Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (711)


Recommended Posts

Deny, daca vrei si parerea mea: anticonceptionalele iti vor mai ameliora starea, daca le iei. Eu am luat vreo 7 ani si mi-a fost mai bine cu decat fara. In sensul ca imi curgea mai putin sange (la mine e macel in fiecare luna), venea CM la fix 28 de zile, precizie de ceas elvetian, nu ma durea nimic, nici sanii nu prea mai dureau. Ideea e ca daca le iei, ovarele intra in repaos, nu mai secreta nimic, iar contraceptivele aduc o cantitate echilibrata de estrogen (in prima parte a CM) si de progesteron (in a doua parte). Mai putin estrogen, rezulta mai putina mucoasa la endometru, deci mai putin sange de dat afara. O cantitate echilibrata de progesteron inseamna durere mai redusa (sau deloc) de sani. Astea erau problemele mele si de ele m-am interesat. Vad insa ca tu ai o dismenoree mult mai pronuntata si mai dificila ca a mea, s-ar putea sa fie din alte parti sau sa ai un echilibru hormonal mai deficitar ca al meu. De aia nu cred ca ti-ar strica antibebe. Din cate stiu eu, nu actioneaza asupra hormonilior tiroidieni. Tiroida isi vede mai departe de treaba ei.

Pe de alta parte, daca exista atatea tipuri de antibebe, cu diferite concentratii de hormoni, probabil ca exista si nevoi diferite ale femeilor (altfel companiile farmaceutice nu si-ar fi dat atata silinta), iar aceste nevoi nu pot fi determinate decat de patternu-ul hormonal al fiecareia. De aia, cred ca niste analize in prealabil ar prinde bine.

Deci, concluzia mea de urechist este: contraceptivele orale sunt bune, te echilibreaza hormonal, dar avand problemele pe care le ai, cred ca ar trebui sa faci niste analize intai sa vezi care ti-ar fi mai bune.

 

PS Eu nu am mai luat din 2005, desi intre cei 2 copii am avut o perioada cand nu vroiam sa raman insarcinata (vroiam mai tarziu). Dar asta pentru ca eu stau bine, in principiu, cu hormonii sexuali (asa a iesit la analize) si, cum singura mea nevoie era contraceptia, am zis ca mai bine nu iau, ca si daca raman e ok.

 

Hai ca am scris un roman. Imi cer scuze daca v-am plictisit.id="Comic Sans MS">id="maroon">

 

Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006)id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">id="maroon">id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3"> si MATEI(16 martie 2009)id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">id="maroon">id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dreambaby, am avut si eu, in 2005, o intarziere de 14 zile. Aveam un chist ovarian. Nu vreau sa te sperii, poate la tine e altceva si e chiar probabil sa fie doar o dereglare hormonala (stii ca se intampla des), dar la mine asta a fost cauza. Si stii de ce? Pentru ca nu mai luam ac de vreo 10 luni, asa ca ovarele mele nu au mai actionat ca la carte. Si un amarat de folicul nu s-a mai spart, asa ca s-a umplut cu lihid (de aia ii zicea chist seros simplu, fara sange) si nu mai vroia sa se sparga. Pana la urma, cu un mare noroc, s-a dezumflat singurel, usor-usor, dar mi s-au recomandat 3 luni ac. Si dupa cele 3 luni s-a conceput Rares.id="Comic Sans MS">id="maroon">

 

Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006)id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">id="maroon">id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3"> si MATEI(16 martie 2009)id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">id="maroon">id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella, nici nu stiu la ce sa ma astept. In aprilie am facut o eco, era totul normal acolo. Dar din iulie am inceput tratamentul pt tiroida si ma gandesc ca asta sa nu afecteze cu ceva. Cred ca sun si endocrinologul sa vad ce zice si el. Oricum m-am linistit, ma gandeam ca a fost ceva cu testul. Luna viitoare iar va stresez [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex,Lucianamoga, nu mai am simple scurgeri maronii, a venit menstra de-a binelea, dupa ce am avut doua teste pozitive. Stiu deja ca este vorba de avort menstrual, pe care, probabil il va confirma si medicul, daca mai vede ceva. Merg in reteaua de sanatate Euroclinic - Regina Maria, unde sunt tratata excelent, eu avand si o asigurare medicala privata, deci nu ma usuca de bani.

Anabella, sunt de caord si eu cu tratamentele de sustinere, insa in saptamani mai mari, dar la mine, la 5-6 saptamani, din cate stiu eu sansele sunt destul de mici sa se mentina sarcina. procentele de pierdere a sarcinii de 25-30% se refereau la toate sarcinile, nu la cele pierdute. Cu alte cuvinte, statistic, mai mult de un sfert din femeile care au ramas vreodata insarcinate au suferit un avort determinat de accident genetic. Cat timp pana acum la mine nu s-a stabilit o alta cauza, dau vina pe genetica.

Deny, anticonceptionalele le-ai cumparat tu, fara nicio recomndare? Adica atunci cand doctorita ti-a recomandat sa iei anticonceptionale, nu ti-a spus si de care? Pentru ca daca nu ti-a fost recomandata un anumit tip, este evident ca nu le iei de capul tau. Eu am luat anticonceptioanale de la 21 de ani, fiindu-mi recomandate pentru ca aveam cateva chisturi, ce-mi determinau hemoragii abundente. Le-am luat timp de 12 ani, cand le-am intrerup pentru a face primul copil, iar la cateva luni dupa nastere am inceput iar tratamentul (pentru ca am alaptat foarte putin) si le-am inrerupt acum 2 luni, pentru al doilea bebe.

In tot acest timp m-am simtit excelent, dar nu le-am schimbat pe cele recomandate cu foarte mult timp in urma (peste 14 ani), chiar daca nu sunt de ultima generatie si intre timp au aparut altele mult mai "simandicoase", eu le pastrez pe ale mele, mai "babute", dar eficiente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katy82
Buna fetele! Am scapat si eu in sfarsit de examene! Luci [pup], merci de sustinere! Diseara aflu si rezultatul.Me Alex din pacate la mine spotting inseamna ca in 2 zile vin uratii. Merci de sustinere oricum. Acum urmeaza ar o luna de tratament in care nu am voie sa raman gravi, ultima. Si daca nici dupa asta nu vine bebe urmeaza HSG-ul in nov. Offffff..., ce mai trece timpul asta. Asta e. [bang]Ne dorim mult un [bb] . Doamne ajuta-ne sa-l avem curand!http://lt1f.lilypie.com/C8eip3.png
align="right" id="quote2">Sa ne dai o veste buna si examenele sa le fi trecut cu bine.[pup][pup]Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dream..poate fi o mica dereglare

nu te speria inca

 

http://www.fertilityfriend.com/home/2fe758/

 

Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2)

Proteina S 60% (60%-140%)

Pro C Global 0.80 cut off 0.80

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dream, e prima luna cand incerci nu? daca e asa... sa stii ca eu am observat ca mult fete au o=intarzieri in prima luna [:D] creierul ne joaca feste!! prima luna mi-a intarziat 20 de zile [alcool]

Plus ca eu cat timp am luat Euthyrox nu am acut CM de loc... trebuie intrebat daca nu e asta.

Deny, eu nu pot sa-ti zic ce si cum de Anti, decat ca am fost f multumita. Singurul lucrul pe care il regret din perioada cand luam este tocmai: ca nu le mai iau. Aveam o stare excelenta, fara dureri de nici un fel, Cm reglat si f putin, fara transpiratii si aproape fara nici o scurgere. Dupa ce le-am lasat, m-am dus la ginecolog sa intreb de ce asa multa glera si ala s-a uitat ciudat la mine. Mi-a zis ca e normal asa, eu inca nu ma obisnuiesc, mi se pare prea...murdar. (scuze de vocabular[:I]) Ah si nu au treaba cu tiroida, nu afeacteaza.

Eu luam insa si ceva f usor, care sunt recomandate si pe perioada cad alaptezi. Oricum de ce voiai sa iei Anti? Parca voiai bebel?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dream imi pare rau ca nu e bebe. Nu te mai gandi atat ca e extrauterina ca la mine a iesit beta 99 cu 2 zile inainte de intarziere asa ca la extra iese si testul de sange si urina, eu zic ca daca maine te duci la doctor sa faci o eco sa vezi daca e totul bine pe acolo sa nu fie un chist ceva. Poate e o dereglare.[pup]

Deny eu te sfatuiesc sa nu iei anti bebe, nu cred ca o sa rezolvi nimic, poate durerile se mai micsoreaza cat timp iei anti dar dupa o sa revina si plus de asta au foarte multe efecte adverse. Acum tu hotarasti.

Fetelor am dormit putin apoi am fost in oras si m-am pensat, mi-am vopsit genele si sprancenele si sunt foarte multumita de alegerea facuta, nu am incercat nicidata sa ma vopsesc dar imi place ca am schimbat ceva.[pup][pup][pup][pup]

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draguta, multumesc mult!

[pup]id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dream, lasa, o sa vezi maine ce se vede la ecografie. Capul sus, fruntea inainte!

Deny, fii mai calma, iti faci rau, zau asa! Si mie mi se pare ca preiei toate simptomele si incepi sa crezi ca ai toate bolile.

Elenush, fii tare, ai mai lamurit ceva cu analizele, te intrebasem niste lucruri, poate mai intelegem cate ceva.

Katy, stii vorba fetelor: pana nu vezi rosu...nu se stie!

 

Eu sunt in 3 DPO si am dureri de burta si sani, nu le bag in seama, dar le-am notat, sa fie scrise.id="Verdana">

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...