Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (711)


Recommended Posts

Oau, cat de mult ati scris de la ultima postare...

Multumesc Katy82si celorlalte fete pentru primire.

Bineinteles ca m-am programat la doctor, insa nu am sperante ca mai este bebe, am asa o presimtire. Insa nu sunt foarte suprata (doar un pic)pentru ca stiu ca nu era o sarcina viabila si decat sa am probleme tot timpul sau, Doamne-fereste, sa o pierd in luna mare, mai bine acum. Stiu ca este greu de acceptat pentru fetele care pierd sarcini o asemenea teorie, insa eu am capatat-o dupa ce am pierdut prima sarcina, cand doctorita mea mi-a explicat acest lucru si dupa o scurta sedinta de terapie imediat dupa chiuretaj, sedinta obligatorie in reteaua privata de sanatate unde am urmarit sarcinile si unde am si nascut.

In legatura cu tratamentul de sustinere a sarcinii, doctorii din reteaua respectiva sunt destul de sceptici, sustinand ca, odata ce sarcina are probleme, este foarte greu de pastrat, uneori este mai bine sa se duca. Bineinteles ca aceasta teorie se aplica numai persoanelor care nu au probleme de fertilitate sau alte probleme de sanatate, pentru acestea se agata de orice speranta.

Cum eu sunt o adevarata "iepuroaica", in sensul ca raman destul de repede insarcinata, insa mai greu tin sarcina, una pierduta nu este o mare tragedie, pentru ca urmeaza una dusa la capat (sper).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pana am scriu eu mesajul, deja ati postat atat..

DenyAnd, legat de anticonceptionale, sa sti ca nu sunt contraindicate in probelemele tiroidei. Dimpotriva, eu am avut hipotiroidism subclinic, iar doctorul endocrinolog ma sfatuia de fiecare data sa nu intrerup tratamentul cu anticonceptionale, mai ales ca erau unele destul de puternice - rigevidon. Aceasta pentru ca echilibrul hormonal pe care ti-l asigura anticonceptionalele te ajuta foarte mult in tratarea tiroidei. Dupa nastere se pare ca am scapat si de hipotiroidie, pentru ca analizele mi-au iesit ok. Deci, nu era nicio tragedie daca incepeai tratamentul cu anticonceptionale.

SSTzuky, dupa ce am pierdut prima sarcina am facut toate analizele posibile, care au iesit perfect, astfel incat singura cauza a pierderii sarcinii a ramas accidentul cromozomial, in sensul ca nu se combinasera bine cromozomii, prin urmare cauza a fost una genetica. Ca dovada in acest sens urmatoarea sarcina am dus-o la bun sfarsit. Probabilitatea ca si de aceasta data sa se fi intanplat un accident genetic este mare, avand in vedere ca 25 - 30% din sarcini se pierd pana in 12 - 13 saptamani din cauze genetice.

Asta e ... mergem mai departe, numai ca eu doream ca intre copii sa am o diferenta mica de varsta, sa creasca impreuna, asa cum am crescut eu cu sora mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonata, nu ai de unde sa stii ca ai pierdut. Ce retea de sanatate e? Cand mergi la medic?id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dreambaby
Deny, eu sunt diagnosticata cu hipotiroidie.Dar crede-ma ca nu am simtit ca as avea probeleme cu tiroida. Nu se vindeca, se iau pastile ca sa tina valoarea TSH la un anumit nivel. Spor la treaba! [pup]
align="right" id="quote2">Iaca mi-am gasit un pic de free time[:D] ca sa va scriu[pup]Da, dreambaby, tot asa am gasit si eu pe net, ca se urmeaza tratament pt a tine valoare TSH la nivel normal. Deja m-au invadat gandurile ca din cauza hipotiroidiei intampin obstacole in a avea bebe.Tu zici ca nu ai simtit ca ai avea probleme, dar la mine invers, doar ca eu nu le acord atentie ca de cand ma stiu le am, si m-am obisnuit deja cu ele. Dar cand vad ca "incurca" la bebe, iau masuri abia acuma [bang][bang]Luciana[:I] da, ai dreptate, si recunosc ca sunt prea stresata. Sunt sensibila si cad repede cand aflu ceva rau despre sanatatea mea. Nu ma supar ca ma "ocarasti" nitel[:D], chiar bine ai facut ca de altfel nu imi deschideam bine ochii. Multumesc[pup]. Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen. Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dreambaby, asteptam rezultatul la testul de sange! Asa cum spun si celelalte fete, poate e prea devreme pentru testul de urina, n-o fi f sensibil. Si cu siguranta, sarcina extrauterina da test de sarcina pozitiv.

[pup], tin pumniiid="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd


Luciana[:I] da, ai dreptate, si recunosc ca sunt prea stresata. Sunt sensibila si cad repede cand aflu ceva rau despre sanatatea mea. Nu ma supar ca ma "ocarasti" nitel[:D], chiar bine ai facut ca de altfel nu imi deschideam bine ochii. Multumesc[pup].


Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen.
Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]
http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )
id="size1">

align="right" id="quote2">
[pup]

Doamne ajuta-ne sa devenim mamici !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny, trebuie sa faci TSH sa vezi ce valoarea iti iese. Eu de exemplu am 5.5 iar limita maxima e 4.6 si mi-a zis ca nu am probleme cu fertilitatea. Daca aveam valoarea mai mare de 15 atunci era o problema. Dar trebuie sa te duci la endocrinolog, sa faci analizele si sa iei tratamentul dat de el. Nu te mai gandi atat la tot felul de boli, poate nici nu suferi de hipotiroidie... Eu acum dupa tratament ma simt mult mai bine, intr-adevar dar nici inainte nu imi era atat de rau incat sa ma gandesc vreodata ca am probleme cu tiroida. [pup] si astept sa vad ce ai mai facut
Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd
Citat:
citat din mesajul lui dreambaby
Deny, eu sunt diagnosticata cu hipotiroidie.Dar crede-ma ca nu am simtit ca as avea probeleme cu tiroida. Nu se vindeca, se iau pastile ca sa tina valoarea TSH la un anumit nivel. Spor la treaba! [pup]
align="right" id="quote2">Iaca mi-am gasit un pic de free time[:D] ca sa va scriu[pup]Da, dreambaby, tot asa am gasit si eu pe net, ca se urmeaza tratament pt a tine valoare TSH la nivel normal. Deja m-au invadat gandurile ca din cauza hipotiroidiei intampin obstacole in a avea bebe.Tu zici ca nu ai simtit ca ai avea probleme, dar la mine invers, doar ca eu nu le acord atentie ca de cand ma stiu le am, si m-am obisnuit deja cu ele. Dar cand vad ca "incurca" la bebe, iau masuri abia acuma [bang][bang]Luciana[:I] da, ai dreptate, si recunosc ca sunt prea stresata. Sunt sensibila si cad repede cand aflu ceva rau despre sanatatea mea. Nu ma supar ca ma "ocarasti" nitel[:D], chiar bine ai facut ca de altfel nu imi deschideam bine ochii. Multumesc[pup]. Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen. Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )id="size1">
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele.

Gata am scapat si eu inapoi la laptop dar mai am treaba ca deja incep sa ma pregatesc pentru concediu, sotul e un pic suparat ca am gasit ceva last minute in grecia si pe mine nu ma incanta, eu vreau sa mergem in tara sa ma opresc unde vreau, sa dorm si sa mananc ce vreau. Plus ca hotelul de la grei nu imi inspira incredere.

Lorena felicitari pentru acceptare sa treci cu bine de interviu.

Dream daca era extrauterina iesea la testul de urina ca mie mi-a iesit cu 2 zile inainte de intarziere si era exrtrauterina.

Simona bine ai venit.

Deny mama mai uita-te un pic la film si nu te mai gandi ca tu ai toate bolile de care auzi, parca gandeai pozitiv? Vrei sa vin cu batul la tine?

Moni ce faci acum te simti bine? Imi pare rau sa citesc de problemele tale.

Luciana [pup][pup] si la celelalte fete la fel ca imi era asa dor de voi si cand ma gandesc ca de joi trebuie sa impart iarasi laptopul cu sotul si ca suntem in concediu mi se face mai dor de voi.

Va pup si mai revin.[pup][pup][pup] ca doar trebuie sa vad un rezultat de la beta mare-mare.[pup][pup][pup]

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...