun am luat o lenjerie creponata, anul trecut o patura din aia pufoasa, in alti ani pahare, servicii de masa ....m-a lasat inspiratia si nu mai stiu, ma gandisem la un mixer sau un blender...nu stiu nici daca mai are, altceva....? Roxana
pentru ca tot e Pastele eu le-as lua o iconitza. [pup] Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 [url="http://community.webshots.com/user/lpetres13"]Poze Daniel[/url] [url="http://www95.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55320928"]slideshow Daniel[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558718316pZDbiH"]Mamici din Iasi[/url] [url="http://www.geocities.com/mami_nov_dec_06/"]Fulguleti noiembrie-decembrie 2006[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura[pup], mersi ptr idee, au si au destule, sfintite la biserica....Altceva? Ceva ptr casa, dar ce? Maya, am salvat reteta, vineri ii va face mama, nu mai imi prind si eu urechile[:D], dar daca spui ca nu trebuie framantat mult...ii voi face si eu mai incolo, va spun daca au iesit. Nici eu nu pricep ce operatie daca are stafilococ la plamani, dar tin pumnii sa nu se ajunga la operatie. Dastefa, [pup], va doresc numai bine, sa se rezolve cu tratamentul care il ia. Daca va pot ajuta cu ceva...eu am fost cu Calin la Bucuresti, stiti, am incredere in doctorii de acolo, nu-i stiu pe cei din Iasi, dar nu e mai bine sa mai ceri o parere? Am scris ptr Dastefa, dar cum ea nu are cum citi, transmite-i tu, Lacramioara[pup] , te rog, o a 2-a parere nu strica. Intrebare de baraj: cum vine iepurasul?[:D] , adica ....unde lasa iepurasul cadourile???????? Pana anul trecut am aburit-o pe Ana, acum s-a mai marit si e mai greu[alcool] Ma gandesc sa le las la usa, in pungi pe care sa scrie ptr cine e , sa sun si sa fug[:D] Alte idei????????[:D] V-am spus ca facusem curatenie sambata? Pai va invit sa vedeti ce "curatenie" este acum, noroc ca am fost inspirata si n-am pus covoarele, asa ca acum asta fac: ma duc sa pun aspiratorul, mai spal o data fara sa mai trag de toate alea sa ajung prin toate colturile, pun covoarele si gata, oricum am un chef de nu mai pot![:D], trebuie sa mai bag si la spalat, nu mai spun de calcat ca deja mi se ridica parul in cap[:D] Eu am scris aici si in timpul asta Calin a ascutit creioanele din penarul Anei in toata sufrageria....tot voiam sa pun aspiratorul, nu? [:D] Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxana o poza profi gata inramata cu finutul sau finutii dupa caz?? s-o puna la vedere undeva si nasii...cum vine iepurasul nu stiu, ca toata viata am stat la casa, si epuru lasa oole ascunse prin tufisuri...si cadourile bine puse pe pat, in camera noastra cred...[alcool] maya arata bine cozonacii tai. Odata am adus in spania cu nuca, ca mi s-au parut tare buni...insa aici n-au avut prea mult succes. Azi mi-au spart geamul de la masina si mi-au furat 2 plasi de mancare! numi vine sa cred, ziua-n amiaza mare, era parcata destul de centric...noroc ca eram singura si nu cu Dani ca m-am panicat. era masina pliiina de cioburi, n-am stiut ce sa fac prima data, sa chem politia, sa sun asigurarea, sau sa ma uit sa vad ce-mi lipseste in masina. N-au luat cd - playerul ca era greu de demontat si probabil erau grabiti,[alcool] n-au luat decat mancarea si rucsacul meu de sala cu adidasii si treningul. trist... Ne rugam in continuare pt micuta Miruna Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana,nu iubita ca facem laptele mai scump decat e si aici cu posta ! si mai alergam si dupa el,lasa ca imi vin peste cateva zile niste prieteni,si saptamana cealalta si cumnatu-meu,numai sa imi amintesc sa le spun sa imi aduca ! cand am vorbit cu el la telfon,zice ce sa iti aduc:si eu,neuron atrofiat,zic :sigur vroiam ceva si acum nu-mi amintesc ce.te sun daca imi amintesc. na,mi-am amintit la ora asta,cum sa mai sun?sper sa imi amintesc in timp util! merci,oricum!!![pup][pup] Dbbuny mai mare balamucul si cu online,nu pot sa platesc pe net,si mai stau si cu grija ca suna la usa dimiiiineata ! vine sotul maine,sa se faca lapte praf,sa se duca la corte ingles,dacazici ca are acolo.tot trebuie sa faca cumparaturi de Paste. aaaaaaaaa,auuuzi??cumva e inchis maine?sa nu imi spui,ca eu am fost singura toata saptamana si nu am cumparaturi ,adica am acute sambata trecuta,dar de Paste ce fac??? azi am fost la ecografie.sa-mi vad fata din burta,ca asa sunt eu convinsa.sotul tot credea el ca e baiat,domleee eu nu ma insel,eu am fata ! ma intreaba dr.daca vreau sa stiu sexul,zic da,dar imi venea sa-i zic oricum stiu ca e fata,de unde??ei,de unde,dar eu stiu tot !! mai bine ca ecografu.Concluzia:fata mea cica e baiat.domleeee,cum asa cand ecograful mintii mele imi spusese ca e fata,cand nu stiu cum prin ce abtinere divina nu am cumparat deja rochii.domleee,asa ceva,sa ma insel tocmai eu! eu care ieri ii spuneam sotului"ma duc sa vad ce e fii-ta " si radea pe sub mustati_"o sa vezi tu ca e baiat ". deci,fata mea e baiat,domle ! lasand veselia,spre spital Andres a vomitat in masina,a dormit acolo la mine in brate,gemea ,acasa a vomitat iar,uuun pic de febra,nu vrea nimic decat lapte. si in brate . [gravi] 20+ [baietel] [zana]Sofia (2ian2007) ,[copil]Andres(22mai2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DAStEFA of,of,cat de greu trebuie sa va fie[q] Multa sanatate ![pup]doamne,nimic nu e mai rau pe lumea asta decat sa ai copilasul bolnavior[q] DBUNNY ca in codru,maaai,asa a devenit !!!!daca-ti spun ca mie uneori mi-e frica sa mai ies oriunde cu copiii singura,ca alta data ! MAYA oaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau[olala] ce cozonaci !!!! fa o poza si la felie !!!felicitari![flo] si eu vreau cu mult zahar,nu ma satisface niciunul,tot caut unul cu cel mai mult zahar din lume,si sa se faca coca la masina de paine. eu cumpar de aici calzi de la magazinele romanesti,imi placeau ca aveau multa nuca si mult zahar,dar in ultima vreme au redus ingredientele,putina nuca si mie asa nu imi mai plac,asa ca nu am mai cumparat,costau intre 8 si 10 eur,si ultimii i-am aruncat dupa doua felii...Nu erau rai,dar nu mai erau ca primii,asa ma enerveaza romanul care da cu mucii exact cand ii merge mai bine ! isi bate joc de cleinti,de parca am fi prosti,multi prietei nu mai cumpara ca au vazut diferenta.as mai incerca,poate a fost o intamplare,dar cand ma gandesc ca altfel de cozonac nu mananc si arunc... mor cand vad ca fac un produs bun,si apoi il strica,.prefer sa il scumpeasca,dar sa il lase asa ! ROXANA ca sa afli daca are mixer,blender,intreaba de vreo reteta daca a facut-o cu blenderul,si poate raspunde "Nu ca nu am".daca nu raspunde si zice ca a facut cu mana,insisti:dar cu blenderul cum iese?dar altceva ai mai facut cu blenderul? [gravi] 20+ [baietel] [zana]Sofia (2ian2007) ,[copil]Andres(22mai2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va ofer o [cafea] fierbinte.... Ieri nici mie nu mi-a raspuns decat tarziu la telefon. dastefa e tare necajita.... Toata ziua a plans... si o inteleg, e normal.... Pana marti la o a doua radiografie merg pe acelasi tratament. Medicul ii spune zilnic ca azi e mai bine decat ieri... dar ea nu vede nici o schimbare. Miruna scanceste mereu in legea ei... de durere mititica. Ne [ruga] pentru ele sa fie bine, dar se pare ca Pastele il petrec in spital.... sa fie asta singura problema.... N-am avut curajul sa o intreb pe dastefa ce presupune operatia, dar am inteles ca e usoara, insa nu la varsta asta..... e cu moralul.... Asta mai lipsea sa o intreb.... Nu stiu cum as putea sa o ajut.... Medici buni sunt si la Iasi, dar si eu am insistat sa mai ceara o parere inainte de a accepta operatia... totusi poate nu e cazul. E internata la Spitalul de copii Sf. Maria. I transmit mesajele de la voi cand vorbesc cu ea si va multumeste ca o sprijiniti si ca va ganditi la ea..... La noi tot cu muci si tuse.... de azi sta acasa cu tati.... Ii curg ca la robinet si se ineaca cu ei si tuseste... isi face greata.... E pe tratament cu aerosoli... Pe langa ii dau Eurespal pastilute si Noni pentru stimularea imunitatii... Lacramioara si [zana] Stefania Iulia (05.12.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lacramioara chiar nu o putea s-o duca in Bucuresti? Am mai mare incredere, nu stiu de ce, in special la IOMC, au dr f buni pe cazuri grave la bebelusi, unul il stiu eu ca e f bun, Florin Brezan. Mi se pare ciudat s-o lase pe acelasi antibiotic daca nu raspunde la el. Chiar incepe sa semene cu patania Anei, mi-au tinut-o pe ampicilina si gentamicina desi nu dadea semne sa-si revina pana a cianozat si nu mai deschidea nici ochisorii, a fost cumplit, devenise leguma si de-abia se mai auzea respiratia, doamne cat am plans si tremurat, pana am gasit un medic super si a luat masuri imediat, era socata dr cum au tinut-o atat pe ampicilina daca starea se inrautatea. Si cum au schimbat si-a revenit copilul prin miracol. Sa-i dea Dzeu sanatate, si acum o iubim pe dr respectiva, ne-a salvat copilul. Saracuta Miruna si Dastefa sper sa fie tare si sa treaca cu bine peste aceasta incercare grea! [url="http://www.helpsonia.com/"]Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89564"]Povestea nasterii[/url] [url="http://www.smi.ro/ana"]poze Ana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...