Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (711)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dreambaby, este aceeasi ecografie transvaginala de la control cu cea de constatare sarcina. In mod normal ea se numeste ecografie depistare sarcina…dar las-o asa…zici ca ti-a intarziat si vrei eco transvaginala si atat.

Simonata, nu poti sa stii daca e bine sau rau, cel mai bine mergi la doctor si vezi ce si cum. Poate e sarcina si iti da tratament de sustinere…daca ai pierdut-o, macar afli daca trebuie intervenit. Fiind asa devreme, sunt sanse mari sa nu trebuiasca…dar repet, stiu fete care au avut sangerari destul de mari si bebe a fost ok…si ma stiu pe mine care la prima sarcina nu am avut sangerare si se oprise din evolutie totusi…

Katy, poate e spotting…din ala bun…si nu vine cm.

Elenush, LA (APS) poate arata o inflamatie, nu e f concludenta analiza asta (eu am avut-o de 3 ori proasta din cauza de infectie dentara si urinara si ultima data ok). Ai si o analiza LA1/LA2?

E f bine ca Pro C global = 0.8 pentru minim = 0.8 (eu am 0.4)

Ai scris bine AT III? E chiar = 0.8 % sau 80%, oricum, si daca ar fi 80%, e la limita si asta inseamna ca in sarcina va scadea si nu e bine.

Homocisteina mi se pare cam mare si cred ca va trebui sa iei vitamine mai concentrate pentru o viitoare sarcina si in sarcina.

Nu ti se prea explica decat daca intrebi tu, altfel, ai vazut, sunt atatea persoane ca nu e timp. Cand mergi la Medsana sa intrebi si de analizele astea ce si cum. Ti-a dat vreun tratament (vitamine, aspenter)? Ti-a zis de ce trebuie sa faci ADN? Mie nu mi-a zis sa fac analiza asta…

Multa sanatate si noroc!

 

Fetelor, la prima sarcina nu spusesem decat catorva persoane si am pierdut-o devreme…apoi, la a 2-a, am spus mai multor persoane si am pierdut-o iar…mi-a fost la fel de greu sa explic celor 10 persoane cat de greu mi-a fost sa explic prima data la 3 persoane…acum, cand voi ramane, luna asta zic eu, voi spune de cum am testul pozitiv, vreau sa ma bucur si sa sper ca va fi bine…celelalte dati, am zis sa fim rezervati, ca nu se stie…ca dupa 3 luni trecem hopul…dar nu ne-a folosit la nimic...

 

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenusht
Buna fetelor! Nu v-am mai scris pentru ca am avut o perioada destul de agitata si…nu am mai avut chef de altceva, insa m-am gandit mereu la voi. De sotul meu am reusit sa dau intr-un final la o saptamana dupa ce fugise ca un las…dar nu pt ca el a venit sa ma caute ci pentru ca am mers eu la el la birou. Am reusit sa discutam despre ceea ce urmeaza sa facem in continuare: brusc acum are pretentia ca macar masina sa i-o dau…in fine! Ideea era ca el fugise cu masina si eu i-o tot ceream ca pana ce situatia dintre noi nu se definitiveaza sa o aduca acasa: el nu si nu... ma tot mintea ca masina e pe nu stiu unde ca el nu vrea ca eu sa stiu unde sta…pana la urma masina mea era in fata portii amantei…Azi ar fi trebuit sa mergem sa depunem actele la notar, insa nu a dat nici un semn de viata pana acum. Il mai las saptamana asta, pt ca niciunul dintre noi nu avem bani pt a introduce actiunea…E greu cu singuratatea asta…dar incerc sa fac fata asa cum pot! Dupa tot ce mi-a facut imi lipseste, mi-e dor de el, dar in acelasi timp imi apar imagini cu el si cu amanta lui poate iubindu-se si eu stau si plang dupa el si nu merita… sunt convinsa ca o sa-mi treaca ca e nevoie de timp si ca va fi bine intr-un final!Am fost la Fundeni si mi-am facut analizele de trombofilie, voi merge azi sa le ridic! Sunt curioasa sa vad ce a iesit! Cred ca sunt in perioada de ovulatie pt ca imi simt ovarele. Ciclul meu nu s-a reglat: prima luna dupa chiuretaj a venit la 40 de zile, a doua luna la 26 de zile….acum sa vedem cand va veni!Va pup pe toate!Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!ingeras plecat la 7 wks
align="right" id="quote2">chiar azi ma gandeam la tine elenush....http://www.fertilityfriend.com/home/2fe758/Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2)Proteina S 60% (60%-140%)Pro C Global 0.80 cut off 0.80Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alex, mie prima data mi-a iesit homocisteina aproape de 15....si dr uscatescu a parut foarte ingrijorata dar acum doua luni, dupa ce am luat tratament cateva luni, a ajuns pe la 11,...ceva, cred ca mai mare decat o are elenush

si d-an dr a zis ca pot ramane gravida dar sa contiuni tratamentul si imediat ce am test pozitiv s-o sun si sa-mi dea clexane

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Lorena, o sa mai scada si la tine cu tratament. Eu gandeam in perspectiva ca la Elenush va mai creste homocisteina in sarcina, de asta ziceam ca e cam mare. Important e sa se indeparteze de maxima. Nu bag mana in foc, sunt pareri formate din ce am mai citit pe tema asta.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alex, eu am zis doar ca ma ingrijoreaza ca a scazut asa putin....

ca e totusi mare iar dr mi-a zis ca pot ramane gravi...

 

nu mai vreau sa trec prin ce am trecut, sa mai pierd inca o sarcina ca la nebuni ajung....tu ma intelegi....

 

sper sa mai scada sau macar sa fie sub control

 

eu va pupic

noapte buna

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, acum am inteles in ce sens spuneai tu...nu mi se pare putin, sunt 4 unitati in cateva luni...e ceva! Pe hartia pe care o am scrie ca valorile normale sunt 3.7-13.9, ai intrat deja in interval si vei cobori in continuare. Eu am avut 9 si nu mi-a zis nimic, dar oricum luasem cateva luni bune vitamine (cred ca 4 luni) si mi-a prescris in continuare, deci se va imbunatati rezultatul. Te inteleg foarte bine! Si eu voi face tot ce imi sta in putere sa fie bine! Sincer, eu am spus ca daca nici sarcina urmatoare nu va fi in regula, nu voi mai incerca pentru ca e prea mult pentru mine, nu mai rezist.

[pup] fetele!

Noapte buna!id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katy82
Buna fetele! Luci multumesc de intrebare, mai am si maine, cel mai greu si am scapat, cu bine sper![pup]Moni sanatate multa! [pup]Simonata bine ai venit. Fetele eu ma bag laq invatat. P.S. - nu ma mai testez pe 4 ca se pare ca nu e bebe nici luna asta, din pacate a inceput minunatul spotting.[bang]Ne dorim mult un [bb] . Doamne ajuta-ne sa-l avem curand!http://lt1f.lilypie.com/C8eip3.png
align="right" id="quote2">Si mie azi(in sfarsit[:I]) mi-a venit si spottingul, dar la ora asta e un pic de rozoviu, si apoi rosu slab cu mucus. Sa declar z1 data de 29(azi)? Sau data 30 ca e deja aproape de ora 24?Apropos de anticonceptionale, mi-am amintit cand mi-a fost rau tare de tot de 2 ori(cicluri diferite) in timpul menstrei de m-a luat ambulanta de acasa. Si ginecologul de garda mi-a zis sa iau anticonceptionale ca sa nu mai am dureri mari in ciclul(dismenoree/algodismenoree).Azi abia e prima zi (spotting dupa ora 16 au aparut) si deja am dureri de mi-e frica de ziua de maine ca iar ma asteapta crizele alea (voma, lesin, transpiratii reci, etc). Ca de obicei ele ma "ataca" in z3, dar azi z0 si deja ma doare ca nu prea pot sta in picioare. Un chin de groaza! Sincer fetele, eu nu mai am putere sa mai "intampin" durerile astea. Multa lume imi zice ca imi vor trece durerile astea abia dupa ce voi naste un copil. Dar pana atunci... ma chinui cu ele [q].Vreau luna asta sa incep sa iau anticonceptionale (ca tot ati adus vorba de ele->mi-ati amintit ca mi-e mi-au fost recomandate pt ca sa nu mai am dureri in menstra) ca si asa ma "ispiteste" sa fac pauza vreo 3-4luni de nevoie[q] de la proiectul bebe pana fac investigatiile. [:(]Am deja in fata mea Lindynette 20.Dar asa mi-e frica sa le iau[alcool] [:(]Pt prima data in viata mea le voi experimenta.(mi-a zis ginecologul de la policlinica ca sunt cele mai bune, ca si asa mi-a zis(inca din ianuarie2011[bang] cand am avut una din crize de dureri) neaparat 6 luni antibebe, dar eu aproape ca m-am certat cu ea ca nu vreau antibebe ca si asa greu prind bebele, si "fugeam" de fiecare data de anticonceptionale, dar acuma vad ca tot la cuvintele ei ajung, ca nu mai pot de durerile astea.)Stiti de ce mie frica cel mai tare? Faptul ca presimt deja ca in septembrie iar o sa prestam pt bebe si stiu ca chiar o sa raman gravi, dar daca acuma(de azi) incep anticonceptionalele... ufff [q][q]Nu stiu ce sa fac? [:(]Katy, succes la invatat si la examen[pup][pup] Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen. Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uff Lorena si MeAlex, voi prin cate ati trecut, dar va inteleg asa de bine! [grup], eu sunt si mai sensibila ca voi doua, de am ajuns sa-mi zic ca daca si pe urmatoarea o pierd-- apoi chiar renunt defintiv la proiectul bebe, pt ca e FOARTE DUREROS for me sa mai pierd inca una! Nu rezist, ca eu prima ajung la nebuni dintre voi[q][q][q]

Poate ca e mai bine sa iau anticonceptionalele ca asa nu voi mai sta luni intregi pe stresul "sunt sau nu sunt gravida". Si daca aflu ca sunt, iar "numai sa nu o pierd si pe asta!".

Sunt slaba[:(]

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen.

Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff ce beata sunt[bang][bang][bang][bang]

Simona, bine ai venit la aspirante, dar eu sper sa nu stai CHIAR DELOC aici[:D][:D][:D].

Legat de pete maro, sunt pareri impartite, ca Alex a explicat foarte bine.

De exemplu in cazul meu, aveam intarziere, si apoi mi-au venit 2 zile de maro, deja ma bucuram ca e implantarea, dar a 3a zi cand au aparut primul rosu... intelegi deja cum m-am simtit[q].

 

Cel mai bine sa te duci la medic, ca poate e bebe e cuminte la locul lui si doctorul iti va da ceva pt mentinerea sarcinii.

 

 

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen.

Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...