Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand stim ca nu mai e nimic de facut?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
mariuta, atitudinea pasiva si de a oferi incredere si rabdare, nu tine de detasare si indiferenta, ci de autocontrol al propriilor emotii. si de iubire. e imp sa nu ti dai frau propriilor emotii egoiste de a poseda pe cineva, sufletul cuiva. ca nu esti aghiuta. nu pt EL si de dragul LUI, faci o criza, cand te inseala, ci de dragul TAU, ca ti e mila de tine insati, ti-e frica de frustrare, ti-e alterata increderea in tine, ti-e teama ca ramai singura, ca tot ce ai cladit se duce de rapa, te simti umilita, sau neatractiva, simti ca nu mai detii controlul..etc. faci o criza pt ca te gandesti la TINE, pt ca te iubesti pe TINE, nu pt ca il iubesti pe EL. ca dc l iubesti, de ce i faci criza? adica cu ce-l ajuti facand asta? aaaa iti imaginezi ca i bagi TU mintile in cap si l faci catel cuminte si ascultator, in lanturile tale! pai asta NU e iubire. ci posesiune si egoism. si atitudine stapan-sclav. dc l iubesti ii respecti dreptul la fericire si la libertate. stiu ca suna ca si cum as face pe moralista si sigur o sa mi aud pareri, stai draga sa ajungi tu acolo etc. stiu ca "la cald" e mai greu sa ti mentii controlul, dar eu judec acum "la rece" si o sfatuiesc la rece. ea combina caldul ei, cu recele parerilor noastre si poate totul devine mai caldicel si mai usor de digerat. poate nu ii strica si o alta perspectiva. zic eu. buuun, deci sa revin.[:D] parerea mea sincera este sa NU mai simti ca s-a prabushit lumea pt ca el te inseala sau nu. poate doar are un flirt mai intens cu x, sau poate nu. oricum si dupa asta, mai urmeaza ceva, adica lumea nu s-a finalizat aici. si dc s-a indragostit chiar crezi ca poti face altceva in afara de a suferi? sau eventual de a divorta? esti sigura ca vei divorta? esti sigura ca dupa ce l vei ierta, caci va veni si ziua aia, nu te vei simti mai umilita pt ca ramai langa el? esti sigura ca dc i pui sub nas dovada clara, nu te va privi scarbit si sa zica, asa si, oricum te las EU pe tine, adio? dc s-a creat/se va crea un precendent in a te insela, NU e vina ta si NU depinde de tine. e alegerea lui. dupa un timp, vei decide. eu spun sa ti acorzi timp, incredere, sa gandesti optimist, sa comunici cu el, sa l intrebi ce-l supara, ce i lipseste la tine,ce poti schimba si sa o faci, cu ce l poti ajuta si sa l ajuti, cum il poti sustine,sa i spui ca te ar rani sa te insele si ca asta ar distruge ceva in sufletul tau, sa-l lasi in pace dc nu e dispus sa comunice,sa nu -l controlezi ca un politist pe un condamnat la moarte, pt ca e urat si pt tine si pt el, sa nu incetezi sa l iubesti in tot acest timp si atunci cand vei trage linie, sa NU ai nimic sa-ti reprosezi. gandeste asa: dc as fi eu in locul sau si as cunoaste pe cineva si as simti nevoi(fizice sau sufletesti) fata de alte persoane, pe care nu mi le explic si as vrea sa am timp sa mi le lamuresc, cum as vrea ca el, sotul meu, sa se poarte cu mine?
de acord, dar trebuie sa te mai si tina nervii pentru asta. ori daca esti deja stresat la maxim si cu o tona de agresivitate pasiva inghesuita la tescherea, e cam greu sa reactionezi asa de smart. nu zic ca nu se poate, dar eu nu cred ca as putea, sa fiu in locul diutei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este bine sa stii cum stai, dar de la intrebarea daca te inseala o sa ajungi la intrebarea de ce. Pentru ca pana la urma aceasta dorinta vine din faptul ca te simti inselata. Poate sa nu te insele si atitudinea lui sa vina din faptul ca acum are de cucerit pe cineva si se concentreaza in directia asta. Eu as proceda altfel. I as spune ca nu imi place atitudinea si daca nu se schimba sa facem o pauza sa vedem ce vrem fiecare pe viitor. Ca pana la urma nici nu conteaza daca te inseala sau nu, daca se poarta urat. Unii se mai trezesc la realitate cand constientizeaza ca se poate ajunge la divort.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una as vrea sa stiu daca sotul meu ar avea o relatie cu altcineva. Unul din motive ar fi faptul ca ma tem ingrozitor de bolile cu transmitere sexuala si dupa cum stim, se spune ca atunci cand faci sex cu cineva, de fapt faci cu toti partenerii acestuia dpdv boli sexuale. Plus ca nu mi-ar placea sa traiesc in iluzia ca am o casnicie cand de fapt as avea un menage a trois. Habar nu am cum as reactiona, dar as vrea sa stiu daca domnul umbla in alta parte; de asta sunt sigura. Eu nu am multa rabdare cu al meu, si nici nu i-am tolerat prea multe, inca de la inceput. De ce i-as fi tolerat? Avem o relatie de egalitate, nu de supunere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui portocalia de acord, dar trebuie sa te mai si tina nervii pentru asta. ori daca esti deja stresat la maxim si cu o tona de agresivitate pasiva inghesuita la tescherea, e cam greu sa reactionezi asa de smart. nu zic ca nu se poate, dar eu nu cred ca as putea, sa fiu in locul diutei.
Atitudinea sugerata de babyblue e pentru sfintii din calendar, nu pentru cei ca mine (poate diuta e altfel si i se potriveste). Pe langa ca m-as simti ipocrita cu atitudinea de "sustinere" si calm, nici nu prea cred in eficienta ei, pentru ca atunci cand incerci un lucru ce ti-este peste puteri poti rabufni si cadea nervos mai rau. Sigur, pentru progresul personal, pentru evolutia spirituala, pentru respectul de sine chiar, etc. e foarte bine sa incerci sa iti pastrezi calmul si sa actionezi civilizat, cu bunatate, in orice situatie, dar, de aici pana a fi chiar capabil de dragostea aceea, pentru mine e o distanta mare. In plus si pe deasupra, daca ne uitam putin in literatura universala, scriitori ca Ovidiu, Stendhal, Balzac, Huxley, Proust (probabil sunt singurii pe care i-am citit!) ne arata ca tocmai atitudinea contrara (celei sustinute de babyblue) este considerata "sexy" si atragatoare de catre barbati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de a face sex doar daca ai analizele in buzunar. E vorba ca prea multa lume ignora problema asta cu BTSurile. Daca o insala cu doamna casatorita, eu de exemplu ma gandesc ca amanta nu e vreo sfanta si implicit poate sa nu fie nici la prima 'abatere'. Si uite asa se largeste cercul [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Didididi
Asta cu prima abatere, poti sa fii sigura ca ai dreptate. Avem un prieten casatorit care are mai multe amante. Una este casatorita, are si o functie prin adm. publica si de ea este cel mai multumit (asteia nu ii va trece prin cap sa il sune acasa).
Ohoooooo, ce armasar [:-)))] [:-)))] Da' si pe ele le mananca [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a prins pana acum?[:D]
Citat:
citat din mesajul lui Didididi
traditie din tata in fiu :). Raman uneori surprinsa cat de multe femei practica sportul. Nu stiu ce se va face daca se prinde nevasta.
Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...