Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (711)


Recommended Posts

Dream, dar nu cumva ai inceput sa spui la lume prea devreme?[:-@] Nu vreau sa te superi, dar mie mi se pare prea devreme. Ce te faci daca nu e sarcina, ci doar inarziere. Sau daca patesti ceva si nu se tine sarcina....

Eu am o prietena care a incercat 3 luni si apoi a sunat pe toata lumea ca are test pozitv, 2 sapt mai tarziu era pusa in pozitia proasta sa ne zica ca nu mai vine bebe, ca a plecat!

Deci mai bine nu o anunti pe mama ta, nu trebuia nici pe cumnata...

Nu te supara, dar dupa ceva vreme eu suflu si in iaurt.

 

Oricum sper sa fie bine [bibe] la tine si sa stea cuminte 9 luni la mami!

 

Simonata, Bine ai venit!!! dar sper sa nu ramai la noi si sa pleci la odisee [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mulumesc, Dreambaby, am sperat ca mica sangerare sa fie de la nidatie, dar am o presimtire ca nu e asa... Asta e, data viitoare va fi cu noroc.

Oricum, legat de pierderea sarcinii, asa cum spunea o aspiranta ca i-a zis doctora, bine ca raman insarcinata, ca pana la urma, asa cum a fost si data trecuta, una - doua tot le duc la capat. Numai ca de fiecare data facem atatea planuri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mumtumesc si tie de primire gabyv. Chiar daca plec acum sau altadata sa stiti ca va urmaresc, asa cum v-am urmarit si pana acum, pentru ca aflu o gramada de chestii, chiar daca am trecut printr-o sarcina. Insa de fiecare data este altfel.

de exemplu, in sarcina trecuta, cea cu final fericit, nu mi-a fost niciodata rau, nu am avut greturi, ameteli sau alte astfel de neplaceri specifice sarcinii. In schimb acum, nici nu intarziase cm prea mult, si eu am experimentat toata gama de greturi posibile, dar se pare ca fara rost, din moment ce sunt din ce in ce mai convinsa ca vin uratii.

Apropos de anticonceptionale, sa stiti ca este valabila chestia cu prinsul bebelului imediat dupa intreruperea lor, eu fiecare sarcina asa am avut-o. Se pare ca in perioada respectiva femeia este intr-un veritabil soc hormonal... A, si mai e un secret[:I] schimbarea partenerului determina la primele contacte stari horminale deosebite (cred ca de vina e emotia)... Asta pentru cine are curaj, ca noi ... tot cu acelasi incercam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danaela, eu cred ca la 4 saptamani un test de sange ca sa vezi cum creste hormonul HCG este suficient, daca ai fost sanatoasa pana acum si nu ai avut infectii sau alte operatii la abdomen, care cresc riscul de sarcina extrauterina sau alte complicatii.

 

Gabyv, ciudata politica de salarii in Europa. Mi se pare anormal sa primesti salariul in functie de origine.

In US se ia obicei in considerare ultimul salariu sau se da salariul echivalent pentru pozitia respectiva, indiferent de originea celui care aplica. Ai putere mai mare de negociere cand ai avut un salariu mare in pozitia anterioara. Daca nu ai avut salariu bun, nu te obliga nimeni sa le spui ce salariu ai avut si atunci o sa primesti salariul echivalent pt experienta si studii din zona respectiva. Eu n-am auzit sa se faca diferente in US pe baza de origini. In Canada cu atat mai putin probabil, ca aia sunt si mai immigrant friendly.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gaby, nu am anuntat pe nimeni pt ca nici eu nu sunt sigura. Si vreau sa ii anunt abia cand ajung prin luna 2-3 de sarcina, tocmai pt a evita o situatie neplacuta. Chestia asta cu fixarea placentei se gaseste si pe net, daca te uiti la sarcina pe saptamani. Dar cel mai bine e sa se duca la medic, ca numai el e in masura sa ii dea raspunsuri. Noi putem doar sa ne dam cu parerea... N-am vrut sa ii spun cumnatei mele, dar s-a deschis fereastra de mess si eu am crezut ca vb cu prietena mea (cand colo ii dadusem destule amanunte incat sa mai pot schimba ceva). Si ea mi-a spus ca ma intelege perfect pt ca asa a fost si ea, a vrut sa anunte cand a fost absolut sigura ca este insarcinata. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bettercy, nu era vorba de salariile din Fr, ci de salariile de detasat, adica atunci cand o firma din Ro te duce ea pt gen un an sau doi ca sa muncesti (fie in cadrul ei -daca are filiala in Ro, fie in alta firma, cu care are contract)

Ca o mica paranteza, nu cunosc pe nimeni detasat aici care sa aiba un salariu prea mare.(si stiu multi detasati, nu gluma)[:D]

Aici daca muncesti direct la ei, ai salariu in functie de varsta, specializare, vechime in domeniul respectiv. La fel, este ilegal sa te angajeze pe un salariu mai mic decat cel care l-ai avut la postul anterior. Dar evident totul se negociaza.

[flo]

Si apropo, ador Canada. (mai ales iarna) [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! Acum am venit de la Fundeni cu analiyele in mana. Nu prea inteleg nimic din ele, asa ca va rog sa ma ajutati.

APTT = 34 (N = 26-36)

LA (APS) - pozitiv = 67 (n = 30-43)

Pro C global = 0.8 cut off time = 0.8

PC = 101% (N = 70-140%)

PS free =76% (60 -140 %)

AT III = 0.8 % (80-120%)

homecisteina = 11.16 (N =3.7 -13.9)

nu mi-a spus nimic decat ca trebuie sa fac ADN - pe 1 octombrie sa merg la ea la medsana....

mai sunt fibrinogen, PT, LA1, care sunt normale...din toate decat LA (APS) vad ca e pozitiv, dar nu stiu ce inseamna....

ma puteti ajuta?

 

Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!

 

ingeras plecat la 7 wks

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Luci multumesc de intrebare, mai am si maine, cel mai greu si am scapat, cu bine sper![pup]

Moni sanatate multa! [pup]

Simonata bine ai venit.

Fetele eu ma bag laq invatat.

P.S. - nu ma mai testez pe 4 ca se pare ca nu e bebe nici luna asta, din pacate a inceput minunatul spotting.[bang]

 

 

Ne dorim mult un [bb] . Doamne ajuta-ne sa-l avem curand!

http://lt1f.lilypie.com/C8eip3.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, Gaby. Nu am fost niciodata "atasat" si nu intelegeam diferenta. Inteleg ca e un fel de transfer in firma dar la sediul din alta tara sau pe un contract. Ma gandesc ca ar fi normal sa se ia in calcul costul vietii din noua tara. Daca un om normal se descurca in Fr cu 3,000 euro cum poate altul sa se descurce doar cu 1,500. Nu mi se pare fair.

 

Revin sa zic ca poate asta e o oportunitate pt primul pas in tara respectiva. O data ce acumulezi experienta, ai sansa sa-ti gasesc un loc mai bine platit in alta firma pentru ca ai mai multa credibilitate.

 

Am concediu de invatat zilele astea si eu il pierd pe internet. Sa aveti o saptamana buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deseori sefii din Ro , nu se gandesc sa fie fair. Dar deacord cu tine, primul pas pt a iesi din tara si mai ales a vedea daca iti convine tara aleasa. Atunci cand esti in vacanta nu vezi ascunzisurile vietii, totul ti se pare fain.

 

[pup][pup][pup] am furat pupici de molipsire. [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...