Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand stim ca nu mai e nimic de facut?


Recommended Posts

In situatia descrisa de tine cred ca mi-ar fi zdruncinata increderea si probabil nici eu nu as mai crede ca e ceva de facut. Daca intradevar nu e nimic intre ei de ce s-a restrictionat accesul sau de ce acele mail-uri sunt acum sterse. De ce nu a mentionat intalnirile intamplatoare ca tu sa nu aflii din alta parte, daca intradevar nu a fost nimic atunci de ce sa se ascunda. Trecand printr-o relatie in care am fost inselata acum nu as mai accepta sa fiu in ceata si sa nu am raspunsul la aceste intrebari. Probabil ar trebui sa-mi aduca multe evidente sa imi recastige increderea pentru ca atunci cand intr-o casnicie nu mai e increderea intre parteneri ... Probabil as incerca sa vorbesc cu el cat mai calm, sa-I explic ca daca doar copilul il mai retine in relatie atunci spre binele copilului ar trebui sa stie ca nu e bine ca acesta sa creasca intro-o familie unde certurile sunt la ordinea zilei, unde mama primeste rautati gratuite si tensiunea e mare. El va ramane tatal ei indiferent de natura relatiei dintre voi. Si daca intradevar inca mai exista iubire din partea lui atunci ar trebui sa-si schimbe atitudinea simtitor si sa nu existe secrete. Asta as face eu. Stiu ca sunt multe femei mai bataioase care consider a ca poate trebuie sa lupti pt "barbatul iubit" insa eu nu vad rostul. Nu prea stiu ce inseamna lupta pentru ele, banuiesc ca umilinta si supunere (asta a fost in cazul mamei mele, tata a vut multe infidelitati). Eu consider ca daca el sia gasit fericirea in alt a parte sau daca e nefericit in relatia actuala, cine sunt eu sa-l opresc. Macar sa recunoasca si sa nu mai provoace atata suferinta partenerului. Si noi credeam ca un copil ar trebui sa schimbe relatia in bine si o schimba dar nu intotdeauna chair de la inceput, asta vine dupa ce trece perioada de acomodare in viata in trei. Am trecut si noi prin greutatile de inceput dar cu rabdare trec si astea. Cred ca fiecare familie se intalneste cu frustrarea la primul copil, cand nu mai poti controla timpul, programul trebuie facut in functie de copil etc. Este un nou mod de viata. Abia cand te obisnuiesti cu el vine si dorinta celui de al doilea copil (poate nu la toata lumea dar la noi asa a fost). Multa intelepciune iti doresc. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bird70, daca sotul diutei vroia sa plece, venea la sotie cu 3 oferte de job in strainatate si alegeau impreuna locul cel mai convenabil pentru toata lumea. Dar el ce face? carcoteste si flirteaza pe net (cel putin). Asta nu e o atitudine care sa te incurajeze sa pleci cu un om la capatul pamantului! Pai daca se plange si pune bete in roate acum cand are ajutor si serviciu bun, ce va face daca emigreaza fara job, bani, ajutor la copil?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
...dar nu cred ca trebuie sa fac ceva pentru fericirea partenerului meu cu pretul nefericirii mele. Si, daca suntem parteneri cu adevarat, nu vad cum partenerul meu mi-ar cere asa ceva
Dar de unde stii ca ai fi nefericit in alta parte? Daca nu ai fost in situatia aia nu stii. Nu e vorba sa ceri celuilalt sa fie nefericit ci sa-i ceri sa considere o varianta si eventual sa incerce sa vada cum e.
Aici ai dreptate. Dar, dupa cum spune mariuta mai sus, nu prea-ti da mana sa te risti cu un om ca asta. Sunt multe necunoscute (stiu ca la tine, acum, lucrurile-s clare), iar atitudinea conteaza. Daca e speriata si va trece peste spaima ei, cred ca i-ar trebui o alta abordare. S-ar putea sa fie vorba de instinct. De ex, Tora imi spune ca, daca eu cred ca e bine asa si nu asa (vorbesc de chestii importante), ea imi da credit mie. Bine, dupa ce imi expune un milion de pareri contra si imi pune alt milion de intrebari. Adica la "scor egal" castig eu, pe ea o convinge convingerea mea. Se pare ca la diuta "meciul" nu se joaca pe acelasi teren. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam o prietena care imi spunea ca sotul nu o mai suporta atunci cand acesta avea o relatie extraconjugala.Asa simt si eu,sotul imi vede doar defectele,iar daca inainte il distra "gelozia mea" acum il enerveaza la culme intrebarile pe care i le pun in incercarea de a descoperi adevarul.Si credeti-ma,nu sunt cicalitoare cu subiectul.In sufletul meu imi doresc sa gasesc o dovada ca banuielile sunt adevarate si sa terminam cu ceea ce a devenit mascarada.Pe de alta parte traiesc fiecare zi cu speranta ca lucrurile se vor rezolva si vom redeveni un sprijin unul pentru celalalt.Sexual nu ma neglijeaza dar am fost plecati din tara in vacanta.Iar partea cu mutatul in alta tara cred ca este in acest moment doar o scuza,chiar si pentru el, o scuza pentru neintelegerile noastre si pentru sentimentele lui antisotie.Discutasem cu el ca vom incerca si varianta lui,acum ma bucur cu tot sufletul meu ca nu am fcaut-o.Si mai este ceva:intuitia.Eu cred in ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut o amica pe care barbatul o insela la greu, dar n o neglija sexual, cica ca sa nu se prinda nevasta.:))) nu stiu cum putea, cert e ca avea pt amandoua.[:D] pana la urma tot au divortat. esti sigura ca divortezi de el dc afli ca te inseala?? apoi te gandesti ca lasi fata fara tata si tot asa. partea cu div: usor de zis, greu de facut. dc te ar insela si n-ai stii si s-ar purta ireprosabil cu tine, nu i asa ca n-ai mai scrie pe forum? nu ai divorta? nu ai crede ca te inseala? prb ta este ca el se poarta urat cu tine. nu ca te inseala. pt ca tu iti doresti ca el sa se poarta frumos cu tine, ca inainte. dc gasesti posibila "cauza" pt care el se poarta acum urat, respectiv inselatul, oricum nu vei mai fi fericita nicicum. asta este un argument pt care poate ar fi mai bine sa NU scormonesti. mai bine, pentru linistea ta si a lui, pleaca de la premisa ca se poarta urat cu tine, ca are o perioada proasta, poate e stresat de copil, de alte cele, de indoieli, de orice...incearca sa discuti cu el, dc se poate si e comunicativ, dc nu,lasa-l linistit, sa si revina, sa si puna ordine in ganduri, sa si lamureasca dc are ceva sentimente pt alta, dc exista o alta (e pana la urma dreptul sau ca om), acorda-i libertate, sustinere morala si fizica. si la final, tragi linie. dc scormonesti, faci crize, il stresezi, denota ca te porti obsesiv compulsiv, egoist si posesiv, ca nu pleci de la premisa de nevinovatie si ca atentezi la libertatea lui ca om. tu esti in viata lui nu ca sa-l detii, ci ca sa-l sustii. dc nu te mai iubeste si are pe alta, tot aia e. si dc afli si dc nu, tot nu l faci sa o uite pe aia, sa te iubeasca la loc sau sa te respecte in plus. iti faci rau, te umilesti si fooooarte probabil, oricum n-o sa divortezi de el. stai calma, oricum mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala, n-o lua chiar in plin. parerea mea, poate gresesc. _______________________________________________________________________ Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)[caru] Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga] ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum o sa fie tot aiamdaca stii sau nu stii ca te inseala??!! Nu, sentimentele lui nu se schimba pentru ca e prins, dar ea, STIIND CUM STA, poate decide ce sa faca ea-- adica sa plece, sa ramana si sa lupte stiind impotriva a ce lupta, sa ramana doar asa, ca nu are chef sa divorteze, etc. Cum sa traiesti fara sa stii daca relatia cu sotul este reala sau doar o minciuna?? Si asta cu prezumptia de nevinovatie nu inseamna ca nu investighezi, ci tocmai, se investigheaza ca sa se afle daca acuzatul e vinovat sau nu. in ochii Diutei, sotulmeineste acuzat de infidelitate de acele emailuri si de comportamentul lui ulterior... Iar acum ea vrea sa "investieze" a sa afle adevarul. Are adevar este nu numaimimporant, ci chiar BAZA unei casnicii... Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

relativ. multe femei NU divorteaza dupa ce afla, doar fac un scandal monstruos si..cam atat. adevarul iese oricum la iveala, mai devreme sau mai tarziu. militez pentru atitudinea pasiva....de inceput. sa i lase un timp de gandire, timp in care sa l sustina moral pt orice prb ar putea avea si sa i fie alaturi emotional. pt asta e bine sa ai un moral optimist si sufletul deschis spre pozitiv. nu poti face asta dc scormonesti si te inveninezi singura. ulterior, dc lucrurile nu se schimba sau se inrautatesc, poate afla ce e de aflat si chiar sa divorteze. i-am sugerat sa i lase un timp, in care SINGUR sa realizeze ce vrea si ce nu. sugerandu-i o data, de doua ori, ca l banuieste de adulter. dc e baiat destept, pricepe ce are de facut. cu alte cuvinte, sa i dea un avertisment discret si sa l lase sa vada cum reactioneaza. _______________________________________________________________________ Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)[caru] Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga] ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

babyblue ai dreptate,nu stiu care va fi reactia mea in momentul in care voi avea o certitudine.In sufletul meu stiu ca e adevarat [bang] ,dar probabil sper sa ma insel sau sa se schimbe lucrurile radical.Imi e insa greu sa ma obisnuiesc cu situatia si ma intreb daca accept acum,oare nu se va creea un precedent.Sunt confuza,iar presiunea pe care o pune el este imensa.Asa ca,poate vad in divort o usurare,dar nu stiu cum gasesc puterea sa fac pasul asta spre ceva la care nu m-am gandit niciodata,cu atat mai mult acum cand am avea atata nevoie unul de altul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
relativ. multe femei NU divorteaza dupa ce afla, doar fac un scandal monstruos si..cam atat. adevarul iese oricum la iveala, mai devreme sau mai tarziu. militez pentru atitudinea pasiva....de inceput. sa i lase un timp de gandire, timp in care sa l sustina moral pt orice prb ar putea avea si sa i fie alaturi emotional. pt asta e bine sa ai un moral optimist si sufletul deschis spre pozitiv. nu poti face asta dc scormonesti si te inveninezi singura. ulterior, dc lucrurile nu se schimba sau se inrautatesc, poate afla ce e de aflat si chiar sa divorteze. i-am sugerat sa i lase un timp, in care SINGUR sa realizeze ce vrea si ce nu. sugerandu-i o data, de doua ori, ca l banuieste de adulter. dc e baiat destept, pricepe ce are de facut. cu alte cuvinte, sa i dea un avertisment discret si sa l lase sa vada cum reactioneaza. _______________________________________________________________________ Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)[caru] Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga] ________________________________________________________________________
Dar atitudinea asta sugerata de tine presupune deja oarecare detasare si indiferenta. E mai usor sa fii dragut, discret si calm atunci cand de fapt nu te mai intereseaza... Diuta, relativ la intrebarea ta, da, exista un moment in care nu mai poti, cand realizezi ca orice ar (mai) face celalalt, s-a terminat. Poate ca totusi nu vei trece prin asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mariuta, atitudinea pasiva si de a oferi incredere si rabdare, nu tine de detasare si indiferenta, ci de autocontrol al propriilor emotii. si de iubire. e imp sa nu ti dai frau propriilor emotii egoiste de a poseda pe cineva, sufletul cuiva. ca nu esti aghiuta. nu pt EL si de dragul LUI, faci o criza, cand te inseala, ci de dragul TAU, ca ti e mila de tine insati, ti-e frica de frustrare, ti-e alterata increderea in tine, ti-e teama ca ramai singura, ca tot ce ai cladit se duce de rapa, te simti umilita, sau neatractiva, simti ca nu mai detii controlul..etc. faci o criza pt ca te gandesti la TINE, pt ca te iubesti pe TINE, nu pt ca il iubesti pe EL. ca dc l iubesti, de ce i faci criza? adica cu ce-l ajuti facand asta? aaaa iti imaginezi ca i bagi TU mintile in cap si l faci catel cuminte si ascultator, in lanturile tale! pai asta NU e iubire. ci posesiune si egoism. si atitudine stapan-sclav. dc l iubesti ii respecti dreptul la fericire si la libertate. stiu ca suna ca si cum as face pe moralista si sigur o sa mi aud pareri, stai draga sa ajungi tu acolo etc. stiu ca "la cald" e mai greu sa ti mentii controlul, dar eu judec acum "la rece" si o sfatuiesc la rece. ea combina caldul ei, cu recele parerilor noastre si poate totul devine mai caldicel si mai usor de digerat. poate nu ii strica si o alta perspectiva. zic eu. buuun, deci sa revin.[:D] parerea mea sincera este sa NU mai simti ca s-a prabushit lumea pt ca el te inseala sau nu. poate doar are un flirt mai intens cu x, sau poate nu. oricum si dupa asta, mai urmeaza ceva, adica lumea nu s-a finalizat aici. si dc s-a indragostit chiar crezi ca poti face altceva in afara de a suferi? sau eventual de a divorta? esti sigura ca vei divorta? esti sigura ca dupa ce l vei ierta, caci va veni si ziua aia, nu te vei simti mai umilita pt ca ramai langa el? esti sigura ca dc i pui sub nas dovada clara, nu te va privi scarbit si sa zica, asa si, oricum te las EU pe tine, adio? dc s-a creat/se va crea un precendent in a te insela, NU e vina ta si NU depinde de tine. e alegerea lui. dupa un timp, vei decide. eu spun sa ti acorzi timp, incredere, sa gandesti optimist, sa comunici cu el, sa l intrebi ce-l supara, ce i lipseste la tine,ce poti schimba si sa o faci, cu ce l poti ajuta si sa l ajuti, cum il poti sustine,sa i spui ca te ar rani sa te insele si ca asta ar distruge ceva in sufletul tau, sa-l lasi in pace dc nu e dispus sa comunice,sa nu -l controlezi ca un politist pe un condamnat la moarte, pt ca e urat si pt tine si pt el, sa nu incetezi sa l iubesti in tot acest timp si atunci cand vei trage linie, sa NU ai nimic sa-ti reprosezi. gandeste asa: dc as fi eu in locul sau si as cunoaste pe cineva si as simti nevoi(fizice sau sufletesti) fata de alte persoane, pe care nu mi le explic si as vrea sa am timp sa mi le lamuresc, cum as vrea ca el, sotul meu, sa se poarte cu mine? _______________________________________________________________________ Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)[caru] Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga] ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...